Kirk
22.11.06,08:46
Predali a prepravili sme os. automobil do iného člen. štátu. Pri jeho kúpe sme si DPH neodčítali. Je to oslobodené podľa § 42 aj 43 zároveň. Vie mi niekto poradiť, ktorý § uviesť na faktúre?Je potrebné to uviesť aj v DP k DPH v riadku 7?Je nutné aj potvrdenie odberateľa o prijatí tovaru?

ďakujem
Kirk
22.11.06,13:13
Takže nikto?
Lucia7
22.11.06,13:23
Podľa § 42 zákona o DPH je oslobodené od dane dodanie tovaru, ktorý sa výlučne používal na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri nadobudnutí ktorého nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 písm. a/, b/, c/ a e/. T.j. predaj osobného automobilu, pri ktorého kúpe si platiteľ nemohol odpočítať daň, je oslobodený od dane.

Tým pádom by som to dala do DP do riadku 6.

A o potvrdeniach o preprave tovaru do iného čl.štátu hovorí § 43, tak podľa mňa nie je potrebné, ale k tomuto by som mohol vyjadriť niekto skúsenejší, nakoľko som sa takýmto prípadom v praxi ešte nestretla.
ALBO
22.11.06,13:40
komu to predávate FO ,platitel a aké to je auto, staré?
Kirk
22.11.06,15:16
komu to predávate FO ,platitel a aké to je auto, staré?

Je to platiteľ v inom čl. štáte. Tovar mu bol prepravený. Auto sme kúpili v r. 2003, bez uplatnenia DPH.Podľa mňa je to oslobodené aj podľa §42 aj 43 súčasne. Neviem však čo má prioritu. Povedal by som, že §43.
ALBO
23.11.06,07:29
Je to platiteľ v inom čl. štáte. Tovar mu bol prepravený. Podľa mňa je to oslobodené aj podľa §42 aj 43 súčasne. Neviem však čo má prioritu. Povedal by som, že §43.
Nenapísali ste , či je staré alebo nové.Ja by som išla na to takto:
Nové: osobitné pravidlá pre nový DP preto :§43/2 a následne §52. Tzn vlastne predávam to auto v cene zníženej o DPH a DPH prenesiem na odberateľa.
Staré § 42 (DPH je v cene auta), neprenesiem na neho DP cez § 43 a dúfam, že on má obdobu nášho § 44a) a nemusí to dodaňovať. Ak nemá, potom sa musí zariadiť podľa svojich zákonov pri odvode DPH.
Pravda je ale, že proti tomuto hrá konštrukcia daňového priznania a súhrnný výkaz, kfe § 42 sa neuvádza vôbec, no ale v zostave k DP by ste toto dodanie uviedli.
Trochu to nesedí s tými výkazmi, ale ak pôjde podľa § 43 tak musí odviesť DPH. Ak je platiteľ s nárokom na odpočet tak mu to ani nevadí.
Takže takýto môj názor a posúvam na diskusiu .
Kirk
23.11.06,08:58
Je to staré auto (kúpené v r. 2003), mali sme ho v majetku. Takže oslobodené aj podľa §42. Ale potom to nemusím uviesť vo výkaze podľa §43?
ALBO
23.11.06,10:57
Na str. DRSR je k autám (toto je len výcuc). Konkrétne váš prípad tam nieje. Ale opačný prí nákupe aut a tam uvažujú o § 42.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/osaut05.doc


Pri kúpe ojazdeného osobného automobilu z iného členského štátu platiteľom dane, ktorý nie je predajcom osobných automobilov a ojazdený osobný automobil použije na účely svojho podnikania môžu nastať prípady, že je nakúpený :

· od osoby, ktorá nie je identifikovaná pre daň z iného členského štátu - u kupujúceho nie je nadobudnutie ojazdeného osobného automobilu predmetom dane,
· od predajcu z iného členského štátu, ktorý uplatňuje osobitnú úpravu (§ 66), u kupujúceho sa tento nákup v zmysle § 66 ods.14 zákona o DPH nepovažuje za nadobudnutie podľa § 11 zákona o DPH ,
· od predajcu identifikovaného pre daň v inom členskom štáte, ktorý neuplatňuje osobitnú úpravu, ak daň nebola uplatnená (kupujúci vystupoval ako platiteľ dane t.j. ojazdený osobný automobil si objednal pod IČ DPH prideleným v tuzemsku), kupujúci nadobudnutie zdaňuje ale právo na odpočítanie dane mu nevzniká,


·*******od osoby identifikovanej pre daň v inom členskom štáte, ktorý nie je obchodníkom ani predajcom a pri predaji uplatnil oslobodenie od dane podľa obdobného ustanovenia v inom členskom štáte ako je ustanovenie § 42 zákona o DPH, nadobudnutie je oslobodené od dane v zmysle § 44 zákona o DPH, kupujúcemu nevzniká právo na odpočítanie dane. *****

Osobitný spôsob uplatňovania dane z pridanej hodnoty pri osobných autách oproti ostatným členským štátom ES je napr. v Nemecku, kde je možnosť odpočítania dane pri kúpe osobného automobilu bez ohľadu na to, či je kúpené predajcom alebo iným platiteľom dane na účely podnikania. Preto je potrebné pri kúpe osobného automobilu brať do úvahy skutočnosť osobitných spôsobov uplatňovania dane z pridanej hodnoty pri osobných autách v niektorých členských štátoch .