Dianka
22.11.06,08:39
:mee: Ahojte kolegovia,
poraďte mi prosím ako zaúčtovať:

Z CZK účtu sme vybrali CZK 20 000,-- 16.10.2006, kurz NBS 1,304 a prijali sme peniaze do CZK pokladnice kurzom 1,304.

V ten istý deň sme peniaze z CZK pokladnice vydali /používame NBS kurz/ a zamenili v zmenárni /kurz v zmenári bol 1,280/ na SK a vložili sme peniaze do SK pokladnice.

Vopred ďakujem za pomoc!:)
Jozef I
22.11.06,07:42
V prvom rade by som zrušil vklad aj výber v CZK pokladnici. Výber z BU by som zaúčtoval kurzom zmenárne, nakoľke ste aj tak fyzicky peniaze premenili všetky na slovenskú menu. A vložil by som peniaze len do Skk pokladnice. K výpisu z BU by som si pripol bloček zo zmenárne aby bolo vidieť, aký kurz sa použil.
Toľko môj názor.
Lila
24.11.06,09:31
No, ja by som to účtovala radšej všetko po poriadku.
T.j.
1/ výber hot. z DÚ 20.000 CZK á 1,304 NBS ...26.080 Skk 261x/221DU
2/ vklad do val. pokladne 20.000 CZK.....26.080 Skk 211x/261x
3/ výber z val.pokl. 20.000 CZK ....26.080 Skk 261x/211x
4/ vklad do korunovej pokladne 25.600 Skk 211y/261x
Int. dokladom zaúčtujeme fin. náklad z menovej konverzie /predaj CZK na Skk/ zmenárni vo výške 480 Skk ako MD 568/ DAL 261x
andrej_rv
24.11.06,19:47
No, ja by som to účtovala radšej všetko po poriadku.
T.j.
1/ výber hot. z DÚ 20.000 CZK á 1,304 NBS ...26.080 Skk 261x/221DU
2/ vklad do val. pokladne 20.000 CZK.....26.080 Skk 211x/261x
3/ výber z val.pokl. 20.000 CZK ....26.080 Skk 261x/211x
4/ vklad do korunovej pokladne 25.600 Skk 211y/261x
Int. dokladom zaúčtujeme fin. náklad z menovej konverzie /predaj CZK na Skk/ zmenárni vo výške 480 Skk ako MD 568/ DAL 261x
Mne sa účtovanie v bode 3 a 4 nezdá byť v súlade so zákonom o účtovníctve ani Postupmi účtovania v PÚ.
"Menová konverzia" je - jednoduchšie povedané - predaj cudzej meny. Dátum účtovného prípadu je pri predaji krátkodobého finančného majetku dátum deň predaja. V zmysle ZÚ - § 2 ods.2 písm. a) a § 25 ods. 1 písm. c) bod 1. sa peňažné prostriedky ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu ocenia menovitou hodnotou. Menovitá hodnota majetku v cudzej mene sa prepočítava podľa zásad uvedených v § 24 ZÚ. A v § 24 ods. 3 ZÚ sa jednoznačne uvádza:
3) Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.
Podľa mňa z toho vyplýva, že kurzom zmenárne sa ocení aj úbytok CZK z valutovej pokladne prepočítaný na SKK.
Pri dodržaní tejto zásady potom žiadny kurzový rozdiel oproti účtu 261 nevznikne. (Ak by aj vznikal, v zmysle § 24 ods. ods. 1 Postupov pôjde o kurzový rozdiel, ktorý sa má účtovať na účet 563, nie finančný náklad "na konverziu" účtovaný na účet 568). Nesúlad medzi cenou, za ktorú boli CZK prijaté z devízového účtu a cenou predaja do zmenárne sa prejaví ako kurzový rozdiel až pri ocenení majetku ku dňu uzávierky v zmysle § 24 ods. 3 PPÚ.
Ja by som teda v účtovaní postupoval nasledovne:
3) výber z val. pokladne v ocenení kurzom predaja: 25600,- 261/211x
4) príjem do korunovej pokladne: 25600,- 211y/261
- žiadny finančný náklad 568/261
5) k 31.12. kurzový rozdiel: 480,- 563/211x
Lila
27.11.06,09:16
Postupujem podľa Ing. Cenigovej, rozdiel medzi predajom a nákupom je výnos alebo náklad.
Dopĺňam: Áno, ďakujem za opravu Andrej, teda bod:
3/ výd. p.d. -predaj valút 20.000 CZK á 25.600 Skk 261x/211x
Cez ID 568x/211x rozdiel z predaja valút- fin. náklad
4/ príjm. pokl. d. 25.600 Skk korunová pokladňa 211y/261x
andrej_rv
27.11.06,10:59
Postupujem podľa Ing. Cenigovej, rozdiel medzi predajom a nákupom je výnos alebo náklad.

Áno, rozdiel je výnos alebo náklad. Účtuje sa teda v účtovnej triede 5 alebo 6. Podľa vecnej náplne účtov 568/668 (§70 ods. 6 a § 80 ods. 8 PPÚ) sa na tieto účty účtujú finančné náklady peňažného styku, resp. ostatné finančné výnosy neúčtované na predchádzajúcich účtoch tejto účtovnej skupiny.
Príslušné účty a spôsob účtovania rozdielov z nákupu a predaja krátkodobého finančného majetku (valút) však Postupy určujú podľa mňa v § 24 jednoznačne, bez možností voľby postupu zo strany účtovnej jednotky:
(1) Na účtoch pohľadávok, záväzkov, dlhodobého finančného majetku a krátkodobého finančného majetku sa účtujú kurzové rozdiely vznikajúce v účtovníctve ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu z dôvodu inkasa pohľadávok, platby záväzkov a predaja dlhodobého finančného majetku a krátkodobého finančného majetku so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 563 - Kurzové straty alebo v prospech účtu 663 - Kurzové zisky.
Znenie postupov podľa mňa neumožňuje používať pre rozdiely pri valutových operáciách účty 568 a 668. Nestretol som sa ani s opatrením, ktoré by napr. u zmenární umožňovalo tieto účty používať namiesto účtov 563/663 (aj keď možno nejaké existuje).
Ja nechcem spochybňovať účtovanie Ing. Cenigovej, pretože neviem, o aký predpis resp. § ZÚ či PPÚ sa toto účtovanie opiera. Ale z toho, čo čítam v uvedených predpisoch, mi zatiaľ stále vychádza len to, že:
- pri samotnom predaji kurový rozdiel nevznikne, keďže sa pre valutovú i korunovú pokladňu použije zhodný kurz v zmysle § 24 ods. 3 ZÚ
- kurzový rozdiel vznikne až pri ocenení krátkodobého finančného majetku ku dňu uzávierky v zmysle § 24 ods. 3 PPÚ
- tento rozdiel sa zaúčtuje v zmysle toho istého § 24 ods. 3 na účty 563 resp. 663, nie na 568 alebo 668
Ale samozrejme, rád sa nechám vyviesť z prípadného omylu či nesprávnej interpretácie účtovných predpisov.
Jozef I
27.11.06,11:30
3) Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.

Ja by som sa opäť spýtal, či nie je možné účtovať rovno výber z BU a vklad do Skk pokladne nakoľko všetky transakcie sú podľa uvedeného spravené v jeden deň. Čiže ak sa nemýlim tak boli vybrané české peniaze a do firmy už prišli slovenské, lebo sa zamenili v zmenárni. Využil sa výhodnejší kurz ako bol v banke. Neverím tomu, že pracovník prišiel do firmy a vložil peniaze a zase ich vybral a išiel do zmenárne. Ide mi o logickosť a aj postupnosť. Čiže bola vymenená cudzia mena za slovenskú, pri ktorej sa použije kurz zmenárne alebo komerč. banky. T.j. ak sa rovno výber ocení kurzom zmenárne nakoľko sa financie okamžite zamenili, tak nenastane žiaden kurzový rozdiel ani v banke ani v pokladni ani na 261.
Asi toľko som chcel. :)
Ešte by som doplnil, že samozrejme súhlasím s tým, čo uviedol Andrej a nevylučujem aj účtovanie cez 4 pohyby, ale zdá sa mi, že sa tým vytvára umelý kurzový rozdiel.
andrej_rv
27.11.06,20:40
Ja by som sa opäť spýtal, či nie je možné účtovať rovno výber z BU a vklad do Skk pokladne nakoľko všetky transakcie sú podľa uvedeného spravené v jeden deň. No neviem, podľa mňa veľmi nie... Účtovníctvo by malo podľa zákona poskytovať verný a pravdivý obraz skutočnosti. A keďže sa v skutočnosti z účtu fyzicky vybrali české koruny, tento "pohyb majetku" by sa teda v nejakej forme mal prejaviť aj v účtovníctve. Ak nie príjmom do valutovej pokladne, tak aspoň vo forme nejakej valutovej pohľadávky voči zamestnancovi do doby, kým CZK nezamení. Tie CZK sa nemusia zamieňať v ten istý deň, zmenáreň môže byť napr. v inom meste, teoreticky môže dôjsť aj k ich odcudzeniu...ja by som preto pohyb valút z účtovníctva určite nevynechal. Veď to účtovanie (najmä pri dobre formulovanej internej smernici) zase až taký strašný problém podľa mňa nie je.
Fany
12.01.10,10:55
1. Z účtu v CZK prostredníctvom bankomatu vyberiem 1000 czk 4.1., ale na výpise je suma odpočítaná 7.1. Ako toto zaúčtovať, aké kurzy použiť?

2. uvedenú sumu zamením s kamarátom za Eur 10.1., nemám žiadny doklad. Vložím peniaze v Eur do eur-pokladne. Na základe akého dokladu a akým kurzom?

Ide o s.r.o. - ospravedlňujem sa, robím toto prvýkrát a som z toho už riadne domotaná.

Ďakujem.