wasko
23.11.06,17:08
Dobrý večer. Chcela by som Vás poprosiť o radu ako mám účtovať v pneuservise. Účtujem spôsobom B. Jedná sa mi o to či mám účtovať ako o službách alebo nákup a predaj tovaru a zvlášť vykonané práce na aute. Nejedná sa vlastne o predajňu náhradných dielov do auta, ale o nákup týchto dielov a ich následné použitie na výmenu v aute. Vopred veľmi pekne ďakujem za radu
cloe
23.11.06,16:25
Mala by si účtovať
1. Nákup tovaru - pneumatika /504/
2. Nákup materiálu, náhradné diely - /501 analytika/
3. Vystavená faktúra - rozúčtovať - predaj tovaru /604/
- predaj služieb-montáž /602/
Aspoň ja takto účtujem v pneuservise.
McMarti
23.11.06,16:49
Mala by si účtovať
1. Nákup tovaru - pneumatika /504/
2. Nákup materiálu, náhradné diely - /501 analytika/
3. Vystavená faktúra - rozúčtovať - predaj tovaru /604/
- predaj služieb-montáž /602/
Aspoň ja takto účtujem v pneuservise.

doplnim este.. je potrebna skladova evidencia..
Daska
23.11.06,17:03
Ja osobne si myslim, ze sa nejedna o tovar, ale o material, on to nepredava v nezmenenom stave...cize nahr. diely na 501
a ked ich pouzije a vyfakturuje opravu je to sluzba cize na 602
cloe
23.11.06,20:16
Ja osobne si myslim, ze sa nejedna o tovar, ale o material, on to nepredava v nezmenenom stave...cize nahr. diely na 501
a ked ich pouzije a vyfakturuje opravu je to sluzba cize na 602
No veď takto som to myslela s náhradnými dielmi, ale pneumatika ako taká sa podľa mňa predáva v nezmenenom stave a preto je tovarom.
Ak sa mýlim, prosím opravte ma.
Daska
23.11.06,21:38
No veď takto som to myslela s náhradnými dielmi, ale pneumatika ako taká sa podľa mňa predáva v nezmenenom stave a preto je tovarom.
Ak sa mýlim, prosím opravte ma.

Ak by faktura znela na odpredaj pneumatiky tak je to tovar, ale ak ti tu pneumatiku namontuje na disk, vyvazi a ja neviem co vsetko sa s tym robi, uz je to material, lebo z nej urobil koleso.
Ľuba
24.11.06,04:15
Tiež účtujem niečo podobné, síce spôsobom A, ale ak sa to koleso predá aj s namontovaním, vyvážením a čo ja viem ešte čím účtujem ho ako materiál 501, a VF k tomu 602. Ak si to zákazník vezme "pod pazuchu" a urobí si to doma sám, tak 504-výdajka a 604 VF.
wasko
26.11.06,15:41
Ja si tiež myslím, že keď sa jedná o predaj s následným namontovaním daného náhradného dielu, tak sa jedná o materiál 501 a tržba 602. Ja to účtujem nie ako nákup a predaj tovaru ale ako poskytovanie služieb. Len som sa chcela uistiť či to účtujem správne. Ale mám problém s tým, že keď náhodou niečo predá a nemontuje to, čo sa stáva zriedka a predá to cez registračnú pokladňu ja to potom neviem z uzávierky vyčítať a stane sa že to dám tiež do služieb.Ďakujem Vám všetkým pekne za pomoc.:)
Ľuba
27.11.06,05:32
No my máme RP, napojenú na skladový program, takže ja rozúčtovávam aj tržbu na 604 a 602 podľa výstupov z programu.