Martina5
21.11.06,19:34
Vie mi niekto poradiť ako zaradiť HM obstaraný formou leasingu v JU v cudzej mene? Kdesi som čítala, že vyšlo
usmernenie-obstarávacia cena v CM sa prepočíta kurzom
NBS dátum obstarania a potom sa s tejto sumy v SKK odpisuje. Kde nájdem toto usmernenie?
Ak totiž zaradím HM obstaraný v roku 2005 napr.kurzom
38,50, ale splátky postupne vzhľadom na znižujúci kurz
budú klesať-nebude daňová kontrola namietať? Logicky totiž postupne zaplatím oveľa menej než bude v nákladoch.
ďakujem
Marína
21.11.06,18:49
Niečo som našla.
Martina5
21.11.06,20:07
Ďakujem, ale v tom texte sa píše o zahraničnom leasingu a toto je slovenská leas.spoločnosť, a účtovanie záväzku je mi jasné, ale sú odpisy v poriadku, keď ja
budem odpisovať napríklad zo sumy 1.500.000(po prepočte v deň prevzatia predmetu), ale v skutočnosti postupne na splátkach zaplatím len 1.350.000 pretože kurzy sú stále nižšie? V JU predsa KR v záväzkoch nevstupujú do základu dane.
andrej_rv
21.11.06,20:07
Vie mi niekto poradiť ako zaradiť HM obstaraný formou leasingu v JU v cudzej mene? Kdesi som čítala, že vyšlo
usmernenie-obstarávacia cena v CM sa prepočíta kurzom
NBS dátum obstarania a potom sa s tejto sumy v SKK odpisuje. Kde nájdem toto usmernenie?

Spôsob ocenenia majetku obstarávaného formou finančného prenájmu v cudzej mene je definovaný v Postupoch JÚ - § 10a ods. 6:
(6) Ak je ocenenie majetku v cudzej mene, prepočíta sa ocenenie majetku, ako aj ocenenie záväzku z istiny v účtovníctve nájomcu na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu prevzatia majetku nájomcom. V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu, prepočítaný kurzom Národnej banky Slovenska platným ku dňu splatnosti. V peňažnom denníku sa zaúčtuje úhrada dohodnutej platby v slovenskej mene, ktorá sa ocení kurzom príslušnej banky platným v deň úhrady. Kurzové rozdiely, vznikajúce pri jednotlivých splátkach, sa účtujú podľa §15 ods. 4.
Zo znenia ods. 6 vyplýva, že vstupná cena prepočítaná uvedeným spôsobom sa zaeviduje aj do knihy dlhodobého majetku. Keďže ZoDP ani Postupy účtovania neumožňujú žiadne zmeny vstupnej ceny z titulu neskorších zmien kurzu, cena prepočítaná na Sk kurzom NBS v deň prevzatia predmetu leasingu bude vstupnou cenou pre účely leasingového odpisovania po celý čas trvania prenájmu bez ohľadu na aktuálny kurz príslušnej cudzej meny.
Sabety
02.12.06,20:40
Mám ten istý problém ako Martina5. - § 15 ods. 4 nerieši problém kurzových rozdielov zo záväzkov, rieši len problém bankových účtov a hotovosti. Podľa mňa odvolávka v § 10a na § 15 ods. 4 nemá opodstatnenie, pretože tento § páni zákonodarcovia pozabudli upraviť. Tento problém sme riešili na DÚ kde nám nevedeli povedať ako to je a odpoveď z DR na dotaz, ktorý sme podali prostredníctvom DÚ mešká už skoro 1,5 roka. Ja som pre istotu tento kladný kurzový rozdiel zahrnul do základu dane.