daja
23.11.06,09:03
Milí poraďáci. Potrebujem od Vás poradiť. Može si SZČO uplatniť DPH na vstupe z faktúr, ktorých základ dane ide do výdavkov NZD. Ide o také bločky alebo faktúry, ktoré sú platené z účtu - napr. plyn v reštaurácii , ale túto reštauráciu dal do prenájmu a nájomné je za symbolickú sumu /asi 20000 Sk ročne a napr. ročná fakturácia za plyn je 25000 SK./ Alebo musím, celú sumu dávať ako VNZD.
Ďakujem.
účtovník 007
23.11.06,08:47
Milí poraďáci. Potrebujem od Vás poradiť. Može si SZČO uplatniť DPH na vstupe z faktúr, ktorých základ dane ide do výdavkov NZD. Ide o také bločky alebo faktúry, ktoré sú platené z účtu - napr. plyn v reštaurácii , ale túto reštauráciu dal do prenájmu a nájomné je za symbolickú sumu /asi 20000 Sk ročne a napr. ročná fakturácia za plyn je 25000 SK./ Alebo musím, celú sumu dávať ako VNZD.
Ďakujem.

Ja by som výdavok za plyn v reštaurácii určite nedávala do VNZD. Ak je majiteľom rešt. a prenajíma ju,účtovala by som uvedený výdavok do výd. ODZ. Samozrejme podnikáme za účelom dosahovania zisku. Je neštandardné znášať takú stratu z podnikania, ale je to jeho osobné rozhodnutie, on sám vie, prečo za takýchto podmienok dal reštauráciu do prenájmu. Treba posúdiť, komu ju prenajíma z pohľadu osoby spriaznenej.
daja
23.11.06,08:52
Ja by som výdavok za plyn v reštaurácii určite nedávala do VNZD. Ak je majiteľom rešt. a prenajíma ju,účtovala by som uvedený výdavok do výd. ODZ. Samozrejme podnikáme za účelom dosahovania zisku. Je neštandardné znášať takú stratu z podnikania, ale je to jeho osobné rozhodnutie, on sám vie, prečo za takýchto podmienok dal reštauráciu do prenájmu. Treba posúdiť, komu ju prenajíma z pohľadu osoby spriaznenej.

Ide o to, že to dal do prenájmu synovi - preto také nízke nájomné. Do VOZD by som dala len výdavky do výšky nájomného, zvyšok ako VNZD - aby mi to kontrola nevyhodila. Potrebovala by sm hlavne poradiť, či si možem uplatniť z týchto výdavkov DPH na vstupe. Ďakujem.
ekopo
23.11.06,08:54
Nevidím dôvod prečo neuplatniť DPH na vstupe.
daja
23.11.06,09:01
Nevidím dôvod prečo neuplatniť DPH na vstupe.

Neviem, nejako ma pomýlilo, že má výdavky na reštauráciu vačšie ako zisk. Ten blížiaci sa koniec roka ma tak stresuje...:confused:
mgm
23.11.06,09:12
Ja by som určite dávala tieto náklady do VOZD. Ak sa bojíš, že by Ti to mohla daň. kontrola vyhodiť, porozmýšľala by som, či by nebolo lepšie dohodnúť sa na zvýšenom nájomnom. Tým pádom by som DPH automaticky dávala do vstupu.
Keď v nájomnej zmluve by bolo napísané, že okrem nájomného nájomca platí aj tieto náklady, myslím si, že problém pri kontrole by nemal byť.
daja
23.11.06,09:33
Skúsim navrhnúť to zvýšenie nájomného. ďakujem
ALBO
23.11.06,09:55
Skúsim navrhnúť to zvýšenie nájomného. ďakujem
To nájomné je oslobodené alebo zdaňované.?
daja
23.11.06,10:00
To nájomné je oslobodené alebo zdaňované.?

Zdaňované. Teda dúfam, že má byť zdaňované. :eek: Ide vlastne o penzión s reštauráciou , Prenajímateľ je platca DPH - nájomca nie je platca DPH.
ALBO
23.11.06,10:35
Zdaňované.

Tak potom by mal byť nárok, ak je v zmluve, že v cene nájomného sú zahrnuté aj tieto služby.
Daniarom sa to určite nebude páčiť (vzhľadom na nízku cenu) ale v zákone o DPH dnes nie je obvyklá cena a osoby blízke ako v minulosti.
daja
23.11.06,11:03
Zdaňované. Teda dúfam, že má byť zdaňované. :eek: Ide vlastne o penzión s reštauráciou , Prenajímateľ je platca DPH - nájomca nie je platca DPH.

Prosím, pomožte mi ešte s týmto:mee: . Ďakujem.
účtovník 007
23.11.06,12:16
Ak nájomca nie je platiteľom DPH, tak musíš fakturovať bez DPH. Ak je nájomca platiteľom, môžeš sa rozhodnúť, či s DPH alebo bez DPH.
Ale pre Teba bude platiť §38 ods.3. zákona o DPH. Nakoľko ide o penzión.
daja
23.11.06,12:23
Ak nájomca nie je platiteľom DPH, tak musíš fakturovať bez DPH. Ak je nájomca platiteľom, môžeš sa rozhodnúť, či s DPH alebo bez DPH.

Tak teraz už chápem, keď si svoj príspevok upravila. Bude sa zdaňovať. Našla som na porade strašne veľa príspevkov na tému nájomné a DPH, len konkrétny prípad nájomné za ubytovacie zariadenia neplatcovi DPH som nemohla nikde nájsť a uistiť sa či rozmýšľam dobre. Ešte raz ďakujem všetkým.:)
Zuzka
23.11.06,12:23
§38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti



(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.


(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.


(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou


a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.


(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí.


(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.


(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti
účtovník 007
23.11.06,12:27
Kým som sa babrala s linkom na paragraf 38, tak ste ma s odpoveďou predbehli.
mimotemy prosím Vás, ako sa robí podčiarkovník?:confused:
Tweety
23.11.06,12:29
Kým som sa babrala s linkom na paragraf 38, tak ste ma s odpoveďou predbehli.
mimotemy prosím Vás, ako sa robí podčiarkovník?:confused:
Vyberieš si z možností písma:
U