uni123
22.11.06,13:50
ahojte potrebujem poradiť.
Pracujem na mandatnu zmluvu ako sprostredkovateľ zmluv na dič. Používam manželove auto ale on je držiteľ cestna daň nieje zaplatena môžem si dať do nákladov PHM? A ešte by ma zaujímalo ako je to zo zdrav.poistením počula som,že zdrav.poistenie v daňovom priznaní sa už tento rok nedáva ako odpočitatelna položka.Prosím poradte som nováčik
katarina.j
22.11.06,19:28
ak nie je zaplatená cestná dan nemôzes si uplatnit ziadne naklady, najlepsie by bolo dat prepisat auto na teba, potom ho zaradis do majetku firmy s nulovou hodnotou /kedze to budes mat auto od manžela/, uhradit cestnu dan a môzes si az tak uplatnovat výdavky PHM.ohladom zdrav.poistenia - je to este daleko kym budu nove tlaciva na dan.priznanie /este nie su na svete/.o tom potom.
szidzsi
22.11.06,19:42
Stačí ak manžel napíše čestné prehlásenie, že súhlasí s používaním auta na podnik. účely, v tomto prípade si nebudeš uplatňovať výdavky za PHM podľa bločkov, ale budeš si počítať náhradu za pracovné cesty - máš nárok na náhradu 6,20 na km podľa zákona o cestovných náhradách a za spotrebované PHM /v prípade potreby ma kontaktuj, vysvetlím podrobňejšie/. Cestnú daň by bolo dobré zaplatiť, síce mám výklad, čo mi potvrdili aj kontrolórky, že nezaplatenie cestnej dane ešte neznamená, že si vzniknuté výdavky nemôžeš uplatniť.
Paula
22.11.06,19:50
síce mám výklad, čo mi potvrdili aj kontrolórky, že nezaplatenie cestnej dane ešte neznamená, že si vzniknuté výdavky nemôžeš uplatniť.

To je pravda, ale....ak sa pri kontrole zistí, že auto bolo použité v rámci podnikania (uplatnené výdavky za použitie auta), potom príde sankcia za nepodanie priznania k dani a za jej nezaplatenie