rrrrr
21.11.06,13:16
Dobry den, zamestnanec ma neplatene volno od 1.8.2006, v 11/2006 ideme vyplacat odmeny a aj tento clovek ma narok. Ake odvody sa platia z tejto odmeny. Urcite ZP sa plati, do SP sa neplatia ziadne odvody? Dakujem.
Nutricia
21.11.06,12:20
Dobry den, zamestnanec ma neplatene volno od 1.8.2006, v 11/2006 ideme vyplacat odmeny a aj tento clovek ma narok. Ake odvody sa platia z tejto odmeny. Urcite ZP sa plati, do SP sa neplatia ziadne odvody? Dakujem.

Správne píšeš, za dni neplateného volna sa VZ na ZP nekráti, takže odvod áno a na soc.poistovnu sa odvody neplatia.Predpokladám že toto obdobie je na SP náhlásené ako prerušenie poistenia takže odvody sa počas tohoto obdobia neplatia.
rrrrr
21.11.06,12:26
Ano, je nahlasene na SP ako prerusenie. Ja som si len nebola ista v pripade urazoveho poistenia. Ale v podstate ide o zanik poistenia,tak nieje dovod platit.
Nutricia
21.11.06,12:42
No úrazové poistenie by som zaplatila,pretože sa jedná len o prerušenie nemocenského,dochodkového a povinného poistenia v nezamestnanosti.
rrrrr
21.11.06,12:48
No ja som nasla nejake vyjadrenie a tam bolo,ze sa nemusi platit.
rrrrr
21.11.06,12:49
A prerusenie predsa znamen zanik poistenia.nie?
Iveta Matlovičová
22.11.06,05:12
ano, vznik prerušenia ma dopad na zánik povinného sociálneho poistenia, prikladám citát z vyjadrenia SP, ktoré mi poslali:
"V zmysle § 26 ods. 1 písm. e) zákona v znení zákona č. 301/2006 Z. z. zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, (§ 166, § 168 ods. 5 a § 169 zákona č. 311/2001 Z. z.), ak ide o ženu a v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu (§ 166, § 168 ods. 5 a § 169 zákona č. 311/2001 Z. z.) a nemá nárok na materské, ak ide o muža.

Podľa § 26 ods. 5 zákona vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti podľa odseku 1 sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti a skončenie prerušenia týchto poistení sa posudzuje rovnako ako vznik týchto poistení.

Ak je zamestnancovi poskytnutá odmena v období, počas ktorého má zamestnanec prerušené povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti, neplatí takýto zamestnanec a ani jeho zamestnávateľ poistné na sociálne poistenie z dôvodu zániku povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenie a povinného poistenia v nezamestnanosti."

I neplatené voľno nájdeš medzi prerušeniami v § 26.
Arava
22.11.06,06:21
Prosím poraďákov o radu,
Zamestnanec má celomesačnú nemoc (PN od 1.8.2006) a vo výplate za 11/2006 mu bude vyplatená koncoročná odmena, akým odvodom podlieha táto odmena ???
Jana Motyčková
22.11.06,07:31
Prosím poraďákov o radu,
Zamestnanec má celomesačnú nemoc (PN od 1.8.2006) a vo výplate za 11/2006 mu bude vyplatená koncoročná odmena, akým odvodom podlieha táto odmena ???
Zdravotné poistenie a úrazové poistenie.
rrrrr
22.11.06,08:06
Takze nemam platit z odmeny,ak ma zamestnanec cely mesiac neplatene volno nic,ani urazove.Tak ako som si myslela. Dakujem.
jankasm
22.11.06,08:46
Takze nemam platit z odmeny,ak ma zamestnanec cely mesiac neplatene volno nic,ani urazove.Tak ako som si myslela. Dakujem.

Citované z predchádzajúceho príspevku:
Podľa § 26 ods. 5 zákona vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti podľa odseku 1 sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti a skončenie prerušenia týchto poistení sa posudzuje rovnako ako vznik týchto poistení.

Ja neviem, ale nikde tam nie je spomenuté úrazové poistenie. Píše sa o zániku všetkých druhov sociálneho poistenia okrem úrazového a garančného, takže ja by som ho zaplatila.
Arava
22.11.06,09:26
Zdravotné poistenie a úrazové poistenie.
Ešte by som mala jednu otázku: ak je zamestnanec PN celý mesiac november 2006 (nemoc od od 23.10.2006) a má vo výplate za 11/2006 vyplatené prémie, (ktoré sú v našej firme vyplácané mesiac po zadu z odpracovaných hodín v októbri) je odvod na zdravotné poistenie a úrazové poistenie???
Jozef Mihál
22.11.06,09:29
Dovoľte aby som sa zapojil do veľmi zaujímavej debaty. Hneď v úvode pridávam svoj súhlas s jankasm - § 26 definuje prerušenie povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti.

Garančné poistenie a úrazové poistenie sa však "prerušiť" nedajú. Zamestnávateľ platí poistné na GP a ÚP za každého zamestnanca, ktorého zamestnáva, bez ohľadu na to, či práve majú "prerušenie povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti" alebo nie.

Preto v prípade, nastolenom v otázke, sa z odmeny odvádza poistné na GP a ÚP.
Jozef Mihál
22.11.06,09:35
Ešte pár k poznámok k predošlému príspevku - prečo sa platí GP, ÚP:

1. Garančne poistený je zamestnávateľ, nie zamestnanec (ZSP_§18)
2. To isté platí pre úrazové poistenie - úrazovo poistený je zamestnávateľ, nie zamestnanec (ZSP_§16)
3. Pozrite kedy vzniká a zaniká CP a ÚP zamestnávateľa - ZSP_§24, ZSP_§25.
4. Prerušenie povinného nem.poistenia, dôch.poistenia a poist.v nez. podľa ZSP_§26 má dôsledky pokiaľ ide o NP, DP, PvN, nie na GP, ÚP.
rrrrr
22.11.06,09:50
rrrrr
22.11.06,09:52
Ked to teraz chcem doplatit,tak to urobim tak,ze vo vykaze do SP dam VZ na Up vysku tej odmeny a z toho vypocitam poistne na UP a do rozsahu SP dam 2-opravy za predch.obdobie?
Dakujem za radu.
Jozef Mihál
22.11.06,09:54
V prispevku na stranke
http://www.profesia.sk/info/info_1/cms_info_index.php?cms_id=10667 (http://www.profesia.sk/info/info_1/cms_info_index.php?cms_id=10667)
sa pise,ze neplati do SP nic ani zamestnavatel.

V príspevku
http://www.porada.sk/showpost.php?p=332033&postcount=13

sa píše, že zamestnávateľ platí GP a ÚP. Tak si vyberte.

Malá poznámka - asi každý z nás sa stretol v praxi s tým, že samotní pracovníci SP neovládajú "vlastný" zákon.
rrrrr
22.11.06,10:05
Asi by sa malo platit, a mozem to doplatit ako som napisala v predch.prispevku. Dakujem.
rrrrr
22.11.06,10:20
a co rezervný fond solidarity o tom sa v pripade prerusenia nepise.
jankasm
22.11.06,10:44
V prispevku na stranke
http://www.profesia.sk/info/info_1/cms_info_index.php?cms_id=10667 (http://www.profesia.sk/info/info_1/cms_info_index.php?cms_id=10667)
sa pise,ze neplati do SP nic ani zamestnavatel.

No tu to máme, toto som našla na profesii. Myslel si tento príspevok?

A ako je to s povinnosťami voči Sociálnej poisťovni? "Zamestnancovi, ktorý čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy podľa osobitného predpisu alebo čerpá služobné voľno bez nároku na plat alebo služobný príjem podľa osobitného predpisu, sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti, ak osobitný predpis neustanovuje inak," vysvetľuje Vladimíra Pôbišová zo Sociálnej poisťovne.

Tak tam je napísané presne to, čo napísal p. Mihál. Prerušuje sa NP, DP a PvN. O úrazovom a garančnom tam nie je spomenuté nič.
Takže odporúčam platiť. ;) :)
Jozef Mihál
22.11.06,10:54
Aha, zabudol som na rezervný fond. Aj ten treba platiť.
Jozef Mihál
22.11.06,10:54
Píšem do DRAK-a rozbor tohto prípadu, o chvíľu to vlepím aj sem.
Jozef Mihál
22.11.06,11:01
Sociálne poistenie

Podľa § 26 ods.1 písm. a) zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom (http://www.porada.sk/autolink.php?id=9&script=showthread&forumid=64) poistení sa zamestnancovi prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenia a povinné poistenie v nezamestnanosti v období, kedy zamestnanec čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy.

Podľa § 26 ods.5 zákona sa vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti podľa odseku 1 posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti.

Keďže zamestnanec čerpá neplatené voľno po celý mesiac november 2006, zamestnanec a ani jeho zamestnávateľ, neplatia za mesiac november 2006 poistné na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie (dôchodkové poistenie sa delí na starobné poistenie a invalidné poistenie) a poistenie v nezamestnanosti.

Pokiaľ ide o garančné poistenie a úrazové poistenie - tie platí len zamestnávateľ a to za každého zamestnanca, ktorého zamestnáva. Na garančné poistenie a úrazové poistenie sa § 26 zákona nevzťahuje, tieto poistenia sa "neprerušujú". Zamestnávateľ platí poistné na GP a ÚP za každého zamestnanca, ktorého zamestnáva, bez ohľadu na to, či práve majú "prerušenie povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti" alebo nie.

Podobne to platí, pokiaľ ide o rezervný fond. Treba pripomenúť, že ustanovenie § 138 ods.17 sa týka len úpravy vymeriavacieho základu zamestnávateľa na platenie poistného na nemocenské poistenie, poistného na dôchodkové (starobné a invalidné) poistenie a poistného na poistenie v nezamestnanosti. Vymeriavací základ zamestnávateľa na platenie poistného do rezervného fondu, na garančné a úrazové poistenie sa v prípade, ak nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti trvalo len časť kalendárneho mesiaca, nekráti.

Ustanovenie § 140 ods.6, podľa ktorého zamestnávateľ nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na garančné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého jeho zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti, sa vzťahuje na obdobia definované podľa § 140 ods.1 a 2 - napríklad na obdobia, kedy je zamestnanec práceneschopný, nie však na obdobie "prerušenia" - teda nie na obdobie neplateného voľna.

Zdravotné poistenie

V zdravotnom (http://www.porada.sk/autolink.php?id=8&script=showthread&forumid=64) poistení sa samozrejme nič nehovorí o prerušení poistenia počas neplateného voľna. Preddavky a poistné sa platia z vymeriavacieho základu zamestnanca, do ktorého sa započítava aj uvedená odmena. Pozor, minimálny základ zamestnanca sa v prípade neplateného voľna poskytnutého po dohode zamestnanca a zamestnávateľa nekráti a obvykle je daný sumou minimálnej mzdy 6900 Sk. Maximálny VZ sa v zdravotnom (http://www.porada.sk/autolink.php?id=8&script=showthread&forumid=64) poistení nikdy nekríti a pre rok 2006 je 47475 Sk.

Záver

Ak je zamestnanec celý mesiac "na neplatenom voľne" a dostane odmenu:
- zamestnanec neplatí do Sociálnej poisťovne žiadne odvody,
- zamestnávateľ neplatí poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti,
- zamestnávateľ platí poistné do rezervného fondu, na garančné poistenie a úrazové poistenie,
- zamestnanec i zamestnávateľ platia preddavky do zdravotnej poisťovne.
rrrrr
22.11.06,11:03
Este tam bolo aj toto:
pokiaµ Vám bolo poskytnuté neplatené voµno, o ktoré ste svojho
zamestnávateµa poľiadali, tak za obdobie tohto pracovného voµna máte
nasledovné odvodové povinnosti:
1) z pohµadu Zákona o zdravotnom poistení ste Vy aj Váą zamestnávateµ
povinní plati» preddavky na zdravotné poistenie a to z minimálneho základu
platného pre Vás 4% Vy a 10% zamestnávateµ (ak ste mesačne odmeňovaná a
máte uzatvorený pracovný pomer na plný úväzok, tak je to suma 6 900 Sk
mesačne, ak ste odmeňovaná hodinovou mzdou, tak je to súčin sumy 39,70 Sk
a časového fondu v rámci mesiaca, napr. august má časový fond 184 h,
minimálny základ v mesiac august je 184x39,70=7305 Sk).
2) Z pohµadu Zákona o sociálnom poistení sa neplatené voµno povaľuje za
preruąenie povinného poistenia, a keďľe začiatok preruąenia sa toho času v
zmysle platnej legislatívy povaľuje za zánik povinného poistenia, nevzniká
zamestnancovi ani zamestnávateµovi povinnos» plati» odvody do Sociálnej
pois»ovne. Jedinú povinnos», ktorú má zamestnávateµ voči SP, je toto
preruąenie nahlási» prostredníctvom RLFO.
Za obdobie neplateného voµna je zamestnávateµ povinný vypočítava» mzdu
zamestnanca, kde uvádza, ľe zamestnanec má pracovné voµno bez náhrady mzdy
ľiadané, vypočíta sa odvod do zdravotnej pois»ovne zamestnanca aj
zamestnávateµa, oba odvody zamestnávateµ odvedie a uľ je na dohode medzi
zamestnávateµom a zamestnancom, ako sa poistné za zamestnanca vysporiada.
Či dá zamestnanec zálohu do pokladne, alebo po návrate vypočítaný odvod do
pokladne uhradí, alebo sa mu vypočítaný odvod zrazí z najbliľąej mzdy.
Eąte raz pripomínam, ľe zamestnanec má povinnos» plati» 4%, takľe
vysporiadava so zamestnávateµom iba odvod za zamestnanca, t.j. 4 % resp. 2
% ak ste osobou so zdravotným postihnutím.
Iná, ale neoficiálna vec je taká, ľe z praxe vieme, ľe niektorý
zamestnávateµ poskytne neplatené voµno (ľiadané zamestnancom) len vtedy,
ak tento zamestnanec zaplatí aj odvod za zamestnávateµa (toto vąak uľ nie
je predmetom tejto otázky), záleľí len od toho, ako ste sa so svojim
zamestnávateµom dohodli. Podµa zákona máte povinnos» zaplati» 4% za
zamestnanca.


A co s rezervnym fond solidarity. TAm sa nema platit.
Jozef Mihál
22.11.06,11:21
Keď samotná SP nechce svoje peniaze tak neplaťte
rrrrr
22.11.06,11:24
o to nejde,len uz mam z toho chaos.
Takze treba platit na UP,RFS a GP. A samozrejme aj ZP.
Dakujem.
Arava
22.11.06,11:54
Ešte by som mala jednu otázku: ak je zamestnanec PN celý mesiac november 2006 (nemoc od od 23.10.2006) a má vo výplate za 11/2006 vyplatené prémie, (ktoré sú v našej firme vyplácané mesiac po zadu z odpracovaných hodín v októbri) je odvod na zdravotné poistenie a úrazové poistenie???
Už mám jasno pri zamestnancovi ktorý čerpá neplatené volno a je mu vyplatená odmena, ešte by som sa potrebovala uistiť pri zamestnancovi, ktorý je celý mesiac PN (§140 - Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom a zamestnávateľom) a sú mu vyplatené prémie prípadne nejaká odmena. (§140 odst. 6 hovorí: Zamestnávateľ nie je povinný platiť poistné na NP, DP, GP, na PvN a poistné do RFS, v období počas ktorého jeho zamestnanec nie je povinný platiť poistné na NP, DP,a PvN ) z uvedeného mi vyplýva, že zamestnávateľ by mal platiť odvod na úrazové poistenie.
otázka
22.11.06,14:03
Ja by som sa chcela ohľadom tohto spýtať, ako mám vyplniť reg.list FO zamestnanca=prerušenie.
Príkl.:
posledný prac.deň odrobil 6.10., nástup 17.10. Do dátumu vzniku prerušenia dám 7.10. alebo 9.10.?

A ak to bolo v mesiaci na 2x /pár dní na začiatku a pár dní na konci mesiaca/ podávam 2 tlačivá?
rrrrr
23.11.06,10:26
p.Mihal z toho co ste v predch.prispevku napisali vyplyva,ze ak mal zamestnanec prijem napr. 60000 a bol 15 dni chory,tak na UP poistenie plati zo 60000Sk, na RFS plati z max. t.j 51822Sk. To iste plati aj pri neplatenom volne. Je to tak?
Jozef Mihál
23.11.06,12:07
p. rrrrr, keď už to dávate do osobnej roviny prosím upresniť, v ktorom presne predchádzajúcom príspevku čo som napísal.

Pokiaľ dobre vidím, v predchádzajúcom príspevku som napísal "Keď samotná SP nechce svoje peniaze tak neplaťte". Prosím nevytŕhať z kontextu.
rrrrr
23.11.06,14:45
Ide o tuto vetu
Podobne to platí, pokiaľ ide o rezervný fond. Treba pripomenúť, že ustanovenie § 138 ods.17 sa týka len úpravy vymeriavacieho základu zamestnávateľa na platenie poistného na nemocenské poistenie, poistného na dôchodkové (starobné a invalidné) poistenie a poistného na poistenie v nezamestnanosti. Vymeriavací základ zamestnávateľa na platenie poistného do rezervného fondu, na garančné a úrazové poistenie sa v prípade, ak nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti trvalo len časť kalendárneho mesiaca, nekráti.
Jozef Mihál
23.11.06,15:13
Pre p.rrrrr ale i ďalších záujemcov:
http://www.porada.sk/t36223-relia-s-r-o.html?garpg=4
rrrrr
23.11.06,17:02
Keďže zamestnanec čerpá neplatené voľno po celý mesiac november 2006, zamestnanec a ani jeho zamestnávateľ, neplatia za mesiac november 2006 poistné na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie (dôchodkové poistenie sa delí na starobné poistenie a invalidné poistenie) a poistenie v nezamestnanosti.

Pokiaľ ide o garančné poistenie a úrazové poistenie - tie platí len zamestnávateľ a to za každého zamestnanca, ktorého zamestnáva. Na garančné poistenie a úrazové poistenie sa § 26 zákona nevzťahuje, tieto poistenia sa "neprerušujú". Zamestnávateľ platí poistné na GP a ÚP za každého zamestnanca, ktorého zamestnáva, bez ohľadu na to, či práve majú "prerušenie povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti" alebo nie.

Podobne to platí, pokiaľ ide o rezervný fond. Treba pripomenúť, že ustanovenie § 138 ods.17 sa týka len úpravy vymeriavacieho základu zamestnávateľa na platenie poistného na nemocenské poistenie, poistného na dôchodkové (starobné a invalidné) poistenie a poistného na poistenie v nezamestnanosti. Vymeriavací základ zamestnávateľa na platenie poistného do rezervného fondu, na garančné a úrazové poistenie sa v prípade, ak nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti trvalo len časť kalendárneho mesiaca, nekráti.

Ustanovenie § 140 ods.6, podľa ktorého zamestnávateľ nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na garančné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého jeho zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti, sa vzťahuje na obdobia definované podľa § 140 ods.1 a 2 - napríklad na obdobia, kedy je zamestnanec práceneschopný, nie však na obdobie "prerušenia" - teda nie na obdobie neplateného voľna.

Zdravotné poistenie

V zdravotnom (http://www.porada.sk/autolink.php?id=8&script=showthread&forumid=64) poistení sa samozrejme nič nehovorí o prerušení poistenia počas neplateného voľna. Preddavky a poistné sa platia z vymeriavacieho základu zamestnanca, do ktorého sa započítava aj uvedená odmena. Pozor, minimálny základ zamestnanca sa v prípade neplateného voľna poskytnutého po dohode zamestnanca a zamestnávateľa nekráti a obvykle je daný sumou minimálnej mzdy 6900 Sk. Maximálny VZ sa v zdravotnom (http://www.porada.sk/autolink.php?id=8&script=showthread&forumid=64) poistení nikdy nekríti a pre rok 2006 je 47475 Sk.

Záver

Ak je zamestnanec celý mesiac "na neplatenom voľne" a dostane odmenu:
- zamestnanec neplatí do Sociálnej poisťovne žiadne odvody,
- zamestnávateľ neplatí poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti,
- zamestnávateľ platí poistné do rezervného fondu, na garančné poistenie a úrazové poistenie,
- zamestnanec i zamestnávateľ platia preddavky do zdravotnej poisťovne.[/QUOTE]



Myslela som §138 ods. 17, teda VZ na UP,GP a RFS sa nekrati, to plati aj pre minimum aj maximum? To znamena,ze ak ma neplatene volno cast mesiaca,tak max.VZ sa nekrati,tak ako ostatne poistenia, platil by z dosiahnuteho prijmu /samozrej max. z 51822/. A ked sa nekrati,preco sa neplati z minimalnej mzdy aj ked nema ziadny prijem. Uz mam z toho chaos.
rrrrr
23.11.06,17:08
p.Mihal z toho co ste v predch.prispevku napisali vyplyva,ze ak mal zamestnanec prijem napr. 60000 a bol 15 dni chory,tak na UP poistenie plati zo 60000Sk, na RFS plati z max. t.j 51822Sk. To iste plati aj pri neplatenom volne. Je to tak?

Podobne to platí, pokiaľ ide o rezervný fond. Treba pripomenúť, že ustanovenie § 138 ods.17 sa týka len úpravy vymeriavacieho základu zamestnávateľa na platenie poistného na nemocenské poistenie, poistného na dôchodkové (starobné a invalidné) poistenie a poistného na poistenie v nezamestnanosti. Vymeriavací základ zamestnávateľa na platenie poistného do rezervného fondu, na garančné a úrazové poistenie sa v prípade, ak nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti trvalo len časť kalendárneho mesiaca, nekráti.


Jedna sa o tuto citaciu.
Ak ma neplatene volno a nema plat,nic sa neodvadza. Ak je odmena,tak sa plati UP,GP a RFS. Ked sa nema kratit VZ,tak preco sa krati minimalny VZ na uvedene poistenia.
A ak je chory cast mesiaca,tak sa VZ na tieto poistenia krati.
prepacte,ale uz mam z toho chaos.
Jozef Mihál
26.11.06,14:32
http://www.porada.sk/t36763-zamestnanec-je-2-tydne-na-neplvone-a-ma-vysoky-prijem-ake-su-odvody-do-sp-a-zp.html

Keďže ide o súčasť DRAK-a, na uvedený link sa dostanete od 1.12.2006
jas01
04.12.06,12:56
http://www.porada.sk/t36763-zamestnanec-je-2-tydne-na-neplvone-a-ma-vysoky-prijem-ake-su-odvody-do-sp-a-zp.html

Keďže ide o súčasť DRAK-a, na uvedený link sa dostanete od 1.12.2006


Na zaklade coho presne Vam vychadza, ze kráti sa:
- minimálny VZ zamestnávateľa do rezervneho fondu?
Pretoze Podľa § 138 ods.17 zákona sa bud krati aj minimalny aj maximalny alebo ziaden z nich.
Ako by vyzeral VZ do rezervneho fondu ak by odmena bola 200Sk? 200 alebo 7600sk? A vysvetlite preco prave to Vami zvolene riesenie.
Dakujem.

(mat 5 roznych vymeriavacich zakladov pre odvod do 7 fondov je riadne .... ako by sa to dalo slusne pomenovat? Byrokraticke? A pritom sa nakoniec vsetky peniaze aj tak "zleju" a presuvaju od buka do buka, z fondu do fondu napriek povodnej myslienke o samostanom hospodareni fondov a priestore pre znizenie odvodov v prebytkovych fondoch. Uz je to znova zrele na totalny reformu tohto zakona o com svadci aj rozsiahlost definicie pojmu vymeriavaci zaklad v paragrafe 138)
marek32
20.12.06,06:42
Dobrý deň, zamestnankyna je na rodičovskej dovolenke celý mesiac 12/2006 a budú jej vyplatené koncoročné odmeny. Aké odvody sa platia ? Platí aj pre takýto prípad nižšie uvedený link ? Dakujem.

http://www.porada.sk/t36535-zamestnanec-na-nepl-volne-ma-prijem-plati-sa-socialne-a-zdravotne-poistenie.html
jankasm
20.12.06,07:46
Dobrý deň, zamestnankyna je na rodičovskej dovolenke celý mesiac 12/2006 a budú jej vyplatené koncoročné odmeny. Aké odvody sa platia ? Platí aj pre takýto prípad nižšie uvedený link ? Dakujem.

http://www.porada.sk/t36535-zamestnanec-na-nepl-volne-ma-prijem-plati-sa-socialne-a-zdravotne-poistenie.html

Áno, platí. ;)
Pokiaľ je celý mesiac na RD tak z odmeny platí daň a zdravotné poistenie. Zamestnávateľ platí aj úrazové a garančné poistenie.
monulka17
11.12.09,07:46
Prosím súrne o radu, počas dlhodobého neplateného voľna má zamestnankyňa odmenu za predchádzajúce obdobie. Aké odvody sú do SP, pretože mzdový program mi vypočítal všetky do SP a u nás na Sociálnej poisťovni mi pani tvrdila že vôbec žiadny odvod nemám robiť! Do ZP samozrejme počítam s minim.VZ.
Jana Motyčková
11.12.09,10:33
Do SP odvody nie sú okrem úrazového poistenia. Do ZP je odvod z odmeny, najmenej z minimálnej mzdy,
Iveta Matlovičová
11.12.09,11:29
Do SP odvody nie sú okrem úrazového poistenia. Do ZP je odvod z odmeny, najmenej z minimálnej mzdy,

Janka, podľa mňa ak ide o prerušenie (dochádza k zániku sociálneho poistenia), tak sa neplatí ani na úrazové, keby išlo PN-ku, či materské - tak súhlas.

Prikladám vyjadrenie zo SP:
"Podľa § 26 ods. 1 písm. e) zákona v znení zákona č. 244/2005 Z. z. zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu (§ 166, § 168 ods. 5 a § 169 zákona č. 311/2001 Z. z.).
Vznik prerušenia povinného sociálneho poistenia zamestnanca sa posudzuje ako zánik povinného sociálneho poistenia.

Ak je zamestnancovi v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku vyplatená odmena, neplatí takýto zamestnanec poistné na sociálne poistenie, pretože má prerušené poistenie. Z uvedeného dôvodu za takéhoto zamestnanca neplatí poistné na sociálne poistenie (t.j. ani poistné na úrazové poistenie ) ani jeho zamestnávateľ."
Jana Motyčková
11.12.09,17:56
Samozrejme, nedomyslela som to.