bui
23.11.06,21:44
Nasa firma poskytuje sluzby. Fakturujeme teda sluzby, spolu s tym ako druhu polozku fakturujeme aj vydavky, ktore nam v suvislosti s tymito sluzbami vznikli. Ide o cestovne nahrady...mame zmluvne osetrene, ze nam firma ktorej poskytujeme sluzbu preplati vsetky naklady ktore nam s tym vznikli...teda naklady na cesty, blocky o stravovani, poistenie, ubytovanie atd...nepreplatia nam diety a vreckove ktore my uctujeme na zaklade vyuctovania sluz. cesty, ale skuocne vynalozene naklady na stravu...k fakture teda prikladame blocky....
Sluzobnu cestu zamestnanca uctujem do nakladov, to je jasne, len teraz neviem ci uctujem spravne polozku na vystavenej fakture...teda vydavky spojene so sluzbou...doteraz som ich uctovala do vynosov, no po precitani niektorych prispevkov neviem, ci som ic namala uctovat do nakladov minusovym znamienkom...resp. na stranu Dal nakl. uctov
Napr...ak mal zamestnanec na sluzobke ubytovanie za 1000 sk...co mam zauctovane na ucte 512...ci som pri kvazi refakturovani tychto nakladov nemala vo vystavenej fakture radsej zauctovat 1000 sk na Dal uctu 512 ako na ucet 602....???
Ak ano, tak potom co s tym stravnym...ked som v sluzobke zauctovala stravne napr. 45 eur...a vyfaktuovala som blocky z restauracie na 32 eur?
sway
23.11.06,21:42
V jedne j firme sme mali takýto prípad, refakturovali si podobne ako u Teba, účtovali sme všetky "náklady" ktoré sme následne refakturovali na 315 / xy - analytika musí byť na dosledovanie a potom faktúru ktorú sme vystavili, čo sa týkalo refakturácie išlo len na 311/315 s rovnakou anal. - čím sa vždy vyrovnávala 315 a čo sa fakturovalo navyše išlo na výnosy.
V žiadnom prípade náklady ktoré potom niekomu fakturuješ nemôžu byť Tvojimi nákladmi (512,518,,,,) - môj názor.;)
Ľuba
24.11.06,04:08
V jedne j firme sme mali takýto prípad, refakturovali si podobne ako u Teba, účtovali sme všetky "náklady" ktoré sme následne refakturovali na 315 / xy - analytika musí byť na dosledovanie a potom faktúru ktorú sme vystavili, čo sa týkalo refakturácie išlo len na 311/315 s rovnakou anal. - čím sa vždy vyrovnávala 315 a čo sa fakturovalo navyše išlo na výnosy.
V žiadnom prípade náklady ktoré potom niekomu fakturuješ nemôžu byť Tvojimi nákladmi (512,518,,,,) - môj názor.;)

Ale veď ona to ani nechce dávať do nákladov, pretože to chce dať na stranu DAL. Ja keď som čiastočne refakturovala mzdy, tak som tiež vystavovala fa. 331/521,... aby sa mi ponížili mzdové náklady.
Ale aj Tvoje riešenie s tou 315-kou sa mi páči.
bui
26.11.06,18:53
a teraz co? mozem to uctovat cele cez vynosy....teda cez naklady a vynosy....lebo u mna sa nie vzdy tie sumy co mam v nakladoch {cestovne} rovnaju s tymi sumami co fakturujem....alebo to co refakturujem mam ponizovat v nakladoch....minusom na str.MD alebo na stranu Dal...

ta moznost cez 315 by bola pekna keby sa to co refakurujem rovnalo tnakladom ktore mi vznikli ...cestovne....ale kedze mi niektore firmy nepreplacaju vsetko....tak si neviem predstavit, ze by som sluzobku uctovala nieco na 315 a nieco na 512...
napr. co sa tyka stravneho..ako som pisala jedna firma nam preplati blocky z restauracie..a my mame v nakladoch nomalne diety...

ake mate na to nazory....blizi sa koniec roka a ja by som to chcela mat spravne:o
jaja99
26.11.06,19:05
Ide o cestovne nahrady...mame zmluvne osetrene, ze nam firma ktorej poskytujeme sluzbu preplati vsetky naklady ktore nam s tym vznikli...teda naklady na cesty, blocky o stravovani, poistenie, ubytovanie atd...nepreplatia nam diety a vreckove ktore my uctujeme na zaklade vyuctovania sluz. cesty, ale skuocne vynalozene naklady na stravu...k fakture teda prikladame blocky....
Sluzobnu cestu zamestnanca uctujem do nakladov, to je jasne, len teraz neviem ci uctujem spravne polozku na vystavenej fakture...teda vydavky spojene so sluzbou...doteraz som ich uctovala do vynosov, no po precitani niektorych prispevkov neviem, ci som ic namala uctovat do nakladov minusovym znamienkom...resp. na stranu Dal nakl. uctov
Napr...ak mal zamestnanec na sluzobke ubytovanie za 1000 sk...co mam zauctovane na ucte 512...ci som pri kvazi refakturovani tychto nakladov nemala vo vystavenej fakture radsej zauctovat 1000 sk na Dal uctu 512 ako na ucet 602....???
Ak ano, tak potom co s tym stravnym...ked som v sluzobke zauctovala stravne napr. 45 eur...a vyfaktuovala som blocky z restauracie na 32 eur?

Postupovala by som nasledovne:

ubytovanie, cestovné, poistenie, vedľajšie výdavky - ak ich platí zamestnanec a nechá si ich preplatiť u zamestávateľa 512/333

ubytovanie, cestovné, poistenie, vedľajšie výdavky - ak ich platí zamestávateľ 518, 518, 568, 501/321,221,211

faktúra na stravné, ktoré platí zamestnávateľ 512/321

cestovné vyúčtovanie stravný paušál + vreckové 512/333,211

vyšlá faktúra pre odberateľa - 311/602 cena služby, 311/518,568,501,512 prechodné položky (pozor z nich nemáš nárok na odpočítanie DPH a taktiež z nich neodvádzaš na výstupe !!) Prípadne by som si urobila analytiku na použité účty 518,501,512,568 s označením na refakturáciu alebo by som použila zakázkový systém - t.j. všetky náklady na danú zmluvu by som evidovala pod jednou zakázkou a po jej ukončení by som mala prehľad o celkových nákladoch.

Hlavný problém je, keď Ti odberateľ prepláca prejedené stravné (32) a Ty máš v nákladoch paušál (45). Použila by som 311/512, pričom rozdiel by zostal mojim nákladom. O prejedenom stravnom neúčtuješ (32 512/211). Ak vieš výšku stravného, ktoré budeš fakturovať už pri schvaľovaní cesťáku, tak by som robila analytiku na 512 - moje náklady, 512 - na preplatenie.
bui
27.11.06,09:10
to s tou dph ma dorazilo....doteras om uctovala sluzobku na 512.....tam nemam dph...ale ked som fakturovala inzinierske prace ako jednu polozku faktury a naklady s nimi spojene ako druhu polozku faktury, tak na obidve polozky faktury som napocitala dph na vystupe...radila som sa aj tu na porade a bolo mi poradene, ze musim vystavovat vsetko s dph, ked som platca dph...vraj ide aj co sa tyka vyfakturovanych nakladov ..o cenu sluzby...
bui
27.11.06,11:28
kto sa vyzna v DPH, poradte....
danusi
27.11.06,13:36
Náklady sa predsa neúčtujú na stranu Dal. Ja to účtujem tak ako odporúčal/a sway. Ak máš bločky s DPH, podľa mňa sa dajú uplatniť na vstupe a takisto ich preúčtuješ odberateľovi. Ja mám poštovné, to je bez DPH, tak ťa nechcem mýliť. Pre istotu skús sa pozrieť v zákone o DPH, či tam taký príklad nenájdeš.
sway
27.11.06,17:50
to s tou dph ma dorazilo....doteras om uctovala sluzobku na 512.....tam nemam dph...ale ked som fakturovala inzinierske prace ako jednu polozku faktury a naklady s nimi spojene ako druhu polozku faktury, tak na obidve polozky faktury som napocitala dph na vystupe...radila som sa aj tu na porade a bolo mi poradene, ze musim vystavovat vsetko s dph, ked som platca dph...vraj ide aj co sa tyka vyfakturovanych nakladov ..o cenu sluzby...

no, ak Ti môžem poradiť, asi by som v takomto komplikovanom prípade účtovala (napriek mojím príspevkom) tak, že :

Ošetrila by som si princíp účtovania jednoduchým prípisom - smernicou, (alebo ak máte zmluvu tak dodatkom k nej) v ktorom by som princíp popísala a dala podpísať i odberateľovi.

1 - účtovanie nákladov súvisiacich s fakturáciou firme XY:
*dodavateľ sa zaväzuje zabezpečiť činnosti .......(popísať o aké ide) súvisiace s fakturáciou - výkonmi pre firmu XY
*dodavateľ účtujetieto náklady na klasických nákladových účtoch (512,518,501,,,) s možnosťou odpočtu DPH
*dodavateľ je povinný pri fakturácii (refakturácii) nákladov odberateľovi zdokladovať vzniknuté náklady

2 - účtovanie výnosov:
*dodavateľ účtuje výnosy firme XY v členení
-výnosy za svoje služby na účte 602
-výnosy (refakturáciu nákladov) na príslušných nákladových účtoch mínusom

*dodavateľ je povinný fakturovať za svoje služby vrátane DPH 19%

Tým pádom podľa logiky by nám vychádzalo, že aj ak si uplatňujeme DPH na vstupe pri nákladoch kt. budeme refakturovať, v konečnom dôsledku tú DPH pri fakturácii odvediem na výstupe, teda by DÚ nemal mať problém.
Ak si to takto ošetríš, tak by to mohlo byť OK,toto zvyknú daňováci uznávať.
môj názor - už iné neviem poradiť ;)
bui
27.11.06,19:29
ide o to ze na vstupe pri sluzobkach DPH nemam, no pri fakturovani tychto nakladov spolu s inzinierskymi pracami som DPH na vystupe uviedla....braa som to v konecnom dosledku ako nieco co naavysuje odberatelovi cenu sluzby....neviem ci sa spravne vyjadrim..ale dalo by sa povedat ze ide o naklady suvisace s obstaranim sluzby, teda vstupujuce do obstaravacej ceny sluzby....a teda som to vsetko zahrnula do zakladu dane....

a druha vec, zaujimalo by ma ...ak to budem uctovat cez vynosy a nie cez naklady na strane Dal, bude to zle? teda cestovne budem uctovat na 512...a ked ho budem fakturovat mojmu odberatelovi tak ho zauctujem na 602....je to zle?
jaja99
29.11.06,06:21
ide o to ze na vstupe pri sluzobkach DPH nemam, no pri fakturovani tychto nakladov spolu s inzinierskymi pracami som DPH na vystupe uviedla....braa som to v konecnom dosledku ako nieco co naavysuje odberatelovi cenu sluzby....neviem ci sa spravne vyjadrim..ale dalo by sa povedat ze ide o naklady suvisace s obstaranim sluzby, teda vstupujuce do obstaravacej ceny sluzby....a teda som to vsetko zahrnula do zakladu dane....

a druha vec, zaujimalo by ma ...ak to budem uctovat cez vynosy a nie cez naklady na strane Dal, bude to zle? teda cestovne budem uctovat na 512...a ked ho budem fakturovat mojmu odberatelovi tak ho zauctujem na 602....je to zle?

1. K DPH: Dôležité je pri prijatí služby (ubytovanie, cestovné ...) či si ho prijala vo svojom mene na cudzí účet resp na vlastný účet (odpočítaš na vstupe, uplatníš na výstupe) alebo v cudzom mene na cudzí účet (neodpočítaš na vstupe, neuplatníš na výstupe - vtedy je fa vystavená na odberateľa nie na teba, ale ty tie výdavky platíš poskytovateľovi služby a následne žiadaš ich preplatenie od odberateľa - to sú tie prechodné položky).
2. Náklady vyúčtované ako náklady súvisiace s obstaraním služby - ak máš v zmluve, že tieto náklady Ti navyšujú cenu služby a nejde o výdavky, ktoré platíš v mene a na účet odberateľa, tak z nich jednoznane odvádzaš DPH - § 22 ods. 1 zákona o DPH.
3. Účtovanie: ak je jasné zo zmluvy, že preúčtovávaš vynaložené náklady v tej istej výške, použila by som 512,518,568/321 a pri fakturácii odberateľovi: 311/512,518,568
Ak je v zmluve len všeobecne povedané, že ceny za službu je navýšená o vynaložené náklady a na vyšlej faktúre odberateľ nevidí ich výšku: 512,518,568/321, 311/602

Dúfam, že som ťa nedoplietla.
Eva Krčová
29.11.06,06:47
Súhlasím s jaja99, a čo sa týka DPH na výstupe, ktorú faktúruješ, v tom zase nevidím žiaden problém, pretože tvoj odberateľ je pravdepodobne plátca DPH a ten má nárok na jej odpočet, takžke jemu v nákladoch zostane tvoja pôvodná hodnota prefaktúrovaných nákladov. Ak tvoj odberateľ je neplátca, potom si myslím, že niet pomoci.
bui
29.11.06,12:39
Dakujem za odpoved, len mi nie ja stale jasne, ci je to chyba ked som uctovala vsetko co fakturujem do vynosov...hoci mam na fakture rozdelene polozky....zvlast inz. prace a zvlast naklady suvisiace s ic realizaciou....t.j. neponizovala som naklady na strane Dal ale som to zauctovala do vynosov....
bui
12.12.06,21:56
stale by ma zujimalo ci je to zle....ked so uctovala vynosy..ci a co som porusila
bui
14.12.06,16:04
opat sa k tomu vraciam...uctujem zle?nema nikto k tomu nejake info?....koniec roka sa blizi..neviem ci to mam preuctovat, alebo to mozem nechat tak
liba2
15.12.06,03:43
opat sa k tomu vraciam...uctujem zle?nema nikto k tomu nejake info?....koniec roka sa blizi..neviem ci to mam preuctovat, alebo to mozem nechat takZ odpovedí na tvoju otázku vyplýva, že by si mohla účtovať dvojako, buď znížiť náklady na strane Dal (ale urobiť určité písomné opatrenia ako ti radí sway) alebo zaúčtovať ako výnos na strane Dal. Ja by som zaúčtovala ako výnos. V žiadnom prípade nemožno hovoriť o chybe. Teda môžeš to tak nechať.
Z hľadiska DPH je dôležité, že ku všetkým obstaraným službám - aj od neplatiteľov DPH (v podstate refaktúrovaným nákladom) - si vo svojej faktúre DPH pripočítala (ako platiteľ DPH máš tú povinnosť).
bui
15.12.06,12:01
dakujem, padol mi kamen zo srdca....z eto nemusim prerabat
majernikova
04.03.09,04:51
Ahojte, poraďte mi prosím niekto.
Vo vlastnom stravnom zariadení sa poskytovala strava zamestnancom a ta sa im zrážala zo mzda 335... no mne teraz mám pohľadávku voči zamestnancom a neviem kde to preúčtovať či na účet 602 alebo kam

Ďakujem za pomocnú radu