martina_j
23.11.06,09:16
Otazka: dobropis resp. tarchopis prijaty v tom istom zdanovacom obdobi ako povodna faktura vstupuje na riadok 25, alebo ide normalne do riadku 14- dan na vstupe?

dakujem
účtovník 007
23.11.06,08:19
Otazka: dobropis resp. tarchopis prijaty v tom istom zdanovacom obdobi ako povodna faktura vstupuje na riadok 25, alebo ide normalne do riadku 14- dan na vstupe?

dakujem

Ak je to v tom istom zdaňovacom období, mala by ísť do riadku 14, Ale ak máš fa veľa a nemáš čas skúmať pôvodnú fa a dobropis, nepokazíš nič ani riadkom 25,

PS: Viac krát som túto tému konzultovala s prac. DU, nakoľko mám dobropisov x-stoviek mesačne a aj oni sa prikláňali k názoru, že výsledný efekt je rovnaký.
martina_j
23.11.06,08:30
dakujem :)
a v pripade ak ja vystavujem dobropis v tom istom zdanovacom obdobi ako povodna fa, tak bude logika asi ta ista, ze? mne sa tiez zda prijatelnejsie nedavat do do riadkov oprav,
Paula
23.11.06,08:36
Prijaté dobropisy uvádzam vždy na r.25 = § 53:

§ 53
Oprava odpočítanej dane
(1) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.

(2) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zvýšenie základu dane, má platiteľ, ktorý odpočítal daň, právo opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.
martina_j
23.11.06,08:44
dik za nazor paula, ak vzdy davas prijate dobropisy na r.25, tak potom vzdy vystavene na r.23 a 24? :confused:
účtovník 007
23.11.06,09:20
V podstate súhlasím s Paulou ale,
od 1.1.2006 má možnosť platiteľ vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru a služby súhrnnú fa, ktorá môže pokrývať najviac obdobie jedného kalendárneho mesiaca. Nakoľko mala dodávateľská firma možnosť vystaviť uvedenú súhrnnú fa(oba prípady vznikli v jednom období z pohľadu DPH), v ktorej by bol iba rozdiel medzi prvot.fa. a dobropisom -je uvedenie v riaku 25 diskutabilné. Stretla som sa s názormi, ktoré trvajú v tomto prípade na r.14. Ja osobne uvádzam všetko na riadku 25, nakoľko, ako som písala,mám x-stoviek dobropisov mesačne.
danastefan
24.01.07,10:00
Dodávateľská FA za obdobie 3.Q. odrátané DPH v 3.q.na vstupe došlý dobropis v 4.Q.- za odhlásenie služieb - uvediem v riadku 14 ?
Dík
Uľa
24.01.07,10:34
Ak mi príde dobropis, tak ho dám buď do riadku 14 alebo do riadku 25 (s akým znamienkom). Nie aj tam aj tam? Nerozumiem tomu.
tinaM
24.01.07,10:49
Ak mi príde dobropis, tak ho dám buď do riadku 14 alebo do riadku 25 (s akým znamienkom). Nie aj tam aj tam? Nerozumiem tomu.
Ak príde dobrobis, zapíšeš ho len do r.25 plusom. Píšeš tam len sumu DPH. Základ sa neuvádza nikde v DP . Máš ho len v evidencii DPH.Viď § 53 zákona o DPH.