Dada
22.11.06,12:00
Nemá niekto z Vás tabuľku na výpočet nadspotreby PHM? Ďakujem.
účtovník 007
22.11.06,11:25
Možno pomôže. Podľa mesačného účtovania vyplň hodnoty do tabuľky, pripočítaj PS k 1.1. a odpočítaj stav k 31.12.-to sú 2 posledné riadky v tabuľke a potom vo výpočtoch vyplň iba šedé polia.
suzuki
22.11.06,11:40
ja to mám trošku inak - mesačný výpočet aj so súkromnou spotrebou - to, čo je žltým sa zadá len raz, to, čo je modrým, sa zadáva každý mesiac.
Milan Benka
22.11.06,11:46
účtovník 007
22.11.06,11:52
Ja účtujem nadspotrebu raz do roka k 31.12.
V letných mesiacoch majú vodiči "podspotrebu" a to sa mi nikde nezobrazí. V zimných a jarných mesiacoch majú nadspotrebu a to mám pripoč. položku. Keď to spriemerujem tá pripočítateľná položka hneď krajšie vyzerá.:D
Dada
22.11.06,11:58
Ja účtujem nadspotrebu raz do roka k 31.12.
V letných mesiacoch majú vodiči "podspotrebu" a to sa mi nikde nezobrazí. V zimných a jarných mesiacoch majú nadspotrebu a to mám pripoč. položku. Keď to spriemerujem tá pripočítateľná položka hneď krajšie vyzerá.:D

Aj ja to chcem účtovať len na konci roka, len nejaký dobrý vzor hľadám.
Skákalová
22.11.06,12:04
Neexistuje. Nadspotrebu si vypočítaš z plánovanej spotreby a odjazdených km
Milan Benka
22.11.06,12:35
Neexistuje. Nadspotrebu si vypočítaš z plánovanej spotreby a odjazdených km

Čo neexistuje?
Dana K.
22.11.06,12:42
Čo neexistuje?

Asi ten dobrý vzor myslela,že neexistuje.:confused:
účtovník 007
22.11.06,12:53
Neexistuje.

Existuje a prilepených je ich niekoľko. Možno sú trošku tie tabuľky na prvý pohľad nezrozumiteľné, ale treba poklikať po vzorcoch a dá sa.

A pripočítateľná položka je na svete.:D
oscarr
18.01.07,09:30
Nemá niekto z Vás tabuľku na výpočet nadspotreby PHM? Ďakujem.
Ja po svojom predchodcovi používam takúto tabuľku.

Chcem sa spýtať, nadspotreba sa počíta pre všetky vozidlá, ktoré má firma vo vlastníctve a evidencii, teda aj tie, ktoré sú prenajaté u cudzích, alebo len tie, ktoré prevádkuje a teda na ne vykazuje PHM? Ja by som povedal to druhé, teda prevádzkované vozidlá, ale chcem si to overiť.
Orsz
18.01.07,09:32
Ja po svojom predchodcovi používam takúto tabuľku.

Chcem sa spýtať, nadspotreba sa počíta pre všetky vozidlá, ktoré má firma vo vlastníctve a evidencii, teda aj tie, ktoré sú prenajaté u cudzích, alebo len tie, ktoré prevádkuje a teda na ne vykazuje PHM? Ja by som povedal to druhé, teda prevádzkované vozidlá, ale chcem si to overiť.

Tie, ktoré prevádzkuje a vykazuje PHM.
oscarr
19.01.07,06:21
Ešte ma tak napadlo. Čo nadspotreba a červená nafta (daňovo zvýhodnený miner. olej)? I pri strojoch používajúcich červenú naftu by sa mala počítať nadspotreba?
DenisaM
19.01.07,09:32
Ahojte,
ako je to so spotrebou a nadspotrebou u starších špeciálnych nákladných atomobilov? Tie majú potom nadspotrebu stále, a v zime ani nehovorím. Stretala som sa s názorom, že u takýchto automobilov sa účtuje vyššia spotreba ako je v technickom preukaze.
ZuzkaT
19.01.07,11:31
Pozri aj :

pre OO 2.0
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=448

pre excel
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=442


chcem sa opýtať, aké sadzby pre spotrebu PHM je pri výpočte spotreby správne používať.
T. j. ak sledujem zvlášť spotrebu v meste a mimo mesta. Pre spotrebu v meste použijem sadzbu pre mesto a pre spotrebu mimo mesta použijem sadzbu priemernej spotreby alebo sadzbu mimo mesta.
V tabuľke na uvedenom linku je pre spotrebu mimo mesta použitá sadzba priemerná. Stretla som sa s názorom, že ak sa sledujú km v meste a mimo mesta , tak sa používajú aj sadzby v meste a mimo mesta(nie priemerná).
Čo je správne ?
lipe
19.01.07,19:13
chcem odpovedať pre oscarra ohladne nadspotreby č.nafty.Neviem či sa ťa č.nafta týka,alebo ťa to len tak napadlo.V krátkosti len toľko,že vládne nariadenie z r.1996 určuje normatív spotreby v kg/ha
liba2
19.01.07,20:35
chcem sa opýtať, aké sadzby pre spotrebu PHM je pri výpočte spotreby správne používať.
T. j. ak sledujem zvlášť spotrebu v meste a mimo mesta. Pre spotrebu v meste použijem sadzbu pre mesto a pre spotrebu mimo mesta použijem sadzbu priemernej spotreby alebo sadzbu mimo mesta.
V tabuľke na uvedenom linku je pre spotrebu mimo mesta použitá sadzba priemerná. Stretla som sa s názorom, že ak sa sledujú km v meste a mimo mesta , tak sa používajú aj sadzby v meste a mimo mesta(nie priemerná).
Čo je správne ?
Možno ti toto pomôže
ZuzkaT
22.01.07,07:51
Možno ti toto pomôže


Ďakujem veľmi pekne.
Dada
22.01.07,10:44
A ako správne zaúčtovať "nadspotrebu", "podspotrebu" a zostatok PHM v nádrži?
Milan Benka
22.01.07,11:41
A ako správne zaúčtovať "nadspotrebu", "podspotrebu" a zostatok PHM v nádrži?

spotreba 501 AE
nadspotreba 501AE-nedaňová
zostatok v nádrži 112AE
Dada
22.01.07,11:47
spotreba 501 AE
nadspotreba 501AE-nedaňová
zostatok v nádrži 112AE

Ak mi výjde "podspotreba", tak s tým nič nerobím, že?
Milan Benka
22.01.07,11:54
Ak mi výjde "podspotreba", tak s tým nič nerobím, že?

A dá sa s tým niečo robiť?;)
ondrejvla
26.01.07,19:32
Hľadám, klikám - ale nikde neviem nájsť, ale určite to je potrebné evidovať - pri snehových frézach, ratrakoch, catterpillaroch je spotreba PHM. A teraz môj problém, eviduje sa niekde, v nejakej "imaginárnej"knihe jázd spotreba pre tieto MV, ktoré sú v majetku firmy, pracuje sa na nich, je tam spotreba, ale km - tie sa nikde neevidujú, ale prevádzka je podľa hodín. Taktiež je rozdiel vo výške a tvrdosti snehu na svahoch, vtedy je spotreba vyššia. Neviete mi prosím poradiť v akej knihe je potrebné evidovať výkon týchto MV, a ako vypočítavať myslím si, že sú to hkm ( hodinokilometre)? Čokoľvek, čo mi poradíte o týchto "potvorách, ktoré mi pijú krv" mi veľmi pomôže. Vopred ďakujem za pomoc a radu.
lenkak
26.01.07,19:38
Žeby hodinometere, ako pri VZV? Ale nie som si istá.
opravujem motohodiny
ondrejvla
26.01.07,19:45
Žeby hodinometre, ako pri VZV? Ale nie som si istá.

No to neviem, ale môžu to byť aj "metre", keď nie "kilometre..." ale ako to evidovať a ako určiť spotrebu, keď žiaden dokument nemám o spotrebe...Alebo to nechať tak, nech sa trápi konateľ, on má väčšiu hlavu?
lenkak
26.01.07,19:50
- nech sa trápi konateľ, niečo Ti pošlem na mail. Možno pomôže.
ondrejvla
26.01.07,20:09
- nech sa trápi konateľ, niečo Ti pošlem na mail. Možno pomôže.

Lenka, vopred ďakujem. Ale veľmi by som uvítala, ak má niekto skúsenosti, nech sa s nimi podelí..., prosím!
Cila
27.01.07,11:05
Lenka, vopred ďakujem. Ale veľmi by som uvítala, ak má niekto skúsenosti, nech sa s nimi podelí..., prosím!
Skúsenosti s týmto nemám, ale som našla v 1000 riešení 1/2006 sr.116

Pri motor.vozidlách , u ktorých údaj o spotrebe PHL nie je záväzným údajom v TP, vzniká povinnosť dokladovať spotrebu iným preukazným dokladom / napr. prelitrovanie, internou smernicou daňovníka/.
Pri mot.vozidlách na špecialne použitie keď spotreba nie je stanovená TP,treba postupovať v súlade s oznámením MF SR č. 8029/2000-72 publikovanon vo Fin.spravodajcovi č. 12/2000
Neviem či Ti to pomôže, ak áno budem rada.
Cila :( :)
ondrejvla
27.01.07,19:04
Skúsenosti s týmto nemám, ale som našla v 1000 riešení 1/2006 sr.116

Pri motor.vozidlách , u ktorých údaj o spotrebe PHL nie je záväzným údajom v TP, vzniká povinnosť dokladovať spotrebu iným preukazným dokladom / napr. prelitrovanie, internou smernicou daňovníka/.
Pri mot.vozidlách na špecialne použitie keď spotreba nie je stanovená TP,treba postupovať v súlade s oznámením MF SR č. 8029/2000-72 publikovanon vo Fin.spravodajcovi č. 12/2000
Neviem či Ti to pomôže, ak áno budem rada.
Cila :( :)
Cilka ďakujem, idem pohľadať niekde FS 12/2000. A tak ma napadlo, nebude to spotreba na motohodiny...?
Posielam maľovaný.

Samozrejme, spotreba na mth! No darmo, skleróza - alebo, že by ten nemec Alzheimer?
lenkak
27.01.07,19:18
andrej_rv
27.01.07,19:30
Pri spotrebe pracovných vozidiel možno vychádzať zo stanoviska DRSR - časté otázky a odpovede:

Ak spotreba PHL nie je uvedená v technickom preukaze vozidla, resp. ak sa vozidlo používa na prevádzku, pri ktorej nie je spotreba PHL uvedená v technickom preukaze, výdavky na PHL v zmysle § 19 ods. 2 písm. l) z. č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovník preukazuje iným preukázateľným dokladom. Internou smernicou stanovenú spotrebu PHL (v súlade s Oznámením MF SR č. 8029/2000-72 uverejneným vo Finančnom spravodajcovi č. 12/200) preukazuje daňovník, ak ide o motorové vozidlá uvedené v bode 1) citovaného oznámenia. Skutočnú spotrebu PHL je možné uplatniť aj na základe prelitrovania vykonaného na to oprávnenou organizáciou.

Príslušné oznámenie MF SR je v prílohe.
ondrejvla
27.01.07,19:52
Andrej, si poklad! Teraz sa rozčuľujem, že sa nemôžem dostať bez registrácie na stránku epi.sk a ty mi to dáš priamo na tanieri. Neviem, ako vyjadriť vďaku, si človek s veľkým "Č"!
Škoda, že nemôžem pridať viac bodov naraz.
andrej_rv
27.01.07,20:00
Neviem, ako vyjadriť vďaku, škoda, že nemôžem pridať viac bodov naraz.:) . Naozaj nie je treba. Dnes ja Tebe, zajtra Ty mne... veď sme na Porade. Aj mne dobre padne, keď si tu prečítam spracované riešenia, prečítam si upozornenia alebo stiahnem materiály ;) .
lenkak
27.01.07,20:01
Andrej ja som vedela, že pomôžeš, tak ako vždy....
Manual
04.03.07,08:51
spotreba 501 AE
nadspotreba 501AE-nedaňová
zostatok v nádrži 112AE
Chcem sa spýtať, či zostatok v nádrži sa nemôže účtovať aj na 381AE, pretože PHM zostáva vždy k 31.12. v nádrži a účet 112AE mi pripadá, že PHM by som mal vypustiť z nádrže a dať v bandaske do skladu.
Ďakujem
Danila
04.03.07,09:07
Chcem sa spýtať, či zostatok v nádrži sa nemôže účtovať aj na 381AE, pretože PHM zostáva vždy k 31.12. v nádrži a účet 112AE mi pripadá, že PHM by som mal vypustiť z nádrže a dať v bandaske do skladu.
ĎakujemTo PHM určite na 112 AE.
Jana Acsová
04.03.07,14:00
Chcem sa spýtať, či zostatok v nádrži sa nemôže účtovať aj na 381AE ...Účet 335 sa nepozdáva?
Jana Acsová
04.03.07,14:02
liba2
04.03.07,15:01
Ja používam účet 335 ako pohľadávku voči zamestnancovi - vodičovi, lebo ten benzín v nádrži musí zúčtovať (neskôr).
Manual
04.03.07,17:00
Ďakujem...........:)
Monika C.
04.03.07,19:53
Ja to rieším ináč na konci mesiaca musia vždy natankovať plnú nádrž nakoľko máme 6 aut a používam toto tlačivo prikladám prílohu neopravujte tam kde je vzorec čiže kde je rovná sa = údaje len dosadiť a vypočíta to raz dva .Možno dakomu pomôže.
NORO4
18.03.07,11:55
Dobrý deň. Neviem presne či pred troma či viacerými rokmi sa účtovala cena pohonných hmôt len 85 % do nákladov. Myslím, že minulý rok, sa dávalo celých 100% sumy do nákladov. Je to aj tento rok tak ? Ďakujem.
tinaM
18.03.07,12:11
Dobrý deň. Neviem presne či pred troma či viacerými rokmi sa účtovala cena pohonných hmôt len 85 % do nákladov. Myslím, že minulý rok, sa dávalo celých 100% sumy do nákladov. Je to aj tento rok tak ? Ďakujem.
Minulý rok určite 100%. Tohto roku tak iste.
bui
19.01.08,23:10
Ak sa bude zistovat a preuctovavat nadspotreba mesacne alebo rocne vyjde to rovnako?

Ide mi o priemernu cenu PHM pouzitu na ocenenie nadspotreby.
Ak zistujem nadpostrebu PHM rocne tak je to jasne priemerna cena sa vypocita zo vsetkych nakupov za rok, SK/l.....a asi sa pouzije aj pociatocny stav PHM a jeho hodnota...si myslim

No ako je to v pripade mesacneho zistovania nadspotreby. Aka sa pouzije cena? Vypocita sa z nakupov v danom mesiaci?

A vyjde to rovnako, ci uz pouzijem mesacne alebo rocne zistovanie nadspotreby? Prepocitaval to niekto?
KEJKA
20.01.08,11:43
Ak sa bude zistovat a preuctovavat nadspotreba mesacne alebo rocne vyjde to rovnako?

Ide mi o priemernu cenu PHM pouzitu na ocenenie nadspotreby.
Ak zistujem nadpostrebu PHM rocne tak je to jasne priemerna cena sa vypocita zo vsetkych nakupov za rok, SK/l.....a asi sa pouzije aj pociatocny stav PHM a jeho hodnota...si myslim

No ako je to v pripade mesacneho zistovania nadspotreby. Aka sa pouzije cena? Vypocita sa z nakupov v danom mesiaci?

A vyjde to rovnako, ci uz pouzijem mesacne alebo rocne zistovanie nadspotreby? Prepocitaval to niekto?
kedže cena benzínu v priebehu roka kolíše, a nadspotreba je v rôznych obdobiach roka rôzna, asi by ročný prepočet na báze váženého aritmetického priemeru nebol presný,
Ak použiješ skutočné ceny v danom mesiaci, budeš bližšie k pravde.
Nemôžu byť výsledky rovnaké, ked sa v priebehu roka líši cena PHM.
Paula
20.01.08,11:56
Dobrý deň. Neviem presne či pred troma či viacerými rokmi sa účtovala cena pohonných hmôt len 85 % do nákladov. Myslím, že minulý rok, sa dávalo celých 100% sumy do nákladov. Je to aj tento rok tak ? Ďakujem.


Čo ja si pamätám, tak naposledy tých 85% platilo pre kal. rok 2001;).
bui
20.01.08,19:57
kedže cena benzínu v priebehu roka kolíše, a nadspotreba je v rôznych obdobiach roka rôzna, asi by ročný prepočet na báze váženého aritmetického priemeru nebol presný,
Ak použiješ skutočné ceny v danom mesiaci, budeš bližšie k pravde.
Nemôžu byť výsledky rovnaké, ked sa v priebehu roka líši cena PHM.

Ale ako som sa docitala na porade tak vacsina poradakov uctuje nadspotrebu na konci roka. Preco ked je to presnejsie robit mesacne? Ci danovakom je to jedno?

Uz teraz vidim ze je logicke kedze mnozstvo nadspotreby kazdy mesiac kolise, a aj cena je ina, tak to nemoze vyjst rovnako...hanbim sa.:o
liba2
21.01.08,03:13
Ale ako som sa docitala na porade tak vacsina poradakov uctuje nadspotrebu na konci roka. Preco ked je to presnejsie robit mesacne? Ci danovakom je to jedno?

Uz teraz vidim ze je logicke kedze mnozstvo nadspotreby kazdy mesiac kolise, a aj cena je ina, tak to nemoze vyjst rovnako...hanbim sa.:o
Vypracujte si internú smernicu tak, aby ste čo najpresnejšie účtovali náklady a potom podľa nej postupujte.
susaan88
22.01.08,07:40
Ahojte, potrebovala by som poradiť.
Keď účtujem nadspotrebu až ku koncu roka, ako ju mám prepočítať do nákladov? Myslím tým, že poznám množstvo l benzínu, ale neviem, akou cenou ich prepočítam.
Prosím poraďte, ďakujem.
liba2
22.01.08,09:52
Ahojte, potrebovala by som poradiť.
Keď účtujem nadspotrebu až ku koncu roka, ako ju mám prepočítať do nákladov? Myslím tým, že poznám množstvo l benzínu, ale neviem, akou cenou ich prepočítam.
Prosím poraďte, ďakujem.
priemernou cenou :) . Spočítala si litre a spočítaš aj Sk za obstarné litre, ktoré máš zaúčtované. Suma Sk : litre = priemerná cena a tou násobíš litre za nadspotrebu a zaúčtuješ ako nedaňový náklad/výdaj.
susaan88
22.01.08,10:32
Ďakujem veľmi pekne... moc si mi pomohla.
Ešte by som sa chcela uistiť, že to zaúčtujem správne, takže na účet 501.AE/112? Keď účtujem spôsobom B? Som totižto ešte uzávierky nerobila sama. Ďakujem
Petra29
22.01.08,11:00
Ďakujem veľmi pekne... moc si mi pomohla.
Ešte by som sa chcela uistiť, že to zaúčtujem správne, takže na účet 501.AE/112? Keď účtujem spôsobom B? Som totižto ešte uzávierky nerobila sama. Ďakujem
Keď účtuješ spôsobom B a zatiaľ máš všetku spotrebu v 501, tak nadspotrebu preúčtuješ 501Ae/501 Ae
501/112 - takto prevádzaš pri B-čku zostatky nádrži k 1.1.07 /materiál na sklade/
112/501 - takto zaúčtuješ zostatky v nádržiach k 31.12.07
Petra29
22.01.08,11:03
priemernou cenou :) . Spočítala si litre a spočítaš aj Sk za obstarné litre, ktoré máš zaúčtované. Suma Sk : litre = priemerná cena a tou násobíš litre za nadspotrebu a zaúčtuješ ako nedaňový náklad/výdaj.

Liba, prosím ťa, ak tú nadspotrebu oceňujem cenou posledného nákupu, myslíš, že je to veľká chyba?
susaan88
22.01.08,11:07
Ďakujem pekne, moc si mi pomohla.
susaan88
22.01.08,11:23
Tak som to prepočítala, a pri jednom aute mi vyšlo, že som v mínuse 13 litrov. Aj to mám zaúčtovať?
liba2
22.01.08,12:00
Liba, prosím ťa, ak tú nadspotrebu oceňujem cenou posledného nákupu, myslíš, že je to veľká chyba?
Je to "ťažká" otázka :) bude to vec názoru a svoj názor budeš musieť obhájiť; ja to vidím tak: ak sa dá preukázať, že to posledné tankovanie bolo do takmer prázdnej nádrže, potom sa dá predpokladať že tie predchádzajúce tankovania boli spotrebované a zostal benzín len z posledného tankovania :) teda za poslednú cenu.
Petra29
22.01.08,12:05
Uhmm, logické, jasné, že tie posl.tankovania nie sú do prázdnych nádrží, to len dávam "povel" dotankovať všetky autá. Musím prehodnotiť moje oceňovania. Ináč dala som aj otázku na drsr, ak odpíšu do konca marca, pripnem. Ďakujem.
Petra29
22.01.08,13:51
Tak som to prepočítala, a pri jednom aute mi vyšlo, že som v mínuse 13 litrov. Aj to mám zaúčtovať?

Susaan, aby sme sa rozumeli, lebo aj ja som tu zahrnula viac vecí do odpovede:
1.vec je zostatok v nadrziach z minuleho roka, to je uctovaci predpis 501/112
2.vec je zostatok v nadrziach, ak mas k 31.12.07 plne nadrze, to davas akoze je na sklade 112/501
3.vec je nadspotreba prepocitana podla spotreby v TP a najazdenych km, to uctujes 501Ae/501Ae.
Dufam, ze som to napisala zrozumitelne, pisem s dcerou na kolenach:-))
liba2
22.01.08,17:18
Tak som to prepočítala, a pri jednom aute mi vyšlo, že som v mínuse 13 litrov. Aj to mám zaúčtovať?
Pozri si to ešte raz pre istotu. Ak ti vychádza mínus, to znamená úsporu na PHL, vodič jazdil pod normu a to je pozitívne, a v tom prípade nie je čo účtovať. Pod normu môžeš byť - nad normu nie (=nadspotreba).
Petra29
25.01.08,09:55
Pripájam vyjadrenie DRSR - môj dopyt bol k použitiu ceny posledného nákupu k prepočtu PHL v prípade nadspotreby, z ktorého mne nie jasné nič, takže sa budem riadiť novou int.smernicou a priemernou cenou:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Spôsob výpočtu nákladov vynaložených na spotrebované PHL, ktoré vstupujú do základu dane z príjmov, upravuje § 19 ods. 2 písm. l) platného zákona o dani z príjmov. Odsúhlasenie správnosti výpočtu nákladov účtovaných v účtovníctve účtovnej jednotky nie je v kompetencii odboru služieb pre verejnosť DR SR BB. Tento odbor je kompetentný daňovníkom poskytnúť len základné informácie všeobecného charakteru využiteľné pre široký okruh daňovníkov s odkazom na príslušné ustanovenia daňových a osobitných predpisov.
V prípade, že zaúčtované náklady prevyšujú spotrebu PHL určenú v ustanovení § 19 os. 2 pís. l) zákona, pri vypĺňaní daňového priznania k dani z príjmov PO náklady tvoria pripočítateľnú položku k základu dane uvádzanú na r. 130 daňového priznania, ktorá nadväzuje na tabuľku A III. časti, konkrétne r. 3 tabuľky A.
Marti.ka
05.02.08,10:49
Ja by som potrebovala pomôcť s nasledovným problémom. Spotrebu PHM robím orientačne štvrťročne, príp. pri zmene vodiča. K 31.8. mi zásoba v nádrži sedela. K 31.12. by v nádrži malo byť 130 l, v skutočnosti však bolo iba 30 l.
Zamestnávateľ chce dať nadspotrebu zamestnancovi k náhrade. Nejaká nadspotreba je možná, ale 100 l je akosi podozrivé, keďže doteraz to zhruba vždy sedelo. Je podozrenie, že zamestnanec naftu predával alebo dal zaúčtovať bločky za nákup, ktoré v skutočnosti nenatankoval. Akoby som mala v tomto prípade postupovať? Môžem časť nadspotreby zaúčtovať ako skutočnú nadspotrebu a zaúčtovať ju ako prip. položku a časť dať zamestnancovi k náhrade?
Čo potom s náhradou od zamestnanca? Mala by byť s DPH a DPH by sme mali vrátiť? Ďakujem.
andrej_rv
05.02.08,11:22
Pripájam vyjadrenie DRSR - môj dopyt bol k použitiu ceny posledného nákupu k prepočtu PHL v prípade nadspotreby, z ktorého mne nie jasné nič, takže sa budem riadiť novou int.smernicou a priemernou cenou:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Spôsob výpočtu nákladov vynaložených na spotrebované PHL, ktoré vstupujú do základu dane z príjmov, upravuje § 19 ods. 2 písm. l) platného zákona o dani z príjmov. Odsúhlasenie správnosti výpočtu nákladov účtovaných v účtovníctve účtovnej jednotky nie je v kompetencii odboru služieb pre verejnosť DR SR BB. Tento odbor je kompetentný daňovníkom poskytnúť len základné informácie všeobecného charakteru využiteľné pre široký okruh daňovníkov s odkazom na príslušné ustanovenia daňových a osobitných predpisov.
V prípade, že zaúčtované náklady prevyšujú spotrebu PHL určenú v ustanovení § 19 os. 2 pís. l) zákona, pri vypĺňaní daňového priznania k dani z príjmov PO náklady tvoria pripočítateľnú položku k základu dane uvádzanú na r. 130 daňového priznania, ktorá nadväzuje na tabuľku A III. časti, konkrétne r. 3 tabuľky A.
DRSR nie je kompetentné určovať spôsob oceňovania v účtovníctve. Pri dodržaní všeobecne platných zásad oceňovania uvedených v § 24 a 25 ZÚ je to naozaj vecou účtovnej jednotky.
Ja som si príspevky v tejto téme narýchlo prešiel, ale akosi nerozumiem, prečo by sa mala spotreba presahujúca hodnoty určené v ZoDP nejako osobitne účtovať alebo preúčtovávať. Podľa mňa na účtovanie "nadspotreby" je jediný dôvod vtedy, ak ju spôsobia dokázateľne zamestnanci krádežou alebo nejakými bločkovými machináciami. A vtedy sa nadspotreba preúčtuje ako pohľadávka voči príslušnej osobe.
Daňová spotreba podľa mňa nemá byť predmetom účtovania, je to len limitovanie skutočne vynaložených a zaúčtovaných výdavkov na spotrebované pohonné hmoty do výšky stanovenej osobitným predpisom v zmysle § 19 ods. 1 ZoDP - prvá veta. Teda daňová, nie účtovná záležitosť. A premietne sa nie v účtovníctve, ale v pomocných tabuľkách DP (alebo uzávierkových operáciách JÚ). Presne tak, ako je to uvedené v stanovisku DRSR.
Petra29
05.02.08,11:36
Môj dopyt na DRSR bol ohľadne použitia ceny k prepočtu nadspotreby, ináč súhlasím, ja osobne prepočítavam nadspotrebu mimo účtovníctva, ale nevylučujem možnosť ho zachytiť 501Ae/501Ae
dancika
06.02.08,09:17
Možno ti toto pomôže

Asi trochu mimotemy, ale spominali ste tu jednotlive spotreby podla technickych preukazov - liba to aj prihodlia v prilohe. A na to sa chcem opytat - asi je to pre vsetkych samozrejme, ale pre mna nie, kedze to robim prvykrat. Ked je v osvedceni o evidencii vozidla len jeden udaj o spotrebe, tak je to automaticky ten pripad, ked sa na jazdu v meste priratava tych 40%?? V Alfe mi to tak vychadza, ale v osvedceni nie je spominana ziadna STN...
Prepacte "blbu" otazku zaciatocnikovi :rolleyes:, ale nechcem, aby sa do toho nedajboze obula kontrola, ked nas nahodou pocti svojou navstevou :eek:
Petra29
06.02.08,10:46
40% sa pripočítava pri jazde v meste, ak je spotreba v TP uvedená podľa normy STN a ak prepočítavaš cestovné pre zamestnancov podľa Zákona o cest.náhradách. Ak prepočítavaš nadspotrebu, držíš sa Zákona o dani z pr. V tvojom prípade, ke´dže nejde o normu STN, vôbec neuvažuješ o pripočítaní 40%
dancika
06.02.08,11:19
V mojom pripade nejde o nadspotrebu, ale pouzitie sukromneho vozidla na podnikanie. Viem, ze je to mimotemy, pytam sa na to tu preto, lebo sa spominali tie spotreby podla technicakov. Kedy je ta spotreba vlastne podla STN, v starych technickych preukazoch?? Lebo tie nove maju len jednu kolonku na cislo spotreby...
Petra29
06.02.08,11:53
Na výpočet použiješ spotrebu v TP, nenavýšenú,
nejde o STN /ja osobne som sa s STN a ČSN stretla len v "starých" TP/
dancika
06.02.08,12:41
Vdaka, to som chcela vediet. :)
Marti.ka
18.02.08,12:25
Ja by som potrebovala pomôcť s nasledovným problémom. Spotrebu PHM robím orientačne štvrťročne, príp. pri zmene vodiča. K 31.8. mi zásoba v nádrži sedela. K 31.12. by v nádrži malo byť 130 l, v skutočnosti však bolo iba 30 l.
Zamestnávateľ chce dať nadspotrebu zamestnancovi k náhrade. Nejaká nadspotreba je možná, ale 100 l je akosi podozrivé, keďže doteraz to zhruba vždy sedelo. Je podozrenie, že zamestnanec naftu predával alebo dal zaúčtovať bločky za nákup, ktoré v skutočnosti nenatankoval. Akoby som mala v tomto prípade postupovať? Môžem časť nadspotreby zaúčtovať ako skutočnú nadspotrebu a zaúčtovať ju ako prip. položku a časť dať zamestnancovi k náhrade?
Čo potom s náhradou od zamestnanca? Mala by byť s DPH a DPH by sme mali vrátiť? Ďakujem.
Nevie mi s tým niekto pomôcť? Dnes sme s týmto zamestnancom skončili PP kvôli alkoholu. Potrebovala by som to doriešiť čím skôr, kým mu máme ešte z čoho zraziť. Ďakujem.
liba2
18.02.08,13:01
Ja by som potrebovala pomôcť s nasledovným problémom. Spotrebu PHM robím orientačne štvrťročne, príp. pri zmene vodiča. K 31.8. mi zásoba v nádrži sedela. K 31.12. by v nádrži malo byť 130 l, v skutočnosti však bolo iba 30 l.
Zamestnávateľ chce dať nadspotrebu zamestnancovi k náhrade. Nejaká nadspotreba je možná, ale 100 l je akosi podozrivé, keďže doteraz to zhruba vždy sedelo. Je podozrenie, že zamestnanec naftu predával alebo dal zaúčtovať bločky za nákup, ktoré v skutočnosti nenatankoval. Akoby som mala v tomto prípade postupovať? Môžem časť nadspotreby zaúčtovať ako skutočnú nadspotrebu a zaúčtovať ju ako prip. položku a časť dať zamestnancovi k náhrade?
Čo potom s náhradou od zamestnanca? Mala by byť s DPH a DPH by sme mali vrátiť? Ďakujem.Ak budete požadovať náhradu za PHL od zamestnanca, tak určite cenu s DPH.
100 lit. je skutočne veľa. Prípad treba riešiť spoločne so zamestnávateľom - nech on rozhodne; ty zaúčtovať vieš.
Marti.ka
19.02.08,05:05
Ešte jedna vec. Pri inventarizácii sme zistili ešte jeden horší prípad. Nejde o 100 l, ale až o 1000 l zhruba za 2 mesiace. Zamestnanec súhlasil s náhradou škody. Zaúčtujem to ako 335/501,343? T. z. , že ak je to inventarizácia k 31.12., môžem ponížiť DPH v decembri? Za december sme mali odpočet, budeme platiť nejakú pokutu za väčší odpočet? Ďakujem.
Marti.ka
20.02.08,06:00
Ešte jedna vec. Pri inventarizácii sme zistili ešte jeden horší prípad. Nejde o 100 l, ale až o 1000 l zhruba za 2 mesiace. Zamestnanec súhlasil s náhradou škody. Zaúčtujem to ako 335/501,343? T. z. , že ak je to inventarizácia k 31.12., môžem ponížiť DPH v decembri? Za december sme mali odpočet, budeme platiť nejakú pokutu za väčší odpočet? Ďakujem.
???
chiara1
05.02.09,13:39
Zdravím, robím účto živnostníkovi v JÚ. Podľa jednotlivých tankovaní a knihy jázd som zistila nasledovné.
Tankované 902,89 litrov. Najazdených 16051 km. Spotreba paliva uvedená v TP 5,1 lit/100km. Prepočet: (16051 x 5,1) / 100 = 818,60 litrov. Je to prosím správne. Uvažujeme o nadspotrebe 84,29 litra? Finančne to dám von z výdavkov cez uzávierkové operácie - cena za liter je nejaká priemerná alebo ju zistím presne podľa posledných tankovaní?
Ďakujem za odpovede.
liba2
05.02.09,14:31
Zdravím, robím účto živnostníkovi v JÚ. Podľa jednotlivých tankovaní a knihy jázd som zistila nasledovné.
Tankované 902,89 litrov. Najazdených 16051 km. Spotreba paliva uvedená v TP 5,1 lit/100km. Prepočet: (16051 x 5,1) / 100 = 818,60 litrov. Je to prosím správne. Uvažujeme o nadspotrebe 84,29 litra? Finančne to dám von z výdavkov cez uzávierkové operácie - cena za liter je nejaká priemerná alebo ju zistím presne podľa posledných tankovaní?
Ďakujem za odpovede.
chýba tu ešte stav litrov v nádrži na začiatku (roka) a litre v nádrži na konci roka, až potom porovnaj , lebo možno má nadspotrebu nižšiu :confused: .
Ja počítam cenu priemerom za celý rok.
Jana Acsová
05.02.09,15:40
Pri inventarizácii sme zistili ešte jeden horší prípad. Nejde o 100 l, ale až o 1000 l zhruba za 2 mesiace. Zamestnanec súhlasil s náhradou škody.Zo zadania je zrejmé, že máte záznamy preukazujúce spôsobenie a náhradu škody.

Zaúčtujem to ako 335/501,343?Prečo? Náhrada je pohľadávkou a výnosom. T.j. 335/648

...že ak je to inventarizácia k 31.12., môžem ponížiť DPH v decembri?Ako súvisí inventarizácia s odpočítaním DPH? Inventarizačný rozdiel sa zaúčtuje do roka 2008. Náhrada škody súvisí s nákladom roka 2008.

Za december sme mali odpočet, budeme platiť nejakú pokutu za väčší odpočet?Nie, lebo nenastali dôvody na podanie dodatočného daňového priznania. Manká a škody nezakladajú vznik daňovej povinnosti, lebo nie sú dodaním služby ani dodaním tovaru.

Účtovná jednotka nie je súd ani polícia ... odporúčam riešiť situáciu na základe podkladov, ktoré máte k dispozícii. Je to:
- inventúra,
- inventarizačný rozdiel,
- zosobnenie manka?
Ak áno, riešte tieto prípady účtovne aj daňovo.
chiara1
06.02.09,12:37
Ďakujem za odpoveď. V r.2007 som mu dańové priznanie nerobila ja a nenašla som medzi inventarizáciou stav PHM v nádrži k 31.12.07 ani v denníku úpravu výdavkov. K 31.12.08 mal v nádrži 50litrov, čiže nadspotreba bude 34,29 litra x 41,65 (priemerná cena roku 2008 podľa ŠÚ SR za naftu) = 1.428,20 Sk von z výdavkov. Je to takto OK?
Ďakujem
skvrnka
11.02.09,08:53
Nerobíme zásoby pohonných hmôt do sudov, iba nám na konci
roka 2008 ostalo v nádrži aut niekoľko litrov. Učtujeme v PU
celý rok na 501AE PHM. Musíme ten zostatok v nádrži naúčtovať
na zásoby 112 alebo môžeme ponechať na 501AE"?
Stefan2005
11.02.09,09:01
... zostatok v nádrži naúčtovať
na zásoby 112 alebo môžeme ponechať na 501AE"?

... účet 501 sa predsa neprenáša do ďalšieho roka, takže na základe inventarizácie k 31.12. účtovať 112/501...
Eva99
11.02.09,13:59
Ako zisťujete zostatok v nádrži? V prípade, že sa nedotankovalo na konci roka do plnej? :confused:
liba2
11.02.09,21:03
Ako zisťujete zostatok v nádrži? V prípade, že sa nedotankovalo na konci roka do plnej? :confused:Na prístrojovej doske vo vozidle je ukazovateľ stavu PHL; ak sa to nezapísalo 31.12., tak už len odhadom ;) .
Eva99
12.02.09,06:19
Na prístrojovej doske vo vozidle je ukazovateľ stavu PHL; ak sa to nezapísalo 31.12., tak už len odhadom ;) .

Ďakujem.
BUCK
18.02.09,12:07
Dobrý deň,
chcela by som sa opytat ako to je pri PHM napríklad do kosačiek...
Dá sa to dať do nákladov?? Mam jednu firmu kde kosia a prilozili mi tam aj bloky za benzin plus olej do kosaciek. Mozem to dať celé do nákladov??

Vopred ďakujem za odpoveď
Sosa
03.09.09,10:25
Mali sme v prenájme auto od inej firmy. PHM sa tankovalo do uvedeného osobného vozidla cez prenajímateľa. Ten nám
s prenájmom refakturoval aj PHM. Je potrebné prepočítavať spotrebu?
Tweety
03.09.09,10:29
Mali sme v prenájme auto od inej firmy. PHM sa tankovalo do uvedeného osobného vozidla cez prenajímateľa. Ten nám
s prenájmom refakturoval aj PHM. Je potrebné prepočítavať spotrebu?
Nie.
liba2
03.09.09,13:48
Dobrý deň,
chcela by som sa opytat ako to je pri PHM napríklad do kosačiek...
Dá sa to dať do nákladov?? Mam jednu firmu kde kosia a prilozili mi tam aj bloky za benzin plus olej do kosaciek. Mozem to dať celé do nákladov??

Vopred ďakujem za odpoveď
Trochu oneskorene, ale predsa:
Ak firma vie odôvodniť potrebu obstarania kosačky a jej využívania v súvislosti s podnikaním (napr. kosenie trávnika v objekte firmy na vlastnom pozemku... a pod.) a teda vie odôvodniť zaúčtovanie kosačky do daňovo uznateľných nákladov, potom všetko čo súvisí s používaním kosačky, t.j. benzín, olej, opravy... sú daňovo uznateľné náklady (avšak za predpokladu, že kosačka sa súčasne nevyužíva aj na súkromné účely; v tom prípade treba primerane všetky náklady krátiť).
Lucida
26.11.09,08:01
Ahojte!
Riesi sa nadspotreba aj u zivnostnikov. Nikdy som to nerobila. Viete mi poradit co a ako?
BUCK
04.01.10,19:57
Ďakujem pekne :-)
liba2
07.01.10,12:25
Ahojte!
Riesi sa nadspotreba aj u zivnostnikov. Nikdy som to nerobila. Viete mi poradit co a ako?Rieši to táto téma hneď od 2-hého príspevku.
Sosa
18.03.10,13:01
Celý rok som účtovala PHM do spotreby. Na konci roka som prepočítala PHM a vyšla mi nadspotreba. Stačí spracovať prílohu k pripočitateľným položkám v daňovom priznaní alebo treba o nadspotrebe účtovať? A keď účtovať tak aký bude súvsťažný účet k 501?
Timka1
03.05.10,08:40
Za mesiac apríl nám vyšla nadspotreba o 216 € na jedno vozidlo Volkswagen Crafter, dosť sa nad tým pozastavujem, nakoľko som prešla všetky doklady za nákup PHL, ktoré sedia, tiež počet km sedí podľa stavu vo vozidle.

Priznám sa, nejde mi to do hlavy, nakoľko po minulé mesiace nám vychádzala max. 20 € mesačne, pridajte svoje názory, myslíte, že je to normálne? alebo žeby v tom bolo niečo iné? Podotknem, začal na ňom jazdiť nový zamestnanec ...
Stefan2005
03.05.10,08:46
Za mesiac apríl nám vyšla nadspotreba o 216 € na jedno vozidlo Volkswagen Crafter... Podotknem, začal na ňom jazdiť nový zamestnanec ...

No ak nikde nie je spočítacia chyba, žiadne mimoriadne okolnosti, tak len porozprávať sa s novým zamestnancom s tým, že ďalší mesiac mu bude nadspotreba zosobnená (účinok má písomne podchytiť pohovor)...
Timka1
03.05.10,08:52
No ak nikde nie je spočítacia chyba, žiadne mimoriadne okolnosti, tak len porozprávať sa s novým zamestnancom s tým, že ďalší mesiac mu bude nadspotreba zosobnená (účinok má písomne podchytiť pohovor)...

prepočítavala som to už 10 x, takže sčítacia chyba určite nikde nie je (tiež som si to spočiatku myslela, že ja som sa pomýlila), ale teraz viem, že nie

tak isto sa mi javí, že má v tom prsty, ale nechceli by sme ho obviniť skôr ako si budeme na 200 % istí .......

skrátka, aby sa zvýšila spotreba phl o 4-5 litrov na 100 km, nejde mi do hlavy, budeme ho sledovať nejaký čas aj každú jednu cestu preratávať, nákup a spotrebu phl podľa odjazdených km ... tak uvidíme prečo taký skok z mesiaca na mesiac .....

ďakujem Štefan za reakciu
double
05.10.10,11:31
Chcem sa spýtat kedy ju nutné dávat nespotrebované litre v nádržiach na účet 112 ku konci roka. Máme len osobné auta a myslim si ze na 112 sa to dáva len pri nejakej kamionovej doprave alebo uz od jedného auta?
liba2
05.10.10,15:28
Chcem sa spýtat kedy ju nutné dávat nespotrebované litre v nádržiach na účet 112 ku konci roka. Máme len osobné auta a myslim si ze na 112 sa to dáva len pri nejakej kamionovej doprave alebo uz od jedného auta?
Odpoveď je na začiatku témy, príspevky č. 11 a 12.
Maxinka
30.11.10,12:12
Keď účtuješ spôsobom B a zatiaľ máš všetku spotrebu v 501, tak nadspotrebu preúčtuješ 501Ae/501 Ae
501/112 - takto prevádzaš pri B-čku zostatky nádrži k 1.1.07 /materiál na sklade/
112/501 - takto zaúčtuješ zostatky v nádržiach k 31.12.07
A ked je sklad. evidencia - spôsob A?
Maxinka
01.12.10,09:32
A ked je sklad. evidencia - spôsob A?
prosíííím - akoooo:confused:
KEJKA
01.12.10,10:23
A ked je sklad. evidencia - spôsob A?
u vás sa chodí s bandaskami kupovať PHM a prijímate ho na sklad?
Maxinka
01.12.10,10:58
u vás sa chodí s bandaskami kupovať PHM a prijímate ho na sklad?
Nié:) - chodia autá tankovať.
KEJKA
01.12.10,11:12
tak potom aký sklad vedieš? Ved PHM je v nádrži auta a auto jazdí.......to som chcela povedať na margo otázky na spôsob A účtovania o PHM.
Maxinka
01.12.10,11:45
tak potom aký sklad vedieš? Ved PHM je v nádrži auta a auto jazdí.......to som chcela povedať na margo otázky na spôsob A účtovania o PHM.
No lebo mám všetku spotrebu v 501 (http://www.porada.sk/t57796-501-spotreba-materialu.html), tak potom nadspotrebu preúčtujem 501Ae/501 Ae??
KEJKA
01.12.10,11:52
A ked je sklad. evidencia - spôsob A?

prosíííím - akoooo:confused:
pýtala si sa na spôsob A účtovania

u vás sa chodí s bandaskami kupovať PHM a prijímate ho na sklad?

Nié:) - chodia autá tankovať.
PHM sa neúčtuje spôsobom A

No lebo mám všetku spotrebu v 501 (http://www.porada.sk/t57796-501-spotreba-materialu.html), tak potom nadspotrebu preúčtujem 501Ae/501 Ae??
PHM sa neúčtuje spôsobom A-sama to potvrdzuješ, tak o čom bola tvoja otázka?

nadspotreba 501.99/501.1.......ako príklad, len aby si videla v účtovníctve sumu pripočitateľnej položky
zásoba PHM v nádrži - účtuje sa rôzne, niekto to skutočne vykáže na 112,
niekto to hodí na zodpovednosť vodičom=zamestnancom....335
a videla som aj iné spôsoby účtovania.
Maxinka
01.12.10,11:59
nadspotreba 501.99/501.1.......ako príklad, len aby si videla v účtovníctve sumu pripočitateľnej položky
zásoba PHM v nádrži - účtuje sa rôzne, niekto to skutočne vykáže na 112,
niekto to hodí na zodpovednosť vodičom=zamestnancom....335
a videla som aj iné spôsoby účtovania.
jejda - hups:eek: už to mám.nenapadlo ma to -ja som len čítala niektoré príspevky a tam bolo kadečo popísané - tak preto také blbé otázky -Ďakujem za čas:(
lacohla
06.02.11,12:14
Chcem sa spýtať, či niektorá legislatívna norma stanovuje, či sa naspotreba PHM musí zaúčtovať mesačne, alebo sa môže účtovať trebárs polročne alebo ročne?
Tita
12.02.11,18:25
Musím účtovať o nadspotrebe phm, ak s.r.o. ma v prenájme auto konateľa? Vraj ano ale ako??
Skúšam doplniť do tých vzorových tabuliek údaje, ale som z toho jeleň...
Zatial som nahodila všetky bločky na 501, urobila knihu jázd na služobné cesty,..snažím sa doplniť do vzorovej tabuľky údaje, ale neviem sa pohnúť....lebo konateľ svoje auto využíva aj na súkromné účely a ja netuším koľko to je:(((
Ako jednoducho sa to dá vyrátať?
stačí na konci roka?
a robí sa to vôbec v mojom prípade??
KEJKA
12.02.11,20:57
to je nejaký divný prenájom.
Mal si účtovať len skutočne odjazdené km, ked ho používa aj súkromne.
takto KJ musíš urobiť kompletne,ale to sa prakticky ani nedá - to by dokázal len on sám.
Tita
12.02.11,21:15
to je nejaký divný prenájom.
Mal si účtovať len skutočne odjazdené km, ked ho používa aj súkromne.
takto KJ musíš urobiť kompletne,ale to sa prakticky ani nedá - to by dokázal len on sám.

Divný?? Normálne máme zmluvu o najme mot. vozidla medzi konatelom a sro.
A jasné že je to jeho auto..tak s ním ide aj súkromne..a využíva ho aj pre firmu. Nemal by s tým byť problém, len ako to správne zaúčtovať?

Podla toho čo som postupne naštudovala dávame do nakladov
dan z MV,výdavky na PHM, nájomné platené konatelovi,...
len tým výdavkom presne nerozumiem.....
Vraj ak je auto prenajaté nemáme narok na náhradu (čo sa robí, ak napr vyuzíva auto zamestnanec...neviem zatial sa v tom len začínam orientovať..)
ale máme nárok dávat do nákladov výdavky....comu rozumiem bločky z tankovania...
Tita
12.02.11,21:18
Určite s tým máte ešte niekto skúsenosť, nejakú pomocnú aktuálnu tabuľku, alebo ja neviem...hádam som nevymyslela práve niečo nové, nezvyčajné...
Určite je viac spoločníkov a konateľov, ktorí využívajú svoje autá na podnikateľské účely.
Tak mi prosím poradte ako to robíte. Velká vdaka vopred.
sgm
28.02.11,07:30
Ahoj poraďáci, pripájam sa k otázkam - čo v prípade, keď máme 5 osob.vozidiel, z ktorých niektoré vykazujú nadspotrebu, iné zasa vysokú úsporu PHM a v priemere za celý rok nám vyšla nadspotreba za všetky vo výške 1,80 € ???
Tita
28.02.11,09:07
Určite s tým máte ešte niekto skúsenosť, nejakú pomocnú aktuálnu tabuľku, alebo ja neviem...hádam som nevymyslela práve niečo nové, nezvyčajné...
Určite je viac spoločníkov a konateľov, ktorí využívajú svoje autá na podnikateľské účely.
Tak mi prosím poradte ako to robíte. Velká vdaka vopred.

Nevie ešte niekto poradiť svoju skúsenosť?
ak konateľ prenajímal sročke svoje auto...
happy day
19.03.11,14:07
chcem sa optyat, či ešte stale plati podla zakona o DPH to, že pri nadspotrebe sa nemusi opravovat prislušna suma DPH. Prebrala som ako začiatočnik v roku 2010 naše učtovnictvo po preddchadzajucej učtovničke a ta bola velmi snaživa a tu DPHčku vyratala a podala kvoli tomu opravne danove priznanie k DPH (vo vyške asi 20€).... čo by ma príliš nepotešilo, keby som musela robiť a cele uložene DPH si rozhasiť ... lebo čo tu čitam staršie prispevky, minimalne v roku 2009 to určite nebolo potrebne.... ostalo to tak aj nadalej?
happy day
19.03.11,14:14
ešte dodam, že ta naspotreba nam vznikla pomerom 80% - 20% ked sa neviedla kniha jazd ... logika mi hovori, že to DPH by sa malo opraviť, ale podla toho, čo som tu čitala, to možno nebude potrebne?
Tita
19.03.11,16:39
Ja skúsim otázku ešte raz,
auto má sro prenajaté do konateľa, do nákladov som zaúčtovala PHM podľa bločkov čo mi dal,
urobila som knihu jázd na jazdy, ktoré sú na firemné účely (par cestákov na služobné cesty) a program pohoda vyrátal aj nejakú to nadspotrebu podľa jázd.

blbé je že spotreba v techničáku je 6,5 a v skutočnosti auto žerie viac..
čítala som na porade, že sa zvykne dávať spotreba v meste v tom prípade o 20% vyššia...ale v pohode som nenašla spôsob ako to zadať.

vychádza mi teda nadpostreba...
teraz neviem či to vyčerpať na súkromné jazdy? a ako to zaúčtovať,
či ten zostatok stačí preúčtovať ako nadspotrebu na 501999,
ale 112 - zostatok v nádrži by som neriešila, nakoľko auto je prenajaté do 31.12.2010 a budúci rok ma už nezaujíma zostatok v nádrži.
Dobre to celé chápem??
Čo by ste mi poradili, robím tento spôsob prvý krát...:(( tak mám z toho hokej.
ladyrs
19.03.11,16:56
v našej firme práve prebieha daňová kontrola, a ani liter navyše nám neuznali, pritom ide o malé nákladné auto s korbou,a toto auto stále jazdí plne vyťažené..... ak teda nemáš to prelitrované, ani neskúšaj žiadnych 20%, radšej tú nadspotrebu pripočítaj v DP
ladyrs
19.03.11,17:01
ešte dodam, že ta naspotreba nam vznikla pomerom 80% - 20% ked sa neviedla kniha jazd ... logika mi hovori, že to DPH by sa malo opraviť, ale podla toho, čo som tu čitala, to možno nebude potrebne?

pri nadspotrebe PHL DPH neriešiš, odpočet je uplatňovaný podľa bločkov, je to tak správne, riešiť treba len z daňového hľadiska, t.j. nadspotrebu PHL pripočítať v DP
Tita
19.03.11,17:37
Ďakujem..20% teda nechám radšej na pokoji:)
ale ak urobím na konci roka len účtovne nadspotreba 501999/501006 (v mojom prípade)
nevadí, ak 112 už nebudem riešiť? nakoľko mi to príde nelogické v mojom prípade?
nikulik
19.03.11,17:51
chcem sa opytat, ten rozdiel na konci roka v phm sa tyka len podvoj. učtovnictva?
Lebo som robila pre uctovnicku v robote tabulku mesačne kde som to vsetko vypocitavala.
ale osobne robim doma aj zivnostika a ten ma auto v obch.majetku a uplatnuje si 100% phm, musim tiez takuto tabulku mu vyratat?
happy day
21.03.11,09:37
pri nadspotrebe PHL DPH neriešiš, odpočet je uplatňovaný podľa bločkov, je to tak správne, riešiť treba len z daňového hľadiska, t.j. nadspotrebu PHL pripočítať v DP
dakujem, ladysr,
chcela som kliknut, že Tvoj prispevok bol pre mna užitočny, len mi vyhodilo, že ešte nemožem hodnotiť kedze nemam neviem čo tak pisem sem, dakujem za odpoved...
linko1
02.04.11,12:57
prosím o potvrdenie,
firemné auto - dodávka - zaradené do majetku,
jazdy robím v alfe,
v techničáku je priemerná spotreba 8,6l
auto však jazdí plne naložené - takže spotreba je o trochu vyššia, cca 9,2 l
mohla by som tam dať naspotrebu cca tých 5% ?
stačí keď si to obháji pri kontrole len tým, že auto stále jazdí plne naložené?
dakujem
ladyrs
02.04.11,13:00
posledná daňová kontrola nám neuznala takéto zdôvodnenie, radšej to neskúšaj
linko1
02.04.11,15:12
ďakujem, viete mi poradiť ako to mám potom riešiť...
lebo mi to nesedí
ladyrs
02.04.11,21:43
nadspotreba PHL je pripočitateľná položka v DP
zuzana164
26.03.12,19:12
ja som nejako mimo, vyšlo mi podla knihy jázd že mám v nádrží 99,212 litrov... vynásobím priemernou cenou 1,358 e/l nadspotreba 134,729 e
nadspotrebu zaučtujem 501400/501999 - na nedaňovu v hodnote 134,729 e
a kde dám tých 99 litrov? na účet 112 oproti čomu? veď už som z účtu 501400 - spotreba phm odúčtovala nadspotrebu... tak predsa nebudem tam ešte odučtovávať litre.... či? prečítala som si všetko ale som z toho jeleň...
Žabinka
27.03.12,06:33
Nadspotreba je rozdiel medzi tým, čo je zaúčtované v účtovníctve a tým, čo vyrátaš podľa spotreby v TP. Nadspotrebu zvlášť neúčtujem, je to pripočítateľná položka v DP, konkrétne riadok 3 v tabuľke pomocných výpočtov III. časť, prenesie sa do r.130 -položky zvyšujúce HV. To, čo ti ostalo v nádrži k 31.12.2011 preúčtuješ 112-AU/501-AU.
123321
27.03.12,14:51
Keďže ma preradili na miesto, kde sa rieši aj problematika nadspotreby z daňového hľadiska a ja sa tejto oblasti nevenujem, chcem si ozrejmiť len dve veci:

Nadspotreba je pripočitateľná položka k základu dane preto, aby si podnik takýmto spôsobom ľahko neznižoval základ dane?

Ak podnik vykonáva činnosti, kde tá nadspotreba reálne vzniká, len ju finančný úrad neuzná, znamená to, že z týchto zvýšených nákladov navyše ešte aj zaplatí spoločnosť daň? Skúsim modelový príklad:

ZD: 100 000
nadspotreba vyhodnotená na 2 000
zvýšený ZD: 102 000
daň 102 000*0,19 = 19 380 (19% platím teda aj z toho, čo ide do nákladov)
zuzana164
27.03.12,15:59
aj tak mi to nesedí:
ak mi zvýši v nádrží 99litrov (krát cena za 1 liter) to zaučtujem 112-AU/501-AU. - už tento účtovný zápis mi znižuje náklad - teda staré známe, čo je na sklade to sa zdaňuje.
a presne tých 99 litrov je moja nadspotreba - ja totiž neviem koľko je ozaj v nádrží ale podla knihy jázd a podla blokov z tankovania som natankovala o 99 litrov viacej ako som vyjazdila.
a este mám opäť tých 99litrov krát cena za liter dávať do riadku 130 ako nadspotrebu, ved týmto zdaňujem 2krát tu istu vec, či?
nakup phm 501AU/221 - náklad
zostatok v nadrži 112AU/501AU - zniženie nákladu - zdanenie
riadok 130: pripočitatelná položka - nadspotreba ... 2krát zdanenie...
rebeka22
21.06.12,03:34
Mohla by som Vás poprosiť o radu pri benzíne do kosačiek. A Vo firme máme zamestnanca na dohodu, ktorý nám zapožičal vlastnú kosačku na pokosenie trávnika pri našej prevádzke. Pozemok pri prevádzke je vlastníctvom našej firmy. Zamestnanec do kosačky kúpil benzín.
Z toho dôvodu, by ma zaujímalo, či je možné nákup benzínu uznať ako daňový náklad a uplatniť si z neho DPH? Pričom so zamestnancom zatial nemáme spísanú žiadnu dohodu o zapožičaní kosačky.
ďakujem
Adiks
21.06.12,05:54
Nákup benzínu je daňovo uznaný náklad a taktiež je možné si z tohto nákupu uplatniť odpočítanie DPH.
rebeka22
21.06.12,06:30
Dakujem za skoru odpoved.
Len by ma zaujímalo, či nie je potrebné uzatvoriť aj nejakú dohodu so zamestnancom, o tom, že nám zapožičal kosačku. Pričom do buducna nám bude určite viac krát zapožičiavať svoju sukromnu kosačku.
Prípadne, či nie je potrebné spísať aj nejakú internu smernicu, kde by sa stanovilo kolko benzínu je možné uznať ako daňový náklad, čo sa týka spotreby kosačky.

Ale nebude nič potrebné a budem môct uplatniť si DPH z celého nákupu benzínu.
dakujem