petkasla
24.11.06,09:23
Ešte mám jednu otázku čisto súkromnú. 19.7.2006 som okamžite zrušila pracovný pomer s bývalým zamestnávateľom z dôvodu nevyplatenia mzdy. Doteraz mi mzdu nevyplatil aj napriek mojim písomným výzvam. Čo mám robiť? Môžem napísať žalobu na Okresný súd o vyplatenie mojej mzdy? Druhá vec je, že som na svojom okamžitom zrušení nepožiadala o vyplatenie odstupného. Je možné si ho dodatočne vyžiadať? Pripísať to k tej žalobe o vyplatenie mzdy?
Díky
lenkas
24.11.06,14:31
Ahoj,
Ak si platne okamžite skončila pracovný pomer (boli teda splnené podmienky uvedené v § 69 a 70ZP), nárok na nevyplatenú mzdu samozrejme máš, teda môžeš si ho uplatňovať súdnou cestou.
Naviac, podľa § 69/4 ZP, Zamestnanec, kt. okamžite skončil pracovný pomer, má nárok aj na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Z toho teda vyplýva, že môžeš žiadať nevyplatenú mzdu, náhradu mzdy (ako je uvedené vyššie), prípane aj úroky z neuhradených súm.

Na odstupné, žiaľ, podľa môjho názoru nemáš nárok, pretože to sa vypláca iba v presne stanovených prípadoch ukončenia pracovného pomeru výpoveďóu alebo dohodou z tzv. organizačných dôvodo, čo nie je tvoj prípad (viď §76 ZP).

Ináč, zamestnávateľa by možno bolo treba upozorniť, že nevyplatenie mzdy je považované za trestný čin - možno mzdu i ostatné nároky rýchlejšie vyplatí...
Economic
08.12.06,06:18
Mala som presne taký istý problém. V jeden krásny deň som rozviazala PP dohodou.... Tiež mi nevyplatil zamestnávateľ mzdu. Napísala som na Inšpektorát práce. Prosila som ich o radu a zároveň bonzla som ho aj za neposkytovanie stravných lístkov. Čo sa stalo ? Nabehla mu kontrola, doplatil mi mzdu a ešte sme si vysporiadali iné veci.... Na lístkoch som netrvala. Tie v mojom prípade neboli dôležité, ale dokumenty mojich klientov, ktoré mi protiprávne zadržal. Ak potrebuješ, zavolaj 0915543383.
ivušik
31.07.07,15:14
Prosím súrne o radu. Môj manžel je zamestnancom firmy na dobu neurčitú. Už tri mesiace nedostal výplatu, iba zálohy - bez podpisu alebo iného dokladu. Vôbec nedostával stravné lístky. V súčasnej dobe je na neplatenom voľne - aby zarobil korunky inde, nakoľko ja som na RD. Poradíte čo má robiť? Ako písomne požiadať zamestnávateľa o vyplatenie miezd? Alebo ihneď rozviazať pracovný pomer? Ďakujem.
tibik666
09.03.09,19:40
Prajem pekny vecer.V prvom rade chcem podotknut ze ak vám zamestnavatel nezaplati mzdu a vy ho upozornite k comu vlastne doslo z vlastnej skusenosti vas ubezpecujem za vam zamestnavatel uhradi mzdu do 24h to som skusil vdaka vam ale nechapem ja som dal vypoved firme dohodou pochopitelne firma mi ju neuznala len dvojmesacnou tak som nenastupil v podstate tam nie som uz viac ako 35dni nedali mi vyplatu co ma potesilo ved ich predsa nebudem upozornovat dopredu nakolko ma firma zdoraznujem 5tich senzacnych pravnikov tak som si pockal a dal som okamzitu vypoved z dovodu nevyplatenia mzdy podla §69 odst.1 pism.b a firma mi oznamila ze mi vypoved neuznava nakolko na to ma pravo len sud a nadalej som vraj jej zamestnancom.vie mi niekto poradit co s tym.hned po podani som pochopitelne upozornil firmu o nezaplateni mzdy a peniaze som mal na ucte do 24h.pochopitelne nechcu mi dat vypoved ani vystupne papiere takze nemozem oficialne nastupit nikam a nemam vedene odvody dokonca ma dali na sud bez ukoncenia pomeru.dakujem tibor a
zalobaba
09.03.09,21:16
Ešte mám jednu otázku čisto súkromnú. 19.7.2006 som okamžite zrušila pracovný pomer s bývalým zamestnávateľom z dôvodu nevyplatenia mzdy. Doteraz mi mzdu nevyplatil aj napriek mojim písomným výzvam. Čo mám robiť? Môžem napísať žalobu na Okresný súd o vyplatenie mojej mzdy? Druhá vec je, že som na svojom okamžitom zrušení nepožiadala o vyplatenie odstupného. Je možné si ho dodatočne vyžiadať? Pripísať to k tej žalobe o vyplatenie mzdy?
Díky


§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

Nároky z neplatného skončenia pracovného pomeru
§ 77
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

..... myslím, že si hlboko po lehote.....
Barbara
10.03.09,04:55
§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

Nároky z neplatného skončenia pracovného pomeru
§ 77
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

..... myslím, že si hlboko po lehote.....



:Dmyslím, že aj Ty si hlboko po lehote, lebo si odpovedal/a na 2 roky starý príspevok:D, aspoň podľa príspevku, čo si citoval/a :rolleyes:

ps. neber to prosím ako urážku:)
Chobot
10.03.09,08:02
Prajem pekny vecer.V prvom rade chcem podotknut ze ak vám zamestnavatel nezaplati mzdu a vy ho upozornite k comu vlastne doslo z vlastnej skusenosti vas ubezpecujem za vam zamestnavatel uhradi mzdu do 24h. To som skusil vdaka vam.

Ale nechapem - ja som dal vypoved firme dohodou, pochopitelne firma mi ju neuznala. Len dvojmesacnou tak som nenastupil. V podstate tam nie som uz viac ako 35dni nedali mi vyplatu co ma potesilo, ved ich predsa nebudem upozornovat dopredu nakolko ma firma zdoraznujem 5tich senzacnych pravnikov, tak som si pockal a dal som okamzitu vypoved z dovodu nevyplatenia mzdy podla §69 odst.1 pism.b.

A firma mi oznamila ze mi vypoved neuznava nakolko na to ma pravo len sud a nadalej som vraj jej zamestnancom. Vie mi niekto poradit co s tym? Hned po podani som pochopitelne upozornil firmu o nezaplateni mzdy a peniaze som mal na ucte do 24h. Pochopitelne nechcu mi dat vypoved ani vystupne papiere takze nemozem oficialne nastupit nikam a nemam vedene odvody dokonca ma dali na sud bez ukoncenia pomeru.dakujem tibor a

Takže najprv by som ťa chcel poprosiť, aby si používal bodky, čiarky, otázniky a veľké písmená na začiatku vety, aby bol tvoj text zruzumiteľnejší. V citácii som ho upravil, aby som to mohol vôbec pochopiť. Môj syn na ZŠ píše slohové práce prehľadnejšie v odstavcoch.:rolleyes:

K tvojmu problému :

1. Ty si navrhol skončenie PP dohodou - firma s tým nesúhlasila. Následne si výpoveď nepodal, takže PP neskončil, trvá naďalej a mal si chodiť do práce.

2. Prestal si cojvoľne a bez ospravedlnenia chodiť do práce - takže si hrubo porušil pracovnú disciplínu - za to ti firma bude krátiť dovolenku a môže vyvodiť aj iné sankcie.

3. Píšeš, že už 35 dní nechodíš do práce - tak za čo požaduješ mzdu?

4. Dal si okamžité skončenie PP pre nevyplatenie mzdy - toto neviem posúdiť, lebo si neuviedol dôležité údaje, na záklde ktorých by som ti platnosť výpovede mohol potvrdiť alebo vyvrátiť. Treba vedieť:
- kedy si posledný deň pracoval?
- za aké obdobie ti nevyplatili mzdu?
- kedy máte riadny výplatný termín?
- kedy si podal okamžité skončenie?

Nechcú ti dať výpoveď? Nakoniec ti ju aj tak dajú oni z dôvodu hrubého porušenia prac. disciplíny. PRedpokladám, že ťa počas absencie odhlásili zo soc. poisťovne, takže teraz ti nikto neplatí odvody na soc. poistenie. Nečuduj sa potom, ak nebudeš mať nárok napr. na nemocenské.

Takže možno nakoniec tá firma aj s tými 5 právnikmi nie je až tak hlúpa (ani tí právnici) a ty ťaháš za kratší koniec. Problémy si si asi narobil svojimi zbrklými krokmi.