jankasm
23.11.06,07:47
Prosím o radu skúsenejších poraďákov. ;)
S kamarátkou riešime jeden problém. Vrátila sa do práce po RD, do konca roka jej vychádza odpracovaných dní asi 80. Z toho bola už pár dní OČR. Ale stále je to cez 60 odpracovaných dní. Nárok na dovolenku jej vyšiel 13,5 dňa na rok 2006 (po krátení počas RD).
A teraz otázka: Keby si teraz napr. čerpala 10 dní dovolenky znížil by sa jej počet odpracovaných dní alebo dovolenka sa považuje tiež za odpracovaný deň? :confused:
Ako výkon práce sa posudzuje aj čas dovolenky, takže podľa mňa je aj dovolenka odpracovaný deň. Ale vyjadrenie z nemenovaného zdroja je nasledovné:
Podľa môjho názoru §144 hovorí o tom čo je považované za výkon práce a nie o tom, čo je považované za odpracované dni. Preto musím opäť dať do pozornosti §101, ktorý hovorí, že odpracovaným dňom je deň, v ktorom pracovník odpracoval prevažnú časť svojej zmeny.
azuz
23.11.06,06:58
§ 101
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.

Na základe vymodrenej časti by som povedala, že podmienkou je výkon práce. A ako výkon práce sa považuje aj čas dovolenky.
jankasm
23.11.06,07:09
Ďakujem ;)
No však ja som si tým bola na 100% istá, len to vyjadrenie ma potom trošku zmiatlo. A s Vašim potvrdením to je 200% istota, ktorá je ešte lepšia ako tá moja 100%. :D ;) :)
Marti.ka
23.11.06,07:37
§ 101
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.

Na základe vymodrenej časti by som povedala, že podmienkou je výkon práce. A ako výkon práce sa považuje aj čas dovolenky.



Súhlasím a dodávam, že v par. 109 je jednoznačne napísané, za čo sa dovolenka kráti. Nie je tam napísané, že by sa dovolenka mala krátiť čerpaním dovolenky alebo materskej dovolenky. A v par. 144 sa tiež píše, že čerpanie materskej dovolenky a dovolenky sa posudzuje ako výkon práce.