Džudi
23.11.06,12:49
Szčo prenajíma nehnuteľnosť zaradenú v obch. majetku , dávate do druhového členenia ostatný príjem alebo predaj služieb ? Nemá v ŽL predmet podnikanie prenájom. A za sprostredkovanie predaja na splátky
mu Home Credit vypláca bonus to je ostatný príjem alebo predaj služieb ?Vďaka za Vaše názory.
AHA
23.11.06,11:56
1.) Určite by som si doplnila živnostenský list
2.) Príjem z prenájmu dávam príjem z predaja služieb
3.) Pri sprostredkovaní predaja tiež dávam príjem za služby
kvitko
23.11.06,12:10
A čo keď je živnostník v podnájme u niekoho, kde vykonáva prácu a časť tej budovy dáva zase do podnájmu on?
katarina.j
23.11.06,12:13
tak ako môže mať SZČO v obchodnom majetku firmy zaradenu budovu, ked nie je jej vlastníkom? podľa mna nestačí mať len spísanu zmluvu o prenájme - teda ak má taku zmluvu spomínaná SZČO a tá to prenajíma dalej? ak tomu dobre rozumiem.
kvitko
23.11.06,12:16
Zle som sa vyjadrila, ospravedlňujem sa. Je to takto: živnostník si zobral na základe zmluvy o nájme nebytových priestorov do prenájmu budovu, z ktorej časť zase ďalej prenajíma on na základe druhej zmluvy o podnájme.
Biba
23.11.06,12:22
Určite by som si overila na živnostenskom úrade, či nemá byť prenájom zahrnutý do živnosti. Potom je potrebné mať List vlastníctva. Niekto nemusí byť SZCO a má iba budovu a prenajíma ju, ale musí byť zaregistrovaný aj na DU aj na ŽU a príjmy zaraďuje do hlavnej činnosti. Ak nie je prenájom hlavnou činnosťou ide o ostatný príjem. Pozri zákon o dani z príjmov - Ostatné príjmy.
Záleží aj na tom,či výdavky na budovu si bude uplatňovať v účtovníctve a do akej miery to súvisí s jeho hlavnou činnosťou.
Podľa mňa príjmy za služby sú príjmy za služby, ktoré mám definované v živn.liste.
Možno sa mýlim.
kvitko
23.11.06,12:35
Ja som už tiež nad tým rozmýšlala, ale stále ma ten dotyčný presviedča že to tak nemusí byť. Jedná sa vlastne o fitko, ktoré má v prenájme, ale sauny už prenajíma on. V živnostenskom má napísané teraz neviem presne to znenie, ale vyplýva z toho to, že jednoducho môže vykonávať prácu vo fitku ale o prenájme nič.
Zoltán Kovács
23.11.06,12:40
Len tak an okraj tejto témy. Ten kto prenajíma celú budovu, a určité časti ďalej prenajíma iným má na to súhlas od majiteľa budovy? Ak nie môže mať ešte nakoniec aj problémy. Treba sa pozrieť ako má zmluvu s majiteľom budovy napísanú.
Džudi
23.11.06,12:42
Vďaka za odpovede, jedná sa o FO má veľkoobchod, maloobchod 4 predajne , v 2 je on nájomca, 2 vlastní . Tie vlastné má zaradené v majetku, takže si účtuje výdavky na tieto nehnuteľnosti do nákladov. Ale v tej vlastnej časť aj prenajíma , tiež na obchod. Ja som bola v tom že to dám ostatný príjem, ale účtovníčka predo mnou to dávala služby. Teraz ste mi nasadili chrobáka do hlavy či treba rozšíriť ten ŽL, neposkytuje k tomu prenájmu žiadne iné služby tak som nad rozšírením ŽL neuvažovala.
renča1
23.11.06,12:48
Ja si myslím, že nie je potrebné rozšíriť o prenájom nehnuteľnosti, ktorá je zaradená v majetku firmy do ŽL. Robia to aj takí, ktorí napr.prenajímajú os.automobil zaradený v majetku druhej osobe? alebo takí, ktorí súkromne prenajímajú nehnuteľnosť a dosahujú z nej príjem? Podľa mňa , učite nie.

Príjem z prenájmu by som ja účtovala do kolónky osatné príjmy. To je môj názor.
Džudi
23.11.06,12:53
Presne takto som to chcela robiť len som potom nejako zapochybovala . Aj tak vďaka za všetky názory.
kvitko
23.11.06,13:07
Len tak an okraj tejto témy. Ten kto prenajíma celú budovu, a určité časti ďalej prenajíma iným má na to súhlas od majiteľa budovy? Ak nie môže mať ešte nakoniec aj problémy. Treba sa pozrieť ako má zmluvu s majiteľom budovy napísanú.

Majiteľ budovy o tom vie, v zmluve to však zahrnuté nemá.
Zoltán Kovács
23.11.06,14:05
Majiteľ budovy o tom vie, v zmluve to však zahrnuté nemá.

Bolo by dobré to ošetriť aj v zmluve, aby neskoršie nevznikli s majiteľom budovy problémy.
AHA
23.11.06,14:15
Ja si myslím, že nie je potrebné rozšíriť o prenájom nehnuteľnosti, ktorá je zaradená v majetku firmy do ŽL. Robia to aj takí, ktorí napr.prenajímajú os.automobil zaradený v majetku druhej osobe? alebo takí, ktorí súkromne prenajímajú nehnuteľnosť a dosahujú z nej príjem? Podľa mňa , učite nie.

Príjem z prenájmu by som ja účtovala do kolónky osatné príjmy. To je môj názor.
Možno sa budem hlúpo pýtať ale kedže to v JU účtujem ako príjem za služby a vy by ste to účtovali na príjmy ostatné a v PU to zaúčtovať potom kde ja to dávam na účet 602 služby je to správne?
renča1
23.11.06,14:22
Možno sa budem hlúpo pýtať ale kedže to v JU účtujem ako príjem za služby a vy by ste to účtovali na príjmy ostatné a v PU to zaúčtovať potom kde ja to dávam na účet 602 služby je to správne?

áno účet 602:)
AHA
23.11.06,14:35
áno účet 602:)
Ďakujem pekne
kvitko
24.11.06,06:10
Bolo by dobré to ošetriť aj v zmluve, aby neskoršie nevznikli s majiteľom budovy problémy.

Lenže podnájomníčka má teraz výpoveď od 1.12.2006 a od 1.1.2007 bude už celá budova len jedného nájomníka. Neviem či bude majiteľ budovy chcieť riešiť aj veci spätne.