Zoltán Kovács
24.11.06,11:34
Ahojte poraďáci,prosím poraďte, alebo aspoň ma potvrďte v nasledujúcej veci!

Spoločnosť s ručením obmedzeným prevádzkuje odbornú lekársku ambulanciu - endokrinologickú, a zároveň vykonáva sprostredkovateľské služby pre slovenské zastupiteľstvo zahraničnej zdravotníckej spoločnosti. Obrat spoločnosti sa približuje k 1,5 miliónom. Tým pádom spoločnosť bude musieť sa registrovať za platiteľa dph. Obrat spoločnosti je v pomere 2/3 k 1/3, t.j. cca. 1 mil. zdravotnícka starostlivosť a 500 tisíc sprostredkovanie.
Zdravotnícka činnosť bude oslobodená od dph, a sprostredkovanie bude podliehať dph. Je to správne?

Keď spoločnosť prekročí hranicu 1,5 mil. v novembri musí sa registrovať k 1.12.2006 alebo stačí k 1.1.2007. (Totiž prekročeniu došlo po 22.11.2006)

Koeficient na výpočet nároku odpočtu dph na vstupe ako sa bude počítať, nakoľko vykonávajú aj oslobodené činnosti? Viem, že pri nákladoch by sa malo prepočítať percentuálne, že koľko pripadá na oslobodené a koľko na podliehajúce činnosti.

Za všetky reakcie bude vďačný, dosť je to naliehavé.
Zoltán Kovács
24.11.06,13:32
Pekne vas prosím
Muška
24.11.06,13:38
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

V Tvojom prípade do 20.12.2006
Muška
24.11.06,13:41
A čoho sa tie sprostredkovateľské práce týkajú?
Muška
24.11.06,13:42
nezapasuje sa do tohoto:

(1) Oslobodené od dane je poskytovanie zdravotnej starostlivosti štátnymi a neštátnymi zdravotníckymi zariadeniami podľa osobitného predpisu8) a tovary a služby s ňou priamo súvisiace poskytované týmito štátnymi a neštátnymi zdravotníckymi zariadeniami. Oslobodené od dane nie je dodanie liekov a zdravotníckych pomôcok.
Peterka
24.11.06,13:44
Nepatrí činnosť do § 29 ?
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
Muška
24.11.06,13:49
Peter zdravotná starostlivosť, tam patrí, len nevieme o aké sprostredkovanie sa jedná, či musí byť s DPH
Zoltán Kovács
24.11.06,14:01
Peter zdravotná starostlivosť, tam patrí, len nevieme o aké sprostredkovanie sa jedná, či musí byť s DPH

Sprostredkovanie použitia umelých srdcových chlopní pri operáciach. Okrem toho aj tvorba a upgrade programov do kardiostimulátorov.
Muška
24.11.06,14:04
Tak toto je už na mňa dosť silné kafé.
Dala si dotaz na www.drsr.sk ? Ak nie skús, mne do 3 dní odpovedali.
Muška
24.11.06,14:05
Alebo už to máš overené, že táto služba musí byť s DPH?
Zoltán Kovács
24.11.06,14:06
Alebo už to máš overené, že táto služba musí byť s DPH?

Dnes som dal dotaz na DÚ.
Muška
24.11.06,14:08
Tak ešte máš do 20.12. čas - tak radšej počkaj - aká odpoveď príde z DRSR. Daj vedieť
Peterka
24.11.06,14:09
Aj mne daj vedieť
Zoltán Kovács
24.11.06,14:13
Keď dostanem odpoveď z DÚ ihneď zverejním. Zatial Vám ďakujem.
ALDA
24.11.06,18:59
Sprostredkovanie použitia umelých srdcových chlopní pri operáciach. Okrem toho aj tvorba a upgrade programov do kardiostimulátorov.
mimotemy Nechápem už vôbec túto službu ako sprostretkovanie použitia umelých srdcových chlopní pri operáciach. Veď touto službou sú tie chlopne drahšie. To nemôže nemocnica priamo zohnať od výrobcu? Takéto sprostretkovania ma vedia "dojať". Aj na zdravotníctve sa musí nabaliť čo najviac ľudí /firiem/ a nebodaj sú aj akože konkurzy.
Zoltán Kovács
25.11.06,08:11
mimotemy Nechápem už vôbec túto službu ako sprostretkovanie použitia umelých srdcových chlopní pri operáciach. Veď touto službou sú tie chlopne drahšie. To nemôže nemocnica priamo zohnať od výrobcu? Takéto sprostretkovania ma vedia "dojať". Aj na zdravotníctve sa musí nabaliť čo najviac ľudí /firiem/ a nebodaj sú aj akože konkurzy.

Nie je to sprostredkovanie v pravom slova zmysle, skôr asistencia pri operácii, ktorú potom fakturujú dodávateľovi chlopní.
ALDA
25.11.06,08:19
Nie je to sprostredkovanie v pravom slova zmysle, skôr asistencia pri operácii, ktorú potom fakturujú dodávateľovi chlopní.

Zasa som múdrejšia. Ďakujem za vysvetlenie.
Zoltán Kovács
25.11.06,08:23
Zasa som múdrejšia. Ďakujem za vysvetlenie.

Rado sa stalo. Vieš na faktúru by bolo blbé uviesť faktúrujem Vám operáciu chlopne.:D
Muška
25.11.06,10:16
Smith,
včera sme sa zamerali hlavne na obrat 1,5 mil. Sk a nikoho z nás nám nenapadlo, že zdravotná starostlivosť sa nenarátava spolu s ostatnou činnosťou /pretože je oslobodená od DPH a riadne o tom hovorí aj tento §.


(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42.

Tak si myslím, že podľa tohto zákona je obratom iba výnos /príjem/ zo sprostredkovateľskej činnosti, čo je u Teba iba 500 tis. Sk.
ALDA
25.11.06,22:10
Smith,
včera sme sa zamerali hlavne na obrat 1,5 mil. Sk a nikoho z nás nám nenapadlo, že zdravotná starostlivosť sa nenarátava spolu s ostatnou činnosťou /pretože je oslobodená od DPH a riadne o tom hovorí aj tento §.


(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42.

Tak si myslím, že podľa tohto zákona je obratom iba výnos /príjem/ zo sprostredkovateľskej činnosti, čo je u Teba iba 500 tis. Sk.

Dobrá poznámka,
Mušenka spomenula si to už čiastočne v prísp. č.5 a nedošlo nám to, ale zostalo otázkou či uvedené sprostredkovanie podlieha DPH, alebo nie ak by boli plátiteľmi. Aspom sa to dozvieme.
Zoltán Kovács
01.12.06,14:06
Pred malo chvílou som obdržal odpoved z DR SR Bratislava. Pricapím plné znenie.

Je to tak, ako ste to uvádzali. Treba sledovať iba tie sporstredkovateľské služby, obrat ambulancie sa neberie do úvahy.
Marína
01.12.06,14:12
Zoltán Kovács
01.12.06,14:16
Uža sa stalo. Dokumenty --> Usmernenia
Muška
01.12.06,14:34
No akí sme šikovní, že sme na to prišli aj na porade... a DRSR len od nás odpisuje :D
Monika Kováčová
23.04.07,11:34
No ja som iniciatívne s.r.o. zaregistrovala na základe obratu 1,5 mil. do 20.12. (podobný prípad ako smith, ale nie operácie chlopní). Žiaľ. Spoločnosť sa stala platcom DPH od 1.1.2007 a teraz neviem čo ďalej... Fakt neviem. Ale určite viem, že musím do stredy urobiť DPH ... ach jaj.
Monika Kováčová
23.04.07,11:43
.... :mee: pěkne prosím, smutně koukám... :(