nina100
22.11.06,07:47
Dobrý deń,
hľadala som odpoveď na moju otázku, no nenašla som, tak začínam novú tému. Mám možno trochu primitívnu otázku - v par. 11 sa píše o nezdaniteľných častiach ZD, ktorými sú.....
Ja sa chcem opýtať na odpočítateľnú položku podľa par.11 odst1 prísm e - poistné na životné poistenie - 12000,- či sa dá odpočítavať mesačne, či iba ročne pri daňovom priznaní. ďakujem, prajem pekný deň
Tweety
22.11.06,06:51
Dobrý deń,
hľadala som odpoveď na moju otázku, no nenašla som, tak začínam novú tému. Mám možno trochu primitívnu otázku - v par. 11 sa píše o nezdaniteľných častiach ZD, ktorými sú.....
Ja sa chcem opýtať na odpočítateľnú položku podľa par.11 odst1 prísm e - poistné na životné poistenie - 12000,- či sa dá odpočítavať mesačne, či iba ročne pri daňovom priznaní. ďakujem, prajem pekný deň
Áno ročne, pri ročnom zúčtovaní dane, DP.
Peterka
22.11.06,06:51
Vyberanie a platenie preddavkov na daň a dane z príjmov zo závislej činnosti
§ 35
(1) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy s výnimkou uvedenou v odseku 8. Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o
a) sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec,
b) nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 1 písm. a)]; základ dane na výpočet preddavku na daň za kalendárny mesiac sa zníži o sumu zodpovedajúcu 1/12 nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 1 písm. a)]; na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. b) až e) a podľa § 11 ods. 2 zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) prihliadne až pri ročnom zúčtovaní za zdaňovacie obdobie.
fialka m
22.11.06,06:55
nezdanitelna cast zakladu dane je mesacne 7.568 alebo za cely rok 90.816 v danovom priznani

dalej si mozes uplatnit danovy bonus na dieta vo vyske 540 mesacne

zivotne poistenie sa uplatnuje az v rocnom zuctovani alebo pri podavani danoveho priznania vo vyske 12.000
nina100
22.11.06,06:56
Ďakujem,
vidím, že tie zákony čítam veľmi nepozorne, tak sa polepšim.
ešte raz Vám želám pekný aj keď upršaný deň
vema
05.12.06,07:39
Ako postupujete pri uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane /7568/,keď zamestnanec nastúpi napr. 4, alebo 9 deň v mesiaci,alebo v polovici mesiaca a nemám potvrdenie o zárobku od predchádzajúceho zamestnávateľa a neviem,že či už mal použitú odpočitatelnú položku.On mi síci podpíše vyhlásenie,ale verím tomu,že ani nevie poriadne čo podpisuje.Odpočet by som mu nemusela uplatniť,však pri RV sa mu dane vrátia,ale chcem sa zachovať správne,aby ani daňový úrad nemal námietky ani zamestnanec.Keď nastúpi zamestnanec prvého je mi to jasné.Ďakujem
fialka m
05.12.06,07:50
Ako postupujete pri uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane /7568/,keď zamestnanec nastúpi napr. 4, alebo 9 deň v mesiaci,alebo v polovici mesiaca a nemám potvrdenie o zárobku od predchádzajúceho zamestnávateľa a neviem,že či už mal použitú odpočitatelnú položku.On mi síci podpíše vyhlásenie,ale verím tomu,že ani nevie poriadne čo podpisuje.Odpočet by som mu nemusela uplatniť,však pri RV sa mu dane vrátia,ale chcem sa zachovať správne,aby ani daňový úrad nemal námietky ani zamestnanec.Keď nastúpi zamestnanec prvého je mi to jasné.Ďakujem

no zamestnanec ma vediet, ci si uplatnil za ten mesiac aj u ineho zamestnavatela, ak nie podpise vyhlasenie v priebehu mesiaca, ak si uplatnil u ineho, tak podpise vyhlasenie s tym, ze odpocet mu das az od dalsieho mesiaca.
aspon tak to robim ja :)
Topas
05.12.06,07:59
Ak by sa stalo, že zamestnanec si v priebehu mesiaca uplatní 2x odpočítateľnu položku (napr. pri zmene PP), pri podaní daňového priznania alebo pri RZ musí daň doplatiť.
dopravca
28.01.08,12:32
Poprosím odpoveď. Ak som uzatvoril životné poistenie v októbri /Platím mesačne 1008,- sk/, môžem si alikvótnu čiastku uplatnit v DP za rok 2007? Ďakujem za odpoveď
katkaj
28.01.08,12:34
Poprosím odpoveď. Ak som uzatvoril životné poistenie v októbri /Platím mesačne 1008,- sk/, môžem si alikvótnu čiastku uplatnit v DP za rok 2007? Ďakujem za odpoveď

Áno môžeš. Poisťovňa vždy posiela potvrdenie koľko má človek zaplatené a koľko si teda môže ulatniť. Myslím že do konca januára to musia poslať klientom