Laborec
22.11.06,05:58
Moja kamaratka ma problem. Bola kedysi sestricka v jasliach, ale uz asi 6 rokov je nezamestnana. Ani ona sama presne nevie kolko. Cely cas sa nezahlasila na urade prace, hanbila sa, a ani v zdravotnej poistovni. Nic tam neplatila, ani by nemala z coho. Oni ju neupozornili. Teraz im dlhuje niekolko tisic a kazdy mesiac to narasta. Ani k lekarovi nechodi, aby sa na to neprislo. Neviete ako sa to da bez doplatenia dlhu vyriesit? Mohol to za nu platit stat, ako za nedobrovolne nezamestnanu, neda sa spatne prihlasit na to? Kedy sa premlci dlh? Dakujem za odpovede.
katarina.j
22.11.06,08:16
Tak to urobila riadnu chybu ked sa neprihlásila na urade práce, spatne sa prihlásiť? je to diskutabilné, lebo oficialne urad prace uz neexistuje, ale mam aj ja skusenosti, ze existuju este obcas po uradoch aj LUDIA, ktorí v tom pomôzu a poradia. a z coho potom žila ked nepracovala a ani nezarábala? a čo sa týka odvodov do zdravotnej poisťovne, tiež už neplatí niečo v zmysle, že odpustia aspon penále, dlh musí celý vyrovnať aj s penálami, ale dá sa dohodnut na splátkovom kalendári, aj ked sa teraz zaeviduje ako nezamestnaná tak nejaku minimálnu čiastku na základe rozhodnutia o dávkach jej stanovia mesačné splátky. radila by som nech sa zaeviduje a s rozhodnutím nech sa skusi spatne odhlásiť aj na zdravotnej poisť. ak to neurobil jej zamestnávateľ /jasle/ a snád ak ju zaeviduju spatne tak jej nedaju až tak hrozný dlh splácat ale ho upravia spatne, len to chce čas a nervy.tak veľa šťastia, nech stretáva len samych LUDI.
Laborec
22.11.06,15:37
UP uz neexistuju?
Marína
22.11.06,18:38
Teraz je to ÚPSVaR - Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
jery
22.11.06,20:18
Neviete ako sa to da bez doplatenia dlhu vyriesit? Mohol to za nu platit stat, ako za nedobrovolne nezamestnanu, neda sa spatne prihlasit na to? Kedy sa premlci dlh? Dakujem za odpovede.

Nech rozmyslam, ako rozmyslam, nic ma nenapada, ako to vyriesit nejako inak, ako zaplatenim dlhu...
Spatne prihlasenie na UP-... takmer urcite nie, to sa neda...

Premlcanie dlhu voci zdrav. poistovni - poistne splatne do konca roku 2004 je premlcacia doba 10 rokov, poistne splatne od r. 2005 je premlcacia doba 5 rokov.
Cize poistne za roky 2000 - 2004 sa premlci v rokoch 2010 - 2014 a poistne za roky 2005 - 2006 sa premlci v roku 2010 a 2011...

Fakt netusim, ako by sa to dalo obist... Risknut to, ze na nu do roku 2014 nepridu?
Zohnat si nejake potvrdenie z nejakej zdravotnej poistovne (alebo podobnej institucie) zo zahranicia (mimo EU), ze tam bola nepretrzite poistena od r. 2000 a toto dolozit na zdravotnu poistovnu dodatocne, s tym ze na to v r. 2000 zabudla?

Ja viem, ze to su take krkolomne riesenia, ale fakt ma nic nenapada... s najvacsou pravdepodobnostou to asi bude musiet zaplatit... A ak to bude aj s poplatkami z omeskania... :(

Inak - ci ide k lekarovi, alebo nejde, to ma jedno, ved poistne neovplyvnuje vyska poistovnou preplatenych vydavkov u lekara, to je dane zakonom...
V kazdom pripade - dufam, ze aspon teraz je uz prihlasena na Urade prace?!
Laborec
04.09.07,06:53
Este stale nie je prihlasena ani v poistovni ani u nijakeho lekara,ani na urade prace,ani nikde.A takych je vraj vela.Ju to nestve,asi iba mna.Chcela som jej pomoct,ale asi je to zbytocne.
KvetkaK
04.09.07,06:56
Tak keď to neštve ju, prečo sa s tým trápiš ty? Zbytočne si robíš starosti. Podľa mňa je potom dosť nezodpovedná.
Paula
04.09.07,07:16
Oni ju neupozornili.


Kto oni?.....Upozorniť ju nebola ničia povinnosť :)
tomare
04.09.07,08:28
Kto oni?.....Upozorniť ju nebola ničia povinnosť :)

Ona je stále poistencom v ZP do ktoréj sa prihlásila. Zamestnávateľ sa prihlasuje a odhlasuje z platenia poistného za zamestnancov.
Je v kmeni ZP. Je len otázka času kedy na ňu narazia v databáze a zistia, že nemajú žiadne platby.
Alebo, je otázkou času kedy sa jej niečo stane. Nech si šetrí na penále.
Šípková
15.03.08,17:59
Dobry vecer,
dufam, ze som v spravnej teme. Vie mi niekto prosim poradit?
Mojej mame prisiel nedavno zo zdravotnej poistovne list, ze dlhuje poistovni 25 tis. Ide o to, ze bola evidovana na UPSVaR, lenze sa neprihlasila do ZP. Je to zhruba obdobie dvoch rokov. Je to dlh, ktory vznikol z titulu prava veritela na nahradu skody vzniknutej vynalozenim liecebnych nakladov za poskytnutu zdravotnu starostlivost, ktoru cerpala z prostriedkov verejneho ZP. A k tomu bol pripnuty zoznam, kedy a kde bola za to obdobie dvoch rokov osetrena. Chcem sa spytat, ci poistovna postupuje spravne. Ved UPSVaR predsa za nu platil odvody do ZP. Da sa s tym nieco robit? Je to dost velka suma. Dakujem za kazdu radu.
tuta
15.03.08,18:33
Nech ZP predloží potvrdenie o tom, že bola evidovaná na ÚPSVaR.
Šípková
16.03.08,05:40
Napisali sme ziadost o odpustenie dlhu, a bola tam aj poznamka, ze bola v tom case vedena na UPSVaR. Ale ani sa k tomu nevyjadrili a napisali, ze to musi zaplatit. Ale skusim tam poslat este doklad o evidencii. Dakujem.
Evaman
17.03.08,08:00
No podľa mňa,ak bola riadne prihlasená a vedená v evidencii UPSVaR a štát za ňu odvody platil,môžete akurát dostať pokutu za nesplnenie oznamovacích povinností. Teda dlh by tam byť nemal. Treba vyžiadať potvrdenie z UPSVAR na to obdobie,že bola vedená u nich v evidencii a že za ňu odvádzali poistné do ZP. Na základe toho napísať "odvolanie" .
Šípková
18.03.08,06:28
Ja si myslim to iste. Uz som poslala potvrdenie o evidencii na urade. Uvidime, co napisu. Este raz dakujem.
jery
09.05.08,09:35
Ved UPSVaR predsa za nu platil odvody do ZP.

No , opravim ta. UPSVaR za nu urcite neplatil poistne, nema na to ani prostriedky, ani nic podobne.
Kedze bola evidovana na UPSVaR, zdravotna poistovna si mohla v tom case tuto osobu nahlasit ako poistenca statu, a dostala by za nu poistne od statu. Keby, samozrejme, o tom zdravotna poistovna vedela ;)
Mária27
09.05.08,09:50
Ak bol niekto nezamestnaný 6 rokov, nikde sa neprihlásil a nič neplatil, ani teraz nemá z čoho zaplatiť, nemá mu čo exekútor zobrať, zatvoria ho? To ako všetkých bezdomovcov?
jery
09.05.08,09:57
Maria27:

No, ak mu nema exekutor co zobrat, tak moze exekutor dat navrh na sud na zastavenie exekucie pre nemajetnost povinneho. Trovy exekutora potom zaplati ten, kto bol v konani opravneny (cize ten, pre koho sa malo vymahat). :)
Zavriet ho nemaju preco, pokial je to poistne za neho samotneho, to nie je trestny cin. Ina situacia by bola , ak by to boli odvody za jeho zamestnancov.
jery
09.05.08,10:15
Dobry vecer,
Je to dlh, ktory vznikol z titulu prava veritela na nahradu skody vzniknutej vynalozenim liecebnych nakladov za poskytnutu zdravotnu starostlivost, ktoru cerpala z prostriedkov verejneho ZP. A k tomu bol pripnuty zoznam, kedy a kde bola za to obdobie dvoch rokov osetrena.

Az teraz som si poriadne precital otazku... Najprv som si myslel, ze sa jedna o to, ze od nej chcu doplatit poistne za tu dobu... Ale tu je: NAHRADA SKODY VYNALOZENIM LIECEBNYCH NAKLADOV....
TO CO JE ZA SPROSTOST????????? :eek:
Ako mozu chciet nahradu skody, ved ona bola u nich zo zakona poistena (akurat si nesplnila oznamovaciu povinnost) a zo zakona ma pravo na uhradu liecebnych nakladov...
Ten postup - vymahat nahradu skody - by bol predsa mozny len v pripade, ak by za nu zaplatitli nieco v case, kedy by nebola ich poistenkynou. A to bola, ak som dobre pochopil, stale...
Jedine co mozu chciet, je podla mna poistne za tych par mesiacov. A rozhodne nie nahradu nejakej skody... Ved uvazujme - ak by im nahlasila, ze je na UPSVaR a oni by za nu dostali peniaze od statu - uz by nemuseli platit tie liecebne naklady??? Tak potom co, aka skoda, komu vznikla???? Maximalne tak vo vyske toho poistneho, nezaplateneho statom.. Ale LIECEBNE NAKLADY?!?!?! :eek::eek:
jery
09.05.08,12:08
No tak tento problem ma zaujal, tak som sa trosku hrabal v zakonoch, a zistil som, ze to asi nie je take jednoznacne, ako som pisal vyssie.
Poistovna zrejme pouzila § 9, ods. 2 zakona c. 580/2004, ktory hovori:
"... Poistenec, ktorý nezaplatil príslušnej zdravotnej poisťovni preddavok na poistné za tri mesiace v príslušnom kalendárnom roku, nedoplatok za poistné (ďalej len "nedoplatok"), poistné, ktoré bol povinný uhradiť odo dňa vzniku skutočnosti zakladajúcej vznik verejného zdravotného poistenia do dňa potvrdenia prihlášky príslušnou zdravotnou poisťovňou, alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak sa mu poskytla preukázateľne v dôsledku porušenia liečebného režimu 14) alebo užitia návykovej látky, v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom 1) ani na výzvu príslušnej zdravotnej poisťovne, má právo len na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti..."

Poistovna asi vychadza z predpokladu, ze poistenkyna mala uhradit poistne, neuhradila ho, a teda ziada od nej nahradu preplatenych nakladov, ktore neboli neodkladne.

Chyba tam je podla mna tu:
- jednak nie je zrejme ci bola predtym nejaka vyzva na uhradu, a ci to zdravotna poistovna bude vediet zdokladovat (cit:"...ani na vyzvu prislusnej zdravotnej poistovne...")
- jednak nie je zrejme, ci sa skutocne jedna o neuhradnene poistne, ktore mala platit poistenkyna. Podla mna ide o neuhradene poistne, ktore mal platit stat, a nie poistenkyna. Nebolo uhradene kvoli chybe na strane poistenkyne, kedze si nesplnila zakonnu povinnost. Ale tu podla mna moze dojst nanajvys k pokute a pripadne k nahrade tohto poistneho, a nie k vymahaniu nakladov na liecebnu starostlivost (cit: "...poistenec, ktory nezaplatil... ma narok len..." a v tomto pripade ten co nezaplatil nie je poistenec, ale stat - aj ked zavinenim poistenca)

Ale je to zaujimavy problem, ani som si neuvedomil, ze 580/2004 ma aj taketo ustanovenie, ze v urcitych pripadoch sice si zdravotne poisteny, ale nemas narok na preplatenie liecebnych nakladov.
Mária27
09.05.08,13:25
Asi treba ešte naštudovať zákon 577/2004 Z.z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.

Tých zdravotných zákonov je ako maku.
Šípková
13.05.08,04:29
No tak tento problem ma zaujal, tak som sa trosku hrabal v zakonoch, a zistil som, ze to asi nie je take jednoznacne, ako som pisal vyssie.
Poistovna zrejme pouzila § 9, ods. 2 zakona c. 580/2004, ktory hovori:
"... Poistenec, ktorý nezaplatil príslušnej zdravotnej poisťovni preddavok na poistné za tri mesiace v príslušnom kalendárnom roku, nedoplatok za poistné (ďalej len "nedoplatok"), poistné, ktoré bol povinný uhradiť odo dňa vzniku skutočnosti zakladajúcej vznik verejného zdravotného poistenia do dňa potvrdenia prihlášky príslušnou zdravotnou poisťovňou, alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak sa mu poskytla preukázateľne v dôsledku porušenia liečebného režimu 14) alebo užitia návykovej látky, v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom 1) ani na výzvu príslušnej zdravotnej poisťovne, má právo len na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti..."

Poistovna asi vychadza z predpokladu, ze poistenkyna mala uhradit poistne, neuhradila ho, a teda ziada od nej nahradu preplatenych nakladov, ktore neboli neodkladne.

Chyba tam je podla mna tu:
- jednak nie je zrejme ci bola predtym nejaka vyzva na uhradu, a ci to zdravotna poistovna bude vediet zdokladovat (cit:"...ani na vyzvu prislusnej zdravotnej poistovne...")
- jednak nie je zrejme, ci sa skutocne jedna o neuhradnene poistne, ktore mala platit poistenkyna. Podla mna ide o neuhradene poistne, ktore mal platit stat, a nie poistenkyna. Nebolo uhradene kvoli chybe na strane poistenkyne, kedze si nesplnila zakonnu povinnost. Ale tu podla mna moze dojst nanajvys k pokute a pripadne k nahrade tohto poistneho, a nie k vymahaniu nakladov na liecebnu starostlivost (cit: "...poistenec, ktory nezaplatil... ma narok len..." a v tomto pripade ten co nezaplatil nie je poistenec, ale stat - aj ked zavinenim poistenca)

Ale je to zaujimavy problem, ani som si neuvedomil, ze 580/2004 ma aj taketo ustanovenie, ze v urcitych pripadoch sice si zdravotne poisteny, ale nemas narok na preplatenie liecebnych nakladov.
Ziadnu vyzvu na uhradu pred tym nedostala. Ale uvidime, co sa bude diat. Uz budu 2 mesiace od odvolania a stale sa k tomu nevyjadrili. Asi maju cas.
jery
13.05.08,20:30
Ziadnu vyzvu na uhradu pred tym nedostala. Ale uvidime, co sa bude diat. Uz budu 2 mesiace od odvolania a stale sa k tomu nevyjadrili. Asi maju cas.

Az bude nieco nove, poprosim napisat. :) je to zaujimavy problem, este som sa s niecim podobnym nestretol a dost ma zaujima, ako to dopadne.
Ak nebola vyzva, nemozu pouzit vyssie uvedene ustanovenie zakona. Cize maximalne mozu chciet to poistne, nie nahradu liecebnych nakladov.
Šípková
28.09.08,09:52
Az bude nieco nove, poprosim napisat. :) je to zaujimavy problem, este som sa s niecim podobnym nestretol a dost ma zaujima, ako to dopadne.
Ak nebola vyzva, nemozu pouzit vyssie uvedene ustanovenie zakona. Cize maximalne mozu chciet to poistne, nie nahradu liecebnych nakladov.
No tak po pol roku sa ozvali. "Len" pokus o zmier. Evidujú pohľadávku z dôvodu, že za ňu hradili zdravotnú starostlivosť a kapitačné platby (o čom sa predtým ani nezmienili). Zajtra napíšem viac, lebo tie prvé podklady mám v práci.
Šípková
29.09.08,04:58
Takže celé je to o tom, že si nesplnila oznamovaciu povinnosť, vlastne ju splnila oneskorene. Je to zhruba obdobie dvoch rokov. Z toho asi mesiac bola pracovať v Čechách, čiže bola vyňatá zo ZP. A za tie dva roky jej prišiel rozpis na úhradu pohľadávky za poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Na tom rozpise sú presne dátumy, kedy a kde bola u doktora. Tie dátumy sú z obdobia, keď bola vedená na ÚPSVaR. Takže idem skúsiť nejaké odvolanie spísať. Ešte jedna veta ma tu zaujala. "Podľa platnej legislatívy nárok na úhradu poskytnutej zdravotnej starostlivosti zo zdravotného poistenia máte iba v čase trvania poistného vzťahu k VšZP."
To znamená, že za to, že si nesplnila oznamovaciu povinnosť, ale bola vedená na UPSVaR v tom čase, neexistoval poistný vzťah k VšZP?
Šípková
29.09.08,05:21
Takže som nakukla do zákona. Myslím, že §9 ods.4 hovorí za všetko. Lenže čo je a čo nie je neodkladná zdravotná starostlivosť? Samozrejme, že to potvrdzuje zdravotná poisťovňa.
arizona
29.09.08,05:38
Moja kamaratka ma problem. Bola kedysi sestricka v jasliach, ale uz asi 6 rokov je nezamestnana. Ani ona sama presne nevie kolko. Cely cas sa nezahlasila na urade prace, hanbila sa, a ani v zdravotnej poistovni. Nic tam neplatila, ani by nemala z coho. Oni ju neupozornili. Teraz im dlhuje niekolko tisic a kazdy mesiac to narasta. Ani k lekarovi nechodi, aby sa na to neprislo. Neviete ako sa to da bez doplatenia dlhu vyriesit? Mohol to za nu platit stat, ako za nedobrovolne nezamestnanu, neda sa spatne prihlasit na to? Kedy sa premlci dlh? Dakujem za odpovede.

Je otázkou času, kedy to ZP posunie exekútorovi.
Nech sa radšej dohodne na splátkovom kalendári zo ZP , pokým to nie je u exekútora, lebo suma jej riadne narastie o úroky zo zameškania a trovy exekútora.