veronika1
23.11.06,06:30
A ako sa posudzuje nadčas, ak je odmeňovaný mesačnou mzdou? Podľa mňa nárok na preplatenie nadčasu nemá.
Mýlim sa?
kvitko
23.11.06,05:43
Ide však o to, že niektorý deň si môže zobrať náhradné voľno - za nadčas. Záleží na tom, akú majú vnútropodnikovú smernicu aledo či majú nejakú dohodu medzi sebou ktorá sa zameriava na vyplatenie nadčasov. Ak nie, tak je na majiteľovi či jej umožní zobrať si náhradné voľno za prácu nadčas.
endrju
23.11.06,05:47
A ako sa posudzuje nadčas, ak je odmeňovaný mesačnou mzdou? Podľa mňa nárok na preplatenie nadčasu nemá.
Mýlim sa?
Možno sa mýliš a možno nie.

ZP_§121_ods.2*

§121 ods. 2 Zákonníka práce začína "kúzelnou" vetou:
"Zamestnávateľ môže dohodnúť so zamestnancom, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v súhrne 150 hodín ročne."
:)
nikulik
23.11.06,06:19
V zakonníku práce sa nič nepíše o tom, že by zamestnanec ktory je odmenovaný mesačnou mzdou nemal nárok na vyplatenie nadčasov. To je môj názor.
endrju
23.11.06,06:47
V zakonníku práce sa nič nepíše o tom, že by zamestnanec ktory je odmenovaný mesačnou mzdou nemal nárok na vyplatenie nadčasov. To je môj názor.

Nerozumiem. :( Môžeš vysvetliť podrobnejšie? Ďakujem. :)
fialka m
23.11.06,07:23
A ako sa posudzuje nadčas, ak je odmeňovaný mesačnou mzdou? Podľa mňa nárok na preplatenie nadčasu nemá.
Mýlim sa?

ja preplacam zamestnancom, ktory maju mesacnu mzdu, vsetky nadcasy, nakolko si neberu nahradne volno.
zaplatim im hodiny+priplatky za nadcas (podla toho, kedy pracovali, vikend, sviatok)
Jozef Mihál
23.11.06,07:31
Zamestnanec v zásade má nárok na zaplatenie nadčasu a samozrejme i nárok na nadčasový príplatok. (ZP_§121_ods.1 (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=ZP_%A7121_ods.1))

Podľa ZP_§121_ods.2 (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=ZP_%A7121_ods.2), sa však zamestnanec môže so zamestnávateľom dohodnúť, že v jeho mzde bude zohľadnená práca nadčas, maximálne takto môže byť zohľadnených 150 hodín za rok (zamestnanec s tým samozrejme musí súhlasiť).

S vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, a s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, môže zamestnávateľ dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná dohodnutá práca nadčas.

V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda ani príplatok za nadčas a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
Dušička
23.11.06,07:33
Nárok na preplatenie nadčasu nemá iba vtedy, ak má v pracovnej zmluve definované, že jeho plat je stanovený s prihliadnutím na prípadnú prácu nadčas.
V prípade, že zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou zamestnávateľ na deň sviatku (ktorý pripadol na jeho obvyklý pracovný deň) nariadi výkon práce, jeho mesačná mzda sa nemení. Dosiahnutou mzdou za dobu výkonu práce vo sviatok sarozumie jeho nekrátená mesačná mzda, ku ktorej obdrží mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok. (ZP)
nikulik
23.11.06,09:37
Nerozumiem. :( Môžeš vysvetliť podrobnejšie? Ďakujem. :)

Podrobnejšie sa už ani nedá vysvetliť. Kedže nie je v zákonníku práce bod v ktorom by sa písalo, že nemôže mať zamestnanec odmenov. mesačnou mzdou vyplácané nadčasy, alebo aspon podmienky za akých ich môže mať vyplatené, tak si myslím, že ich vyplácané môže mať.

Ale pozri príspevok pána Mihála.
ivet.b
17.02.08,11:51
Ahojte, k tejto teme by som mala jednu otazku. Zamestnavatel mi neplati za pracu nadcas, pritom mame elektronicku evidenciu dochadzky, co poskytuje krasny dokaz. Dostavam iba mesacnu mzdu podla PZ a obcas premie. Mzda je inak vyplatena vzdy vo vyplatnom termine. Mozem z dovodu nepreplacania nadcasov dat okamzite skoncenie PP? V PZ nemam poznamku, ze mesacna mzda obsahuje aj pripadnu pracu nadcas...
jamis
17.02.08,12:03
Ahojte, k tejto teme by som mala jednu otazku. Zamestnavatel mi neplati za pracu nadcas, pritom mame elektronicku evidenciu dochadzky, co poskytuje krasny dokaz. Dostavam iba mesacnu mzdu podla PZ a obcas premie. Mzda je inak vyplatena vzdy vo vyplatnom termine. Mozem z dovodu nepreplacania nadcasov dat okamzite skoncenie PP? V PZ nemam poznamku, ze mesacna mzda obsahuje aj pripadnu pracu nadcas...
A spýtala si sa zamestnávateľa prečo Ti neprepláca prácu nadčas ?
ivet.b
17.02.08,12:08
Lebo ze nevidi dovod nejakej prace nadcas. pritom som zavalena robotou-robim sama firmu s 90 mil obratom a ked su teraz zaciatkom roka uzavierky, musim "potiahnut" dlhsie, aby som vsetko stihla a dala mu nacas podklady. ale to on nevidi
jamis
17.02.08,14:58
Lebo ze nevidi dovod nejakej prace nadcas. pritom som zavalena robotou-robim sama firmu s 90 mil obratom a ked su teraz zaciatkom roka uzavierky, musim "potiahnut" dlhsie, aby som vsetko stihla a dala mu nacas podklady. ale to on nevidi
No neviem ako by som Ti v tomto poradila. Ja ako vekove staršia mám zafixované, že kedysi THP pracovníci s pevnou mesačnou mzdou mali v tejto mzde zohľadňované aj prípadné nadčasy a pritom to v prac. zmluve nebolo nikde uvedené.
Ja sa týmto riadim dodnes. Taktiež musím v práci všetko postíhať a niekedy sa mi stane, že som tam oveľa dlhšie ako by som mala. Samozrejme bez zaplatených nadčasov.
Len som si vedomá toho, že zasa niekedy nie je tak veľa práce.
Chobot
17.02.08,16:35
Ahojte, k tejto teme by som mala jednu otazku. Zamestnavatel mi neplati za pracu nadcas, pritom mame elektronicku evidenciu dochadzky, co poskytuje krasny dokaz. Dostavam iba mesacnu mzdu podla PZ a obcas premie. Mzda je inak vyplatena vzdy vo vyplatnom termine. Mozem z dovodu nepreplacania nadcasov dat okamzite skoncenie PP? V PZ nemam poznamku, ze mesacna mzda obsahuje aj pripadnu pracu nadcas...

V PZ máš ale tiež uvedené, že mesačná pracovná doba (alebo týždenná) - či pracovný úväzok je XX hodín. Či nie?

A všetko, čo odpracuješ navyše je práca nadčas.

Podľa nového znenia ZP je nevyplatenie práce nadčas dôvodom k okamžitému skončeniu PP:

b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
Chobot
17.02.08,16:40
No neviem ako by som Ti v tomto poradila. Ja ako vekove staršia mám zafixované, že kedysi THP pracovníci s pevnou mesačnou mzdou mali v tejto mzde zohľadňované aj prípadné nadčasy a pritom to v prac. zmluve nebolo nikde uvedené.
Ja sa týmto riadim dodnes. Taktiež musím v práci všetko postíhať a niekedy sa mi stane, že som tam oveľa dlhšie ako by som mala. Samozrejme bez zaplatených nadčasov.
Len som si vedomá toho, že zasa niekedy nie je tak veľa práce.

Novela ZP sprísnila, kedy a komu možno dohodnúť v PZ prácu nadčas:


"(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno."

Bežným rádovým zamestnancom sa nemôže v PZ uviesť, že mzda je vrátane práce nadčas. Tým treba nadčasové hodiny preplatiť.
wagner
17.02.08,16:57
Ja som to riešila nadčasovými lístkami. Keď niekto musel robiť nadčas, dal si podpísať nadčasový lístok a len na jeho základe mu mohli byť preplatené nadčasové hodiny. V tom lístku sa uvádzal aj dôvod práce nadčas, od kedy, do kedy. Neviem či by si bez nejakého dokladu dokázala, že si robila nadčas. Daj si každý nadčas od nadriadeného schváliť a potom ak Ti ho nepreplatí, môžeš dať výpoveď. Inak neviem či by si uspela.