pavol156
21.11.06,17:20
Tak ako viacerým z Vás určite došla zo Sociálnej poisťovne" Informácia o stave individuálneho účtu poistenca".
Po jeho preštudovaní som ostal nemilo prekvapený, keď som zistil, že v roku 1991 nemám zarátaných 7 dní do dôchodkového poistenia. Ide o obdobie od 8.08.1991 - 14.08.1991. Pre ozrejmenie chcem uviesť, že v roku 1991 som požiadal o rozviazenie pracovného pomeru dohodou u predchádzajúceho zamestnávateľa ku dňu 14.08.1991(bolo mi vyhovené) a od 7.8.1991 do 14.8.1991 som čerpal dovolenku, keďže 15.08.1991 som mal natúpiť k súčasnému zamestnávateľovi. Neviem si to však teraz vybaviť ako som si mohol nevšimnúť, že v skutočnosti so mnou bývalý zamestnávateľ ukončil pracovný pomer dňa 07.08.1991. Takže skrátene 7 dni je preč.
Poradí mi niekto ako by som mal v tejto veci postupovať, resp. či sa ešte nejako dá - nap. dodatočná úhrada . . . Z toho mi totiž vychádza, že som bol 7 dní nezamestnaný. Bývalý zamestnávateľ - š.p. už neexistuje.
Ďakujem.
ajobs
21.11.06,17:05
Tak ako viacerým z Vás určite došla zo Sociálnej poisťovne" Informácia o stave individuálneho účtu poistenca".
Po jeho preštudovaní som ostal nemilo prekvapený, keď som zistil, že v roku 1991 nemám zarátaných 7 dní do dôchodkového poistenia. Ide o obdobie od 8.08.1991 - 14.08.1991. Pre ozrejmenie chcem uviesť, že v roku 1991 som požiadal o rozviazenie pracovného pomeru dohodou u predchádzajúceho zamestnávateľa ku dňu 14.08.1991(bolo mi vyhovené) a od 7.8.1991 do 14.8.1991 som čerpal dovolenku, keďže 15.08.1991 som mal natúpiť k súčasnému zamestnávateľovi. Neviem si to však teraz vybaviť ako som si mohol nevšimnúť, že v skutočnosti so mnou bývalý zamestnávateľ ukončil pracovný pomer dňa 07.08.1991. Takže skrátene 7 dni je preč.
Poradí mi niekto ako by som mal v tejto veci postupovať, resp. či sa ešte nejako dá - nap. dodatočná úhrada . . . Z toho mi totiž vychádza, že som bol 7 dní nezamestnaný. Bývalý zamestnávateľ - š.p. už neexistuje.
Ďakujem.

Pavol, 7 chýbajúcich dní dôchodkového poistenia ( pri 42-46 rokoch obdobia dôchodkového poistenia ) je naozaj zanedbateľné obdobie, takže vôbec sa nemusíš obávať, že ti to nejako výrazne negatívne ovplyvní budúci dôchodok. Pri jeho výpočte je dôležitý predovšetkým priemerný osobný mzdový bod (je daný hlavne výškou celoživotného príjmu) a výška aktuálnej dôchodkovej hodnoty (tú určuje štát, nemôžeš ju ovplyvniť).
willma
21.11.06,17:11
To si na tom ešte dobre. Ja som po obdržaní tohto dokumentu zistila, že mám miesto 20 odrobených rokov zaevidovaný 1 rok aj kúsok. Mimoriadne ma to pobavilo ale zároveň aj vytočilo. Celkovo som za toto obdobie mala troch zamestnávateľov a u 4 pracujem teraz. Okamžite som ich kontaktovala e-mailom a som veľmi zvedavá na ich stanovisko.
dráčik
25.11.06,08:50
to je fakt skvelé!!! ešte by ma zaujímalo, koho je to chyba? sociálnej poisťovne, lebo má v tom bordel, alebo zamestnávateľov, lebo za teba neodvádzali alebo nebodaj tvoja (???), že si si to neustriehla? to posledné alebo je len asi dosť krutý žart... hmmm?:cool:
ilom
25.11.06,11:06
evina
25.11.06,11:17
to je fakt skvelé!!! ešte by ma zaujímalo, koho je to chyba? sociálnej poisťovne, lebo má v tom bordel, alebo zamestnávateľov, lebo za teba neodvádzali alebo nebodaj tvoja (???), že si si to neustriehla? to posledné alebo je len asi dosť krutý žart... hmmm?:cool:

Ako sa hovorí z každého rožku trošku.
Mne po obdržaní výpisu vyplynulo, že pracujem len posledných 15 rokov ako SZČO a predchádzajúci život je fuč. Išla som do SP a našli mi aj ďalšie roky /okrem 3, ktoré vraj musím ja zdokladovať/. Najzaujímavejšie na tom je, že v tom čase som bola na materskej dovolenke,a odrobené roky u toho zamestnávateľa, kde som bola zamestnaná aj počas materskej dovolenky mám započítané... Ešteže mi predlžili odchod do dôchodku :) a snáď mám dostatočne dlhú dobu, kedy to dám s nimi do poriadku....
JarkaL
25.11.06,15:48
Mne nezarátali dobu štúdia na VŠ - 5 rokov a 4 roky MD. Tiež tam budem musieť zájsť a podľa toho, čo sa dozvedám od známych, tak tam bude asi veľmi dlhý rad...
ajobs
25.11.06,15:52
Iba pre informáciu - do obdobia dôchodkového poistenia sa započítavajú všetky roky dôb zamestnania a náhradných dôb (doba štúdia, vojenská služba, materské dovolenka a pod.) získané od 1.9. toho roku, kedy skončil poistenec povinnú školskú dochádzku.
Takže, nie ako voľakedy po 18.roku veku, ale spravidla od 15.-16.roku veku.
willma
25.11.06,18:06
Ako sa hovorí z každého rožku trošku.
Mne po obdržaní výpisu vyplynulo, že pracujem len posledných 15 rokov ako SZČO a predchádzajúci život je fuč. Išla som do SP a našli mi aj ďalšie roky /okrem 3, ktoré vraj musím ja zdokladovať/. Najzaujímavejšie na tom je, že v tom čase som bola na materskej dovolenke,a odrobené roky u toho zamestnávateľa, kde som bola zamestnaná aj počas materskej dovolenky mám započítané... Ešteže mi predlžili odchod do dôchodku :) a snáď mám dostatočne dlhú dobu, kedy to dám s nimi do poriadku....
Evina prepáč, ale ani v najhoršom sne by som si nebola pomyslela, že tí zamestnávatelia by si mohli dovoliť nedať oznámenie SP, túto možnosť vylučujem. Taktiež ani vo sne nehľadám chybu u seba. Na 99,99% je vinník istý, i keď tá jedna desatinka vo mne hlodá. Neboj dám vedieť výsledok a samozrejme keď bola chyba niekde inde, len nie tam kde predpokladám, budete o tom vedieť tiež.:o
evina
25.11.06,18:24
Evina prepáč, ale ani v najhoršom sne by som si nebola pomyslela, že tí zamestnávatelia by si mohli dovoliť nedať oznámenie SP, túto možnosť vylučujem. Taktiež ani vo sne nehľadám chybu u seba. Na 99,99% je vinník istý, i keď tá jedna desatinka vo mne hlodá. Neboj dám vedieť výsledok a samozrejme keď bola chyba niekde inde, len nie tam kde predpokladám, budete o tom vedieť tiež.:o
Ja som to ani nemyslela konkrétne ani na jeden príspevok tu v tejto téme /sú aj zamestnávatelia, ktorí nedali ELDP na SP to mi ver a už sa ani nedajú zohnať, lebo napr. dávno zanikli./. Práve aj ja som žiarivým prípadom, že vinníkom je u mňa na 100% SP - keď som bola reklamovať zrazu mi ostatné roky, okrem spomínaných troch našli. A tie tam nájdu určite tiež, lebo zamestnávateľ u ktorého som bola na MD dal všetky moje odpracované roky na SP a nie je žiadny dôvod, aby tam práve tá materská chýbala a po materskej roky tam už zas boli...
frigo
06.12.06,07:36
ahojte, tiež mi chýba 6 rokov a práve píšem bývalému zamestnávateľovi (u ktorého to už urgujem 2.x, tentokrát som sa rozhodla písomne). Mám to adresovať ako žiadosť o preverenie alebo žiadosť o nahlásenie alebo ako? Poradíte? Ďakujem.
VladoaKatka
17.11.07,07:00
Tiež by som pridala moju skúsenosť.

v roku 2006 som dostala prvý výpis o stave ind. účtu poistenca. Od roku 1990 som nemám odpracovaný ani deň. :D

1990-1999 som bola evidovaná v pobočke BA-II a od 1999 som evidovaná na BA - okolie až doteraz. Po telefonických konzultáciach s referentkami oboch pobočiek, že platby mám v poriadku a "že akosi som vypadla zo systému" prepošlú údaje na ústredie a dostanem nové výpisy.
Po pol roku som dostala ďalší výpis, kde doplnili len od roku 1999 do 2003, ale tých 9 rokov nie ( to sú roky , kedy odvody boli max,:confused:).

Po ďalšom zisťovaní mi bolo povedané, že to dostanem - čakám, ale zatial nič.
Tento rok, keď sme sa dozvedeli, že už robia ročníky 1980 a vyššie som zisťovala, prečo nič nedostal syn - tiež po skončení školy si vybavil ŽL. mal by mať odpracovaných 9,5 roka a nemá nič zarátané a pritom platili sme od prvého dňa.

Pred týždňom som sa dozvedela na ústredí SP, že už od roku 2004 nebudú nič posielať ale ani spätne, aj keď si myslím, že tie roky by mali ešte vybaviť na ústredí.

Kde to máme dať do poriadku? Na moje dotazy mi na pobočkách aj na ústredí odpovedali "však ešte nevybavujete dôchodok". ale ja o 9 rokov a syn až o 35 rokov, keď nebudeme mať v rukách nič, kde to nájdeme, môžeme im to dokázať z výpisov, len je otázne či sa s nami budú baviť?
Rozalka
17.11.07,13:22
Verím tomu, že v SP v tom majú dobrý mrník, lebo môjmu manželovi chýba 15 dní, v strede roka (od 5. do 20. júna) a za totality.mimotemy Určite si pamätáte, že vtedy človek len tak nemenil zamestnávateľa a to v strede júna. Veď by nemohol ísť v to leto na dovolenku!!!
willma
17.11.07,17:36
nejako som pozabudla informovať o výsledku. Bol presne taký ako som predpokladala: SP je samozrejme vo všetkom úúúplne nevinne. Oslovila som bývalých zamestnávateľov, obratom mi zaslali EDLP a som presvedčená, že u nich chyba určite nebola. Ako perličku prikladám, že brat robil barmana čašníka a u viacerých zamestnávateľov bol skutočne len niečo cez mesiac, ale započítané má skutočne všetko.
Katy a R
17.11.07,17:58
Pridám aj ja - manželovi chýba obdobie vojenčiny - a ešte nejaké dni po nástupe do zamestnania. Mám o tom doklad - tak tam išiel - tiež mu povedali .... že keď si bude vybavovať dôchodok!:D

A stále posielajú výpis len do roku 2003 - videla som ročníky nar 1979, 1978 - doručené minulý týždeň.