KatarínaL
22.11.06,11:27
Dobrý deň,
prosím o radu. Náš konateľ je zamestnancom našej materskej firmy sídliacej v Nemecku. Svoju funkciu ale vykonáva na Slovensku, kde sa zdržiava 4 dni v týždni. Nemecká firma nám každý mesiac posiela faktúru, kde si vyfakturuje služby nášho konateľa. Čo sa mzdy týka, doteraz sme s ním nemali vlastne "nič spoločné". Teraz prišiel, že od januára 2007 sa bude jeho mzda zdaňovať na Slovensku a nie v Nemecku.
Vie mi niekto poradiť aký tu bude postup a čím sa to líši od klasických slovenských zamestnancov? Čo vlastne musíme my urobiť?
Ďakujem za odpoveď.
AHA
22.11.06,10:36
A bude zamestnancom už teraz Vašej firmy?
Milan Benka
22.11.06,10:50
Keďže dostáva príjem zo zdrojov v SR, bude sa mu tento príjem zdaňovaťť u nás. Či už cez klasickú mzdu, alebo cez odmenu konateľa.
AHA
22.11.06,11:04
Keďže dostáva príjem zo zdrojov v SR, bude sa mu tento príjem zdaňovaťť u nás. Či už cez klasickú mzdu, alebo cez odmenu konateľa.
Toto ma nenapadlo a pritom je to logické. Ďakujem
KatarínaL
22.11.06,13:47
Ide o to, že on bude stále zamestnancom nemeckej firmy. Tá mu bude počítať aj mzdu, výpočet ktorej mi dajú každý mesiac k dispozícii. Ja si mám potom z nej vypočítať výšku preddavkov na daň a odviesť daňovému úradu. Keď mám pravdu povedať, neviem si predstaviť ako to bude fungovať!!!
Milan Benka
22.11.06,14:24
Ide o to, že on bude stále zamestnancom nemeckej firmy. Tá mu bude počítať aj mzdu, výpočet ktorej mi dajú každý mesiac k dispozícii. Ja si mám potom z nej vypočítať výšku preddavkov na daň a odviesť daňovému úradu. Keď mám pravdu povedať, neviem si predstaviť ako to bude fungovať!!!

§5 ZoDP
(8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.

+ uplatnenie nezd. časti podľa §11/1a)
Milan Benka
22.11.06,14:25
Takže ak ti dajú Hrubý príjem a výšku odvodov poistného, tak by si namala mať problém.
KatarínaL
23.11.06,07:18
Ak som dobre pochopila...odvody do poisťovní mu pôjdu podľa nemeckých zákonov, dostanem čiastkový základ dane, mínus odpočítateľná položka na daňovníka (podľa slovenských zákonov) a výpočet dane.
Môže si vlastne uplatniť nezdaniteľnú časť dane?
Milan Benka
23.11.06,08:02
Ak som dobre pochopila...odvody do poisťovní mu pôjdu podľa nemeckých zákonov, dostanem čiastkový základ dane, mínus odpočítateľná položka na daňovníka (podľa slovenských zákonov) a výpočet dane.
Môže si vlastne uplatniť nezdaniteľnú časť dane?

Môže. Podľa § 11. ZoDP
KatarínaL
23.11.06,14:38
Prosím ešte raz o radu, nakoľko neviem, či som uviedla všetky potrebné informácie. Ešte stále som si nie istá, či si môže uplatniť nezdaniteľnú časť dane.
Ide o to, že konateľ je zamestnanec nemeckej firmy. Táto nemecká firma nám mesačne fakturuje určitú sumu za služby nášho konateľa (napr. 400 EUR za deň, cca. 8000,- EUR za týždeň). Nemci ho sem vlastne vysielajú, aby robil konateľa ich dcérskej spoločnosti. Všetko to funguje na základe nejakej zmluvy o službách, ktorú medzi sebou uzatvorili tieto 2 firmy.
Naozaj prosím o pomoc...už som zúfalá!!!!
Milan Benka
23.11.06,18:17
Prosím ešte raz o radu, nakoľko neviem, či som uviedla všetky potrebné informácie. Ešte stále som si nie istá, či si môže uplatniť nezdaniteľnú časť dane.
Ide o to, že konateľ je zamestnanec nemeckej firmy. Táto nemecká firma nám mesačne fakturuje určitú sumu za služby nášho konateľa (napr. 400 EUR za deň, cca. 8000,- EUR za týždeň). Nemci ho sem vlastne vysielajú, aby robil konateľa ich dcérskej spoločnosti. Všetko to funguje na základe nejakej zmluvy o službách, ktorú medzi sebou uzatvorili tieto 2 firmy.
Naozaj prosím o pomoc...už som zúfalá!!!!

Je to ako pridelenie zamestnanca. Pozri si k tomu aj §5/4 ZoDP:

(4) Zamestnávateľom je aj daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou, (to je tvoj podnik) pre ktorého zamestnanec vykonáva prácu podľa jeho pokynov a príkazov, aj keď sa príjem za túto prácu na základe zmluvného vzťahu vypláca prostredníctvom osoby so sídlom alebo s bydliskom v zahraničí (nemecká firma). Na účely tohto zákona sa takto vyplácaný príjem považuje za príjem, ktorý vypláca daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou. Ak v úhradách zamestnávateľa osobe so sídlom alebo s bydliskom v zahraničí nie je preukázaná skutočná výška príjmov zamestnancov, považuje sa za príjem zamestnancov celá úhrada.

Teda je v záujme konateľa (nemca), aby fakturácia splnila podm. nepriamo uvedené v tomto §.
KatarínaL
28.11.06,14:46
Ešte sa chcem spýtať ako mu vypočítam základ dane.
Rovnako ako na Slovensku? Čiže laicky povedané:
HM - poistné - nezdaniteľná časť dane + príspevok na DDS od zamestnávateľa + 1% z OC služobného vozidla???
Zaujíma ma hlavne to poistné, keďže on si ho odvádza podľa nemeckých zákonov v Nemecku.
A pekne ďakujem za všetky predchádzajúce odpovede.
Milan Benka
28.11.06,14:57
Odpoveď v príspevku č. 6
KatarínaL
22.02.07,10:28
Ešte raz by som sa vrátila k téme. Dnes som volala na daňové riaditeľstvo a tam mi povedali, že zahraničný konateľ nemôže byť vyslaný na Slovensko len na základe nejakej zmluvy o službách. A že keď zastáva takúto funkciu mal by mu byť príjem vyplácaný na Slovensku a nie v Nemecku. Je to tak?
janka.janka
22.02.07,11:08
Ešte raz by som sa vrátila k téme. Dnes som volala na daňové riaditeľstvo a tam mi povedali, že zahraničný konateľ nemôže byť vyslaný na Slovensko len na základe nejakej zmluvy o službách. A že keď zastáva takúto funkciu mal by mu byť príjem vyplácaný na Slovensku a nie v Nemecku. Je to tak?

Tvoj problem je dost komplikovany, neviem Ti nan odpovedat, ale aspon by som Ti poradila priamo na stranke danoveho riaditelstva mozes podat dopyt, ktorym sa danove riaditelstvo za zakona musi zaoberat a poslat Ti oficialnu odpoved. Zatial to vyzera tak, ze nejaka uradnicka Ti sice dala odpoved, ale to este neznamena, ze jej nazor musi byt spravny. A daj vediet, ako si dopadla, drzim palce.
Sany
12.03.07,10:13
Vie mi niekto poradiť, aké podmienky treba splniť, aby mohol byť Rus ( občan Ruska) konateľom slovenskej s.r.o.? Nejaký trvalý pobyt, alebo dlhodobý pobyt....vôbec netuším.....A čo vlastne potom ďalej?
Sany
12.03.07,12:53
Nikto? Aspoň kde by som to našla?
Aljok
12.03.07,13:38
Skús sa pozrieť na tieto témy : konateľ cudzinec
jales
12.03.07,14:33
Ahoj,

ja sa s podobnými problémami borím už asi 5 rokov. Rozdiel je v tom, že Tvoj konateľ je z EÚ - náš zo Singapúru.
Mali sme tu aj zamestnancov, ktorí tu boli dočasne pridelení na základe "zmluvy o dočasnom pridelení konzultanta u zamestnávateľa na Slovensku."
Daňové priznania sme za nich robili - mali nárok na celú odp. položku na DÚ mi povedali, že nikde v zákone nie je zmienka o delení odp. položky, aj keď sa tu nezdržiavali celý rok. Zdaňovalo sa im všetko, čo im firma poskytla - aj byty.
SP sme za nich neplatili - SP mi odpovedala, že tieto povinnosti má materská firma, ktorá ich tu dočasne pridelila. ZP si platili len komerčné.
Občania z krajín EÚ platia poistenie len v jednej z krajín.
Momentálne mám tiež problém z konateľom, lebo cudzinecká polícia nám nakázala, že konateľ musí mať vybavené povolenie na pobyt ako podnikateľ. Zdržiava sa tu len asi 1 týždeň v mesiaci. A znova mi nevie nikto dať odpoveď, aké poistenia som povinná platiť.
Čo sa týka problematiky zahraničiarov napísala som už veľmi veľa dotazo, na ktoré som nikdy nedostala odpoveď. Čo poznám aj ďalšie firmy so zahr. zamestnancami a konateľmi sú na tom rovnako. Veľmi by som privítala jeden komplexný pokyn, kde by bolo všetko jasne rozobraté.
Sany
14.03.07,07:25
Skús sa pozrieť na tieto témy : konateľ cudzinec (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=konate%B5+cudzinec)
No, dík, ale v takej téme práve som....pozrela som aj ostatné, ale o tom tam nie je nič. Ja potrebujem vedieť, čo je k tomu treba....trvalý pobyt? dlhodobý pobyt? a také veci....
jales
14.03.07,13:43
http://www.porada.sk/showthread.php?t=15462

Ty máš konateľa z EÚ, skús si pozrieť ešte horeuvedenú adresu, možno Ti to trocha pomôže.
Farks
15.03.07,13:26
Prajem všetkým pekný deň! Potrebovala by som sa radu ohľadom konateľa. Je to Nemec, konateľ k.s na Slovensku, nepoberá príjem. Chcela by som vedieť najlepšie riešenie na spísanie zmluvy. Je lepšie ho zamestnať ako zamestnanca alebo na základe mandátnej zmluvy. Z mandátnej zmluvy sa neplatia odvody do SP, a dobrovoľne sa môžu? Odmenu bude poberať pravidelne. Ďakujem všetkým
Farks
15.03.07,14:04
Nemáte prosím vzor mandátnej zmluvy? a kde by som sa o tom mohla dozvedieť troška viac? Chápem, že teraz v marci je to ho dosť... tak ma prosím aspoň usmernite kde mám hľadať. Ďakujem krásne všetkým
KatarínaL
21.03.07,07:23
Ahoj,

ja sa s podobnými problémami borím už asi 5 rokov. Rozdiel je v tom, že Tvoj konateľ je z EÚ - náš zo Singapúru.
Mali sme tu aj zamestnancov, ktorí tu boli dočasne pridelení na základe "zmluvy o dočasnom pridelení konzultanta u zamestnávateľa na Slovensku."
Daňové priznania sme za nich robili - mali nárok na celú odp. položku na DÚ mi povedali, že nikde v zákone nie je zmienka o delení odp. položky, aj keď sa tu nezdržiavali celý rok. Zdaňovalo sa im všetko, čo im firma poskytla - aj byty.
SP sme za nich neplatili - SP mi odpovedala, že tieto povinnosti má materská firma, ktorá ich tu dočasne pridelila. ZP si platili len komerčné.
Občania z krajín EÚ platia poistenie len v jednej z krajín.
Momentálne mám tiež problém z konateľom, lebo cudzinecká polícia nám nakázala, že konateľ musí mať vybavené povolenie na pobyt ako podnikateľ. Zdržiava sa tu len asi 1 týždeň v mesiaci. A znova mi nevie nikto dať odpoveď, aké poistenia som povinná platiť.
Čo sa týka problematiky zahraničiarov napísala som už veľmi veľa dotazo, na ktoré som nikdy nedostala odpoveď. Čo poznám aj ďalšie firmy so zahr. zamestnancami a konateľmi sú na tom rovnako. Veľmi by som privítala jeden komplexný pokyn, kde by bolo všetko jasne rozobraté.

Presne ako hovoríš, ja som už volala asi všade. Odpovedalo mi asi 10 ľudí, ale každý niečo iné. Teraz som dala písomný dopyt na DÚ, tak čakám odpoveď. Platí Váš konateľ mesačne preddavky na daň???? Ak áno akým spôsobom??? A aj si ho niekde zaregistrovala, myslím napr. na DÚ????