kvitko
22.11.06,11:47
Chcem sa spýtať, kedysi keď som v škole študovala účtovníctvo aj podvojné i jednoduché, učila nás profka že pokladničná kniha je pre každého podnikateľa, aj ktorý nemá pokladňu.Nemyslím pokladničnú knihu na lepenie tržieb, ale sú aj také nečíslované. Vysvetlovala nám to ako že pokladničná kniha je na peniaze v hotovosti a bankový výpis na peniaze na účte, tieto dve veci (pokladničná kniha a bankový výpis) sa potom účtujú v peňažom denníku. Ale je pravda, že školu som končila pred 7 rokmi. Všetko som vždy robila takto. Ale moja kamoška, čo tiež robí JÚ mi povedala, že pokladničná kniha už nie je potrebná. len peňažný denník. Je tu niekto taký čo ešte pokladničnú knihu okrem mňa využíva?
Dana K.
22.11.06,11:00
Ja síce robím PÚ, ale pokladničnú knihu tiež používam. Dokonca kolegyňa, ktorá prijíma a vydáva peniaze si ju vedie pre istotu aj ručne.
AHA
22.11.06,11:10
Ja ju používam aj v JU aj PU veď ak pracujete pracujete v ktoromkoľvek účtovnom programe tak ten ju robí automaticky.
kvitko
22.11.06,11:14
Ja to robím aj môj program - MRP, ale tá moja kamoška robí v tom istom programe, ale nerobí ju, vraj to netreba. Ďakujem Vám aspoň som si istá, že to robím dobre.
Tatiana
22.11.06,11:15
Chcem sa spýtať, kedysi keď som v škole študovala účtovníctvo aj podvojné i jednoduché, učila nás profka že pokladničná kniha je pre každého podnikateľa, aj ktorý nemá pokladňu.Nemyslím pokladničnú knihu na lepenie tržieb, ale sú aj také nečíslované. Vysvetlovala nám to ako že pokladničná kniha je na peniaze v hotovosti a bankový výpis na peniaze na účte, tieto dve veci (pokladničná kniha a bankový výpis) sa potom účtujú v peňažom denníku. Ale je pravda, že školu som končila pred 7 rokmi. Všetko som vždy robila takto. Ale moja kamoška, čo tiež robí JÚ mi povedala, že pokladničná kniha už nie je potrebná. len peňažný denník. Je tu niekto taký čo ešte pokladničnú knihu okrem mňa využíva?Ručne ju píšeš vtedy, keď si príjmy a výdavky píšeš do peňažného denníka ručne. Myslím tým JU. Ale pokiaľ v programe - tak program by Ti mal sám preniesť do pokladničnej knihy čo naúčtuješ Ty do peňažného denníka - výdaje a príjmy z pokladne.
AHA
22.11.06,11:19
Ja to robím aj môj program - MRP, ale tá moja kamoška robí v tom istom programe, ale nerobí ju, vraj to netreba. Ďakujem Vám aspoň som si istá, že to robím dobre.
Ona ju len nevytlačí ale spravená určite je lebo to generuje program z peňažného denníka.
Daska
22.11.06,11:25
Ak ma prijmy alebo vydaje v hotovosti musi mat pokladnicnu knihu, nevadi ze fyzicky nema pokladnu, jeho pokladna je jeho "penazenka"
Muška
22.11.06,12:01
Tiež robím pokladničnú knihu hoci zákon o účtovníctve hovorí
§ 15
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva
Na začiatok

(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:

a) v peňažnom denníku,
b) v knihe pohľadávok,
c) v knihe záväzkov,
d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.

(2) Peňažný denník obsahuje najmä údaje o

a) stave peňažných prostriedkov účtovnej jednotky v hotovosti a na účtoch v bankách,
b) príjmoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
c) výdavkoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
d) priebežných položkách zachytávajúcich pohyby peňažných prostriedkov, ktoré nie sú ešte príjmom alebo výdavkom podľa písmen b) a c).

(3) Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o

a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)

(4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)
Daska
22.11.06,12:10
............(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:

a) v peňažnom denníku,
b) v knihe pohľadávok,
c) v knihe záväzkov,
d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.

presne Muska ak je ich vedenie potrebne a ak prijme co i len korunu v hotovosti alebo ju vyda musi vystavit PPD alebo VPD a zapisat to do Pokladnicnej knihy
Muška
22.11.06,12:15
Dáška, tiež som si to tam priradila.
Len fakt, že vlastne v JU vidíš presne výdaj a príjem v hotovosti v Peňažnom denníku je to už vlastné podvojne.

A je pravda, že pri kontrole nechceli odo mňa pokladničnú knihu, ale iba PD, KP, KZ, karty HIM
Jana Acsová
22.11.06,12:20
Áno aj ...
A pozrite aj postupy účtovania napr. § 15 ods. 4:

"Ak v účtovníctve ÚJ je viac pokladní alebo viacej účtov v bankách, účtuje sa o každej pokladni a každom účte v banke v osobitnej pokladničnej knihe a v knihe účet v banke."
Muška
22.11.06,12:25
Janka, takže musí vždy aj keby mal len 4 zápisy??
Jana Acsová
22.11.06,12:27
Janka, takže musí vždy aj keby mal len 4 zápisy??Iba keby boli tie zápisy v rôznych pokladniach. Ak sú iba štyri zápisy v jednej pokladni, tak jednotlivo sa po pohyboch premietnu v peňažnom denníku. V denníku aj v pokladničnej knihe by boli tie isté zápisy, čo nie je nevyhnutné.
Muška
22.11.06,12:30
Janka, to fakt :)
Takže nemusím robiť pokladničnú knihu.....to sú taký roční klienti a väčšinou tam mám osobný vklad, príjem z PP, výdaj na osobnú spotrebu.
Daska
22.11.06,12:51
Muska co je prijem z PP???
ZuzanaA
22.11.06,12:53
Muska co je prijem z PP???
...žeby príjem z priebežnej položky? ;)
Daska
22.11.06,13:09
Tak to ma nenapadlo, ak nema ziadne nakladove blocky, tak vsetok vyber z banky davam ako os. spotrebu, vsetky vydaje, ktore Muska pise su zbytocne a este aj viest kvoli nim PK ....
Muška
22.11.06,13:22
Iba keby boli tie zápisy v rôznych pokladniach. Ak sú iba štyri zápisy v jednej pokladni, tak jednotlivo sa po pohyboch premietnu v peňažnom denníku. V denníku aj v pokladničnej knihe by boli tie isté zápisy, čo nie je nevyhnutné. Dáška, to je jedno aké sú to zápisy či príjem z PP, osobný vklad, alebo výdavok ovplyvň.ZD, alebo príjm OZD - išlo o povinnosť viesť pokladňu
Janka, jasne píše, že nie je nevyhnutné viesť pokladňu /ak je len jedna/
Jana Acsová
22.11.06,14:22
Janka, jasne píše, že nie je nevyhnutné viesť pokladňu /ak je len jedna/Áno, ale je potrebné mať na zreteli aj interné podmienky firmy a povinnosti napr. vyhotovenie účtovného dokladu bezodkladne a zaznamenávanie účtovných zápisov v účtovných knihách priebežne. Účtovný stav pokladničnej hotovosti musí byť v účtovnej jednotke známy, aby si mohla plniť napr. aj povinnú inventarizáciu 4x ročne.

Ale platí tak ako je uvedené: v zmysle postupov účtovania nie je nevyhnutné paralélne účtovanie aj v pokladničnej knihe aj peňažnom denníku v prípade, že účtovná jednotka má iba jednu pokladňu.

Aj zo školenia vieme .-), že aj toto je oblasť, ktorú si môže účtovná jednotka upraviť smernicou a odôvodniť si svoje postupy.
Muška
22.11.06,14:32
..., tak vsetok vyber z banky davam ako os. spotrebu, vsetky vydaje, ktore Muska pise su zbytocne a este aj viest kvoli nim PK ....
Dáška, ja výber z banky /na základe výpisu z BU/ účtujem ako "Príjem do priebežných položiek"
Daska
23.11.06,07:38
Dáška, ja výber z banky /na základe výpisu z BU/ účtujem ako "Príjem do priebežných položiek"

Aj ja ale len v tom pripade ak sa daju do pokladne, ked je to os. spotreba tak to cez pp nejde