seda
23.11.06,07:37
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o Vaše názory vo vzťahu finančná zábezpeka a DPH. Je vystavená zmluva o budúcej zmluvy na určitý tovar, v zmluve je bod v ktorom sa prijíma finančná zábezpeka pre prípad porušenia zmluvných povinností. Podlieha táto finančná zábezpeka DPH? V komentári zákona o DPH z roku 2004 je písané, že nepodlieha, no v súčasnosti sme to v zákone nenašli. Posudzovať to ako klasickú prijatú zálohu a vyčísliť DPH? Ďakujem
Tweety
23.11.06,06:39
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o Vaše názory vo vzťahu finančná zábezpeka a DPH. Je vystavená zmluva o budúcej zmluvy na určitý tovar, v zmluve je bod v ktorom sa prijíma finančná zábezpeka pre prípad porušenia zmluvných povinností. Podlieha táto finančná zábezpeka DPH? V komentári zákona o DPH z roku 2004 je písané, že nepodlieha, no v súčasnosti sme to v zákone nenašli. Posudzovať to ako klasickú prijatú zálohu a vyčísliť DPH? Ďakujem
Podľa § 39 Zákona o dph, je to finančná služba, ktorá je oslobodená od dane.
..MARIA
31.07.07,14:13
Dobrý deň, súhlasím s týmto názorom, tiež som mala prípad,kde veľké obchodné domy berú zabezpeky na nájomne a presne takto sme to posudzovali. Keď je v zmluve uvedené, že je to zaruka za finančný záväzok v zmysle § 39
DELCO
31.07.07,20:49
Dovolim si nesúhlasiť. §39 = Finančné služby. Zábezpeka v tomto prípade je určitá garancia pre druhú zmluvnú stranu, že sa budú plniť dohodnuté podmienky. Je potrebné si uvedomiť, že predmetom DPH je dodanie tovaru alebo služby, resp. prjatie platby vopred za dodanie tovaru alebo služby. V tomto prípade, ešte nedošlo k žiadnemu plneniu a teda prijatie takejto garancie by nemalo byť predmetom zákona o DPH.
Ustanovenie, na ktoré sa odvolávate sa týka služieb, ktoré spočívajú v poskytnutie, dojednávanie a sprostredkovanie úverovej záruky a inej záruky za peňažný záväzok, ako aj správa úverovej záruky osobou, ktorá poskytla úver. Oslobodená je odmena za tieto služby.
relisys
06.08.07,05:21
Súhlasím, čo napísala Mária aj ostatný, mám tiež taký istý prípad, chcela by som sa spýtať ako sa účtuje finančná zábezpeka. Zatial som účtovla ako zálohu, ale nie je to záloha.
Ďakujem za pomoc.
Prajem príjemný deň.
Jelena
09.01.08,21:25
... tiež by som rada vedela ako sa účtuje garancia, kto pomôže?
evina
09.01.08,21:46
http://www.porada.sk/t16692-financna-zabezpeka.html

Krátkodobú by som účtovala na 379...
Jelena
10.01.08,05:34
... evina, mám faktúru od dod. za nájom nebytových priestorov a je v nej
vyúčtovaná aj tzv. garancia a práve tú neviem zaúčtovať :mee:.

Účet 379 sa mi nezdá, skôr asi 378, čo myslíš? Vďaka vopred.
Zoltán Kovács
10.01.08,05:37
... evina, mám faktúru od dod. za nájom nebytových priestorov a je v nej
vyúčtovaná aj tzv. garancia a práve tú neviem zaúčtovať :mee:.

Účet 379 sa mi nezdá, skôr asi 378, čo myslíš? Vďaka vopred.

378 keď dávaš, a 379 keď berieš tú garanciu
Jelena
10.01.08,06:03
vďaka smith a ešte poprosím ťa, keď už mi tak pekne radíš :---, poradiť v nasledovnom:

mimotemy
1.) dod. fa - provízia za sprostredkovanie predaja kotla aký nákl. účet?

2.) dod. fa za tovar xy (to mi je jasné), ale dodávateľ nám v tej istej
faktúre vyúčtoval dopravné náklady nie však za prepravu toho tovaru, ale
je tam len, že citujem:

fakturujeme Vám ............. tovar xy (vyfakturovala som ho ďalej konečnému odberateľovi)
dopravné náklady (nie za prepravu toho tovaru, lebo to bol osobný odber, ale za to že bol u nejakého nášho zákazníka, pre ktorému sme ešte minulý rok vykonali práce). Ako mám teda zaúčtovať tie dopravné náklady?

Veľmi pekne ďakujem ...
Zoltán Kovács
10.01.08,06:08
vďaka smith a ešte poprosím ťa, keď už mi tak pekne radíš :---, poradiť v nasledovnom:

mimotemy
1.) dod. fa - provízia za sprostredkovanie predaja kotla aký nákl. účet? Účet 518

2.) dod. fa za tovar xy (to mi je jasné), ale dodávateľ nám v tej istej
faktúre vyúčtoval dopravné náklady nie však za prepravu toho tovaru, ale
je tam len, že citujem:

fakturujeme Vám ............. tovar xy (vyfakturovala som ho ďalej konečnému odberateľovi)
dopravné náklady (nie za prepravu toho tovaru, lebo to bol osobný odber, ale za to že bol u nejakého nášho zákazníka, pre ktorému sme ešte minulý rok vykonali práce). Ako mám teda zaúčtovať tie dopravné náklady? AK to boli prepravné náklady vykonané pre vašu spoločnosť tak tiež 518

Veľmi pekne ďakujem ...


.........................
Laura1
17.02.09,17:43
Zdravím Vás!
Prenajímame priestory a na základe nájomnej zmluvy nám majú poslať kauciu za štvormesačné nájomné /za nájomné vrátane dph/
Pre niektoré firmy vystavujeme aj faktúru na kauciu, ostatní platia na účet len na základe zmluvy.
Ak nabehnú peniaze na účet, z tých firiem, kde sme nevystaavili faktúru, mám účtovať /priznať/ aj dph?
Vďaka za pomoc.
Laura1
19.02.09,19:01
posúvam....
azla
19.02.09,19:34
Prijatie finančnej zabezpeky nie je predmetom Dph.
babi2
19.02.09,19:45
Finančná zábezpeka nie je dodaním tovaru ani služby, je to prechodná položka, ktorá bude po zaniknutí zmluvného vzťahu vrátená, bola by použitá iba v prípade platobnej neschopnosti a vtedy by nastalo zdaniteľné plnenie
Laura1
23.02.09,08:52
Ďakujem, ani mne sa to nepozdávalo - a ako to naúčtujem v prípade, že som zábezpeku aj vyfakturovala? Budem musieť to opraviť, vyfakturovať konečnú sumu - koľko by platili za 3 mesiace aj s dph - ale pritom dph nerozúčtovať.
babi2
23.02.09,09:56
Ja som tiež dostala FA kde bola uvedená zábezpeka s DPH,
po konzultácii s DÚ som dodávateľa presvedčila že to nie je správne a bol nám vystavený dobropis na DPH
Laura1
23.02.09,11:14
Podľa mňa sa má zaplatiť suma - ktorú by platili za nájom aj s dph - len to nerozúčtovať. Predsa, ak nám nehuhradia faktúry za nájom, /ktorú vystavím aj s dph/ - použijem zábezpeku.
babi2
24.02.09,07:08
Podľa mňa sa má zaplatiť suma - ktorú by platili za nájom aj s dph - len to nerozúčtovať. Predsa, ak nám nehuhradia faktúry za nájom, /ktorú vystavím aj s dph/ - použijem zábezpeku.
Takúto odpoveď som dostala na otázku či DPH pri zábezpeke z DRSR:
Ustanovenie §19 ods.4 zákona o DPH sa aplikuje pri prijatí platby /zálohy, preddavku/ pred samotným dodaním tovaru, alebo poskytnutím sslužby, pričomdaná platba je poskytnutá na určitý dopredu známy špecifikovaný zdaniteľný obchod. Deň prijatia platby je dňom vzniku daňovej povinnosti a podľa §71 ods. 1 zákona o DPH je platiteľ povinný do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti vyhotoviť faktúru v prospech zdaniteľnej osoby alebo pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou pričom, okrem iného musí vo faktúre uviesť množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby.
Účelom §19 ods. 4 zákona o DPH je teda zdaniť daňou z pridanej hodnotyprijaté platby platiteľom, ktoré prijal za dodávky tovarov alebo služieb, ktoré v budúcnosti uskutoční. Pre správnu aplikáciu tohto ustanovenia je preto dôležité zistiť, či podstatou - dôvodom platby je uvedená skutočnosť. Pokiaľ daná platba nespĺňa uvedenú charakteristiku (napr. finančná zábezpeka resp. zloženie depozitnej sumy), potom táto suma nepodlieha daňovej povinnosti z titulu prijatia platby vopred.
Milan Benka
24.02.09,09:20
Takúto odpoveď som dostala na otázku či DPH pri zábezpeke z DRSR:
Ustanovenie §19 ods.4 zákona o DPH sa aplikuje pri prijatí platby /zálohy, preddavku/ pred samotným dodaním tovaru, alebo poskytnutím sslužby, pričomdaná platba je poskytnutá na určitý dopredu známy špecifikovaný zdaniteľný obchod. Deň prijatia platby je dňom vzniku daňovej povinnosti a podľa §71 ods. 1 zákona o DPH je platiteľ povinný do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti vyhotoviť faktúru v prospech zdaniteľnej osoby alebo pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou pričom, okrem iného musí vo faktúre uviesť množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby.
Účelom §19 ods. 4 zákona o DPH je teda zdaniť daňou z pridanej hodnotyprijaté platby platiteľom, ktoré prijal za dodávky tovarov alebo služieb, ktoré v budúcnosti uskutoční. Pre správnu aplikáciu tohto ustanovenia je preto dôležité zistiť, či podstatou - dôvodom platby je uvedená skutočnosť. Pokiaľ daná platba nespĺňa uvedenú charakteristiku (napr. finančná zábezpeka resp. zloženie depozitnej sumy), potom táto suma nepodlieha daňovej povinnosti z titulu prijatia platby vopred.

Ak môžete, preskenujte túto odpoveď z drsr a prilepte ju na poradu.
babi2
24.02.09,09:37
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ustanovenie § 19 ods. 4 zákona o DPH sa aplikuje pri prijatí platby /zálohy, preddavku/ pred samotným dodaním tovaru alebo poskytnutím služby, pričom daná platba je poskytnutá na určitý dopredu známy ? špecifikovaný zdaniteľný obchod. Deň prijatia platby je dňom vzniku daňovej povinnosti a podľa § 71 ods. 1 zákona o DPH je platiteľ povinný do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti vyhotoviť faktúru v prospech zdaniteľnej osoby alebo pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou pričom, okrem iného musí vo faktúre uviesť množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby.
Účelom § 19 ods. 4 zákona o DPH je teda zdaniť daňou z pridanej hodnoty prijaté platby platiteľom, ktoré prijal za dodávky tovarov alebo služieb, ktoré v budúcnosti uskutoční. Pre správnu aplikáciu tohto ustanovenia je preto dôležité zistiť, či podstatou - dôvodom platby je uvedená skutočnosť. Pokiaľ daná platba nespĺňa uvedenú charakteristiku (napr. finančná zábezpeka resp. zloženie depozitnej sumy), potom táto suma nepodlieha daňovej povinnosti z titulu prijatia platby vopred.

Váš dopyt:

Dobrý deň prajem, chcem sa opýtať:
Sme firma s.r.o. platca DPH, dostali sme faktúru od inej s.r.o., tiež plátcu DPH. Faktúra je za prenájom stroja na pitnú vodu, zmluva je na tri roky. V prvej faktúre nám dodávateľ fakturuje okrem nájmu aj depozit 10 000,- sk, pre prípad platobnej neschopnosti, alebo poškodenia stroja našou vinou. DPH nám vypočítal aj k depozitu. Moja otázka je, či to spadá do zdaniteľného plnenia, keďže sa tento depozit po skončení nájmu vráti, nie je to prechodná položka?.

Toto je celé, takto som dostala do meilu, babi2
Laura1
24.02.09,13:02
V prípade, že podnájomca žiada vystaviť faktúru na kauciu, naúčtujem: 311A/479A?
Bude to pre mňa dlhodobý záväzok ? alebo 311A/325A-krátkodobý záväzok.
Neviem, či kauciu použijem tento rok, alebo o 5 rokov, alebo vôbec....
Laura1
27.02.09,18:50
Nesúri, ale bola by som rada, keby ste mi odpovedali:o:o
azla
28.02.09,14:14
Domnievam sa, že finančná zábezpeka (kaucia) by mala byť stanovená v zmluve. Tiež by mal byť dohodnutý termín platby v zmluve.

Asi by som nevystavovala faktúru na finančnú zábezpeku. Ak už, tak možno nejaku "Výzvu" na úhradu zábezpeky, ktorá vyplýva zo zmluvy. (a neučtovala by som to, iba priložila k nájomnej zmluve.)

Až prijatú zábezpeku by som účtovala ako záväzok 221/325, 425

Rozhodnutie, či použijem účet krátkodobých alebo dlhodobých záväzkov by sa mohlo odvíjať od toho na akú dobu mám dohodnutý nájom.
Ak je nájomné dohodnuté na dobu do 1 roku ......................- 325
Ak je nájomné dohodnuté na dobu nad 1rok alebo neurčito.......425