IvetaH
23.11.06,12:18
Dobrý deň,
prosím vás, som mesačný plátca DPH a chcem byť od 1/2007 štvrťročný plátca. Stačí len oznámiť DÚ moje rozhodnutie, alebo je potrebná nová registrácia?
janaGT
23.11.06,11:24
§ 77
Zdaňovacie obdobie
(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.
(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.
(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
Zoltán Kovács
23.11.06,11:35
Dobrý deň,
prosím vás, som mesačný plátca DPH a chcem byť od 1/2007 štvrťročný plátca. Stačí len oznámiť DÚ moje rozhodnutie, alebo je potrebná nová registrácia?

Stačí oznámiť DÚ. Registrácia ti ostáva tá istá.
dr.kuko
24.03.07,09:33
Rád by som sa opýtal čo v prípade, že až teraz pri uzávierke som prisiel na to ze nas obrat je 11 milionov? Viem, ze tento rok bude obrat okolo 100.000,- korun, mam podat dodatocne danove priznania za predchadzajuce obdobia? januar februar (februar este stihnem), alebo podam normalne kvartalne a potom prejdem na mesacne, alebo mam ostat na kvartalnom a tvarit sa ze nic?
Jana Acsová
24.03.07,10:04
Rád by som sa opýtal čo v prípade, že až teraz pri uzávierke som prisiel na to ze nas obrat je 11 milionov? Viem, ze tento rok bude obrat okolo 100.000,- korun, mam podat dodatocne danove priznania za predchadzajuce obdobia? januar februar (februar este stihnem), alebo podam normalne kvartalne a potom prejdem na mesacne, alebo mam ostat na kvartalnom a tvarit sa ze nic?Áno. Podajte DDP. Od januára 2007 je Vaše zdaňovacie obdobie mesačné. Nepodaním DDP riskujete viac ako následným podávaním štvrťročných daňových priznaní. Napočítajte si pokutu už len za nepodanie DP, to by bolo 8x2000=16000 a to bez akejkoľvek ďalšej sankcie.
dr.kuko
24.03.07,10:39
Mám podať dodatocné, alebo normálne, len s neskorsim datumom???

Dakujem
evina
24.03.07,10:57
Mám podať dodatocné, alebo normálne, len s neskorsim datumom???

Dakujem

DDP. Normálne s neskorším dátumom podľa mňa neexistuje.. To Vaše normálne bolo nula a teraz tú nulu dodatočným napravíte...
Jana Acsová
24.03.07,13:06
Podľa môjho názoru normálne.

DDP by sa týkalo už podaného daňového priznania a Vy ste zatiaľ nič nepodali. Podávate prvé, teda riadne DP ... ibaže oneskorene.
Jana Acsová
24.03.07,13:09
Áno. Podajte DDP. Od januára 2007 je Vaše zdaňovacie obdobie mesačné. Nepodaním DDP riskujete viac ...Týmto som zrejme zmiatla. Ale mala som na mysli dodatočné podanie daňového priznania. Bude sa však jednať v prípade prvého podania o riadne DP ... iba oneskorene podané.
evina
24.03.07,14:04
DDP. Normálne s neskorším dátumom podľa mňa neexistuje.. To Vaše normálne bolo nula a teraz tú nulu dodatočným napravíte...


Podľa môjho názoru normálne.

DDP by sa týkalo už podaného daňového priznania a Vy ste zatiaľ nič nepodali. Podávate prvé, teda riadne DP ... ibaže oneskorene.


Tak to sa nám podarilo:D. O.k. too Dr. Kuko svoj príspevok škrtám a riaďte sa podľa príspevku J. Acsovej bez ďalšej diskusie ... :):)
dr.kuko
24.03.07,18:10
Ďakujem Vám dámy, áno bolo to tým DDP, že som pochopil dodatočné daňové priznanie a mal som pocit, že mám podať "normálne" s aktuálnym dátumom. Aj tak Vám ďakujem za ochotu :).
dom
25.03.07,18:06
Prosím o Váš názor:
v roku 2006 bol daňovník mesačným platiteľom DPH ( mal obrat vyšší ako 10 mil.). Za rok 2006 dosiahol obrat nižší ako 10 mil., za január 2007 bol podaný
mesačný výkaz DPH. Na DÚ nebolo oznámené, že i napriek nedosahovaniu obratu bude mesačný platiteľ. Mala som tak uobiť? Podľa Vášho názoru dostanem pokutu za nesplnenie povinnosti?
Ďakujem.
Zoltán Kovács
25.03.07,18:08
Prosím o Váš názor:
v roku 2006 bol daňovník mesačným platiteľom DPH ( mal obrat vyšší ako 10 mil.). Za rok 2006 dosiahol obrat nižší ako 10 mil., za január 2007 bol podaný
mesačný výkaz DPH. Na DÚ nebolo oznámené, že i napriek nedosahovaniu obratu bude mesačný platiteľ. Mala som tak uobiť? Podľa Vášho názoru dostanem pokutu za nesplnenie povinnosti?
Ďakujem.

Nebolo treba na DÚ nahlasovať nič. Keď podal za 01/2007 riadné priznanie dph, tak aj DÚ ho bude ďalej evidovať ako mesačného platiteľa.
dom
25.03.07,18:14
Ďakujem, potešili ste ma.
matuma
18.06.07,10:24
Prosím ešte o radu k tejto téme. Firma sa prihlásila za mesačného plátcu DPH, avšak do obratu započítala aj služby, kde sa miesto zdan. plnenia prenáša na odberateľa-do členského štátu EU. Môže zostať v tomto roku mesačným platcom DPH aj napriek tomu, že v dôsledku vývozu máva stále nadmerný odpočet? Je možné aplikovať § 77 odst. 4, t.j. platiteľ si môže zvoliť za zdan.obdobie kalendárny mesiac?