stratena
22.11.06,07:39
dobry den, chcela by som sa spytat ci je spravu z pracovnej cesty nutne pripajat k cestaku. Ja osobne na tom trvam ale prisla som do inej firmy a tu ma skoro ukamenovali preco to po nich chcem ze to netreba. Tak sa pytam je to dolezite alebo nie? Chce to danovy urad alebo na to nepozera?Dakujem
DanielaSL
22.11.06,06:44
V našej firme - sme združenie troch SZČO - sa tiež nič podobné nepíše a ani to žiadna kontrola nepýtala, ale.....nech sa aj ostatní z väčších firiem vyjadria.
Jara
22.11.06,06:46
Ja vyžadujem, pri kontrole to požadovali aj daniari...
Chobot
22.11.06,07:04
U nás sa k cesťákom nepripájajú správy zo SC. Vo väčšine prípadov sa správa ani nepíše. Najmä ak sú to také jedno- dvojdňové cesty.
DanielaSL
22.11.06,07:05
Len doplním...v knihe jázd alebo cesťáku majú cieľ cesty aj účel...takže vlastne tam je to len veľmi stručne...napr. nákup materiálu..rokovanie v banke atď.
Jozef I
22.11.06,07:32
My máme doteraz asi 180 služobných ciest a neviem si predstaviť z každej písať správu. Podľa mňa, ak správu nevyžaduje nadriadený/firma, tak DU by to nemal žiadať. Iba v prípade pochybností o oprávnenosti danej SC. Myslím, že postačuje správa vo forme: Rokovanie z obch. partnerom, získanie novej zákazky, predloženie ponuky, a pod.
Jara
22.11.06,07:46
Jozef, veď to je tá správa... Stručná, napísané za akým účelom a s akým výsledkom... Nikto nehovorí o dĺžke. Stačí pár viet... Vieš pri kontrole je už niekedy ťažko dozadu zisťovať oprávnenosť služobky a hlavne aj zamestnanci sa menia. To si ale neviem predstaviť oponovať kontrole čo ma žiadať a čo nie... Daňový subjekt musí dokazovať oprávnenosť vynaložených nákladov a obhajiť si ich. O nič iné nejde.
Chobot
22.11.06,08:17
Jozef, veď to je tá správa... Stručná, napísané za akým účelom a s akým výsledkom... Nikto nehovorí o dĺžke. Stačí pár viet... Vieš pri kontrole je už niekedy ťažko dozadu zisťovať oprávnenosť služobky a hlavne aj zamestnanci sa menia. To si ale neviem predstaviť oponovať kontrole čo ma žiadať a čo nie... Daňový subjekt musí dokazovať oprávnenosť vynaložených nákladov a obhajiť si ich. O nič iné nejde.

Tak potom ale neide o právu zo SC, ale o uvedenie účelu cesty do cestovného príkazu prípadne do tlačiva o vyúčtovaní. Tak to tam uvádzame aj my, ale len jednou vetou alebo slovným spojením.
Jara
22.11.06,08:21
Tam sa píše len účel a preto vyžadujem správu že tam chýba výsledok ... Ale ozaj stručne... Vieš každý má iné skúsenosti a ja som už mala veľa kontrol z DU. Veď som "17-tka". Takže skúsenosti ma nútia to vyžadovať...
Braňo
22.11.06,08:24
Ja osobne odporúčam písať správy z pracovných ciest v prípade vyšších cesťákov (päť a viac miestnych súm).
;)
ecuch
23.11.06,06:07
Neviem si pomôcť, ale zdá sa mi, ako keby ešte stále prevládala tendencia: ak to nevyždujú daniari, tak to vlastne ani netreba. Myslím si, že napísanie stručnej správy zo SC nikoho nezabije a predsa každého podnikateľa by malo zaujímať (možno aj s odstupom času) za akým účelom a s akým výsledkom bola vykonaná služobná cesta, na ktorú svojho zamestnanca poslal.
DanielaSL
23.11.06,06:11
Neviem si pomôcť, ale zdá sa mi, ako keby ešte stále prevládala tendencia: ak to nevyždujú daniari, tak to vlastne ani netreba. Myslím si, že napísanie stručnej správy zo SC nikoho nezabije a predsa každého podnikateľa by malo zaujímať (možno aj s odstupom času) za akým účelom a s akým výsledkom bola vykonaná služobná cesta, na ktorú svojho zamestnanca poslal.

V prípade veľkých firiem môže byť...ale SZČO , ktorý má pod sebou 5 murárov, alebo nikoho...to považujem za zbytočné plytvanie papierom. Aj z iných dokladov si to hravo po čase zistí.
ecuch
23.11.06,06:47
Jasné, kde to nemá zmysel, netreba to robiť. Len si nemyslím, že jediným argumentom pre vyrobenie nejakého dokumentu je požiadavka DÚ.
dusan99
30.11.06,07:42
Vieš si predstaviť, že si ako SZČO robíš všetko účtovníctvo a papierovačky sám a ešte máš vypisovať správy zo služobiek sám pre seba? Nezmysel.
Ak to teda DÚ nevyžaduje, správy treba nechávať písať len vtedy, ak je potreba kontrolovať zamestnancov.
ecuch
01.12.06,04:55
Jasné, kde to nemá zmysel, netreba to robiť. Len si nemyslím, že jediným argumentom pre vyrobenie nejakého dokumentu je požiadavka DÚ.

To som tam napísala aj ja.