Alvar
22.11.06,13:02
Ahojte poraďáci. Idem si na poradu po radu. Zahŕňa sa odstupné do čistého príjmu pre účely vykonávania zrážok zo mzdy na základe exekučného príkazu? Ja si myslím, že nie (§ 118, ods. 2ZP, § 132 ZP), nie som si však istá. Móóóóóóóóóóc ďakujem. http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
Jana Motyčková
22.11.06,16:25
Zahŕňa .
Alvar
23.11.06,07:08
A vieš mi prosím povedať aj prečo, keď odstupné nie je mzdou ani náhradou? V komentári k zrážkam zo mzdy uvedenom v niektorom tohtoročnom PMPP boli vymenované všetky zložky príjmu, zahŕňajúce sa do čistého príjmu pre účely exekúcie a odstupné tam tiež nebolo. Mám záujem nezahrnúť ho tam, ak nemusím.
Jana Motyčková
23.11.06,09:39
A vieš mi prosím povedať aj prečo, keď odstupné nie je mzdou ani náhradou? V komentári k zrážkam zo mzdy uvedenom v niektorom tohtoročnom PMPP boli vymenované všetky zložky príjmu, zahŕňajúce sa do čistého príjmu pre účely exekúcie a odstupné tam tiež nebolo. Mám záujem nezahrnúť ho tam, ak nemusím.
Ono to nie je celkom jednoznačné, či odstupné zahrnúť do príjmu pri vykonávaní zrážok zo mzdy, ale keďže sa exekúcie vykonávajú aj napr. z nemocenského, tak neviem, či by prešlo, že z odstupného sa exekúcia robiť nemusí (nemá to logiku). Keď vezmem do úvahy §89 Exekučného poriadku, zrážka sa vykonáva aj z príjmov, ktoré nahrádzajú odmenu za prácu, čo by odstupné nemuselo byť (ale mohlo). Ale jednoznačnú odpoveď môže dať iba súd. Problém pri týchto zrážkach je, že mzdárku môžu zažalovať za nesprávny výpočet obe strany -aj exekútor aj povinný. Skús sa informovať u exekútora.

Z exekučného poriadku :
Exekúcia zrážkami z iných príjmov
§ 89

(1) Ustanovenia o exekúcii zrážkami zo mzdy sa použijú aj na exekúciu zrážkami z pracovnej odmeny členov družstiev a z príjmov, ktoré povinnému nahrádzajú odmenu za prácu, najmä z odmeny vyplývajúcej z dohody o vykonaní práce, z náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávok sociálneho poistenia a z dôchodkov starobného dôchodkového sporenia
Alvar
23.11.06,10:58
Podľa § 132 Zákonníka práce sa zrážky zo mzdy vzťahujú rovnako aj na náhradu mzdy a náhradu za čas pracovnej pohotovosti. Pritom náhrada sama o sebe nie je mzdou. Odstupné nie je mzdou, ani príjmom, ktorý nahrádza odmenu za prácu (ak sa chcem držať § 89 exekučného poriadku), je to osobitný pracovnoprávny inštitút a v tomto prípade ho beriem rovnako ako náhrady cestovných výdavkov, z ktorých by sme to takisto exekúciu nezrážali. Názor exekútora nebude pravdepodobne objektívny, jemu záleží na čo najskoršom zaplatení exekúcie.
Jana Motyčková
23.11.06,12:57
Odstupné nie je mzdou, ani príjmom, ktorý nahrádza odmenu za prácu (ak sa chcem držať § 89 exekučného poriadku)
Problém je to slovíčko "najmä" v tom §89. Napr. ani príjem na dohodu nenahrádza príjem za prácu, sám osebe je príjmom. Skús dať dotaz na Ministerstvo sdpravodlivosti, ale kým príde odpoveď asi už bude neskoro.
Jana Motyčková
23.11.06,12:58
A ešte k náhrade cestovných výdavkov - tie sú v Ex.poriadku osobitne uvedené, že sa na ne zrážky nevzťahujú.
Alvar
23.11.06,13:10
Už som dala dotaz - síce na ministerstvo práce a uvidím, čo mi odpovedia. Potom dám info. V budúcnosti sa to môže zísť iným. Zatiaľ díky. ;)
danculo
12.09.07,07:58
dobry den,
prosim Vas, prisla Vam nejaka odpoved z ministerstva ohladne toho zapocitavania odstupneho do cisteho prijmu pri exekucii ?
Mam totiz tiez teraz taky pripad, a neviem vypatrat, ako to teda ma byt.
vopred dakujem za odpoved.
Alvar
12.09.07,09:03
Stanovisko ministerstva práce,.. je, že nie je kompetentné toto posúdiť a odporúčali obrátiť sa s dopytom na ministerstvo vnútra. To som už ale neriešila. Predmetnú zrážku zo mzdy sme zrazili len zo mzdy, z odstupného nie.
Pekný deň
mkatka
07.01.09,09:35
Prosím,kto mal skúsenosti s tým, či sa z odstupného zráža exekúcia? Nakoľko to nie je jednoznačné, neviem sa rozhodnúť.
mkatka
07.01.09,12:16
posúvam ....