tkt
23.11.06,08:52
Vie mi niekto poradiť ako to je pri pracovnom úraze pracovníka, ktorý pracuje na dohodu o vykonaní práce. Ďakujem.
mgm
23.11.06,08:41
Práve včera som behala po SP. Naš zamestnanec si zlomil nohu na pracovisku. Je na starobnom dôch. Bolo mi povedané, že po PN môže si žiadať na SP z úraz. poistenia. Dostala som tlačivá, ktoré má vypísať lekár. Myslím si, že je to ten istý prípad
Black
23.11.06,12:17
Pre tkt: Koľko dní je (alebo koľko sa predpokladá) na PN ???

Aký úraz to bol - vážny, len poranenie ?
tkt
24.11.06,10:19
To zatial nikto nevie, kolko bude PN. Rozrezal si slachu ruke. Neviem ako to mam riesit, kedze nie je normalny zamestnanec a na dohodu pracuje ako nezamestnany.
willma
24.11.06,14:01
úraz sa stal vo vašej organizácii a podľa môjho názoru prerezaná šľacha predsa obmedzuje prípadne znemožňuje funkčnosť končatiny. Takže je potrebné vypísať Záznam o registrovanom PÚ a zaslať na IP.
Black
24.11.06,14:59
Pre objasnenie:

pracovný úraz (PÚ) pri
- PN do 3 dní (vrátane) - drobný pracovný úraz (predpokladaná PN) - úraz stačí len evidovať v knihe drobných úrazov u zamestnávateľa.

- PN od 4 do 42 dní (samozrejme kalendárnych) - registrovaný PÚ - treba vyšetriť PÚ, spísať o ňom záznam (ktorý sa pošle na ZP - zamestnanca, SP, IP, Zamestnancovi a jedno vyhotovenie si nechá ZĽ)

- PN od 42 dní a viac - registrovaný PÚ - závažný - tu je postup podobný ako v prípade nezávažného (ak to tak môžem nazvať), registrovaného PÚ, ale zamestnávateľ by mal ihneď v čase úrazu (samozrejme okrem záchranky) volať aj na IP, kde ohlási závažný PÚ.

Záznam o úraze a jeho vyšetrenie vykonáva vedúci zamestnanec postihnutého.

Ak je podozrenie na tresný čin treba volať aj políciu.

Podrobnosti ohlasovania nájdeš v §17, 124/2006 Z.z. (z hľadiska BOZP):)
Black
24.11.06,15:04
To zatial nikto nevie, kolko bude PN. Rozrezal si slachu ruke. Neviem ako to mam riesit, kedze nie je normalny zamestnanec a na dohodu pracuje ako nezamestnany.


Definícia zamestnanca podľa Zákonníka práce, § 11, ods. 1 - Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu podľa jeho pokynov za mzdu alebo za odmenu.

Takže dohodár = zamestnanec (aspoň v tomto prípade !!!)
dráčik
25.11.06,08:27
absolútne súhlasím s Blackom, je to zamestnanec a tu nie je čo riešiť, budeš sa musieť potrápiť s tlačivami a hlásením a čojaviemčím všetkým ešte, čo máš vykonať k pracovnému aj "riadneho" zamestnanca, len nezabudni prihliadnuť na trvanie PN. ale mám za to, že prerezaná šľacha si vyžiada dlhšiu PN ako 3 dni.
veľa šťastia s novým tlačivom pracovného úrazu...:)
calgary
12.12.06,14:57
Pre objasnenie:

pracovný úraz (PÚ) pri
- PN do 3 dní (vrátane) - drobný pracovný úraz (predpokladaná PN) - úraz stačí len evidovať v knihe drobných úrazov u zamestnávateľa.

- PN od 4 do 42 dní (samozrejme kalendárnych) - registrovaný PÚ - treba vyšetriť PÚ, spísať o ňom záznam (ktorý sa pošle na ZP - zamestnanca, SP, IP, Zamestnancovi a jedno vyhotovenie si nechá ZĽ)

- PN od 42 dní a viac - registrovaný PÚ - závažný - tu je postup podobný ako v prípade nezávažného (ak to tak môžem nazvať), registrovaného PÚ, ale zamestnávateľ by mal ihneď v čase úrazu (samozrejme okrem záchranky) volať aj na IP, kde ohlási závažný PÚ.

Záznam o úraze a jeho vyšetrenie vykonáva vedúci zamestnanec postihnutého.

Ak je podozrenie na tresný čin treba volať aj políciu.

Podrobnosti ohlasovania nájdeš v §17, 124/2006 Z.z. (z hľadiska BOZP):)
Mám podobný problém. Taktiež ide o "brigádnika" na DoVP, ktorému sa stal úraz (zlomená ruka). Čo sa týka PN myslela som si, že pri zamestnancovi pracujúcom da dohodu má tlačivo PN pre mňa len informačný charakter. Veď nemocenské si platiť nemusí a teda nemôže žiadať SP ani o nemoc.dávku. Ďalej zdravotné poistenie zaňho neplatím, mám teda aj napriek tomu oznamovaciu povinnosť voči ZP? Nemal by to urobiť sám? Keďže však ide o pracovný úraz....neviem si s tým poradiť.
Prosím, poraďte, skutočne je nutné absolvovať všetko rovnako ako pri zamestnancovi na TPP? Nejako mi to nesedí...:(
Ďakujem
Gonka
01.02.07,19:09
Za brigádnika na DoVP platí zamestnávateľ úrazové poistenie pre prípad vzniku pracovného úrazu.
Brigádnik neplatí poistné na nemocenské poistenie, má vymeriavací základ =0, tak v prípade úrazu nemá sociálka z čoho PN platiť.
Ale poškodený má nárok na bolestné , ktoré predkladá obodované od lekára na výplatu do Sociálnej poisťovni.

S pozdravom, Gonka