Marianna01
22.11.06,16:52
Prídavné mená sa stupňujú:
- pravidelne
- nepravidlne

PRAVIDELNE:
krátke (jedno a dvojslabičné) priberajú koncovku -er a -est:
old (starý) older (starší) oldest (najstarší)
dlhé (viacslabičné) priberajú pred seba slovíčko more a most
wonderful (nádherný) more wonderful (nádhernejší) most wonderful (najnádhernejší)

NEPRAVIDELNE
každé prídavné meno a jeho stupňvanie sa treba naučiť - postupne sa budem snažiť ich sem popridávať


ďalšia dôležitá vec o prídavných menách: v angličtine sa nerozoznáva rod a číslo. To znamená že old, čiže starý bude aj dedko, babka aj auto, dokonca aj dve babky... Old lady - stará pani, Old man - starý muž, old car - staré auto, old ladies - staré panie, old men - starí muži, old cars - staré autá.

Príklady vo vete:
I have an old car. Mám staré auto.
But you have an older one. Ale ty máš staršie.
His car is the oldest. Jeho auto je najstaršie.
It is a wonderful rainbow. Je to nádherná dúha.
Yesterday I painted more wonderful rainbow. Včera som namaľoval krajšiu (nádhernejšiu) dúhu.
It is the most wonderful rainbow I´ve ever seen. je to najkrajšia dúha, akú som kedy videl.
Marianna01
22.11.06,20:42
Rovnako sa stupňujú aj príslovky,

ktoré sú v angličtine väčšinou tvorené koncovkou -ly: hard (ťažký) - hardly (ťažko)

takže ako prídavné mená - pravidelne a nepravidelne, pridaním -er; -est, alebo more; most:

ťažší - harder, najťažší - hardest (hardr, hardest)
dlhšia príslovka - quickly (rýchlo - kvikly): more quickly, most quickly

Hardly enyone has to stand. Každý musel stáť.
He is stronger then me. Je silnejší než ja.
It will be the darkest night in this year. Bude to najtmavšia noc tohto roka.
veronika1
25.01.07,05:28
pomohol by mi nejaký zoznam stupňovaných prídavných mien aj s prekladom

nemá niekto niečo?
JulcoZulco
22.04.08,15:18
trosku poopravim Mariannu. z adjective "hard" sa prislovka nevytvori pomocou pripony "ly". to nebol dobry priklad. hoci sa semtam v praxi stretnete s "hardly", ale hard adjective je takisto hard adverb (he's working hard for his exam tomorrow). presne ako aj fast (je to aj prislovka, aj prid meno)...

pri tom stupnovani prid mien mi chybala este jedna skupinka pravidelnych - konciacich na "y":

friendly - friendlier - the friendliest

happy - happier - the happiest

dirty, noisy, unfriendly...

atd...



Taktiez, prepac Marianna za toto, ale nejake gramaticke veci sa musia upravit v tvojich vetach:

Hardly anyone had to stand. Skoro nikto nemusel stáť.
He is stronger than me. Je silnejší než ja.
It's going to be the darkest night - this year. Bude to najtmavšia noc tohto roka.
Slayer666
17.10.08,16:50
Rovnako sa stupňujú aj príslovky,

ktoré sú v angličtine väčšinou tvorené koncovkou -ly: hard (ťažký) - hardly (ťažko)

takže ako prídavné mená - pravidelne a nepravidelne, pridaním -er; -est, alebo more; most:

ťažší - harder, najťažší - hardest (hardr, hardest)
dlhšia príslovka - quickly (rýchlo - kvikly): more quickly, most quickly

Hardly enyone has to stand. Každý musel stáť.
He is stronger then me. Je silnejší než ja.
It will be the darkest night in this year. Bude to najtmavšia noc tohto roka.

Nepisal by som vyslovnost takto, je to zavadzajuce. Bud to spravim poriadne, alebo vobec. Quickly moze mat stupne takisto quicker a quickest, stale to bude prislovka.

A teraz k chybam:
''Hardly enyone has to stand. Každý musel stáť. '' - Hardly anyone has to stand je spravne, a znamena to ''ledva niekto musi stat''.

He is stronger THAN me.
Slayer666
17.10.08,16:51
Yesterday I painted more wonderful rainbow. Včera som namaľoval krajšiu (nádhernejšiu) dúhu.


Tu ti chyba neurcity clen.