ahammerova
21.11.06,21:48
Dobry den,

chcela by som este poprosit o radu pre nasledovny pripad.
Ak som dokazala zaplatit fakturu omylom z mojho osobneho uctu { a nie podnikatelskeho} , ako to mam prosim teraz zapisat v PD? Mam vypisat iba VPD?

Dakujem,
Alica
mgm
21.11.06,20:58
Ja by som to urobila cez interný doklad a pripla by som výpis súkr. účtu
katarina.j
22.11.06,08:52
súhlasím s mgm, lebo ak robíš úhradu cez iný účet /napr.súkromný/ a nie podnikateľský tak urob kopiu sukr.učtu kde maš naučtovanu uhradu danej faktury a daj to cez interný doklad výdaj z pokladne.
Dana K.
22.11.06,09:01
Nám raz jedna zákaznička tak isto zaplatila faktúru z iného účtu, tak sme sa s ňou dohodli tak, že sme jej tú platbu vrátili späť a ona to uhradila zo správneho. Iba nám k tomu napísala list,v ktorom prosí o vrátenie platby.
účtovník 007
22.11.06,09:02
Vidím veľa súhlasov v prvom príspevku a nakoľko som už dlho neúčtovala JÚ, chcem sa spýtať:
Ak dáte úhradu fa cez int.doklad a skutočná úhrada je z osobného účtu, je tento zápis v PD výdavok ovpl. daň. základ? Daňovej kontrole nebude vadiť, že skutočná úhrada prebehla z nie podnikat. účtu alebo z pokladne podnikateľa? Možno sa pýtam blbosť, ale zaujalo ma to;)
Marína
22.11.06,09:23
Ak daný výdavok súvisí s dosahovaním zdaniteľných príjmov, tak súdny správca dane by mal tento výdavok uznať ako zdaniteľný.
ekopo
22.11.06,09:35
Len malý postreh. Aj peniaze by mali "odísť" z podnikania. Preto by som to cez ID nerobil, aj keď nehovorím, že je to nesprávne.
Marína
22.11.06,10:13
To je pravda, ale stav v pokladni resp. na BÚ sa nezmenil. Ak by sme to chceli riešiť aj zmenou stavu finanč. prostriedkov, tak môžeme urobiť prevod BÚ(SZČO) na BÚ(FO-občan), alebo POK(SZČO) na BÚ(FO-občan) resp. v hotovosti.
Dodatok: Ako doklad k takémuto zaúčtovaniu by slúžil výpis z BÚ(FO-občan).
renča1
22.11.06,10:23
Ja sa tiež pripojím a poznamenám, že takýto výdavok, ktorý ovpl.základ dane by som ja zaúčtovala cez uzavier.operácie.
ekopo
22.11.06,10:25
Stále hovorím ale, predstavme si absurdný prípad, že tých faktúr je podstatne viac, stále sa to bude riešiť cez ID? Bludy výjdú potom aj vo výkaze o majetku a záväzkoch. Predmetom účtovníctva je účtovanie skutočností o .......napr. § 2 zák. o účtovníctve
Daska
22.11.06,10:49
Ja to riesim tak ako napisala Marina, jednoducho si poslem na os. ucet presne tu sumu , ktora mi z toho uctu odisla, prilozim aj kopiu mojho vypisu, kde su identifikacne udaje...
ahammerova
22.11.06,11:15
Fu, tak teraz som asi trochu popletena.
Ja som to riesila, ze som vypisala VPD na adresu prijimatela {nie SZCO}, a pripla som k tomu vypis z BU {sukromny}.
Je to spravny postup?
Dana K.
22.11.06,11:31
Fu, tak teraz som asi trochu popletena.
Ja som to riesila, ze som vypisala VPD na adresu prijimatela {nie SZCO}, a pripla som k tomu vypis z BU {sukromny}.
Je to spravny postup?

NO nie som si veľmi istá, či je to takto dobre.:confused:
Muška
22.11.06,11:53
Obchodný zákonník

§ 2
Podnikanie

(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

Prikláňam sa tiež k prvému príspevku pri účtovaní v JU. Niektorí klienti sú takí domotaní, že už sa mi stalo, že som mu účtovala aj celý súkromný účet /toľko tam mal platieb/.
Veď OZ neukladá mať podnikateľský účet , ale podnikať vo vlastnom mene.
A v účtovníctve musí dokázať, že výdavok skutočne uhradil.
Marína
22.11.06,12:16
Podnikateľský účet vyžaduje DÚ mať založený len pre platiteľov DPH, pretože pri prípadnom nadmernom odpočte sa daň z PH zo ŠR vracia len na BÚ a nie v hotovosti. Ale to som už trochu mimotemy.