laaurika
22.11.06,10:38
Zdedila som byt, podla zakona o dani z prijmu, by som mala byt oslobodena od dane, problem je, ci je pravda nasledujuca vec:

Notar do osvedcenia o dedictve napisal hodnotu nehnutelnosti z ktorej mam vyplatit surodencov po jej predaji. Hodnota je 1.000 000 sk, ale ja nehnutelnost predavam o 100.000 viac.
Bolo mi povedane, ze pri takomto predaji som oslobodena od dane len z toho milionu a ze zo svysnych 100.000 musim odviest dan z prijmu, je to pravda?
dodavam, ze nebol robeny ziadny znalecky posudok bytu, bola to len priblizna hodnota majetku po dohode s notarom.
velmi dakujem za rady.
Milan Benka
22.11.06,09:42
Zdedila som byt, podla zakona o dani z prijmu, by som mala byt oslobodena od dane, problem je, ci je pravda nasledujuca vec:

Notar do osvedcenia o dedictve napisal hodnotu nehnutelnosti z ktorej mam vyplatit surodencov po jej predaji. Hodnota je 1.000 000 sk, ale ja nehnutelnost predavam o 100.000 viac.
Bolo mi povedane, ze pri takomto predaji som oslobodena od dane len z toho milionu a ze zo svysnych 100.000 musim odviest dan z prijmu, je to pravda?
dodavam, ze nebol robeny ziadny znalecky posudok bytu, bola to len priblizna hodnota majetku po dohode s notarom.
velmi dakujem za rady.

§9 ZoDP - Oslobodené od dane

c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,


Ak spĺňaš podmienku, tak celý príjem je oslobodený od dane ( vrátane tých 100 tis.)
laaurika
22.11.06,09:51
dakujem benka, to znie celkom logicky :o) ..skusim este zavolat priamo na danovy urad..
Pepa
22.11.06,10:44
dakujem benka, to znie celkom logicky :o) ..skusim este zavolat priamo na danovy urad..
Zavolaj - len nie vždy dostaneš správne informácie - tak pozor.
laaurika
23.11.06,08:24
pepa..no to si ma ukludnil :o( .. tak kde mam dostat spravnu odpoved, ked nie na danovom urade??? volala som tam a vraj cely prijem z predaja je oslobodeny od dane, tak ako pisala benka..
Milan Benka
23.11.06,08:57
Odpovede na jednoduché otázky dajú zväčša správne, len nikto nevie ktoré to sú ...............