Maxinka
23.11.06,13:24
SZČO by chcela ukončiť svoju živnosť, nakoľko je to už staršia osoba a danú firmu jej viedol syn. V tomto roku si on založil S.R.O., kde je konateľ a ona spoločník.
1)Ako by mala postupovať, aby mohla ukončiť čo najjednoduchšie? - Má ešte majetok, ktorý sa odpisuje(budovu, stroje...)a má aj auto na lízing. Ak to bude musieť predať, tak v akej hodnote? Alebo to môže preniesť do tej s.r.o.?
2) Eviduje neuhradené pohľadávky z roku 2001,2003,2004,2005 od slovenských firiem. Čo s nimi? Je už presvedčená, že dané firmy nezaplatia. Môže ich postúpiť do tej s.r.o. alebo ich má tiež predať, a za koľko?
Alebo sa dajú nejako jednorázovo odpísať? Ako?
Viedla JÚ.

Za odpoveď Vám vopred
„ĎAKUJEM“:eek:
ekopo
23.11.06,19:58
Na túto tému tu bolo toho popísané dosť. Skús zadať do vyhľadávania napr. transformácia. Tu máš jeden link www.porada.sk/t7507-prechod-zo-zivnosti-na-s-r-o.html?highlight=transform%E1cia
Marína
24.11.06,09:19
Ak to nie je transformácia, tak nájdeš na ukončenie živnosti
apo
01.12.06,09:50
SZČO by chcela ukončiť svoju živnosť, nakoľko je to už staršia osoba a danú firmu jej viedol syn. V tomto roku si on založil S.R.O., kde je konateľ a ona spoločník.
1)Ako by mala postupovať, aby mohla ukončiť čo najjednoduchšie? - Má ešte majetok, ktorý sa odpisuje(budovu, stroje...)a má aj auto na lízing. Ak to bude musieť predať, tak v akej hodnote? Alebo to môže preniesť do tej s.r.o.?
2) Eviduje neuhradené pohľadávky z roku 2001,2003,2004,2005 od slovenských firiem. Čo s nimi? Je už presvedčená, že dané firmy nezaplatia. Môže ich postúpiť do tej s.r.o. alebo ich má tiež predať, a za koľko?
Alebo sa dajú nejako jednorázovo odpísať? Ako?
Viedla JÚ.

Za odpoveď Vám vopred
„ĎAKUJEM“:eek:

Dnes som dostal do schráhky takéto stanovisko DRSR:

Otázka:
Som podnikateľ a v roku 2004 som obstaral osobné auto formou finančného prenájmu. K 31. 3. 2006 som skončil podnikanie a pokračujem v splácaní podľa lízingovej zmluvy ako nepodnikateľ. Akú výšku odpisov si môžem uplatniť do daňových výdavkov?

Odpoveď (Daňové riaditeľstvo SR):
Ak daňovník fyzická osoba v roku 2004 uzatvoril zmluvu o finančnom prenájme osobného motorového vozidla a k 31. 3. 2006 ukončil podnikateľskú činnosť, pričom naďalej v súlade s leasingovou zmluvou pokračuje v splátkach (ako fyzická osoba - nepodnikateľ), do daňových výdavkov v roku 2006 si uplatní odpisy v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa tento majetok využíval na zabezpečenie zdaniteľných príjmov, a to pri dodržaní podmienok podľa § 2 písm. s) zákona o dani z príjmov (vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 zákona o dani z príjmov a nie menej ako tri roky, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok).

(Zdroj: www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), ObchodneSpravy.sk)


apo