babyslecna
22.11.06,07:30
Dobrý deň,

som živnostíčka a budem zamestnávať detičky. Poraďte mi ako to mám riešiť čo sa týka sociálnej poisťovne, daňového úradu a taktiež či môžem s rodičmi detičiek podpísať dohodu o vykonaní práce?
Jara
22.11.06,06:36
Aké detičky máš na mysli zamestnavať? Akú dohodu s rodičmi? Sú to študenti? Napíš viac o čo ide. Ak ide o študentov, tak dohoda o brig. práci študentov ale nie s rodičmi... V čom máš živnosť?
babyslecna
22.11.06,06:41
Detičky budú vo veku od 6-8 rokov, takze vsetky su na zakladnej skole. Este som nezamestnávala detičky, takže neviem aký je pri nich postup. Vlastne ide o fotenie detičiek na reklamné plagáty. Ja mám živnosť na modelingovú agentúru. Myslela som, či ich musím prihlásiť na sociálnu poisťovňu a odviesť za nich úrazové a garančné poistenie? Neviem ako sa to rieši čo sa týka daňového úradu ani neviem akú dohodu mám podpísať s rodičmi nakoľko deti ešte nie sú plnoleté.
azuz
22.11.06,06:42
Pozri §11, §41, § 171 a nasl. Zákonníka práce.
Doplňujem, to Ta bude asi najviac zaujímať:
§ 11
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu podľa jeho pokynov za mzdu alebo za odmenu.

(2) Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.

(3) Zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti najskôr v deň, keď dovŕši 18 rokov veku.

(4) Fyzická osoba, ktorá nedovŕšila 15 rokov veku, môže výnimočne vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú jej zdravie, bezpečnosť, jej ďalší vývoj alebo školskú dochádzku pri

a) účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,

b) športových podujatiach,

c) reklamných činnostiach.

(5) Fyzickej osobe, ktorá nedovŕšila 15 rokov veku, výkon ľahkých prác povoľuje príslušný inšpektorát práce po dohode s orgánom na ochranu zdravia. V povolení sa určí počet hodín a podmienky, za ktorých sa ľahké práce môžu vykonávať.
babyslecna
22.11.06,07:02
Ďakujem za výňatok zo zákona ale veľmi tomu nerozumiem. Musím teda nahlásiť na inšpektorát práce to, že detičky budú pre mňa pracovať? Nemusím teda nahlásiť deti na sociálnu poisťovňu ani podpisovať s nimi žiadnu dohodu o vykonaní práce? Pomôžte prosím, lebo nechcem urobiť niečo zle.
Jara
22.11.06,07:28
V prís. 4 to máš pekne rozobraté. Tak sa obráť na inšpektorát a potom uvidíš keď budeš mať súhlas a počet hodín tak zaregistruješ na SP a urobiš prípadne dohody o vzkonaní práce.
babyslecna
22.11.06,07:38
Ďakujem a prajem pekny den!:)