martina100
22.11.06,10:09
Ahojte, prosim mozete niekto zareagovat na moju otazku? Urcite sa vam zda od veci, ved zalohove fa sa neuctuju, ale predsa. Vediem JU, odberatel PU. Vystavila som zalohovu fa samozrejme bez DPH. Sluzbu sme poskytli a kedze zaloha nebola stale zaplatena, vystavila som ostru fa s DPH, ale neodratala som zalohu. Odberatil mi nakoniec zaplatil obe fa a teraz ziada dobropis k tej zalohovej, kedze islo o nizsiu sumu. Mozem im vystavit dobropis s tym, ze ja si ho nezuctujem, kedze nemam zauctovanu ani zalohovu fa?
Dana K.
22.11.06,09:12
Podľa mňa by bolo jednoduchšie mu ten preplatok vrátiť.Načo dobropis? On nech si to zaúčtuje ako zálohu, a potom ako vrátenie zálohy.
mysimis
22.11.06,09:14
Ja si myslím, že aj Ty by si mala mať zálohovú fa zaúčtovanú a ak k nej vydáš dobropis tak aj ten musí byť zaúčtovaný a na základe dobropisu vrátiš peniaze.
martina100
22.11.06,12:00
Ja neviem,preco oni zauctovali zalovu fa a teraz ju nemozu jednoducho stornovat, tak pozaduju dobropis. Ja im tie peniazky vracat nebudem, ale prijatu platbu sparujem s dalsimi neuhradenymi fakturami, ktore u nas maju.
Dana K.
22.11.06,12:06
Ja neviem,preco oni zauctovali zalovu fa a teraz ju nemozu jednoducho stornovat, tak pozaduju dobropis. Ja im tie peniazky vracat nebudem, ale prijatu platbu sparujem s dalsimi neuhradenymi fakturami, ktore u nas maju.

Ale na to musíš mať od nich nejaké potvrdenie, alebo dohodu, že to môžeš preúčtovať na inú faktúru,aby ste to mali zaúčtované rovnako.
ata111
22.11.06,12:09
Ja by som sa dohodla s partnerom o úhrade ostatných faktúr, aby vám to na obidvoch stranách sedelo. Vystav storno zálohovej fa, aj keď si o nej neúčtovala, a pre istotu by som zálohovú fa a jej storno priložila k int. dokladu o použití sumy na úhradu ďalších faktúr.
martina100
22.11.06,12:32
OK, na tu uhradu ostatnych faktur napisem list so zdovodnenim, tak to by nebol problem. Prosim, ako mam spravit to storno zalohovej faktury? Teda ako ma vyzerat ten doklad?
Dana K.
22.11.06,12:37
OK, na tu uhradu ostatnych faktur napisem list so zdovodnenim, tak to by nebol problem. Prosim, ako mam spravit to storno zalohovej faktury? Teda ako ma vyzerat ten doklad?

Bude z toho trosku guláš, hlavne u nich. Pretože ak uhradili zálohovú faktúru, ty by si na základe prijatej úhrady mala urobiť faktúru,alebo ak v tom istom mesiaci, v ktorom platbu príjmeš, odpočítať túto zálohu z ostrej faktúry. Aby ste sa nakoniec nedopracovali k porušeniu zákona o DPH - daňová povinnosť vzniká aj dňom prijatia platby.
martina100
22.11.06,13:29
Ked som robila vyuctovaciu fakturu s DPH, ziadna uhrada mi dovtedy od nich neprisla, takze ja som zalohu neodratala. Nasledne mi zaplatili zalohovu fakturu, ja som k nej nevystavila fa s DPH, kedze uz im bola zaslana celkova fa. Myslela som, ze mi uz doplatia len zvysok celkovej fa, ale oni ju uhradili celu. Ved keby to bola mylna platba, DPH z nej neplatim. AKurat, ze ja peniaze nevratim, ale sparujem si to s pohladavkami. Teda dufam, ze nebude problem s DPH.
danusi
22.11.06,13:44
Ako si si v JU zaúčtovala túto mylnú platbu? Do daňových alebo nedaňových príjmov? Od toho sa potom odvíja to ostatné. Ak to máš na priebežných položkách, potom by si si s odberateľom mala spísať nejakú dohodu, inak to nevidím.
martina100
23.11.06,06:10
Prosim Vas, keby som tu prijatu platbu dala ako nedanovy prijem a na zaklade vzajomnej dohody by som pomocou interneho dokladu zauctovala uhrady neuhradenych faktur?
renča1
23.11.06,07:25
Tak si to zrekapitulujme:

bola vystavená zál.faktúra 2. Do dodania tovaru, služby nebola uhradená. Pokiaľ nie je zaplatená sa o nej neúčtuje, ale už keď je vystavená mala by sa evidovať.

3. pri dodaní bol vystavený riadny daňový doklad bez odpoč.zálohy, ktorá nebola uhradená. To je správne, veď nemala sa aká odpočítať, keď záloha nebola uhradená.


4. poslali platbu navyše už na zál.faktúru.

Ak žiadajú odo mňa vystavenie storna faktúry, tak ja by som postupovala nasledovne:


preplatok by som naúčtovala (príjem neovpl.základ dane) a pripárovala k zál.faktúre, ktorá by úhradou vstupovala do peňažného denníka .
na základe prijatej platby by som vystavila faktúru a odviedla dph
ďalší zápis, hneď v ten deň by som vystavila storno faktúry s mínusovými sumami a aj s mínusovou dph. DPH= 0 4. Nakoniec vrátená suma storno príjem neovpl.základ dane
martina100
23.11.06,07:48
Takze rekapitulacia je v poriadku, problem je v tom, ze ta uhrada bola v septembri a kedze som bola presvedcena, ze to je platba navyse, takze na základe prijatej platby som nevystavila faktúru a neodviedla dph. Je mozne to este nejak vyriesit?
renča1
23.11.06,08:13
Takze rekapitulacia je v poriadku, problem je v tom, ze ta uhrada bola v septembri a kedze som bola presvedcena, ze to je platba navyse, takze na základe prijatej platby som nevystavila faktúru a neodviedla dph. Je mozne to este nejak vyriesit?

A prečo by sa to nemôhlo urobiť aj do septembra,? veď ty neodvedieš dph v skutočnosti na DÚ, daňová povinnosť, nadm.odpočet sa ti za 9/06 nezmení. Ja by som si založila iný čísel.rad na vystavenie takýchto fa (z dôvodu myl.platieb)
1) vystavila by som k uhrad.zálohe vyučtov. faktúru daňový doklad k dph
2) a hneď vystavila takú istú faktúru k dph ale s mínusovými čiastkami (teda storno)

Výsledok bude rovnaký a nič sa ti v 9/06 nezmení.
martina100
23.11.06,08:40
ok, ale to storno by sa nemalo prejavit aj v DP? Musela by som davat opravne DP?
renča1
23.11.06,09:11
ok, ale to storno by sa nemalo prejavit aj v DP? Musela by som davat opravne DP?

tebe sa prejaví v dP aj storno, keby sa ti neprejavilo, tak sa ti zmení DP k dph.
martina100
23.11.06,13:23
Podla par. 19 ods. 4 Zakona o DPH ak je platba prijata pred dodanim tovaru alebo sluzby, vznika danova povinnost z prijatej platby dnom prijatia platby. V mojom pripade bola platba na zalohovy fa prijata uz po dodani sluzby a vystaveni riadne faktury, tak myslim, ze k tejto prijatej platbe som uz nemusela vystavovat a nasledne stornovat dalsiu ostru fakturu. Jednoducho prijem zauctujem ako prijem neovplyvnujuci ZD a na zaklade vzajomneho zapoctu potom ten prijem preuctujem do prijmov ovplyvnujucich ZD a priparujem k jednotlivym fakturam. Myslite, ze to moze tak byt?
renča1
23.11.06,13:29
Podla par. 19 ods. 4 Zakona o DPH ak je platba prijata pred dodanim tovaru alebo sluzby, vznika danova povinnost z prijatej platby dnom prijatia platby. V mojom pripade bola platba na zalohovy fa prijata uz po dodani sluzby a vystaveni riadne faktury, tak myslim, ze k tejto prijatej platbe som uz nemusela vystavovat a nasledne stornovat dalsiu ostru fakturu. Jednoducho prijem zauctujem ako prijem neovplyvnujuci ZD a na zaklade vzajomneho zapoctu potom ten prijem preuctujem do prijmov ovplyvnujucich ZD a priparujem k jednotlivym fakturam. Myslite, ze to moze tak byt?

To čo som ti radila som radila z jedného dôvodu a to preto lebo od teba žiadala druhá strana dobropis k zálohovej faktúre. Ale vidím, že to nie je prvoradé a môžeš to vyriešiť aj iným spôsobom. Ak zvolíš postup, ktorý si uviedla a ja som ho hrubým zvýraznila v tvojej citácií, tak je správny.
martina100
23.11.06,13:48
Mila Renca, dakujem velmi pekne za pomoc. Este neviem, ako to vyriesim s tym dobropisom, velmi ho nexcem vystavovat, kedze sa nejadna o opravu faktury, len zalohovej faktury. Este uvazujem, ze im vystavim dalsiu zalohovu fakturu, kde napisem, ze ide o storno povodnej a bude vyhotovena s minusom. Program mi to umoznuje. Ja ju uctovat nebudem, kedze je zalohova, akurat ju budem mat v evidencii.
renča1
23.11.06,14:01
Milá Maťka v príspevku č. 14 som ti navrhla riešenie, aký postup zvoliť pri vystavení storna zál.faktúry. Je taký nepochopiteľný?
ucetni_fantozzi
23.11.06,14:37
neviem naco by sa to malo riesit cez DPH, ved zdanuje sa iba "platba prijata pred dodanim tovaru alebo sluzby", co tento pripad urcite nie je.

odberatelovi oznamit, ze ide o preplatok, ale kedze evidujes aj ine nevysporiadane pohladavky, vykonavas jednostranny zapocitaci prejav a znizujes tymto fakturu c. xy