veraa
21.11.06,20:30
prajem pekný večer,

chcela by som sa spýtať, keď sro účtuje sklady spôsobom B, v interných smerniciach má zakotvené, že majetok do 2000 sk účtuje priamo do spotreby /501/ a majetok od 2000 do 30000 /dhim/ účtujem správne
nákup 501xxx/211,221 + vediem operatívnu evidenciu v knihe drobného majetku - odpisovú dobu si účtovná jednotka určila na 24 mesiacov. na konci účtovného obdobia preúčtujem zostatkovú cenu dhim /podľa počtu odpisovaných mesiacov/ na 132xxx/501xxx? v prípade, že sme sa v priebehu roka stali platcami dph, mám nárok na odpočet DPH z tohoto majetku v prvom zdaňovacom období pri registrácii? prosím poraďte mi :confused:
Anulka
21.11.06,20:53
V prípade, ak ste sa u majetku do 30 000,- Sk rozhodli, že ho budete odpisovať 24 mesiacov, mala by si o ňom účtovať v účtovej triede 0 - ako o dlhodobom hmotnom majetku. Nakoľko postupy účtovania ustanovujú, že hmotný majetok, ktorého ocenenie je nižšie ako je uvedené v zákone o dani z príjmov (t.j. hmotný 30 000,- SK) možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok. Čiže mala by si účtovať v účtovej triede 0 a uplatňovať odpisy cez účet 551.
Pozerám aj § 55 zákona o DPH, ale podľa znenia som si nie istá. Ak zistím ešte napíšem.
katjab
21.11.06,21:00
Suhlasím s Anulkou! ;)
veraa
22.11.06,12:49
takže v prípade, že som účtovala na 501xxx môžem nechať majetok celý v nákladoch? a čo v tom prípade s dph? viete mi niekto poradiť? majetok síce je pri nákupe účtovaný priamo do spotreby, ale vedieme o ňom operatívnu evidenciu takže preukázaľne je to náš majetok. a firma ho používa na dosiahnutie a udržanie zisku. takže eventuálne by sme si mohli uplatniť nárok na odpočet. v zákone o dph to nie je jasne formulované - majetok do 30000 neodpisovaný.
ak si v interných predpisoch stanovím, že majetok do 30000 ale s dobou použiteľnosti dlhšou ako rok budem účtovať priamo na 501, nevznikne mi tým povinnosť účtovať o ňom na 132? alebo áno, na základe koncoročnej inventarizácie? a aký bude súvsťažný účet?
doteraz som účtovala v jú, takže z tohto mám trošku hokej, a nerada by som spravila nejakú hlúpu chybu...
ďakujem za reakcie
Ajkami
05.12.06,19:20
Pridám sa k tejto téme. Účtujem v podvoj. účtovníctve. Aj naša firma účtuje drobný majetok do 30000 priamo do spotreby 501/xxx. A vedieme ho v evidencii drobného majetku. Tiež neviem, či sa s tým niečo na konci roka robí alebo nie. Zisťovala som niečo v minulých rokoch ale predchádzajúca účtovníčka už nič nerobila. Netreba to odpisovať, alebo niečo? My sme platcami DPH a pri účtovaní si odpočítavame DPH. Neviem či je to správne.
Daska
05.12.06,19:29
kedze to davas priamo na 501, mas to cele v nakladoch, nemas uz co odpisovat, len mala rada viedla by som ked uz nie priamo analityku aspon nejaky zoznam drobneho majetku, aby sa Vam nestalo, ze sa budu stracat hodnotne veci...
ondrejvla
05.12.06,19:31
Pridám sa k tejto téme. Účtujem v podvoj. účtovníctve. Aj naša firma účtuje drobný majetok do 30000 priamo do spotreby 501/xxx. A vedieme ho v evidencii drobného majetku. Tiež neviem, či sa s tým niečo na konci roka robí alebo nie. Zisťovala som niečo v minulých rokoch ale predchádzajúca účtovníčka už nič nerobila. Netreba to odpisovať, alebo niečo? My sme platcami DPH a pri účtovaní si odpočítavame DPH. Neviem či je to správne.

Tento drobný majetok už odpisovať nemôžeš - mala by si to 2x v nákladoch, veď tým, že si to dala na 501/A už je to odpísané. Ja to vediem v operatívnej evidencii, pokiaľ je tento drobný majetok schopný plniť svoj účel, nielen jeden rok, takto to vykazujem i pri inventarizácii majetku.