Petosev
23.11.06,17:33
Prijemný večer všetkým poraďákom,

Mám prípad nie celkom častého intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru vrámci krajín EU, konkrétne z Nemecka. Dodávateľ je platiteľ DPH v Nemecku, má pridelený IČ DPH a my takisto sme platiteľ v SR, bežne registrovaný podľa par. 4 zákona. Zvlášťnosť je tá, že úhrada bude vykonaná do Švajčiarska, kde má dodávateľ sídlo. Takisto faktúra je vystavená vo Švajčiarsku . Faktúra zo Švajčiarska obsahuje takisto údaj, že tovar bol zaslaný z Nemecka, kedy dodávateľ použil svoje IČ DPH priradené Nemeckým daň.úradom.

Mám to posudzovať ako bežné intrak.nadobudnutie a dodávku samozdaniť, aj keď sa jedná o dodávateľa zo Švajčiarska?

Dik
Milan Benka
23.11.06,17:23
Prijemný večer všetkým poraďákom,

Mám prípad nie celkom častého intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru vrámci krajín EU, konkrétne z Nemecka. Dodávateľ je platiteľ DPH v Nemecku, má pridelený IČ DPH a my takisto sme platiteľ v SR, bežne registrovaný podľa par. 4 zákona. Zvlášťnosť je tá, že úhrada bude vykonaná do Švajčiarska, kde má dodávateľ sídlo. Takisto faktúra je vystavená vo Švajčiarsku . Faktúra zo Švajčiarska obsahuje takisto údaj, že tovar bol zaslaný z Nemecka, kedy dodávateľ použil svoje IČ DPH priradené Nemeckým daň.úradom.

Mám to posudzovať ako bežné intrak.nadobudnutie a dodávku samozdaniť, aj keď sa jedná o dodávateľa zo Švajčiarska?

Dik


Posudzuješ to podľa zák. o DPH.

§ 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku
z iného členského štátu


(1) Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu.

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak

a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

Je dodávateľ identifikovaný pre daň v inom členskom štáte? Je.
daniek
24.11.06,05:57
pokiaľ je na faktúre nemecké ičdph nie je to problém - ide o intrakomunitáne nadobudnutie - máme podobný prípad predávame tovar do francúzska ale faktúrujeme do švajčiarska odberateľovi registrovanému vo francúzsku s francúzskym ičdph. samozrejme sa toho dú pri kontrole chytil vzhľadom nato že švajčiarsko nie je v eú ale po prekonzultovaní a doložení dokladov že tovar došiel ozaj do francúzska nie do švajčiarska nebol vôbec žiadny problém.