vysokan
23.11.06,10:18
Ahojte,

máte niekto skúsenosti so zaslaním ELDP po termíne, tj po tých troch dňoch ktoré sú stanovené? Moja predchodkyňa to robievala asi tak raz štvrťročne a nepamätám sa na pokuty. Aké máte skúsenosti? Pretože sa chystám zaslať ELDP na zamestnancov, jeden asi najstarší prípad končil 30.06.2006.

Ďakujem
katkaj
23.11.06,09:29
Ahojte,

máte niekto skúsenosti so zaslaním ELDP po termíne, tj po tých troch dňoch ktoré sú stanovené? Moja predchodkyňa to robievala asi tak raz štvrťročne a nepamätám sa na pokuty. Aké máte skúsenosti? Pretože sa chystám zaslať ELDP na zamestnancov, jeden asi najstarší prípad končil 30.06.2006.

Ďakujem

Zatial som sa nestretla s pokutami za neskoršie odoslanie ELDP. Podľa mňa ten trojdňový termín je úplná hlúposť. To by sme mzdy museli spracovávať aspoň desaťkrát do mesiaca ;)
Mne sa minulý rok podarilo poslať ELDP s oneskorením skoro 3/4 roka pretože som ich vypísané v závale práce zabudla poslať hneď. Podľa mňa sú na SP radi že ich človek vôbec pošle :)
jvp111
23.11.06,09:30
ELDP posielam mesačne po spracovaní výplaty.
DanielaSL
23.11.06,09:35
Pani na našej SP je rada, keď ich vôbec dostane. Pokuty nie sú.
vysokan
23.11.06,09:37
super, díky. myslel so si že to nejak takto funguje, len keď som videl termín zaslania do 3 dní, tak som zamrzol. takže to bude dúfajme ok.
sp by sa tiež mohla pochváliť evidenciou/neevidenciou tých všetkých tlačív ktoré tam človek posiela a pilne vypĺňa.
Gabi03
23.11.06,09:37
Trochu mimotemy . Chcem sa opýtať, keď ZC nie ja zastihnutý a u ZĽa nepodpíše ELDP, je stále vyzvaný sociálnou poisťovňou na podpis? Voľakedy keď sa zasielali ešte tie biele malé kartičky vyzývala, ale teraz už neviem. Má niekto o tom infomácie?
jvp111
23.11.06,09:44
moja informácia zo SP je taká, že zamestnanec nemusí podpísať ELDP, predtým vrátili nepodpísané
endrju
23.11.06,09:47
Budem čiastočne mimotemy

Musím sa pousmiať cez slzy. :mee: ;)

Keď si pozriem svoj výpis z individuálneho účtu poistenca doručený nedávno zo sociálnej poisťovne, tak si nemyslím, že treba mať obavy z neskoršieho odoslania ELDP (myslím tým na niekoľko dní).
Sociálna poisťovňa akosi nezvláda nahrávanie údajov a na výpise chýbajú, napríklad, údaje z ELDP spred 20 rokov, ktoré boli preukázateľne sociálnej poisťovni odoslané. :(
Najzaujímavejšie je to, že v sprievodnom liste si najprv prečítam obvinenie zamestnávateľov ako prvotnej príčiny chýbajúcich údajov a až potom nasleduje veľmi nenápadné priznanie "nestíhania" sociálnej poisťovne. :cool:

Nenabádam však nikoho, aby zámerne zdržiaval odoslanie ELDP. Termín "do troch dní po spracovaní poslednej výplaty zamestnanca" považujem za obhájiteľný aj pri kontrole, ktorá by sa chcela zamerať práve na tento "problém".
ingi
23.11.06,10:23
Citujem z metodického usmernenia SP z 20.03.2006, prikladám link :

http://www.socpoist.sk/index/?ids=1384&idc=1715%E2%8C%A9=sk

Zamestnávateľ je povinný predložiť evidenčný list príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, v pôsobnosti ktorej sa nachádza útvar zamestnávateľa, ktorý vedie evidenciu miezd, do troch dní od uplatnenia nároku na dôchodkovú dávku (v tomto prípade sa nevyžaduje ukončenie pracovnoprávneho vzťahu) alebo od skončenia pracovnoprávneho vzťahu (to sa vyžaduje v prípade žiadosti o zvýšenie starobného dôchodku za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku na starobný dôchodok, a to ak bol zamestnanec dôchodkovo poistený po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok priznaný podľa zákona č. 461/2003 Z. z. a poberal tento dôchodok alebo jeho časť, alebo bol dôchodkovo poistený bez poberania starobného dôchodku alebo jeho časti v období nasledujúcom po období, v ktorom poberal starobný dôchodok alebo jeho časť). Rovnako sa ukončenie pracovnoprávneho vzťahu vyžaduje pri žiadosti o zvýšenie predčasného starobného dôchodku za obdobie dôchodkového poistenia počas poberania predčasného starobného dôchodku alebo ak bol zamestnanec dôchodkovo poistený bez poberania predčasného starobného dôchodku alebo jeho časti v období nasledujúcom po období, v ktorom poberal predčasný starobný dôchodok alebo jeho časť.
V praxi dochádza k situáciám, že nie je možné v stanovenej lehote predložiť evidenčný list, pretože zamestnávateľ ešte nemá k dispozícii potrebné údaje za posledný mesiac, nakoľko mzdové vyúčtovanie, v súlade s príslušným právnym predpisom, zamestnávateľ vykonáva v inej lehote, než do troch dní od uplatnenia nároku na dôchodkovú dávku alebo od skončenia pracovného pomeru alebo iného právneho vzťahu.
Ak zamestnávateľ nemôže zapísať správne a úplné údaje vo vyššie uvedených prípadoch v lehote do troch dní, je možné evidenčný list predložiť, resp. odoslať príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne až po doplnení potrebných údajov, a to ihneď ako ich bude mať k dispozícii po mzdovom vyúčtovaní. Pokiaľ evidenčný list zamestnávateľ má predložiť z dôvodu, že zamestnanec si uplatnil nárok na dôchodkovú dávku, odporúčame, aby oznámil príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, že ho bude môcť predložiť až po mzdovom vyúčtovaní.
DanielaSL
23.11.06,10:28
Trochu mimotemy . Chcem sa opýtať, keď ZC nie ja zastihnutý a u ZĽa nepodpíše ELDP, je stále vyzvaný sociálnou poisťovňou na podpis? Voľakedy keď sa zasielali ešte tie biele malé kartičky vyzývala, ale teraz už neviem. Má niekto o tom infomácie?

Stačí vpísať miesto mena....nedostavil sa k podpisu...
bezradná
23.11.06,10:33
Budem čiastočne mimotemy

Musím sa pousmiať cez slzy. :mee: ;)

Keď si pozriem svoj výpis z individuálneho účtu poistenca doručený nedávno zo sociálnej poisťovne, tak si nemyslím, že treba mať obavy z neskoršieho odoslania ELDP (myslím tým na niekoľko dní).
Sociálna poisťovňa akosi nezvláda nahrávanie údajov a na výpise chýbajú, napríklad, údaje z ELDP spred 20 rokov, ktoré boli preukázateľne sociálnej poisťovni odoslané. :(
Najzaujímavejšie je to, že v sprievodnom liste si najprv prečítam obvinenie zamestnávateľov ako prvotnej príčiny chýbajúcich údajov a až potom nasleduje veľmi nenápadné priznanie "nestíhania" sociálnej poisťovne. :cool:

Nenabádam však nikoho, aby zámerne zdržiaval odoslanie ELDP. Termín "do troch dní po spracovaní poslednej výplaty zamestnanca" považujem za obhájiteľný aj pri kontrole, ktorá by sa chcela zamerať práve na tento "problém".
mimotemytak toto sa stalo aj našej zamestnankyni, že jej chýbalo komplet obdobie predchádzajúceho zamestnania (za socíku). Ona v dobrej mienke šla do archívu, aby jej vydali potvrdenie o odpracovanej dobe, nakoľko š.p. bol už dávno v likvidácii. Potvrdenie vydali, ona šla na soc. poisťovňu a tam sa jej dostalo, že si s tým papierom môže akurát vytrieť ...., že tam nie sú uvedené vymeriavacie základy a má ísť za mzdárkou, ktorá to v tom čase mala na starosti a keď jej nevydá potvrdenie,dať ju na súd.

K pôvodnej otázke: ja zasielam ELDP po ukonč. výpl. obdobia spolu so sprievodným listom a zoznamom zaslaných ELDP 2x(podľa pokynov soc. poiť.). Samozrejme, že mi nepošlú späť potvrdenú kópiu zoznamu, veď to by som už asi chcela veľa.
Aljok
23.11.06,10:43
K pôvodnej otázke: ja zasielam ELDP po ukonč. výpl. obdobia spolu so sprievodným listom a zoznamom zaslaných ELDP 2x(podľa pokynov soc. poiť.). Samozrejme, že mi nepošlú späť potvrdenú kópiu zoznamu, veď to by som už asi chcela veľa.
Ja nosím osobne ELDP na pobočku SP a doteraz vôbec nenamietali ak som ho priniesla o niekoľko dní po lehote. Tam mi potvrdia aj kópiu sprievodného listu a som krytá.
Gabi03
23.11.06,11:12
Stačí vpísať miesto mena....nedostavil sa k podpisu...

To mi je jasné. Asi som zle položila otázku. Ja sa pýtam na ten úkon, keď bývalý ZC musel ísť do pobočky SP a dodatočne podpísať vtedy ešte tuším ELDZ. Hm?

Ja som musela zaslať poštou ELDP so sprievodným listom, doporučene a iba 1x.

mimotemy Vidieť, že každá pobočka SP má svoje, od iných odlišné pravidla.