M0NIKA
22.11.06,21:39
Práve som prišla na chybu v Oznámení o .... liehu pre colnicu.
(Dostávala som údaje po telefóne a teraz - keď mám doklady, je mi do plaču. Takmer v každom mesiaci je chyba, pretože niekde sa na niečo zabudlo, niekde boli vypísané dve príjemky na tú istú faktúru, inde klasický "preklep" a pod.)
Chcela som sa opýtať, či máte niekto skúsenosť s opravou oznámenia - zaujímalo by ma aký je správny postup pri oprave a aké sankcie z toho môže colnica vyvodiť.
Nemám chuť byť pokutovaná za chyby, ktoré nevznikli mojou vinou...:mee:

Prosím, poraďte mi.
Už teraz som vďačná za každú informáciu.
Excise Duty
24.11.06,08:39
Práve som prišla na chybu v Oznámení o .... liehu pre colnicu.
(Dostávala som údaje po telefóne a teraz - keď mám doklady, je mi do plaču. Takmer v každom mesiaci je chyba, pretože niekde sa na niečo zabudlo, niekde boli vypísané dve príjemky na tú istú faktúru, inde klasický "preklep" a pod.)
Chcela som sa opýtať, či máte niekto skúsenosť s opravou oznámenia - zaujímalo by ma aký je správny postup pri oprave a aké sankcie z toho môže colnica vyvodiť.
Nemám chuť byť pokutovaná za chyby, ktoré nevznikli mojou vinou...:mee:

Prosím, poraďte mi.
Už teraz som vďačná za každú informáciu.

Ustanovenie § 44 ods. 5 v znení, ktoré bude účinné už len do 31. decembra 2006 ukladá iba nasledovné:

5) Predkladateľ oznámenia, ktorý v rámci podnikateľskej činnosti prijíma alebo vydáva lieh v spotrebiteľskom balení, je povinný predložiť colnému úradu oznámenie, v ktorom uvedie objem spotrebiteľského balenia v litroch, objemovú koncentráciu liehu v spotrebiteľskom balení a
a)počet prijatých spotrebiteľských balení v kusoch a identifikačné údaje dodávateľa spotrebiteľského balenia,
b)počet vydaných spotrebiteľských balení v kusoch a identifikačné údaje odberateľa liehu, ak je známy,
c)stav zásob spotrebiteľských balení k poslednému dňu kalendárneho mesiaca v kusoch.

Nie je v ňom ani zmienka o povinnosti podať opravné oznámenie rovnako ako v žiadnom inom ustanovení celého zákona o spotrebnej dani z liehu, napokon túto oznamovaciu povinnosť nikto nikdy nekontroloval, pokutu dostali vždy iba tí, ktorí poslali oznámenie oneskorene alebo ho neposlali vôbec. Ak bolo oznámenie podané včas bez ohľadu na jeho chybovosť potom, bola povinnosť splnená a ak by si poslala aj opravné oznámenie, hoci Ti to zákon neukladá, takýto prípad nemožno postihnúť pokutou, pretože nemá žiadnu zákonnú oporu, osobne by som nijaké opravné oznámenie neposielal. Keďže ustanovenie § 44 v súčasnej podobe bude účinné už len do konca roka, ustanovenie § 51f upravuje, že ak konanie o uložení pokuty za porušenie oznamovacej povinnosti podľa § 44 zákona v znení účinnom k 30. júnu 2006 nebolo právoplatne ukončené k 30. júnu 2006, v konaní sa nepokračuje. Z uvedeného logicky vyplýva, že sa takéto konanie ani nemôže začať, keďže ustanovenie § 44 nebolo poslednou novelou zákona o spotrebnej dani z liehu (zákon č. 278/2006 Z.z.) vôbec dotknuté, pokuty by som sa teda vôbec neobával. Pokuty sa budú ale celkom určite ukladať za nesplnenie oznamovacej povinnosti podľa § 44 ods. 18 v znení platnom od 1. januára 2007, a to na základe ustanovenia § 35 ods. 7 zákona č. 511/1992 Zb.
M0NIKA
24.11.06,09:05
Super, ďakujem za info.

Dotyčná kočka medzičasom zisťovala u colníkov čo a ako a povedali jej, že nenašli žiadny predpis o pokute (presne tak ako píšeš aj Ty), takže BY nemala byť pokutovaná. Problém by údajne nastal po tom, keby na chybu prišli oni. Keďže je chyba v takmer každom mesiaci rada by som to dala do poriadku.
O.i. nastal aj taký prípad, že v Metre urobila veľký nákup, v ktorom bol kartón brandy a ja vidím dve možnosti: buď doklad nezaúčtujem a prichádzam o daňový výdavok za ostatný nákup alebo to škrtnem ako nákup pre osobnú spotrebu a to tiež nie je to najlepšie riešenie...
Sama teda neviem, čo by bolo lepšie urobiť, ale aby som dobre spávala chcem to dať na poriadok.... tak ako to má byť...

Máte na to iný názor?
Muška
24.11.06,09:20
Monika, ja si myslím, že sa snaž, aby Ti stav skladu k 31.12.2006 sedel so skutočným stavom /aj účtovným stavom s prihliadnutím na inventúru/, tak ako ho uvedieš do príloh k DP a ten napíš do Hlásenia k 31.12.2006.

A v novom roku pouč svojich neporiadnikov ako to majú robiť. Ja už tiež telefonické informácie neprijímam, len čo vidím na papieroch.
Excise Duty
24.11.06,09:42
Super, ďakujem za info.

Dotyčná kočka medzičasom zisťovala u colníkov čo a ako a povedali jej, že nenašli žiadny predpis o pokute (presne tak ako píšeš aj Ty), takže BY nemala byť pokutovaná. Problém by údajne nastal po tom, keby na chybu prišli oni. Keďže je chyba v takmer každom mesiaci rada by som to dala do poriadku.
O.i. nastal aj taký prípad, že v Metre urobila veľký nákup, v ktorom bol kartón brandy a ja vidím dve možnosti: buď doklad nezaúčtujem a prichádzam o daňový výdavok za ostatný nákup alebo to škrtnem ako nákup pre osobnú spotrebu a to tiež nie je to najlepšie riešenie...
Sama teda neviem, čo by bolo lepšie urobiť, ale aby som dobre spávala chcem to dať na poriadok.... tak ako to má byť...

Máte na to iný názor?

A podľa ktorého ustanovenia a ktorého zákona by páni colníci chceli uložiť pokutu, ak by aj na chybu prišli oni? Inak sa ale drž toho, čo napísala Muška.
M0NIKA
24.11.06,09:47
Ďakujem, ste zlatučkí :) :) :) !

A s tou pokutou ma zaujalo iba to, že oni sami nevedia či vôbec a ak áno tak podľa čoho pokutovať....
Takže ste ma veľmi potešili a nič prerábať nebudem, super!!!!!
Dám si pozor na stav na konci roka a hotovo.

Ešte raz veeeeeeeeeeeeeeeeeľká vďaka.