libus72
21.11.06,19:06
Milí poraďáci,
chcem sa Vás opýtať ako je to s nárokom na dovolenku keď zamestnancovi plynie skúšobná doba? môže si ju vybrať?
v ZP som nič také nenašla ohľadom čerpania dovolenky v skúšobnej dobe....???...teda môže si ju vybrať aj počas skúšobnej doby? nemýlim sa?
dana9
21.11.06,19:15
Milí poraďáci,
chcem sa Vás opýtať ako je to s nárokom na dovolenku keď zamestnancovi plynie skúšobná doba? môže si ju vybrať?
v ZP som nič také nenašla ohľadom čerpania dovolenky v skúšobnej dobe....???...teda môže si ju vybrať aj počas skúšobnej doby? nemýlim sa?

Máš pravdu, ZP nerieši dovolenku v skúšobnej dobe. Teda, ani ju nezakazuje. V takýchto prípadoch, keď chce Zc čerpať dovolenkuk a ZĽ súhlasí, je možné postupovať podľa § 105 ZP. Samozrejme, SD sa predlžuje o dobu prekážok na strane ZC.

Okrem toho,nie každý má automaticky dohodnutú skúšobnú dobu.

§ 105

Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 22 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.

A ak náhodou neboli splnené ani podmienka odpracovaných dní, tak je možný nasledovný postup:

§ 113
(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.

(2) Ak si zamestnanec nemôže dovolenku vyčerpať v kalendárnom roku z naliehavých prevádzkových dôvodov alebo preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci, je zamestnávateľ povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roka. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok a ak určeniu dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne jej zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení rodičovskej dovolenky.
dana:)
Daska
21.11.06,19:18
Dovolenka za kalendárny rok
§ 101
(http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)
Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.

60 dni je minimalne 3 mesiace, takze zalezi na zamestnavatelovi ci mu umozni cerpat dovolenku, ale narok na to neni
libus72
21.11.06,19:35
Ďakujem pekne...takže potom je to čerpanie 1 dňa dovolenky môjho zam-ca OK...no a teraz ešte ma napadá jedna otázočka:
Keďže zamestnanec odpracoval presne 60prac. dní v skúš. dobe tak mu vzniká nárok na dovolenku na pomernú časť dovolenky - teda na 1/12 za každý odprac. mesiac? musí to byť celý mesiac? lebo môj zam-nec odpracoval celý august, sept, v oktobri bol 15 dní PN a v nov.mal 1 deň § a 1 deň dovolenku - je správne keď som mu vypočítala nárok na dovolenku vo výške 3*1/12 z 20dní a to je 5 dní?
Ak áno potom mu musím tie 4 nevyčerpané vyplatiť ako náhradu mzdy za dovolenku??? prosííím ešte o radu, súrne...
ekopo
21.11.06,19:41
Za tri mesiace má nárok na 5 dní / pri nároku 20 dní/. Veľmi si upriamená na skúšobnú dobu, tá s tým nema teraz nič spoločné.
ekopo
21.11.06,19:42
A on ešte pracuje ?????????
Daska
21.11.06,19:43
On u vas konci??? Ked chces prepalacat dovolenku, lebo ta sa nepreplaca, ale nevycerpanu dovolenku z tohto roku si moze docerpat na buduci rok. A do konca roka este daleko. Do konca roka by mal narok na 7 dni ak som dobre ratala
ekopo
21.11.06,19:46
Opravím Ťa - je to 8 - celkovo
libus72
21.11.06,19:47
No tak teraz som úplne zblbnutá...áno končí u nás v skúš. dobe...tak dovolenku mu nepreplácať??? má nárok na 5 dní podľa dlžky trvania PP...ježííš tak ako to je???
ekopo
21.11.06,19:48
Ale keď počítáš už jeden vybraný tak ešte 7
Daska
21.11.06,19:51
No tak teraz som úplne zblbnutá...áno končí u nás v skúš. dobe...tak dovolenku mu nepreplácať??? má nárok na 5 dní podľa dlžky trvania PP...ježííš tak ako to je???

Ak konci v skusobnej dobe tak myslim ze nema narok na dovolenku, mal by narok po odpracovani tych 60 dni a to asi neodpracoval nie???
SlavkaS
21.11.06,19:53
§ 105

Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 22 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.


Ja osobne by som Vám za bežných okolností nedoporučovala čerpať dopredu dovolenku, ako náhle by mal odpracovaných aspoň 22 dni až vtedy, lebo sa zbytočne zamotáte do problémov.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Prax je však taká, že sa dáva aj dovolenka dopredu, ale musia byť na to dostatočné dôvody, aby presvedčili zamestnávateľa. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
libus72
21.11.06,19:54
Ak konci v skusobnej dobe tak myslim ze nema narok na dovolenku, mal by narok po odpracovani tych 60 dni a to asi neodpracoval nie???

Ale odpracoval presne 60 dní, teraz som to rátala...tak má nárok na 5 dní, 1 vyčerpal a čo s tými 4 dňami - preplatiť alebo nie????
ekopo
21.11.06,19:55
Písala, že odpracoval presne 60 dní, tak má nárok za každý mesiac 1,667 dňa dovolenky.
libus72
21.11.06,19:59
Písala, že odpracoval presne 60 dní, tak má nárok za každý mesiac 1,667 dňa dovolenky.

presne tak a to je spolu 5 dní nároku, 1 vyčerpal ale čo s tými 4 dňami teda preplatiť či nie????
ekopo
21.11.06,20:00
V prípade nároku preplatiť.
Daska
21.11.06,20:00
No ja dovolenku nedavam ked sa konci v skusobnej dobe a este sa nik nestazoval, ani kontrola...
Melnick
21.11.06,20:01
Áno,vyplatiť, veď má nárok.:)
libus72
21.11.06,20:02
Áno,vyplatiť veď má nárok.:)

Ďakujeeeeeeeeeeem, nepočuli ste ten rachot??? :) to bol kameň čo mi odpadol zo srdca, lebo vaše odpovede znamenajú že som to urobila dobre, uff, v strese ani nerozmýšľam niekedy, veď to je logické keďže nárok vznikol tak jasné že ho treba uspokojiť ak nie vyčerpaním tak potom preplatením....ešte raz vďaka za cenné nočné rady....
Jozef Mihál
21.11.06,20:04
Počul som nejaký buchot, to ste boli Vy?
SlavkaS
21.11.06,20:04
Keď ste ešte s ním úpne neukončili zmluvu, keď ešte robí a motá sa Vám len po firme a čaká na to kedy skončí, môže mu to dať aj vyčerpať a tým pádom nemusíte nič preplácať.
libus72
21.11.06,20:08
Počul som nejaký buchot, to ste boli Vy?

jééj aj pán Mihál, ktorého si veľmi vážim, je tu a dokonca ste počuli aj ten rachot...supeer....nedávno som absolvovala Vaše školenie v KE...
Takže myslíte že je to správne ako to bolo napísané? to aby som mohla spokojne spať...;)
Melnick
21.11.06,20:08
No ja dovolenku nedavam ked sa konci v skusobnej dobe a este sa nik nestazoval, ani kontrola...
Daška,kontrola to možno prehliadne, ale ak natrafíš na zam-ca ,ktorý chce ,aby boli voči nemu splnené všetky jeho nároky,môže zam-ľovi narobiť problémy.

P.S. Ja ale stojím na strane zamestnanca.:)
Daska
21.11.06,20:19
Daška,kontrola to možno prehliadne, ale ak natrafíš na zam-ca ,ktorý chce ,aby boli voči nemu splnené všetky jeho nároky,môže zam-ľovi narobiť problémy.

P.S. Ja ale stojím na strane zamestnanca.:)

Majka, vacsinou ta skusobna doba neni 60 dni, nikdy som to az takto nepreratuvala, o dovolenke som zacala uvazovat az po skusobnej dobe, ale MATE PRAVDU
Jozef Mihál
21.11.06,20:21
Ja ale stojím na strane zamestnanca

Ja tiež. Nie žeby som ho miloval, taký zamestnanec je často riadny darebák, ale v tomto prípade podľa zákona nárok na dovolenku má. Ale ak mal v tej skúšobnej dobe nejaké absencie...