Rebeka1
24.11.06,06:05
Končím živnosť. Účtujem v jednoduchom účtovníctve. Čo s pohľadávkami po lehote splatnosti prihlásenými do konkurzu:
- ak sú organizácie vymazané z obchodného registra
- ak sú organizácie v konkurzu a nie je predpoklad úhrady dlžnej čiastky v plnej výške alebo ani v čiastočnej výške?

Ako ich v peňaž.denníku a v evidencii pohľadávok vysporiadať ?
kvitko
24.11.06,05:14
Ja osobne by som to nechala otvorené, s tým že by som tam priložila kópiu o zrušení firmy - vyhlásenie konkurzu. Čo ja viem, tak ak máš nejaké pohľadávky nevyfakturované aj niekoľko rokov, stále ich musíš mať evidované.
V peňažnom denníku ich vlastne nebudeš mať vyplatené, veď je to aj pravda a v evidencii pohľadávok budeš mať priloženú kópiu o konkurze. Aspoň ja by som to takto urobila.
ZDENIELA
24.11.06,05:29
Nám raz prednášajúca na školení o dani z príjmu povedala, že jediný spôsob, ako dostať nevymožiteľné pohľadávky z knihy pohľadávok je, zaevidovať ich úhradu do peňažného denníka (ako nepeňažnú samozrejme), v rámci uzávierkových úprav. Viem, neznie to moc logicky, ale je to z hlavy povolanej, čo však neznamená, že sa ona mýliť nikdy nemôže. :confused: PAPA
kvitko
24.11.06,05:46
Ja mám zase takú skúsenosť, tiež sme raz vo firme mali problém s jednou firmou, ktorá už zanikla a nemali sme od nich úhradu a náš poradca - firemný nám povedal, že ich máme stále evidovať tak ako som to písala hore.
sway
24.11.06,06:17
Nám raz prednášajúca na školení o dani z príjmu povedala, že jediný spôsob, ako dostať nevymožiteľné pohľadávky z knihy pohľadávok je, zaevidovať ich úhradu do peňažného denníka (ako nepeňažnú samozrejme), v rámci uzávierkových úprav. Viem, neznie to moc logicky, ale je to z hlavy povolanej, čo však neznamená, že sa ona mýliť nikdy nemôže. :confused: PAPA

túto skúsenosť mám aj ja, aj sme to tak museli spraviť, je to vlastne nespravodlivé, ale pri ukonční živnosti pohľadávky neuhradené musíš v uzávierkových operáciách pripočítavaš k ZD - teda zdaníš ich, nakoľko je predpoklad z hľadiska úradu a zákona, že ti ich niekeddy uhradia.
Odvtedy vždy riešime neuhradené pohľadávky priebežne.;)
jaja99
24.11.06,06:33
Súhlasím, ak ku dňu skončenia živnosti eviduješ pohľadávky, tak ich musíš v zmysle § 17 ods. 8 a pripočítať k základu dane. Malo by ísť o pohľadávky, ktoré sú:
1. nepremlčané - tie by mali byť v zmysle postupov účtovania odpísané ku dňu premlčania
2. nie sú to pohľadávky podľa § 19 ods. 2 h a i.
V žiadnom prípade by som nepripočítavala k základu dane staré pohľadávky, ktoré sú voči existujúcim subjektom, ale sú premlčané. Tieto v zmysle účtovných postupov (platí aj pre JÚ) nemajú čo medzi pohľadávkami hľadať. Ku Dńu ich premlčania mali byť zrušené.

Čo sa týka konkurzov:
1. nepripočítavaš pohľadávky voči organizáciám, ktoré boli vymazané z OR z dôvodu zamietnutia návrhu na vyhlásenie konkurzu
2. nepripočítavaš pohľadávky, ktoré boli voči organizáciám na ktoré bol vyhlásený konkurz, ale konkurz bol zrušený z dôvodu nedostatku majetku, ktorý nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu, a to aj vtedy, ak si si svoju pohľadávku neprihlásil - treba mať ale uznesenie súdu
3. ak konkurz skončil rozvrhom- nepripočítavaš pohľadávky, ktoré nebolo možné uspokojiť v plnej výške - úpadca zaplatil len časť pohľadávky - pohľadávka musela byť prihlásená a priznaná. Ak ste ju neprihlásili alebo ste sa nedostali do rozvrhu z dôvodu zamietnutia pohľadávky, tak podľa mňa pripočítavaš k základu dane v plnej výške
4. ak konkurz ešte beží taktiež pripočítavaš, ak nie je možné tvoriť opravnú položku vo výške 100% podľa § 20 ods. 14 d
Marína
24.11.06,06:57
Rebeka1
24.11.06,07:21
ak si si svoju pohľadávku neprihlásil - treba mať ale uznesenie súdu
3. ak konkurz skončil rozvrhom- nepripočítavaš pohľadávky, ktoré nebolo možné uspokojiť v plnej výške - úpadca zaplatil len časť pohľadávky - pohľadávka musela byť prihlásená a priznaná. Ak ste ju neprihlásili alebo ste sa nedostali do rozvrhu z dôvodu zamietnutia pohľadávky, tak podľa mňa pripočítavaš k základu dane v plnej výške
4. ak konkurz ešte beží taktiež pripočítavaš, ak nie je možné tvoriť opravnú položku vo výške 100% podľa § 20 ods. 14 d

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, len sa ešte spýtam k bodu 3,4.

Bod 3:
- pohľadávky neboli prihlásené, pretože nám neprišlo ani oznámenie, že na firmu bol uvalený konkurz. Konkurz ešte neskončil a čo teraz? Zdaniť alebo nezdaniť ? Názory sa líšia od môjho daňového poradcu, že nezdaňujú sa. V bode 4 píšeš , že treba zdaniť, a oprav.položka nebola tvorená, pretože JÚ neumožňuje tvoriť oprav.položku, nie je to v postupoch účtovania v JÚ.

Premlčané pohľadávky tvoria sumu viac než 1 000,00
Rebeka1
24.11.06,10:50
...................
Rebeka1
25.11.06,19:10
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, len sa ešte spýtam k bodu 3,4.

Bod 3:
- pohľadávky neboli prihlásené, pretože nám neprišlo ani oznámenie, že na firmu bol uvalený konkurz. Konkurz ešte neskončil a čo teraz? Zdaniť alebo nezdaniť ? Názory sa líšia od môjho daňového poradcu, že nezdaňujú sa. V bode 4 píšeš , že treba zdaniť, a oprav.položka nebola tvorená, pretože JÚ neumožňuje tvoriť oprav.položku, nie je to v postupoch účtovania v JÚ.

Premlčané pohľadávky tvoria sumu viac než 1 000,00

jaja99 môžeš mi prosím ťa zodpovedať otázku ak vieš?
Jana Acsová
26.11.06,09:46
jaja99 môžeš mi prosím ťa zodpovedať otázku ak vieš?Pozreli ste si link v príspevku č. 7? Je tam aj odpoveď ohľadom pohľadávok po lehote splatnosti. Len si musíte prečítať uvedené ustanovenia zákona o daniach z príjmov. Potom skúste položiť otázku. Možností je pre FO od 1.1.2006 našťastie viac.
Rebeka1
27.11.06,09:45
Pozreli ste si link v príspevku č. 7? Je tam aj odpoveď ohľadom pohľadávok po lehote splatnosti. Len si musíte prečítať uvedené ustanovenia zákona o daniach z príjmov. Potom skúste položiť otázku. Možností je pre FO od 1.1.2006 našťastie viac.

Prečítala som si prip.link v príspevku č.7 a aj pozerala uvedené §. Moje pohľadávky prevyšujú viac než 1 000,00 vychádzajúc z písm.i) . Písmeno h) sa ale týka pohľadávok , ktoré boli nadobudnuté postúpením. Ja nemám postúpené pohľadávky ide o pohľadávky z obchodného styku (vlastné).
Ide o nasledovné pohľadávky:

1) Ide o pohľadávky /vlastné/ , ktoré sú po splatnosti viac než 1 rok a majú menovitú hodnotu bez príslušenstva viac než 1 000,00 za pohľadávku. Neboli tvorené opravné položky, pretože som nevedela , že aj na JÚ sa vzťahuje § 20 ods.14 písm.d)

2) Ide o pohľadávky /vlastné/ , ktoré sú po splatnosti viac než 1 rok, hodnota pohľadávky je viac než 1 000,00 , neboli tvorené oprav.položky a veriteľ je v konkurze, ale ešte nemám rozhodnutie . Tieto pohľadávky neboli prihlásené.

Moja otázka znie, ako vysporiadať pohľadávky v bode 1,2.
Živnosť bola ukončená dňa 31.10.2006. Už vopred ďakujem. Upraviť základ dane podľa § 17 alebo neupravovať základ dane?
bambino87
29.10.07,11:06
aj ja mam podobny problem, i ked mam v uctovnictve FA zaevidovane ako nezaplatene, odviedla som z nich DPH. takze vdaka odberatelom ktory vyhlasili konkurz som vlastne za cele podnikanie nic nevyrobila, pretoze cely moj zisk su vlastne len dlhy. je moznost to od nich nejako este vymahat?
bambino87
31.10.07,11:04
ma niekto skusenosti s tym, ked ich dal na sud ci nieco od nich vymohol? Neviete ako to funguje z pravnickeho hladiska?
Dakujem za pomoc
Chvojkova
14.11.07,10:46
Mam podobný problém a neviem čo s ním.Živnostník plátca DPH musí z ekon. dôvodov ukončiť živnosť. Pohľadávky z ktorých bola odvedená DPH sú viacmenej nevymožiteľné nakoľko odberateľ síce nieje v likvidácii ale predal všetko čo mal inej firme a tá je ochotná prevzať ich záväzky ale len ak ich ponížime na 30% , aby sme dostali aspoň niečo tak sme súhlasili , ale neviem čo s tým ostatkom . Mňe z toho vychádza že treba z toho doplatiť daň z príjmu aj keď ich už nikdy neuvidí. Poradte ak viete
sway
14.11.07,11:15
Mam podobný problém a neviem čo s ním.Živnostník plátca DPH musí z ekon. dôvodov ukončiť živnosť. Pohľadávky z ktorých bola odvedená DPH sú viacmenej nevymožiteľné nakoľko odberateľ síce nieje v likvidácii ale predal všetko čo mal inej firme a tá je ochotná prevzať ich záväzky ale len ak ich ponížime na 30% , aby sme dostali aspoň niečo tak sme súhlasili , ale neviem čo s tým ostatkom . Mňe z toho vychádza že treba z toho doplatiť daň z príjmu aj keď ich už nikdy neuvidí. Poradte ak viete

No neviem možno to nebude úplne kvalifikovaná odpoveď, mne sa však niečo marí, ak máš zmluvu o predaji pohľadávky, tak do ZD Ti pôjde len výnos (príjem) z jej predaja, ale musíš to mať podložené zmluvou.
Ostatok si len ručne douhrádzaj, mimo účtovníctvo v knihe pohľadávok, aby si to nemala vo výkazoch.
Celé si to ošetri tak, že si mimo účtovníctva sprav súpis, aby bola evidencia úplne jasná a prehľadná - napr. v exeli, aby si pri prípadnej kontrole jasne a zrozumiteľne vedela dokumentovať ktoré pohľadávky si douhrádzala aj bez platby a na základe čoho.
Mám skúsenosť, že ak je problém jasne a prehľadne zdokumentovaný, tak sa v ňom "nerýpu" - môj názorček, ak má niekto iné skúsenosti nech sa pridá.;)
Chvojkova
14.11.07,11:32
Predaj pohľadávky sa takto dá vyriešiť, ale toto je súhlas s postúpením záväzku odberateľa na inu spoločnosť v nižšej sume. Znie to možno nezrozumiteľne , ale na DU sa k tomu vyjadrili, že máme smolu nakoľko sme dobrovolne súhlasili s ponížením pohľadávky a musíme to zdaniť a s DPH z týchto pohľadávok je včudu.
gutan52
01.12.07,13:49
ma niekto skusenosti s tym, ked ich dal na sud ci nieco od nich vymohol? Neviete ako to funguje z pravnickeho hladiska?
Dakujem za pomoc máme takú skúsenosť. Vystavené fa za r.1998, /asi 11Fa/. Neuhradené do 2/2002. Potom na72% uhradené a zvyšok - ešte čakajte. Tak sme dali aj na súd. Prišiel už aj Platobný rozkaz na zaplatenie / aj úroky k tomu dopočítali. Vraj: "nič nemáte stratené - to vás počka. a rokmi ešte Vám pribudnú aj úroky. Nebojte sa!"
UISTILA NáS PRáVNIčKA. TAK Sme čakali . Až v r.2006 prišlo zvyšných 28% z istiny od Veriteľa. A čo s úrokami? , ktoré v platobnom rozkaze sú zahrnuté?
Takže sa to ťahá 10 rokov a stále máme nádej , že to bude podľa toho vydaného Platobného rozkazu. Len tu mať trpezlivosť a múdrosť. Na koho sa obrátiť? Na organizáciu, ktorá prebrala po nich pohľadávky a záväzky? Tá má dosť svojích starostí a nebolo to pred 10 rokmi ich "maslo". Nemáme dosť pružné riešenia v tomto štáte na to. Ale nájdu sa "Neúnavní borci" , ktori v tom vedia chodiť. A my z pospolitého ľudu, sme odkázaní na ních. Tosú rozumy a "železné nervy" načim mať. JG
miriam.1
06.09.09,12:30
Súhlasím, ak ku dňu skončenia živnosti eviduješ pohľadávky, tak ich musíš v zmysle § 17 ods. 8 a pripočítať k základu dane. Malo by ísť o pohľadávky, ktoré sú:
1. nepremlčané - tie by mali byť v zmysle postupov účtovania odpísané ku dňu premlčania
2. nie sú to pohľadávky podľa § 19 ods. 2 h a i.
V žiadnom prípade by som nepripočítavala k základu dane staré pohľadávky, ktoré sú voči existujúcim subjektom, ale sú premlčané. Tieto v zmysle účtovných postupov (platí aj pre JÚ) nemajú čo medzi pohľadávkami hľadať. Ku Dńu ich premlčania mali byť zrušené.

Čo sa týka konkurzov:
1. nepripočítavaš pohľadávky voči organizáciám, ktoré boli vymazané z OR z dôvodu zamietnutia návrhu na vyhlásenie konkurzu
2. nepripočítavaš pohľadávky, ktoré boli voči organizáciám na ktoré bol vyhlásený konkurz, ale konkurz bol zrušený z dôvodu nedostatku majetku, ktorý nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu, a to aj vtedy, ak si si svoju pohľadávku neprihlásil - treba mať ale uznesenie súdu
3. ak konkurz skončil rozvrhom- nepripočítavaš pohľadávky, ktoré nebolo možné uspokojiť v plnej výške - úpadca zaplatil len časť pohľadávky - pohľadávka musela byť prihlásená a priznaná. Ak ste ju neprihlásili alebo ste sa nedostali do rozvrhu z dôvodu zamietnutia pohľadávky, tak podľa mňa pripočítavaš k základu dane v plnej výške
4. ak konkurz ešte beží taktiež pripočítavaš, ak nie je možné tvoriť opravnú položku vo výške 100% podľa § 20 ods. 14 d
To uznesenie zo súdu môžem mať vytlačené aj z Obchodného vestníka cez internet, alebo to musí byť originál s pečiatkou súdu?