Gong
22.11.06,10:31
Ahojte,
mám takýto problém, prosím poraďte mi:
sme FO, platcami DPH, JÚ, účtovala som za služby do ČR aj s DPH. Práve mi šéfka povedala, že do zahraničia sa DPH neúčtuje je to pravda? Ja som bola v tom, že áno.
Prosím o radu.
Ďakujem
Gong
alušik
22.11.06,09:34
Ono veľmi záleží na tom, o aké služby sa jedná a kde je miesto dodania služby.;) Nie vždy sa fakturuje bez DPH.
Gong
22.11.06,09:37
Ide o právne služby - zastupovanie v spore, miesto dodania služby jedná sa o zákazníka z ČR (on žaluje slovenskú firmu za nezaplatenie faktúr).
Milan Benka
22.11.06,09:42
Ide o právne služby - zastupovanie v spore, miesto dodania služby jedná sa o zákazníka z ČR (on žaluje slovenskú firmu za nezaplatenie faktúr).

V zmysle § 15/7,8 b) je miestom dodania miesto, kde má odberateľ sídlo, ......

Nie je predmetom dane na Slovensku
alušik
22.11.06,09:50
Len polopatisticky doplním - tým pádom fakturuješ bez DPH.;)
Gong
23.11.06,08:01
Ďakujem za radu.
1/A keď mám prípad, že fa za právne služby za založenie s.r.o. v obchodnom registri a faktúrujeme spoločníkovi z Francúzska, ale je zakladateľom sro na SR, tak vtedy sa účtuje s DPH.?
Milan Benka
23.11.06,08:18
Služby na založenie s.r.o. sú zriaďovacím výdajom tejto s.r.o.. Prečo ich chcete faktúrovať do francúzska?
Gong
23.11.06,09:40
ďakujem za radu.
Ale ja sa pýtam len preto, aby som nemala pochybnosti. Keď sme neboli platcami DPH, účtovali sme za takéto služby aj do Francúzska, ako ktorý zakladateľ chcel. A keby sa tak stalo teraz, keď sme platcami DPH, tak podľa môjho názoru účtujem aj s DPH, lebo je to pre sro na SR.
jenny7
24.11.06,07:50
Ahojte, mám trošku nezrovnalosť ohladne fakturácie do ČR. My sme platcami DPH aj odberateľ je platca DPH, jedná sa o službu vykonanu na Slovensku, išlo o stavebné práce, čiže služba bola vykonaná v SR ale fakturácia bude pre Českého odberateľa. Mám fakturovať pre českého odberateľa túto službu s DPH alebo bez??Myslím, že by to malo byť bez, ale rada by som si to tu ešte potvrdila.Ďakujem za názory.
Tweety
24.11.06,07:54
Ahojte, mám trošku nezrovnalosť ohladne fakturácie do ČR. My sme platcami DPH aj odberateľ je platca DPH, jedná sa o službu vykonanu na Slovensku, išlo o stavebné práce, čiže služba bola vykonaná v SR ale fakturácia bude pre Českého odberateľa. Mám fakturovať pre českého odberateľa túto službu s DPH alebo bez??
Ďakujem za názory.Podľa § 15 Zákona o dph odst. 2 je miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť miesto, kde sa ona nachádza. V tvojom prípade ide o Slovensko, teda fa s dph.
jenny7
24.11.06,08:26
čiže, musím sa v tomto prípade držať toho miesta dodania služby? aj keď to fakturujem do ČR pre platcu DPH? Robím takúto faktúru 1x, tak preto sa pýtam pre istotu ešte raz, či som to správne pochopila..Takže s DPH??
nemcikova
09.01.07,10:49
Ahojte, práve riešime aj my vo firme problém fakturácie do Čiech za poskytnutú službu-vydávame reklamné noviny a klient u nás inzeroval. Tieto noviny sú vydávané a distribuované len na Slovensku. Sme platcami DPH a aj klient je platca DPH v Čechách. My sme mu vystavili faktúru aj s DPH, ale oni sa ozvali, že má byť faktúra bez dane. Teraz už sme si nie istí, či sme my správne fakturovali. Poradíte mi, prosím?
Milan Benka
09.01.07,11:01
Ahojte, práve riešime aj my vo firme problém fakturácie do Čiech za poskytnutú službu-vydávame reklamné noviny a klient u nás inzeroval. Tieto noviny sú vydávané a distribuované len na Slovensku. Sme platcami DPH a aj klient je platca DPH v Čechách. My sme mu vystavili faktúru aj s DPH, ale oni sa ozvali, že má byť faktúra bez dane. Teraz už sme si nie istí, či sme my správne fakturovali. Poradíte mi, prosím?

V zmysle §15/7,8a) ste mali faktúrovať bez DPH s odvolávkou na tento paragraf.
nemcikova
09.01.07,12:56
Ďakujem za odpoveď.
Gong
04.05.07,09:05
Ahojte, prosím poraďte, sme FO a platcami DPH, účtujem FO za právne služby, a teraz mám dilemu, či mu mám účtovať s DPH alebo nie. Podľa môjho názoru mu mám účtovať s DPH. Mám pravdu?
Ďakujem
Milan Benka
04.05.07,09:14
Ahojte, prosím poraďte, sme FO a platcami DPH, účtujem FO za právne služby, a teraz mám dilemu, či mu mám účtovať s DPH alebo nie. Podľa môjho názoru mu mám účtovať s DPH. Mám pravdu?
Ďakujem
Príjemca služby je FO podnikateľ alebo FO občan ?

FO - podnikateľ ( nemusí byť registrovaný pre DPH) - fakturujete bez DPH s odvolávkou na §15/7

FO - občan - faktúrujete so slov. DPH.
eop
09.05.07,06:16
Ahojte, potrebovala by som poradiť s paragrafom. Sme deklaračná spoločnosť, platci dph, vystavujeme prepravné doklady, intrastaty a pod.
Firme z CZ, platcovi DPH sme sme vyplnili JCD (jednalo sa o dovoz).
Keď fakturujeme firme, platcovi dph do cz, je táto služba oslobodená od Dph? Prosím, aký § mám dať na faktúru? Ďakujem
eop
09.05.07,07:00
Ahojte, potrebovala by som poradiť s paragrafom. Sme deklaračná spoločnosť, platci dph, vystavujeme prepravné doklady, intrastaty a pod.
Firme z CZ, platcovi DPH sme sme vyplnili JCD (jednalo sa o dovoz).
Keď fakturujeme firme, platcovi dph do cz, je táto služba oslobodená od Dph? Prosím, aký § mám dať na faktúru? Ďakujem

Nie je tu nikto, kto by vedel poradiť?:mee:
Je to dosť súrne. Moc ďakujem.
eop
09.05.07,09:07
Ahojte, potrebovala by som poradiť s paragrafom. Sme deklaračná spoločnosť, platci dph, vystavujeme prepravné doklady, intrastaty a pod.
Firme z CZ, platcovi DPH sme sme vyplnili JCD (jednalo sa o dovoz).
Keď fakturujeme firme, platcovi dph do cz, je táto služba oslobodená od Dph? Prosím, aký § mám dať na faktúru? Ďakujem

Keď som sa nedočkala žiadnej odpovede, volala som na daňový úrad, kde mi povedali, že sa jedná o §15,ods.8, ktorý sa viaže na §73 - a táto služba je oslobodená od DPH.
Tak vystavím teda fa bez DPH a napíšem odkaz na §15, ods.8
Ak si toto bude niekto čítať, kto bude vedieť poradiť a súhlasiť s týmto riešením, prosím o napísanie svojho názoru. Ďakujem.
Mikolajova
18.06.07,05:43
Prosím Vás ak PO platca DPH fakturuje za vyrobenie vzorkovníkov pre platcu DPH v Nemecku. Vzorkovníky odoslané prepravcovi 11.06.2007. Chcela by som sa opýtať ako postupovať, vystaviť fa bez DPH s odvolaním sa na paragraf 15 ods.8 a) a dátum dodania bude 11.06.2007 a vystavenia
18.06.2007? Kurz pre prepočet DPH je 11.06.2007?
Vladimír Ozimý
18.06.07,05:52
kurz je správny 11.6. fa bez dph je správna, odvolávka...nooo ak ide o reklamu tak to je 15 ods 8 pism a)...ak nie tak by som to dal klasika dodanie tovaru par. 43
Mikolajova
18.06.07,05:54
Tak ako určím či tovar alebo služby, jedná sa o vzorkovníky dreva v počte 1000 ks, ktoré sme vyrobili, určite nie sú určené na predaj.
Mikolajova
18.06.07,11:22
Prosím sa vraciam sa k tejto téme, lebo nie som si istá či sa jedná o dodanie tovaru alebo reklamnú službu.
ALBO
18.06.07,13:10
Tak ako určím či tovar alebo služby, jedná sa o vzorkovníky dreva v počte 1000 ks, ktoré sme vyrobili, určite nie sú určené na predaj.
čo je tovar , máte v § 8/1=hnuteľná vec, čo asi vzorkovník je.
Z vašej strany ale určené na predaj sú, či nie.? Ak ano tak § 43.

Ešte doplním. predpokladám, že oni vám nedodali drevo a vy ste z neho urobili nejkaké kocky. To by bola služba. Ak ste dali aj drevo tak=tovar.
zsazsula
21.01.08,12:53
Ahojte s DPH ešte nie som taka kamaratka :mad: tak sa chcem poradiť sme stavebná firma ,ktorá vykonala stavebné práce v ČR ale faktúrujeme tieto služby pre slovenskú firmu platcu DPH ako je to s DPH v takomto prípade????
Ďakujem ...:)
zsazsula
21.01.08,13:06
Prečitala som zopár príspevkov a vyšlo mi stoho toto prosim potvrďte či uvažujem dobre : budeme fakturovať bez DPH ,lebo tá firma ktorej sme vykonali stavebné práce on bude ďalej faktúrovať Českej firme a je to par. 15 ods 2.
zsazsula
21.01.08,14:15
prosim pomožte mi v tom
blcha
21.01.08,14:55
Čo bude robiť s Vašou faktúrou Váš odberateľ Vás nemusí zaujímať!!
Podľa môjho názoru ste sa mali pred vykonávaním prác registrovať za platiteľov DPH v ČR a vykonané práce fakturovať s českou daňou, podat české priznanie.
Dôvod: Nehnuteľnosť je v ČR, ide teda o vývoz služby a sedliacky povedané, na DPH má nárok tá krajina, kde sa nehnuteľnosť nachádza - teda ČR. Tým, že ste to fakturovali bez DPH ste obrali český štátny rozpočet o to, na čo mal právo. Z tejto povinnosti by ste sa dostali jedine tak, ak by váš odberateľ bol ČESKÝ platiteľ DPH a on by tú dph-čku odviedol za vás. Ja som ale pochopila, že máte slovenského partnera. Treba si tiež uvedomiť, že pre registráciu týchto služieb sa nesleduje obrat a registrovať sa treba pred začatím vykonávania prác (aspoň v ČR).
Ak môžem poradiť, bolo by pre vás lepšie fakturovať bez slovenského prostredníka priamo českej spoločnosti, pravda ak táto je platiteľ českej DPH.
Znie to možno hrozne, ale je to tak. Ak slovenský murár ide do Česka za robotou a robí pre veľkú firmu, tak fakturuje bez DPH a túto jeho povinnosť za neho vysporiada jeho český odberateľ. Ale ak babke vymuruje kúpeľňu, mal by sa pred tým registrovať za platiteľa a fakturovať babke s českou DPH, podávať priznania a ešte o tom na Slovensku účtovať!!