Andrea.S.
22.11.06,14:44
viete mi prosím niekto poradiť, čo presne aké tlačivo posielam do zdravotnej poistovne (dôvera)v prípade práceneschopnosti zamestnanca? kedy sa posiela aj keď práceneschopnosť trvá menej ako 10 dní?


vopred ďakujem,
ZlaticaB
22.11.06,14:12
Posielaš hromadné oznámenie o zamestnancoch a aj v prípade, že PN trvá menej ako 10 dní
fialka m
22.11.06,14:13
ja som pouzivala tlacivo oznamenie PN, ale mozes aj na hromadnom oznameni pod kodom 1.O
Andrea.S.
22.11.06,14:14
ďakujem a stačí poštou alebo osobne? a dokedy to treba poslať? a uvadza sa ako platnosť kategórie začiatok až ukončenie PN bez ohľadu na to či to bola ako náhrada príjmu alebo nemocenské?
fialka m
22.11.06,14:17
staci to poslat postou, tusim do 3 dni, ale nie som si ista.
zaciatok PN, kod 1.O - Z - datum
ukoncenie PN, kod 1.O - K - datum
Zita4
22.11.06,14:20
ďakujem a stačí poštou alebo osobne? a dokedy to treba poslať? a uvadza sa ako platnosť kategórie začiatok až ukončenie PN bez ohľadu na to či to bola ako náhrada príjmu alebo nemocenské?
Súhlasím so Zlaticou, ale poslať stačí do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, kedy nastala zmena.
SILVIA54
22.11.06,14:21
Ahoj, áno posielaš aj keď PN trvala čo len 1 deň. Platí to aj keď je na OČR.Tlačivo sa volá Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného.
Andrea.S.
22.11.06,14:33
takže ak mam kolegovcov chorých teraz v mesiaci november stačí to zaslať do konca decembra? (keby sa náhodou ešte niekto nazbieral) Je to niekde v zákone nejako sa k tomu neviem dopracovať?

zatiaľ ďakujem krásne...
fialka m
22.11.06,14:39
§ 23 zakona o zdravotnom poisteni
Oznamovacie povinnosti


(1) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní
a) zmenu mena, priezviska a zmenu trvalého pobytu,
b) zmenu platiteľa poistného,
c) skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) a vrátiť preukaz poistenca,
d) skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu platiť za neho poistné (§ 11 ods. 8 až 10).
(2) Povinnosti podľa odseku 1 písm. b) a d) sa nevzťahujú na zamestnanca, za ktorého tieto skutočnosti oznamuje zamestnávateľ podľa § 24.
(3) Poistenec je povinný oznámiť najneskôr do ôsmich dní skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) zdravotnej poisťovni, do ktorej si podal prihlášku podľa § 7 ods. 2.
(4) Skutočnosti podľa odsekov 1 a 3 je povinný oznámiť za poistenca, ktorý bol pozbavený spôsobilosti na právne úkony, jeho zákonný zástupca a za maloletého poistenca jeho zákonný zástupca alebo iná fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej bol maloletý zverený do výchovy,10) ak ďalej nie je ustanovené inak.
(5) Poistenec, ktorý je zamestnancom, je povinný oznámiť zamestnávateľovi v deň nástupu do zamestnania a počas trvania zamestnania príslušnú zdravotnú poisťovňu (§ 6 ods. 5) a každú zmenu príslušnej zdravotnej poisťovne (§ 7 ods. 2); ak je zamestnancom u viacerých zamestnávateľov, je povinný uvedené skutočnosti oznámiť každému zamestnávateľovi.
(6) Úmrtie fyzickej osoby alebo vyhlásenie za mŕtveho (§ 5 ods. 1) je povinný oznámiť úradu13) príslušný úrad poverený vedením matriky do ôsmeho dňa v kalendárnom mesiaci nasledujúcom po kalendárnom mesiaci, v ktorom bol vykonaný zápis do knihy úmrtí. Úrad je povinný úmrtie fyzickej osoby alebo vyhlásenie za mŕtveho oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni do piatich dní odo dňa, keď sa o tejto skutočnosti dozvedel.
(7) Platiteľ poistného, ktorý je zamestnávateľom alebo samostatne zárobkovo činnou osobou, je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu svojho názvu, sídla, bydliska, identifikačného čísla, čísla bankového účtu a zmenu dňa, ktorý je určený na výplatu príjmov, do ôsmich dní odo dňa zmeny.
(8) Zdravotná poisťovňa je povinná oznámiť
a) poistencovi bez zbytočného odkladu dôvod odmietnutia potvrdenia prihlášky (§ 6 ods. 9),
b) úradu do 20. dňa v kalendárnom mesiaci údaje uvedené v § 27 ods. 2 a do 31. mája kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý sa uskutočnilo ročné zúčtovanie, údaje uvedené v § 27a ods. 2,
c) ministerstvu zdravotníctva do desiateho dňa v kalendárnom mesiaci počet poistencov, za ktorých platí poistné štát (§ 11 ods. 8 až 10) k prvému dňu a k poslednému dňu predchádzajúceho kalendárneho mesiaca,
d) ministerstvu zdravotníctva počet poistencov podľa pohlavia a veku vo vekových skupinách po piatich rokoch od narodenia do 80 rokov veku a vo vekovej skupine od 80 rokov vyššie (ďalej len „počet poistencov podľa pohlavia a veku“) a ďalšie údaje, ktoré sú potrebné na výpočet indexu rizika nákladov na zdravotnú starostlivosť jednotlivých skupín poistencov členených podľa pohlavia a podľa vekovej štruktúry (ďalej len „index rizika nákladov“), raz ročne v termíne, ktorý určí ministerstvo zdravotníctva.
seda
28.02.07,12:25
Dobrý deň, píšem na Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch ... začiatok PN 14.2.07 kód O.1., koniec PN 18.2.07 kód O.1., začiatok materskej dovolenky 19.2.07 kód O.1. v poisťovni Dôvera? Mám to správne? Ďakujem
Tweety
28.02.07,12:29
Dobrý deň, píšem na Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch ... začiatok PN 14.2.07 kód O.1., koniec PN 18.2.07 kód O.1., začiatok materskej dovolenky 19.2.07 kód O.1. v poisťovni Dôvera? Mám to správne? Ďakujem
Nie nie je to správne. PN, MD 1O1.
adriana126
26.04.07,16:00
Práve vypisujem tlačivo pre zdravotnú poisťovňu Dôvera a narazila som na problém, ak odhlasujem zamestnanca počas PN, kde štát platí za neho poistenie, akú kategóriu tam mám vypísať, na tlačive to nie je zrozumiteľné
ZuzanaP
27.04.07,04:07
Ak ho odhlasuješ z dôvodu skončenia PP, najskôr napíšeš ukončenie PN - t.j. kód 1 O - platnosť zmeny K, potom odhlásiš zamestnanca - kód 2 - platnosť zmeny K.
seda
06.11.07,06:27
Dobrý deň, opäť som sa vrátila k tejto téme, keďže som prednedávnom s vypísaním mala problém, ak má niekto čas, chcela by som si len potvrdiť, či mám správne vypísané oznámenie zamestnávateľa. Zamestnankyňa do 4.11.07 má nárok na materskú a od 5.11.07 na rodičovský príspevok. V oznámení som to napísala: ukončenie materskej - kód zmeny 1.O.1, platnosť zmeny K, dátum 4.11.07 a začiatok poberania rodičovského príspevku - kód zmeny 1.C, platnosť zmeny Z a dátum 5.11.07. Myslíte, že to mám správne? A ešte by som sa chcela opýtať, posielate oznámenie zamestnávateľa na pobočku vo Vašom meste, alebo priamo do Bratislavy? Neviem, či dobre rozumiem oznámeniu na stránke Dôvery, že všetky tlačivá sa zasielajú do Bratislavy.