Marianna01
21.11.06,16:34
Vyhľadala som si v zákone záručnú dobu, ktorá by mala byť 24 mes. Ak však predávajúci určí ZD kratšiu, platí tá - nesprávne chápem zákon, alebo neviem, o čo tu ide. Ak kúpim tlačiareň, kde je uvedená ZD 12mes., platí 12mes, nie 24, napriek tomu, že zákon káže 24?
Ako to so záručnou dobou vlastne je?
Chobot
22.11.06,07:12
Vyhľadala som si v zákone záručnú dobu, ktorá by mala byť 24 mes. Ak však predávajúci určí ZD kratšiu, platí tá - nesprávne chápem zákon, alebo neviem, o čo tu ide. Ak kúpim tlačiareň, kde je uvedená ZD 12mes., platí 12mes, nie 24, napriek tomu, že zákon káže 24?
Ako to so záručnou dobou vlastne je?

Uveď, v ktorom zákone si to našla a aj paragraf, aby som pozrel presné znenie. Viem, že o záručnej dobe pojendáva Občiansky zákonník v § 620 a tam ju stanovuje štandardne na 24 mesiacov. Sú vynimky, kedy môže byť ZD kratšia, napr. poiužité veci - 12 mesiacov, zvieratá - 6 týždňov,... Ale základom je 24 mesiacov a tú si podľa Obč.Z predávajúci nesmie svojvoľne skracovať.
Jara
22.11.06,07:23
Ja som sa s tým už tiež stretla, ale išlo tiež o tlačiareň a predavajúci to zdôvodnil tým, že je to výrobok ktorý bol vyrobený pred účinnosťou platnosti tohto zákona. Čiže už ide o starší výrobok a aj cena to vraj zohľadňuje... Len sa delím o skúsenosť...
bepo
22.11.06,07:29
Dátum výroby je nepodstatný,určujúci je dátum predaja. Keď sa predáva medzi podnikateľmi podľa obchodného zákonníka tak môže byť 12 mesačná zaručná lehota.
dana9
22.11.06,09:16
Dátum výroby je nepodstatný,určujúci je dátum predaja. Keď sa predáva medzi podnikateľmi podľa obchodného zákonníka tak môže byť 12 mesačná zaručná lehota.

Súhlasím, plus ešte upresním. Ak sú obidve strany podniakteľmi, resp. na vzťah sa aplikuje ochodný zákonník, tak platí, že záruka za akosť je založená na zmluvnom princípe (treba odlišovať od záruka za vady). T.j. ak si strany dohodnú 12 m záruku platí 12 mesačná, ak si nedohodnú žiadnu, nie je žiadna.
(ale stretla som sa už aj s odlišnými názormi:rolleyes:, a to aj spomedzi právnikov, avšak zatiaľ vyhráva tento názor asi v pomere 9:3 :D )

dana:)
dana9
22.11.06,09:18
Uveď, v ktorom zákone si to našla a aj paragraf, aby som pozrel presné znenie. Viem, že o záručnej dobe pojendáva Občiansky zákonník v § 620 a tam ju stanovuje štandardne na 24 mesiacov. Sú vynimky, kedy môže byť ZD kratšia, napr. poiužité veci - 12 mesiacov, zvieratá - 6 týždňov,... Ale základom je 24 mesiacov a tú si podľa Obč.Z predávajúci nesmie svojvoľne skracovať.


Súhlasím, ak ide o vzťah, keď jedna zo strán je fyzická osoba, tak záručná doba nesmie byť kratšia. jedine v prípadoch upravených v zákone, ako píše chobot, napr. použité veci, ale aj tam je to dosť prísne.

dana:)
Marianna01
23.11.06,16:39
Tak ale tomuto celkom nerozumiem. Ak predajca A nakúpi od predajcu B tlačiareň za účelom jeho ďalšieho predaja - fyzickej osobe, ako môže garantovať 24mes. záruku, keď on sám má len 12 mesačnú?
Ak sa tlačiareä pokazí 14 mes. od predaja - už nebude v záruke, ako ale k tomu práíde FO, keď má zákonom garantovaných 24 mes?
ajobs
23.11.06,17:04
Tak ale tomuto celkom nerozumiem. Ak predajca A nakúpi od predajcu B tlačiareň za účelom jeho ďalšieho predaja - fyzickej osobe, ako môže garantovať 24mes. záruku, keď on sám má len 12 mesačnú?
Ak sa tlačiareä pokazí 14 mes. od predaja - už nebude v záruke, ako ale k tomu práíde FO, keď má zákonom garantovaných 24 mes?

Oba subjekty si musia zmluvne dohodnúť túto záruku na akosť v trvaní 24 mesiacov, ak má byť finálny predajca chránený.
Marianna01
23.11.06,18:03
Čo to pre predajcu znamená? Ak je tovar mimo záruky . v 14.mes., a vyskytne sa na ňom závada - musí alebo nemusí veľkoobchod odstrániť závadu? Ak áno, na čie náklady? Ak je chyba neodstrániteľná -čo potom?
dana9
23.11.06,18:43
Čo to pre predajcu znamená? Ak je tovar mimo záruky . v 14.mes., a vyskytne sa na ňom závada - musí alebo nemusí veľkoobchod odstrániť závadu? Ak áno, na čie náklady? Ak je chyba neodstrániteľná -čo potom?

Ahoj,
ak pôjde o vadu, ktorá je neodstrániteľná a zároveň robí vec neupotrebiteľnou, tak v takom prípade sa budú aplikovať ustanovenia §623 Občianskeho, t.j. kupujúci má právo na výmenu veci alebo môže od zmluvy odstúpiť. Pri iných neodstrániteľných vadách má kupujúci právo na primeranú zľavu.

Super :rolleyes: a to ste ešte nečítali návrh nového zákona na ochranu spotrebiteľa, :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek: takto som čumela. Ale nebudem plašiť popredu, snáď to ce NRSR neprejde.

dana:)
ajobs
23.11.06,22:17
Ahoj,

Super :rolleyes: a to ste ešte nečítali návrh nového zákona na ochranu spotrebiteľa, :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek: takto som čumela. Ale nebudem plašiť popredu, snáď to ce NRSR neprejde.

dana:)

Napíš Dani, sme zvedaví, čo sa chystá :eek: :eek: :mad:
dana9
24.11.06,13:04
Napíš Dani, sme zvedaví, čo sa chystá :eek: :eek: :mad:

Aby som zbytočne nerozrušovala poraďácke osadenstvo :D :

Najviac ma dojal § 16 navrhovaného zákona, najmä keď sa na to pozerám z pohľadu predávajúceho


§ 16 (4) Predávajúci je povinný uznať reklamáciu vady výrobku uplatnenú do 6 mesiacov od kúpy, ak predávajúci nedoloží nezávislé odborné posúdenie o zavinení vady spotrebiteľom.

Mne z toho vychádza, že toto nezávislé odborné posúdenie bude musieť vykonať nezávislý subjekt, čo finančne zaťaží predávajúceho, ale aj kupujúceho, pretože doteraz sa ako záväzné bralo vyjadrenie výrobcu/alebo jeho zástupcu. Teraz to bude prebiehať tak (bojím sa), že najskôr to posúdi výrobca, a ak je jeho stanovisko zamitevé (záruka sa nevzťahuje), tak to bude musieť ísť na nezávislé posúdenie. A potom čo, to pôjde na účet kupujúceho??? (keďže nepôjde o záruku) Alebo to pôjde na vrub predávajúceho, ktorý sa samozurejme vopred poistí vyššou cenou výrobku??

možno sa mýlim, ale mne to zatiaľ takto vychádza.



dana:)
Marianna01
24.11.06,15:04
Takže som vyzistila, čo sa s tým robí.

Ak teda predajca kúpi z veľkoskladu tovar, ktorý ďalej predá konečnému spotrebiteľovi, definujú ho ako dílera, a pri vydokladovaní skutočnosti, že je tovar ďalej predaný, mení sa záručná doba na 24 mes.
lenkas
24.11.06,15:07
Takže som vyzistila, čo sa s tým robí.

Ak teda predajca kúpi z veľkoskladu tovar, ktorý ďalej predá konečnému spotrebiteľovi, definujú ho ako dílera, a pri vydokladovaní skutočnosti, že je tovar ďalej predaný, mení sa záručná doba na 24 mes.



Môžeš prosím upresniť, či to vychádza z nejakého právneho predpisu, alebo je to iba obchodná dohoda vo Vašom konkrétnom prípade medzi dodávateľom a dílerom?
dana9
24.11.06,15:09
Takže som vyzistila, čo sa s tým robí.

Ak teda predajca kúpi z veľkoskladu tovar, ktorý ďalej predá konečnému spotrebiteľovi, definujú ho ako dílera, a pri vydokladovaní skutočnosti, že je tovar ďalej predaný, mení sa záručná doba na 24 mes.

my to tiež tak máme upravené, ale vzájomnou zmluvou medzi dodávateľom a dealerom.

dana:)
lenkas
24.11.06,15:14
my to tiež tak máme upravené, ale vzájomnou zmluvou medzi dodávateľom a dealerom.

dana:)

Ved to, mne sa nezda, ze by nejaky zakon mal takuto upravu.
Je to ale samozrejme vyhodnejsie pre toho dilera mat to takto upravene v zmluvach, ma istotu, ze ked vec preda, nebude za jej vady zodpovedat konečnému zákazníkovi de facto sám, ale bude mať obdobné nároky voči svojmu dodávateľovi...
Marianna01
24.11.06,15:22
Je to medzi dodávateľom a dílerom riešené zmluvne. Možno by nebolo odveci ešte prelúskať zákon, možno by sme tam niečo objavili.

Musia predsa vychádzať z nejakej právnej normy, nemôžu si len tak vymyslieť, že dajú vtedy kratšiu, potom dlhšiu ZD. Takže podľa mňa to oporu v zákone alebo nariadení má, len treba hľadať, kde.
dana9
24.11.06,15:32
Je to medzi dodávateľom a dílerom riešené zmluvne. Možno by nebolo odveci ešte prelúskať zákon, možno by sme tam niečo objavili.

Musia predsa vychádzať z nejakej právnej normy, nemôžu si len tak vymyslieť, že dajú vtedy kratšiu, potom dlhšiu ZD. Takže podľa mňa to oporu v zákone alebo nariadení má, len treba hľadať, kde.

No, pri "väčších" - myslím hodnotovo, výrobkoch, napr. autá, drahá elektronika, je záručná doba určená centrálne (teda výrobcom), napr. 3 roky, 200000 km a pod, teda podmienky môžu byť aj prísnejšie ako ustanovuje náš zákon. my ako dealer potom uplatňujeme takéto výrobcom stanovené pravidlá (ktoré našťastie kopírujú SR úpravu) pravidlá a záruku, ktorú si u nás klient uplatní , posunieme ďalej na výrobcu. Ale pri každom výrobku to je iné , niektorí výrobcovia nám dávajú len dvojročnú záruku.

Takže presne ako píšeš, raz dajú dlhšiu, raz kratšiu :)

dana:)
lenkas
24.11.06,15:43
Myslim, ze zakony chrania najma spotrebitelov a na dealerov az tak nemyslia -ti su podnikatelia, podnikaju na vlastnu zodpovednost a musia sa chranit sami :-) - prave v zmluvach. V obchodnych vztahoch je v zásade totiz princíp "zaruka sa neposkytuje ziadna, pokial sa strany na nej výslovne nedohodnú".

Voci spotrebitelovi je zodpovedny prave ten predajca, ktoreho zodpovednost je prisna, zalozena zakonmi. Je preto potom na nom, aby na pripadne reklamacie myslel vo vztahoch s dodavatelmi. Je vsak pravda, ako pise Danka, ze vyrobcovia uz na tieto aspon minimalne zakonne zaruky, ktore budu musiet poskytovat zakaznikom predajcovia, myslia a upravuju si vztahy s dealermi obdobne.

No ked natrafim v buducnosti na nejake zakonne ustanovenie, co by sa tomu venovalo, dam vediet :-)
evvie7
30.01.13,12:49
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom dĺžky záručnej doby. Kúpili sme si do firmy vo februári 2011 multikunkčné zariadenie v dosť vysokej hodnote v kamennej predajni. Po dvoch rokoch prestalo fungovať, v predajni, kde sme realizovali nákup, nám odporučili autorizovaný servis, kam sme mali zariadenie odviezť v rámci záručnej doby na opravu. Odtiaľ sa nám vôbec neozvali, preto sme ich urgovali, ale vyjadrili sa, že nemáme nárok na záručnú opravu, keďže sme podnikateľský subjekt, nie fyzická osoba, a teda sme mali len 12-mesačnú záruku podľa obchodného zákonníka, nie 24-mesačnú ako je v občianskom zákonníku. Naša právnička k tomu zaujala stanovisko, že pokiaľ zariadenie používame pre vlastnú potrebu, nie na ďalší obchod, mala by aj pre nás ako pre koncového užívateľa platiť záruka 24 mesiacov. Na koho strane je pravda? Máme trvať na oprave v záručnej dobe, alebo má pravdu servis? Ďakujem
fortunka
30.01.13,13:08
Kratsia zarucna doba moze byt napr. na spotrebny tovar, alebo tovar ktory podlieha nejakemu "opotrebeniu" pouzitim.. bezne su to napr. baterie a pod. Potom podla dohody moze platit kratsia zaruka alebo aj ziadna pri zlacnenom tovare (ak bol zlacneny kvoli nejakemu poskodeniu napr) alebo pri pouzitom tovare... vsetko je napisane v podmienkach predajcu.
fortunka
30.01.13,13:10
suhlasim, mne vlasy dupkom stavaju ked toto vidim.. a kde toho znalca zozenieme co to ohodnoti? :))) zhanali sme skoro mesiac a nakoniec sme pri jednej pochybnej reklamacii radsej ustupili a vratili peniaze :)