hlucia
23.11.06,20:56
kto mi poradí, ako vyradím DHM - auto z podnikania do súkromného vlastníctva. účtujem v alfe som FO. ďakujem
ekopo
23.11.06,20:31
Ak je auto odpísané, vyradenie je v podstate jednoduché. Treba spísať zápisnicu o preradení z podnikania do osobného vlastníctva, urobiť prepis vozidla na DI, odhlásiť auto z dane z motorových vozidiel. A je úplne jedno v akom programe účtuješ, toto je téma jednoduché účtovníctvo - všeobecne.
hlucia
23.11.06,20:51
a čo by mala tá zápisnica obsahovať?
ekopo
23.11.06,21:03
napr. auto sa prestalo používať v súvislosti s podnikaním - je nepotrebné, alebo vzhľadom na fyzické opotrebenie auta, toto sa vyraďuje z podnikania, ......niečo podobné
Beata2
24.11.06,08:30
a čo v prípade, ak podnikateľ zaradil auto do podnikania, ešte nie je odpísané, uvažuje o kúpe nového auta a toto pôvodné chce vyradiť z majetku. Ako postupovať v tomto prípade?
Muška
24.11.06,08:35
Jednoducho auto vyradí z podnikania /FO - nikde na polícii neprepisuje/. Ak vyradené auto do 5 rokov odpredá, musí tento príjem zdaniť a ako výdavok použije zostatkovú cenu auta akú malo pri preraďovaní do osobného používania.
A nezabudni odhlásiť z dan z MV.
Beata2
24.11.06,08:59
A pri preradení do osob. užívania postupujem na akého dokladu? Spíše sa len zápisnica o preradení, alebo sa to robí ako predaj auta s VPD. Lebo auto nie je ešte odpísané, takž má nejakú zostatkovú hodnotu. Nie je mi to celkom jasné.
Marína
24.11.06,10:49
Ty predsa auto nepredávaš, alebo áno? Ak áno, tak nevypisuješ VPD(ten by si vypísala pri nákupe MV, ak by si zaň platila v hotovosti) ale PPD.
Ak MV vyradíš z dôvodu, že ho už nepoužívaš na dosiahnutie svojich zdaniteľných príjmov, postupuj tak, ako píše Muška. Tým, že MV ešte nie je odpísané znamená len to, že si neuplatníš celé odpisy do daň. výdavkov.
Beata2
27.11.06,09:50
Až dnes som sa dostala na internet. Dakujem Vám za rady.
samsung
15.03.07,17:52
Pri vyradení odpísaného MV (napr má trhovú cenu 300.000) do SÚKROMNÉHO VLASTNÍCTVA, zaznamená sa toto vyradenie nejako do peňažného denníka? Ovplivní zdaniteľný základ?
Ďakujem
renča1
15.03.07,17:56
Pri vyradení odpísaného MV, zaznamená sa toto do peňažného denníka?

Ďakujem

Záleží akou formou bolo MV vyradené. Predajom, totálnou škodou??? alebo len preradením do osobného užívania?
Manual
15.03.07,17:56
Pri vyradení odpísaného MV, zaznamená sa toto do peňažného denníka?

Ďakujem
Nie, vyradenie zaeviduješ len na karte DHIM a v knihe DHIM,ak bolo preradené do os. užívania
renča1
15.03.07,17:59
Pri vyradení odpísaného MV (napr má trhovú cenu 300.000) do SÚKROMNÉHO VLASTNÍCTVA, zaznamená sa toto vyradenie nejako do peňažného denníka? Ovplivní zdaniteľný základ?
Ďakujem


Tak v tomto prípade je odpoveď od Manuála správna.
Uľa
14.08.07,06:24
Neviem, či som to správne pochopila, ale: mám auto v majetku. Bolo kúpené na lizing, ktorý bol predčasne splatený. Som platca DPH. Tento rok by som ho mala ešte odpisovať. Ak ho vyradím z majetku od 09/2007, tak si uplatním do DV len alikvótnu časť odpisov. A musím ho odhlásiť z dane MV? (čo keby som si chcela uplatňovať phm ako pri používaní súkromného vozidla) Ďakujem
Zuzka 335
11.01.08,06:48
Ja by som ešte doplnila otázku o vyradení auta z majetku.

Prosím Vás, ak sa jedná o združenie dvoch podnikateľov SZČO, je postup rovnaký? Môže sa vozidlo vyradiť z majetku do vlastníctva jedného člena združenia? Alebo sa postupuje inak. Prosím, ak je to možné, o rýchlu odpoveď. Veľmi pekne ďakujem už dopredu.