chlupka
23.11.06,13:29
Ahojte,
poraďte mi, ako mám správne zaradiť dodávku a montáž elektronického zabezpečevacieho systému v cene 29000,- Sk?? Ako technické zhodnotenie budovy a odpisovať to spolu s budovou, alebo ako drobný hmotný majetok v hodnote do 30000,- a odpísať to rovno do nákladov?:)
AHA
23.11.06,14:04
Ja by som odpisovala
adato
26.11.06,10:28
Podľa toho, čo máte uvedené v internej smernici o tom, či budete technické zhodnotenie do 30 000,- SKK považovať za majetok, alebo ho budete účtovať priamo do nákladov. Máte túto možnosť sa rozhodnúť - tak ako pri drobnom majetku.
jaja99
26.11.06,11:11
Sú dve možnosti:
A. zariadenie tvorí so stavbou jeden celok a zároveň:
1. je budova už skolaudovaná a systém montujete až potom, tak postupuješ podľa § 29 ods. 1+2 - vyberieš si, či to budeš považovať za technické zhodnotienie a pripočítavať v vstupnej cene (pri rovnomernom o.) alebo k zostatkovej cene (pri zrýchlenom o.).
2. je montáž vykonaná do kolaudácie stavby, tak zvyšuje vstupnú cenu.

B. zariadenie netvorí so stavbou jeden celok. Rozhodneš sa, či majetok do 30.000 budeš považovať za " majetok":
1. ak áno , účtuješ na účty 028, určíš si tempo odpisu a dobu odpisu (najmenej 12 mesiacov) a vypočítaný účtovný odpis bude aj daňovým odpisom
2. ak nie celé zhodnotenie Ti ide do nákladov, ale zmizne Ti zo súvahy. Účtuješ 501/321

Pozri PORADCA 3/2006 od strany 44.