KatarínaL
21.11.06,15:32
Dobrý deň,
prosím o radu. Náš konateľ je zamestnancom našej materskej firmy sídliacej v Nemecku. Svoju funkciu ale vykonáva na Slovensku, kde sa zdržiava 4 dni v týždni. Nemecká firma nám každý mesiac posiela faktúru, kde si vyfakturuje služby nášho konateľa. Čo sa mzdy týka, doteraz sme s ním nemali vlastne "nič spoločné". Teraz prišiel, že od januára 2007 sa bude jeho mzda zdaňovať na Slovensku a nie v Nemecku.
Vie mi niekto poradiť aký tu bude postup a čím sa to líši od klasických slovenských zamestnancov? Čo vlastne musíme my urobiť?
Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
22.11.06,07:16
Dobre tomu rozumiem, že od januára mu budete vyplácať odmeny konateľa vy, teda na Slovensku? V Nemecku už nebude vôbec zamestnaný a bude vykonávať iba na Slovensku funkciu konateľa? V takom prípade zrejme by sa mal zdravotne poistiť na Slovensku (a zrušiť nemecké ZP) a vy by ste ho prihlásili ako zamestnanca na ZP. Do SP sa neprihlasuje ani sa SP z odmeny konateľa neplatí.
KatarínaL
22.11.06,07:27
On zostáva stále zamestnancom nemeckej firmy. V Nemecku mu budú aj naďalej počítať mzdu a mne ju dajú k dispozícii už vypočítanú (aspoň tak mi to zatiaľ vysvetlili). Inak keď mám povedať pravdu, neviem si predstaviť ako to bude medzi nami fungovať...a vôbec či sa to takto dá. Ale ževraj nakoľko je činný na Slovensku, mal by tu platiť aj daň z príjmu.
Jana Motyčková
22.11.06,07:46
No toto si netrúfam posúdiť, nech skúsia daňoví odborníci.