alexxandra
22.11.06,09:08
dobry den, chcela by som sa opytat,ako to je s odvodmi z podielov na zisku. Stretavam sa s dotazom,ze zivnistnici,ktori maju vysoke prijmy a teda platia aj vysokanske odvody, kdesi/cosi poculi :-), ze keby si zalozili s.r.o. ,zamestnali by sa ako manazeri a dali si minimalny plat, a na konci roka by si vyplatili zdaneny zisk, tak by usetrili na odvodoch. Je to pravda?
Nezda sa mi,ze by takato vytacka bola mozna, na druhej strane,ked mi chodia dividendy z kuponovej privatizacie,z toho tiez ziadne fondy neplatim /a to je tiez podiel na zisku .../ Ako to vlastne je? :-) dakujem.
Jozef Mihál
22.11.06,08:19
Dobre počuli
Dragašeková Mária
22.11.06,08:50
dobry den, chcela by som sa opytat,ako to je s odvodmi z podielov na zisku. Stretavam sa s dotazom,ze zivnistnici,ktori maju vysoke prijmy a teda platia aj vysokanske odvody, kdesi/cosi poculi :-), ze keby si zalozili s.r.o. ,zamestnali by sa ako manazeri a dali si minimalny plat, a na konci roka by si vyplatili zdaneny zisk, tak by usetrili na odvodoch. Je to pravda?
Nezda sa mi,ze by takato vytacka bola mozna, na druhej strane,ked mi chodia dividendy z kuponovej privatizacie,z toho tiez ziadne fondy neplatim /a to je tiez podiel na zisku .../ Ako to vlastne je? :-) dakujem.

Zákon o soc.poistení § 138 Vymeriavací základ odst. 2, do VZ sa nezahrňajú plneniaposkytované zamestnaváteľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
Zákon o zdravotnom poistení § 13 VZ odst. 1 písm. c, VZ je podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou ( s účinnosťou od 1.1.2006)
MD
Jozef Mihál
22.11.06,08:54
Tá cit.zo ZP nie je úplná
Jozef Mihál
22.11.06,09:20
S láskavým dovolením autora nasledujúceho textu citujem z DRAK-a:

Sociálne poistenie

Podľa § 138 ods.2 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom (http://www.porada.sk/autolink.php?id=9&script=showthread&forumid=64) poistení sa do vymeriavacieho základu zamestnanca nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, odmeny pri odchode do starobného dôchodku a plnenia poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení, okrem podielu na zisku vyplateného obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru a náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.

Uvedené platí s účinnosťou od 1.8.2006.

Preto odvody na sociálne poistenie z podielov na zisku neplatí:
- spoločník s.r.o.
- akcionár a.s.
- člen družstva,
- neplatí ich ani člen štatutárnych orgánov, napr. konateľ, člen dozornej rady atď., pretože podľa § 4 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom (http://www.porada.sk/autolink.php?id=9&script=showthread&forumid=64) poistení sa takéto osoby nepovažujú za zamestnancov,
- zamestnanec bez majetkovej účasti, ak mu boli podiely na zisku vyplatené pred 1.8.2006.

Naopak, odvody na sociálne poistenie z podielov na zisku platí:
- zamestnanec bez majetkovej účasti, ak mu boli podiely na zisku vyplatené po 1.8.2006.

Zdravotné poistenie

Podľa § 13 ods.1 písm.c) zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom (http://www.porada.sk/autolink.php?id=8&script=showthread&forumid=64) poistení sa do vymeriavacieho základu zamestnanca započítava aj podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, ktorý nie je štatutárnym orgánom a nie je členom štatutárneho orgánu a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva.

Preto odvody na zdravotné poistenie z podielov na zisku neplatí:
- spoločník s.r.o.
- akcionár a.s.
- člen družstva,
- člen štatutárnych orgánov, napr. konateľ, člen dozornej rady atď.

Naopak, odvody na zdravotné poistenie z podielov na zisku platí:
- zamestnanec bez majetkovej účasti.

ZSP_§4
ZSP_§138_ods.2
ZZP_§13_ods.1