V.olso
22.11.06,19:48
Dobry den, rozmyslam o zalozeni internetoveho obchodu s predajom tabaku, tabakovych vyrobkov /hlavne cigariet/ na slovensku a vramci eu. Ak bude spotrebitel slovensky je samozrejme ze cena cigariet bude ako udava kolok, ale konkretne ma zaujima ci si mozem stanovit vlastnu cenu pri predaji zahranicnemu spotrebitelovi??? Budu z takejto formy predaja do celej EU vyplyvat pre mna nejake specificke pravidla???
Velmi sa zaujimam o Vasu radu. Dakujem
Excise Duty
22.11.06,20:09
Dobry den, rozmyslam o zalozeni internetoveho obchodu s predajom tabaku, tabakovych vyrobkov /hlavne cigariet/ na slovensku a vramci eu. Ak bude spotrebitel slovensky je samozrejme ze cena cigariet bude ako udava kolok, ale konkretne ma zaujima ci si mozem stanovit vlastnu cenu pri predaji zahranicnemu spotrebitelovi??? Budu z takejto formy predaja do celej EU vyplyvat pre mna nejake specificke pravidla???
Velmi sa zaujimam o Vasu radu. Dakujem

Pozorne si prečítaj § 32 zákona č. 106/2004 Z.z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, tam nájdeš odpoveď.
V.olso
23.11.06,09:20
Dobry den, rozmyslam o zalozeni internetoveho obchodu s predajom tabaku, tabakovych vyrobkov /hlavne cigariet/ na slovensku a vramci eu. Ak bude spotrebitel slovensky je samozrejme ze cena cigariet bude ako udava kolok, ale konkretne ma zaujima ci si mozem stanovit vlastnu cenu pri predaji zahranicnemu spotrebitelovi??? Budu z takejto formy predaja do celej EU vyplyvat pre mna nejake specificke pravidla???
Velmi sa zaujimam o Vasu radu. Dakujem

Dakujem za Vasu rychlu odpoved.
Rozmyslam o zalozeni internetoveho obchodu systemom:
Zakaznik si na mojej stranke vyberie, objedna a zaplati za sluzbu ktoru mu poskytujem /kupa cigariet dla jeho vyberu a nasledne odoslanie na jeho adresu. Samozrejme zakaznik je informovany ze cigarety maju povod v SR a ze su urcene len na osobnu spotrebu.
Ak kupim cigarety napr. z Metra za cenu aka figuruje na kolku, pripadne s nejakou zlavou, su vsetky danove povinnosti v SK uz splnene.
Podla medzinarodnych regulacii by som mala zasielat kazdy karton zvlast.
Viete mi poradit ci aj v tomto mojom pripade je nutne sa prihlasit na prislusny colny resp. iny urad???
24.nov. by mala europska legislativa umoznit statom EU nakup cigariet a alkoholu cez internet z ineho clenskeho statu EU bez colnych poplatkov, pokial su vsetky danove povinnosti splnene v state nakupu.
Viete mi poradit??? Bola by som velmi vdacna. Dakujem a ostavam s pozdravom.
Excise Duty
23.11.06,22:49
Dakujem za Vasu rychlu odpoved.
Rozmyslam o zalozeni internetoveho obchodu systemom:
Zakaznik si na mojej stranke vyberie, objedna a zaplati za sluzbu ktoru mu poskytujem /kupa cigariet dla jeho vyberu a nasledne odoslanie na jeho adresu. Samozrejme zakaznik je informovany ze cigarety maju povod v SR a ze su urcene len na osobnu spotrebu.
Ak kupim cigarety napr. z Metra za cenu aka figuruje na kolku, pripadne s nejakou zlavou, su vsetky danove povinnosti v SK uz splnene.
Podla medzinarodnych regulacii by som mala zasielat kazdy karton zvlast.
Viete mi poradit ci aj v tomto mojom pripade je nutne sa prihlasit na prislusny colny resp. iny urad???
24.nov. by mala europska legislativa umoznit statom EU nakup cigariet a alkoholu cez internet z ineho clenskeho statu EU bez colnych poplatkov, pokial su vsetky danove povinnosti splnene v state nakupu.
Viete mi poradit??? Bola by som velmi vdacna. Dakujem a ostavam s pozdravom.

Z toho, čo máte v úmysle vyplýva, že pôjde o intrakomunitárne komerčné dodanie tovaru na základe internetovej objednávky a následné odoslanie tovaru, čiže v zmysle legislatívy spotrebných daní ide o zásielkový obchod. Preto som hneď v prvom príspevku upozornil na ustanovenie § 32 zákona č. 106/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov upravujúce takúto formu obchodovania. Toto ustanovenie zákona vychádza z čl. 10 smernice Rady č. 92/12/EHS o všeobecnom systéme, držbe, preprave a kontrole tovarov podliehajúcich spotrebným daniam, preto je len samozrejmé, že analogické ustanovenie sa nachádza v zákonoch o spotrebných daniach aj ostatných členských štátov EÚ. Ustanovenie ods. 1 až 10 sa týkajú zahraničných osôb, ktoré by mali záujem rovnakou formou dodávať tabakové výrobky na Slovensko, pre Vás je záväzné len ustanovenie ods. 11. Zámerne som zvýraznil slovo „komerčné“ pretože v takomto prípade z hľadiska uplatnenia spotrebnej dane platí vždy princíp krajiny určenia (nárok na daň má ten členský štát, na ktorého daňovom území dôjde k spotrebe tovaru) bez ohľadu na skutočnosť, že tovar sa nachádza v krajine odoslania už v daňovom voľnom obehu, čiže je zaťažený spotrebnou daňou. Pri splnení podmienok daných zákonom je však možná refundácia spotrebnej dane, ako vyplýva z ustanovenia § 14 ods. 2 písm. b). Lenže...ak platí v prípade zásielkového obchodu princíp krajiny určenia, potom nestačí naplniť iba literu slovenského zákona, je treba splniť daňovú povinnosť aj v krajine, do ktorej budú tabakové výrobky odoslané, čiže je potrebné poznať aj legislatívu týchto členských štátov. Osobitosťou zdaňovania cigariet platnou pre celú EÚ je uplatňovanie kombinovanej sadzby dane, čiže sa uplatňuje špecifická sadzba dane (pevná suma/ks) a valorická sadzba dane, ktorej základom je predajná cena pre konečného spotrebiteľa uvedená na kontrolnej známke v tých členských štátoch, v ktorých sa používajú na tabakové výrobky kontrolné známky alebo cena, ktorú by ste museli nahlásiť príslušným orgánom z dôvodu splnenia daňovej povinnosti v tých členských štátoch, ktoré nepoužívajú kontrolné známky na označovanie tabakových výrobkov (Cyprus, Francúzsko, Rakúsko a Švédsko). A tu sme pri koreni problému. Cigarety chcete nakupovať v Metre, čiže už v daňovom voľnom obehu, teda cigarety už musia byť a aj sú označené slovenskou kontrolnou známkou, tá ma však platnosť iba na území Slovenskej republiky, pokiaľ by ste chceli tieto cigarety dodať do iného členského štátu, museli by ste zabezpečiť odstránenie týchto známok, čo nie je až také jednoduché a zároveň zabezpečiť označenie kontrolnou známkou tých členských štátov, ktoré ich používajú. Aj v týchto štátoch platí, že tabakové výrobky musia byť označené kontrolnou známkou ešte pred uvedením do daňového voľného obehu na ich daňovom území. Pravidlá používania kontrolných známok upravuje čl. 21 smernice, ktorú som citoval vyššie. Ďalšou prekážkou je povinnosť označiť tabakové výrobky všeobecnými a dodatočnými varovnými nápismi o škodlivosti fajčenia v predpísanej veľkosti a s pravidelnými obmenami týchto varovných nápisov, pochopiteľne v jazykovej mutácii toho členského štátu, do ktorého by ste chceli tabakové výrobky odoslať. Táto povinnosť je daná smernicou Európskeho parlamentu a Rady č. 2001/37/ES o zjednotení právnych a správnych predpisov členských štátov o výrobe, vzhľade a predaji tabakových výrobkov a je pochopiteľne premietnutá v národnej legislatíve všetkých členských štátov (viď napr. zákon č. 377/2004 Z.z.). Okrem toho na Slovensku sa označujú kontrolnou známkou iba cigarety, v niektorých členských štátoch viaceré alebo dokonca všetky druhy tabakových výrobkov. Takže zabudnite na zásielkový obchod s tabakovými výrobkami v rámci EÚ, legálne obchodovanie s touto komoditou v daňovom voľnom obehu je nemožné. Zásielkový obchod s cigaretami nie je zaujímavý ani na vlastnom daňovom území, lebo ich nesmiete predať ani za cenu nižšiu a ani za cenu vyššiu, ako je uvedená na kontrolnej
známke, pritom sa ale cigarety predražia o poštovné alebo iné doručovacie náklady a to si ich potom každý radšej kúpi hocikde po ruke, všade ich dostane za rovnakú cenu, ktorá bude nižšia ako tá Vaša.
Excise Duty
28.11.06,19:38
V prílohe pripojujem aktuálny a ešte "teplý" rozsudok Európskeho súdneho dvora v analogickej veci, ktorý však potvrdzuje povinnosť tovar uvedený do daňového voľného obehu v jednom členskom štáte, ak je dodaný komerčne do iného členského štátu zdaniť aj v tomto štáte.
Muška
29.11.06,23:53
Zásielkový obchod s cigaretami nie je zaujímavý ani na vlastnom daňovom území, lebo ich nesmiete predať ani za cenu nižšiu a ani za cenu vyššiu, ako je uvedená na kontrolnej
známke, pritom sa ale cigarety predražia o poštovné alebo iné doručovacie náklady a to si ich potom každý radšej kúpi hocikde po ruke, všade ich dostane za rovnakú cenu, ktorá bude nižšia ako tá Vaša.

Som už asi otravná, ale prečo sa ma pani pri kúpe cigariet v METRE pýta, či ich kupujem na podnikanie /sú o nejakú korunku lacnejšie/, alebo pre vlastnú potrebu?
Excise Duty
30.11.06,09:17
Som už asi otravná, ale prečo sa ma pani pri kúpe cigariet v METRE pýta, či ich kupujem na podnikanie /sú o nejakú korunku lacnejšie/, alebo pre vlastnú potrebu?

Ak kupuješ len pre vlastnú potrebu, potom platí pre METRO ustanovenie § 10 ods. 1 písm. e) zákona č. 106/2004 Z.z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, preto sa pýtajú. Ak kupuješ na ďalší predaj, potom toto ustanovenie platí pre Teba, lebo Ty budeš uskutočňovať predaj na konečnú spotrebu, METRO Ti potom môže predať za cenu nižšiu, cenový rozdiel je Tvoja marža.