kvitko
22.11.06,11:33
Ešte sa chcem spýtať, minulý rok jedna moja klienta uplatňovala paušálne výdavky a tento rok sa jej už neoplatia, tak prechádzam na skutočný výdaj. Musím si nejako zmeniť základ dane, alebo len normálne pokračujem? Vraj sa tam nejaká zmena značí v daňovom priznaní ale nikto mi nevie povedať ako a mne sa to nejako nezdá.
renča1
22.11.06,10:41
prečítaj si a klikni na paušálne výdavky je tu strašne moc rovnakých tém, ktoré ťa navedú na správnu cestu.:)
Marína
22.11.06,11:07
kvitko, vitaj na Porade. keďže si tu nový/á/, pridám konkrétny link:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=324017&postcount=32
Prečítaj si však aj:
http://www.porada.sk/faq.php
http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
kvitko
22.11.06,11:24
Ako tak začínam tomu rozumieť, ale ešte aby som si bola istá, keď nemá žiadne zásoby, ona je živnostníčka - krajčírka, vykonáva služby tiež sa jej mal navýšiť základ dane? som z toho blbá. Hlavne z toho prechodu.
Muška
22.11.06,11:32
Kvitko,
Ak jej nezostali žiadne záväzky, pohľadávky a zásoby na sklade, tak môžeš bez problémov v tomtu roku prejsť na riadne účovníctvo.

škrtla som záväzky - tak ako píše Marínka nižšie
Marína
22.11.06,12:08
Nadi, najprv som súhlasila a potom som sa spamätala. Ona má upravovať len o pohľadávky a nespotrebované zásoby, pretože prechádza z paušálnych na skutočné. Aj o záväzky by upravovala, keby to bolo naopak.
kvitko
22.11.06,12:09
Odvody do zdravotnej ako záväzok za rok 12/2005 plnený v 1/2006 má, tak čo teda mám urobiť?
Marína
22.11.06,12:19
kvitko, v tom linku, ktorý som Ti pripla, je napísaný postup či už pri prechode z paušálnych na skutočné aj postup pri prechode zo skutočných na paušálne.
Ak prechádzaš z paušálnych na skutočné a nemáš k 31.12. žiadnu neuhradenú pohľadávku a žiaden zostatok na sklade, tak neupravuješ nič.
Muška
22.11.06,12:35
Ospravedlňujem sa......za zbrklosť.
Kvitko, tak ako píše Marínka, veď by si ani nemala ako tie záväzky opraviť v tých paušálnych výdavkoch.

Len nezabudni, záväzky z roku 2005, ktoré budeš platiť v roku 2006 musíš zaúčtovať ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
kvitko
22.11.06,12:35
Už sa dostávam do obrazu. Ďakujem za pomoc.
kvitko
22.11.06,13:15
Prečo sa to to dáva ako výdavok neovplyvňujúci základ dane? Veď ak si dobre pamätám tak na ročnom zúčtovaní do zdravotnej poisťovne je aj to, koľko výdavkov som si uplatnila v účtovníctve. Potom sa mi tam vlastne tá platba neobjaví.
kvitko
23.11.06,05:40
Nerozumiem tomu, prečo mám dať tieto výdavky do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane. Platí to len v prípade prestupov alebo celkovo?
renča1
23.11.06,05:53
§ 17 ods.8 pís.c) daňovník upraví základ dane len o nespot.zásoby a výšku pohľadáv. s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods.2 písm.h)a i)

Podľa uvedená vyplýva, že základ dane sa neupravuje o záväzky. So závazkami voči poisťovní sa nerobí nič do základu dane vstupujú dňom úhrady.

Záväzky, pohľadávky, nespot.zásoby, zostatky vytovor.rezerv.... sa upravujú ak daňovník sa zrušuje likvidáciou, ak bol naň vyhlásený konkurz, vyrovnanie, alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikaniu daňovníka , ktorý podníká podľa §6
renča1
23.11.06,06:12
Nerozumiem tomu, prečo mám dať tieto výdavky do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane. Platí to len v prípade prestupov alebo celkovo?

Výdavky alebo závazky? Asi boli myslené záväzky vo poisť. a omylom bol urobený preklep. Záväzky voči poisťov.zahrňovať do výdavk.neopl.základ dane nemá žiaden význam a podľa mňa je to zlý postup. Pokiaľ neeviduješ zásoby, neeviduješ pohľadávky okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods.2 písm.h)a i), tak nie si povinná robiť dodatočné daňové priznanie za r.2005.
kvitko
23.11.06,06:31
Už som celá dopletená. Proste budem pokračovať akoby minulý rok nemala paušálne výdavky.
renča1
23.11.06,06:42
Neviem prečo si dopletená, ak neeviduješ k 31.12.2005 nespotrebované zásoby, pohľadávky okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods.2 písm.h)a i), tak nie si povinná robiť dodatočné daňové priznanie za r.2005 a týmto rokom účtuješ o skutočných výdavkoch. Záväzky do poisťovní k 31.12.2005 ti prechádzajú do r.2006 a do daňových výdav.ti vstupujú dňom úhrady. Teda predpokladám, že sú zaplatené do 8.1.2006, tak týmto dňom alebo skorším v rozpätí od 1.1.2006-8.1.2006 ti vstúpia do základu dane.

Ak niečomu ešte nerozumieš, kľudne sa spýtaj.
kvitko
23.11.06,06:52
Ja presne chápem čo mám urobiť, ale zmiatlo ma to, že Muška mi napísala, že záväzky z roku 2005 musím zaúčtovať do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane keď sa platia v roku 2006 a preto som sa už do toho zamotávala. Ale už tomu rozumiem. Ďakujem za radu.
renča1
23.11.06,07:01
Ja presne chápem čo mám urobiť, ale zmiatlo ma to, že Muška mi napísala, že záväzky z roku 2005 musím zaúčtovať do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane keď sa platia v roku 2006 a preto som sa už do toho zamotávala. Ale už tomu rozumiem. Ďakujem za radu.

Tak toto zmiatlo aj mňa, hádam nám Muška:) vysvetlí ako to bolo myslené a prečo sa to musí tak robiť.:)
Muška
23.11.06,07:15
No dievčatá, takže takto:
Záväzky z roku 2005 - t.j. napr. nájom, elektrika, telefon a rôzne iné dodávateľské faktúry, ktoré sa budú hradiť až v roku 2006, tak tie sa zaúčtujú ako výdavky neovplyvňujúce ZD /pretože tie už boli zahrnuté v paušálnych výdavkoch/. ZP a SP vstupujú do výdavkov dňom zaplatenia

Omylom som na začiatku témy písala aj o záväzkoch voči ZP a SP. /ten príspevok vymažem , aby Vás už nemýlil/