Ruzickova
13.12.04,07:47
Dobry den, poradte mi. Ako sa robi rocne zuctovanie dane pre zamestnancov. Vyhlasenie na nezdanitelne casti im dam podpisat k 31.12.2004, potom v januari je potrebne co urobit.Dakujem
Luna
13.12.04,07:39
Vyhlásenie sa podpisuje pri nástupe do zamestnania.
Zamestnanec Ti musí do 15.2.2005,podpísať žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania,a zároveň Ti musí doložiť potvrdenia od všetkých zamestnávaťeľov za rok 2004.(táto žiadosť je ako príloha v ročnom zúčtovaní).Ak Ti zamestnanec nepodpíše túto žiadosť,potom ročné zúčtovanie nerobíš ty ,ale on sám podáva daňové priznanie.Keď si podáva DP zamestnanec sám,potom mu ty urobíš len potvdenie o ZDANITEĽNEJ MZDE.
Braňo
13.12.04,07:53
Tú sú tlačivká.
Bubika
13.12.04,08:49
A samozrejme ak zamestnanec nastupi v priebehu roka, tak musi priniest potvrdenie o zdanitelnej mzde z predchadzajuceho zamestnania, resp. doklad o tom, ze bol evidovany nezamestnany. Ak prinesie potvrdenie o zdanitelnej mzde, tak mu to musite priratat k zdanitelnej mzde zarobenej vo Vasej firme a z toho mu urobit rocne zuctovanie. Ak bol nezamestnany, tak nepriratavate nic, pretoze ak aj poberal podporu,ci socialne davky, tie sa nezdanuju - len ma narok na odpocitatelnu polozku za 12 mesiacov - vacsinou takym vychadza preplatok dane.

Dufam, ze som pomohla
Bubika
13.12.04,08:51
Dobry den, poradte mi. Ako sa robi rocne zuctovanie dane pre zamestnancov. Vyhlasenie na nezdanitelne casti im dam podpisat k 31.12.2004, potom v januari je potrebne co urobit.Dakujem
este ma napadlo, ze potom sa pripadny preplatok alebo nedoplatok na daniach pise na prehlad pre DU
Nike
13.12.04,09:08
Ano Bubika píše.
Bubika
13.12.04,10:15
Dakujem Nike :0)
skocka
13.12.04,14:39
Nové tlačivo upravené podľa zákona 595/2003
anka1
13.12.04,15:20
Môžem zamestnancovi urobiť ročné zúčtovanie dane, aj keď nastúpil počas roka? Je to zmenené? Tuším postarom sa to nedalo, iba zamestnancom ktorí pracovali celý rok u toho istého zamestnávateľa.

Ak má zamestnanec viac pracovných pomerov, podáva daňové priznanie, alebo mu môžem urobiť zúčtovanie ak o to požiada?
Ďakujem.
Mirka-test
13.12.04,15:23
Ďakujeme za tlačivo je to super ked sa môžeme tak rychlo zorientovať prajem pekný deň Mirka
Kimáková
13.12.04,15:23
V prípade, že zamestnanec mení pracovný pomer v priebehu roka je potrebné, buď aby požiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane, alebo ak tak neurobí, podáva si daňové priznanie sám.
deha
16.12.04,10:00
Tá žiadosť o ročné zúčt. dane je asi stara, nefigurujú tam kolonky o daňovom bonuse.
Palino
16.12.04,11:00
To je veru pravda, že sú to staré tlačivá. Veru som sa na ne doteraz ani nepozrel, lebo mám už stiahnuté nové. Teda ich pripájam.
Jura
16.12.04,11:46
Palino veľmi pekne ďakujeme.
Majka
16.12.04,12:03
Ahojte,

prosim Vas ako je to s rocnym zuctovanim dane ked >
1. je dochodca kt. pracuje na dohodu o vyk.prace mes. ma prijem cca 8000.- cely rok

2.ked je zamestnany na TPP a okrem toho ma v inej firma dohodu na mes. prijem cisteho 3400.-

Ako podava danove priznanie? z dohod sa dava zuctovanie dane?
dakujem.
Zita4
16.12.04,12:46
Ahojte,

prosim Vas ako je to s rocnym zuctovanim dane ked >
1. je dochodca kt. pracuje na dohodu o vyk.prace mes. ma prijem cca 8000.- cely rok

2.ked je zamestnany na TPP a okrem toho ma v inej firma dohodu na mes. prijem cisteho 3400.-

Ako podava danove priznanie? z dohod sa dava zuctovanie dane?
dakujem.
Dôchodca nemá nárok na odpočítateľnú položku, t.zn., ža ak má odvedenú daň, nemusí si požiadať o ročné zúčtovanie dane. (Tým sa mu nemení výška dane za celý rok.)
Ten, kto má aj iný pracovný pomer alebo dohodu o vykonaní práce, má si požiadať o ročné zúčtovanie alebo podať daňové priznanie. Musí si priznať všetky príjmy, pretože už neplatí osobitná sadzba dane ako to bolo ešte vlani (10%-ná daň).
vladan
16.12.04,13:24
1. je dochodca kt. pracuje na dohodu o vyk.prace mes. ma prijem cca 8000.- cely rok
2. ked je zamestnany na TPP a okrem toho ma v inej firma dohodu na mes. prijem cisteho 3400.-k bodu č. 1:
dôchodca môže požiadať svojich zamestnávateľov (teda jedného z nich) o vykonanie ročného zúčtovania dane alebo má možnosť podať daňové priznanie. Keďže mal za celý rok 96000,- Sk príjem je to určite viac ako 40416, tak zo zákona mu vyplýva povinnosť podať daňové priznanie. Ak požiada jedného zo zamestnávateľov (u ktorých mal dohodu) o ročné vyúčtovanie dane, tak musí predložiť všetky potvrdenia o príjme a zároveň na Žiadosti vyhlásiť, že iné príjmy ako podľa § 5 nemal. Aj keď požiada zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania alebo podá daňové priznanie má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti na seba, ale len vo výške rozdielu sumy 80832 a výškou jeho dôchodku. Zároveň (podľa môjho názoru) si môže uplatniť aj nezdaniteľnú časť na manželku vo výške rozdielu 80832 a výšky jej dôchodku (ak manželka dôchodkyňa je) alebo rozdiel medzi 80832 a vlastnými príjmami manželky za rok 2004.
k bodu č. 2:
zamestnanec môže písomne požiadať svojho posledného zamestnávateľa, kde si uplatňoval (v rámci roka 2004) nezdaniteľnú časť, o vykonanie ročného zúčtovania dane. K tejto žiadosti priloží potvrdenia o príjme (u teba konkrétne potvrdenie, že mal dohodu) a zamestnávateľ mu urobí ročné zúčtovanie dane.
Dúfam, že takto to stačí...
emily
16.12.04,14:19
Môžem zamestnancovi urobiť ročné zúčtovanie dane, aj keď nastúpil počas roka? Je to zmenené? Tuším postarom sa to nedalo, iba zamestnancom ktorí pracovali celý rok u toho istého zamestnávateľa.

Ak má zamestnanec viac pracovných pomerov, podáva daňové priznanie, alebo mu môžem urobiť zúčtovanie ak o to požiada?
Ďakujem.Podáva daňové priznanie.
Alebo ešte keď bol nezamestnaný a potom sa zamestnal, tak zúčtovanie robí zamestnávateľ
vladan
16.12.04,14:22
nesúhlasím, zákon o dani z príjmov účinný od 1.1.2004 hovorí niečo iné :-)
Nika
16.12.04,14:28
Syn ukončil štúdium v máji. V auguste pracoval - PP na dobu určitú- 2týždne.

V septembri mal DOVP. Od decembra je na absolvenstkej praxi. Ako bude vyzerať jeho RZ?
Do príjmu sa zaráta aj abs.prax?
Odpočítalteľná položka bude za celý rok, alebo len od júna?
brm
16.12.04,15:40
má nárok na celú odpočitatelnu položku, či odrobil hodinu alebo 365 dní...
Ruzickova
29.12.04,06:59
Ak zamestnanec nastupil v oktobri a predtym studoval, alebo bol nezamestnany alebo bol v zahranici, co vsetko mi musi dolozit k rocnemu zuctovaniu. Ma narok na odpoc.polozku za cely rok?
vladan
29.12.04,07:46
- bývalý študent by mal predložiť doklad o ukončení štúdia, resp. by ti malo stačiť maturitné vysvedčenie alebo výučný list, kde je uvedený posledný dátum vykonania záverečnej skúšky a to je aj dátum ukončenia štúdia
- ak bol nezamestnaný, tak potvrdenie z úradu práce o dobe evidencie
- ak bol v zahraničí, tak na to asi doklad žiadny neexistuje.
Ja som mala jedného zamestnanca, ktorý bol v zahraničí, ale zdravotné poistenie si platil sám tu na Slovensku, po skončení roka si vypýtal potvrdenie od ZP, že platil zdravotné poistenie a to si dal do daňového priznania tak ako ostatné odvody. Len teraz neviem, že keby ti priniesol takéto potvrdenie, či ho môžeš zahrnúť do ročného zúčtovania :(
Ludka M
29.12.04,08:00
Chcela by som Vás poprosiť o radu , nikde to neviem totižto nájsť ,ak niekto daroval krv tak v minulom roku si mohol odpočítať 2000,- Sk za jedno bezpríspevkové darovanie ,ako to je teraz ?, dakujem
vladan
29.12.04,08:02
teraz to už neplatí
V zákone č. 366/1999 to bolo v § 12 ods.10, v novom zákone č. 595/2003 už takéto niečo nie je :-(
Ludka M
29.12.04,08:20
diky Vladi
iva
29.12.04,12:24
Nevie mi niekto poradiť, či študentka VŠ, ktorá v roku 2004 mala 5 mesiacov Dohodu o brig.práci študentov (mala podpísané vyhlásenie, teda daň neplatila žiadnu) je povinná požiadať o ročné zúčtovanie, resp. si sama musí podať DP ? Jej celkový hrubý príjem za tých 5 mesiacov bol cca 11.000,- Sk.
bea
29.12.04,12:41
Ja si myslím, že v zmysle zákona o dani z príjmov § 32 ods. 1 a 2 nie je povinná podať DP a ani nemusí požiadať o ročné zúčtovanie, lebo jej príjem je nižší ako 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm a). Je to suma 19,2 násobku životného minima a to je teraz asi 4580,-- .
ekin
09.01.05,10:45
Palino, skutocne je to neocenitelne, ak chces pracovat v nedelu a nemas tlaciva...tie tvoje mi velmi pomohli. Este raz vdaka
ekin
09.01.05,10:50
Dôchodca nemá nárok na odpočítateľnú položku, t.zn., ža ak má odvedenú daň, nemusí si požiadať o ročné zúčtovanie dane. (Tým sa mu nemení výška dane za celý rok.)
Ten, kto má aj iný pracovný pomer alebo dohodu o vykonaní práce, má si požiadať o ročné zúčtovanie alebo podať daňové priznanie. Musí si priznať všetky príjmy, pretože už neplatí osobitná sadzba dane ako to bolo ešte vlani (10%-ná daň).Podla môjho nazoru - a skutočne to aj robím - aj dôchodca je povinny poziadat o ročné zúčtovanie, aj keď si neuplatnuje odpoč.položku a mal iba jediný príjem, napr. na dohodu o vykonaní práce. Čiže každý, kto mal príjmy zo závislej činnosti a nepodáva DP, je povinný požiadať o ročné zúčtovanie, aj keď je predpoklad, že daň bude vysporiadaná. Alebo máte iné skúsenosti?
Ruzickova
10.01.05,06:42
Chcem sa spytat, ak si zamestnanec neuplatnuje danovy bonus, ale uplatnuje si jeho manzelka,potrebujem potvrdenie o tom,ze si ho uplatnuje ona? Dakujem
janaGT
10.01.05,07:03
nie, on nepotrebuje, ale manželka potrebuje potvrdenie, že si neuplatňuje manžel DB
McMarti
10.01.05,07:29
Mam zamestnaca ktorý bol tri mesiace zamestnaný vo firme, potom dva týždne nerobil nikde a ani nebol registrovaný na úrade práce, potom nastúpil knam do firmy. Mám mu robiť ročné zúčtovanie dane?
vladan
10.01.05,13:07
aj dôchodca je povinny poziadat o ročné zúčtovanie, aj keď si neuplatnuje odpoč.položku a mal iba jediný príjem, napr. na dohodu o vykonaní práce. Čiže každý, kto mal príjmy zo závislej činnosti a nepodáva DP, je povinný požiadať o ročné zúčtovanie, aj keď je predpoklad, že daň bude vysporiadaná. Alebo máte iné skúsenosti?
Ekin, v prípade, ak za rok 2004 dôchodca nedosiahol príjem vo výške aspoň 40 416, nemusí požiadať o ročné zúčtovanie a nemusí ani podávať daňové priznanie.
rosemary
10.01.05,13:48
Mám príjem zo závislej činnosti, okrem toho DOVP u inej firmy, ktorá mi tento príjem riadne zdanila. Musím si sama podať daňové priznanie a okrem príjmu zo závislej činnosti uviesť aj príjem z dohody, alebo sa s tým nemám zaoberať, keď mi to riadne zdanili?
vladan
10.01.05,14:15
rosemary, u koho si uplatňuješ nezdaniteľnú časť? Mala si jedného zamestnávateľa po celý rok 2004? Pravdepodobne budeš svojho posledného zamestnávateľa žiadať o ročné zúčtovanie dane, však? Tak poprosíš toho zamestnávateľa, u ktorého si mala dohodu, aby ti vystavil potvrdenie o príjme za rok 2004. Toto potvrdenie dáš spolu so žiadosťou o vykonanie ročného zúčtovania dane tvojej mzdovej účtovníčke a ona ti k tvojmu príjmu pripočíta príjem z dohôd a zaplatené preddavky zo závislej činnosti pripočíta k preddavkom z dohody.
puuuffff, to som ale kostrbato opísala, čo? :D
Jozef Mihál
10.01.05,16:11
McMarti - Ak Vás požiada, musíte ho robiť. Mimochodom pravdepodobne sa mu fúra preddavkov vráti (ak nejaké platil).
Ak Vás nepožiada a jeho príjem bol vyšší ako 40416 Sk, musí si sám podať daňové priznanie.
marcelaStanakova
10.01.05,17:00
Anka a nieje náhodou niekde vzor ako sa toto tlačivo vyplňuje.Totiž nieje mi jasné to oddelenie deti kam ide čo .
Ďakujem !
riuska
10.01.05,20:45
Ak mam zamestnanca, ktory bol do 30.5.2004 dobrovolne nezamestnany mam od neho ziadat cestne prehlasenie o tom, ze nemal ziadny prijem a nebol evidovany na urade prace?

Ak si platil zdrav.poistenie asi by bolo lepsie, aby si podal sam dan.priznanie a odpocital si v nom este aj poistne na zdrav.poistenie, nie?

Danovy bonus na dve deti sa nemoze rozdelit medzi manzelov?
rene
11.01.05,07:50
A samozrejme ak zamestnanec nastupi v priebehu roka, tak musi priniest potvrdenie o zdanitelnej mzde z predchadzajuceho zamestnania, resp. doklad o tom, ze bol evidovany nezamestnany. Ak prinesie potvrdenie o zdanitelnej mzde, tak mu to musite priratat k zdanitelnej mzde zarobenej vo Vasej firme a z toho mu urobit rocne zuctovanie. Ak bol nezamestnany, tak nepriratavate nic, pretoze ak aj poberal podporu,ci socialne davky, tie sa nezdanuju - len ma narok na odpocitatelnu polozku za 12 mesiacov - vacsinou takym vychadza preplatok dane.

Dufam, ze som pomohla
...Máme pracovníčku, ktorá k nám nastúpila od 01.02.2004 a dovtedy nebola nikde ani zamestnaná ani evidovaná nezamestnaná na Úrade.

Ja som jej urobila potvrdenie o príjme od 01.02 do 31.12.2004, kedy u nás bola zamestnaná s tým, že nech si urobí daňové priznanie. Ale ona ho nevie urobiť, takže ma poprosila, aby som jej ho urobila. Ale čo s tým jedným mesiacom, kedy nebola zamestnaná ? Má napísať čestné prehlásenie, alebo ako sa to má správne urobiť?
silvia
11.01.05,11:04
Aj ja mám jednu otázku:

zamestnanec u nás pracuje od 1.10.2004, predtým bol 2 mesiace na Úrade práce a dovtedy pracoval v inej firme. Ak ma o to požiada, musím mu urobiť ročné zúčtovanie?
Bubika
11.01.05,11:10
Aj ja mám jednu otázku:

zamestnanec u nás pracuje od 1.10.2004, predtým bol 2 mesiace na Úrade práce a dovtedy pracoval v inej firme. Ak ma o to požiada, musím mu urobiť ročné zúčtovanie?
Ak písomne požiada do 15.2. - tak áno, ale musí predložiť potvrdenie o zdan. mzde od predchádzajúceho zamestnávateľa a tiež o evidencii na úrade práce
Katarína STR
11.01.05,11:51
SILVIA:
Podľa mňa by mala napísať čestné prehlásenie, že v tomto období nepoberala žiadnu mzdu.
Katarína STR
11.01.05,11:57
komentár k § 38

Zamestnanec môže písomne požiadať do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia posledného zamestnávateľa, u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane a daňový bonus o vykonanie ročného zúčtovania.
Ak si tento zamestnaenc neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane a daňový
bonus u žiadného zamestnávateľa, môže požiadať o ročné zúčtovanie ktoréhokoľvek z nich.

O vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň môže teda za rok 2004 požiadať aj daňovník, ktorý mal príjmy od viacerých zamestnávateľov.
McMarti
11.01.05,12:11
McMarti - Ak Vás požiada, musíte ho robiť. Mimochodom pravdepodobne sa mu fúra preddavkov vráti (ak nejaké platil).
Ak Vás nepožiada a jeho príjem bol vyšší ako 40416 Sk, musí si sám podať daňové priznanie.
zároveň predložil potvrdenie že dobrovolne platil poistné do zdravotnej poistovne.to mu mám zohladniť v ročnom zučtovaní dane?
vladan
11.01.05,12:12
áno, zohľadni mu to
zuzana11
12.01.05,07:26
Čo sa týka dokladovania :

1, Je potrebné doložiž sobášny list k žiadosti o RZD ak si chce zametnanec uplatniť aj manželku ?
2, A k tomu DB. Ak jeden z manželov si ho uplatňuje podľa mňa nemusí dokladovať , že si neuplatňuje DB druný z manželov, veď podpisuje vyhlásenie kde prehlasuje, že DB na tie isté osoby súčasne za tie isté osoby súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie si neuplatňuje iný daňovník (vyhlásenie str.2)
3, Ak je dobrovolne nezamestnaný stačí to čestné vyhlásenie , že nepoberal žiaden príjem ?
misurka
12.01.05,09:32
Mam zamestnankynu, kt. nastupila do prace 1.10.04, za 3 mesiace r.2004 som jej uplatnovala danovy bonus, jej kazdomesacny prijem bol vyssi ako 1/2 minim.mzdy.

Moja otazka:
Ma narok na danovy bonus len za tieto 3 mesiace, pokial jej príjem zo závislej cinnosti nebol vyssi ako 6 -násobok minim. mzdy? Jej príjem bol 22500 brutto.

A este jedna vec:
So zamestnankynou bol ukonceny pp dna 3.12.04, ma narok ma poziadat o RZ?
Od 4.12.04 je na PN, ak jej budem robit RZ, akym dokladom vydokladuje cast mesiaca, kedy uz nebola nasim zamestnancom?
DAKUJEM
riuska
12.01.05,12:16
Moze sa danovy bonus rozdelit medzi manzelov ak maju 2 deti?
zuzana11
12.01.05,12:18
Môžu si uplatňovať napr. pol roka manžel a potom pol roka manželka. Ale nemôžu si rozdeliť, že jedno dieťa si bude jeden a druhé dieťa druhý. Aspoň tak mi to bolo vysvetlené na školení.
Katarína STR
12.01.05,12:24
Moze sa danovy bonus rozdelit medzi manzelov ak maju 2 deti?

Nie nemôže. Iba jeden z rodičov si môže nárokovať daňový bonus, a teda na obe deti.
Katarína STR
12.01.05,12:25
Súhlasim so Zuzana11.
drekos
12.01.05,12:48
drekos
ináč to tlačivo Žiadosť o vyk.ročného zúčt.je už nové..podľa zákona 595/2003,ako aj Potvrdenie ozúčtovaných....je tam zohľadnéný aj daňový bonus,nové tlačiva nájdeš na stránkach Ministerstva fináncii.
misurka
12.01.05,13:00
Mate s tým niekto skusenosti:




Mam zamestnankynu, kt. nastupila do prace 1.10.04, za 3 mesiace r.2004 som jej uplatnovala danovy bonus, jej kazdomesacny prijem bol vyssi ako 1/2 minim.mzdy.

Moja otazka:
Ma narok na danovy bonus len za tieto 3 mesiace, pokial jej príjem zo závislej cinnosti nebol vyssi ako 6 -násobok minim. mzdy? Jej príjem bol 22500 brutto.

A este jedna vec:
So zamestnankynou bol ukonceny pp dna 3.12.04, ma narok ma poziadat o RZ?
Od 4.12.04 je na PN, ak jej budem robit RZ, akym dokladom vydokladuje cast mesiaca, kedy uz nebola nasim zamestnancom?
DAKUJEM
vladan
12.01.05,13:22
- k prvej otázke pozri zákon o dani z príjmov § 33 ods. 7
- k druhej otázke, áno môže požiadať o ročné zúčtovanie dane, ak si bola jej posledným zamestnávateľom, u ktorého si uplatňovala nezdaniteľnú časť. Potvrdenie o výplate nemocenského by mala na požiadanie vydať Sociálna poisťovňa
Pekný deň
anka1
13.01.05,09:47
Ak nastúpila zamestnankyňa po materskej dovolenke v júly 2004 do zamestnania, má nárok na odpočitateľnú položku len vo výške 40.416,- Sk ( za 6 mesiacov) alebo na celú vo výške 80.832,- Sk?
zuzana11
13.01.05,09:57
Podľa mňa má nárok na odpočítateľnú položku za celý rok teda na 80 832,-



Pre MISURKA : Len na tie 3 mesiace , a ostáva jej aj keď nedosiahla potrebný príjem. Ako spomenula Vladan Zákon o dani z príjmov § 33.
zuzana11
13.01.05,10:07
A ešte raz sa chcem opýtať pléna na ten sobášny list a čestné prehlásenie , že bol zamestnanec dobrovoľne nezamestnaný ? Myslíte , že to potrené dokladovať ?

Ja by som to asi žiadala, aj keď veď zamestnanec v žiadosti o vykonanie RZD si vypíše za koľko mesiacov si uplatňuje na manželku a podpíše to , ale ....

A ako sa tak pozerám , chodí mi sem aj tak veľa zamestnancov , ktorí silou mocou chcú potvrdenie , že oni si neuplatňujú DB na dieťa. Tak som niekedy na pochybách či to nezačnem vyžadovať aj ja. Ale asi nie. Aj tak mam čo robiť.
anka1
13.01.05,11:24
Ak nastúpila zamestnankyňa po materskej dovolenke v júly 2004 do zamestnania, má nárok na odpočitateľnú položku len vo výške 40.416,- Sk ( za 6 mesiacov) alebo na celú vo výške 80.832,- Sk?VLADAn, aj podľa tvojho názoru má nárok na celú odpočitateľnú položku vo výške 80.832,- SK?
vladan
13.01.05,11:47
áno, nezdaniteľná časť základu dane sa nijako nekráti, nereže, neutína :D Patrí občanovi celá celučičká (ale jasné, že s dodržaním § 11)
misurka
13.01.05,12:39
Pochopila som §33 spravne?

Ak zamestnanec ma zdanitelne prijmy aspon vo výske 6-násobku minim. mzdy, má nárok na celorocny bonus, aj ked nebol v pracovnom pomere cely kalend. rok?
vladan
13.01.05,12:41
áno, správne :D ... ale tieto príjmy musia byť buď podľa § 5 alebo § 6
jana991
13.01.05,15:07
Mam len taký dotaz, keď chce pracovník, ktorý u nás pracoval 1 mesiac na DOVP nejaké potrvdenie pre daňové priznanie, tak mu vyplním Potvrdenie o zúčt. a vyplatených príjmoch FO......

Je to to tlačivo, ktoré som priložila?
vladan
13.01.05,15:11
áno správe :D ... toto tlačivo mu vyplníš :D
misurka
14.01.05,07:09
Ak bol zamestnanec urcite obdobie v evidenci uradu prace, potrebujem k roc. zuctovaniu nejake specialne potvrdenie, alebo staci rozhodnutie o zaradeni a vyradeni z evidencie? Alebo mam zamestnanca poslat po osobitne potvrdenie na UP pre potreby roc. zuctovania?
Bubika
14.01.05,07:29
Ak bol zamestnanec urcite obdobie v evidenci uradu prace, potrebujem k roc. zuctovaniu nejake specialne potvrdenie, alebo staci rozhodnutie o zaradeni a vyradeni z evidencie? Alebo mam zamestnanca poslat po osobitne potvrdenie na UP pre potreby roc. zuctovania?
Asi bude stačiť aj rozhodnutie o vyradení - malo by v ňom byť vyznačené od kedy bol v evidencii. Lenže toto rozhodnutie by si mal nechať pracovník asi pre svoje potreby v prípade potreby - keď bude dokladovať odpracované roky a pod. Takže možno bude lepšie, ak prinesie doklad z ÚP o evidencii od-do.
viktoria
14.01.05,07:33
Ako to bude pri uplatnení nezdaniteľnej časti na manželku ak má živnosť, avšak nemala žiadne príjmy zo živnosti, poberala nemocenské a potom materské?
timejka200
06.01.10,17:09
ak robím ročné zúčtovnaie zamestnancom a preplatky resp. nedoplatky vraciam vo výplate čo musím odovzdať na danový úrad aké tlačivo? alebo prehľad
informatik
12.01.10,07:59
Pri vypĺňaní žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň, keď chcem, aby mi v prípade vyčísleného preplatku na daniach, bola táto suma vyplatená, v časti VI. si budem UPLATŇOVAŤ postup podľa §43 ods.7 zákona?
A čo časť V.? Ak som mala príjmy, z ktorých mi daň bola vyberaná zrážkou, vtedy nežiadam o priznanie a vyplatenie zamestnaneckej prémie, však?
petia
23.02.10,13:07
Prosim ako je to so zamestnaneckou prémiou v prípade 3.mesačného prac pomeru a potom do konca roka DOVP u toho istého zamestnávatela ?
Timka1
23.02.10,13:11
Prosim ako je to so zamestnaneckou prémiou v prípade 3.mesačného prac pomeru a potom do konca roka DOVP u toho istého zamestnávatela ?

zamestnanec musí poberať príjmy zo závislej činnosti - z pracovnej zmluvy aspoň 6 kal. mesiacov (nemusia ísť po sebe), do toho počtu sa neráta kal. mesiac v ktorom mal príjem len na základe dohody vykonávanej mimo pracovného pomeru
MGiti
23.02.10,16:22
Dobrý deň, poprosila by som o radu - mám zamestnanca, ktorý bol do konca mája 2009 zamestnancom u inej firmy. Potom bol 2 týždne na DOVp zasa u druhej f. ale nebol prihlásený na úrade práce a tiež sa neprihlásil ako nezamestnaný ani do SP. Po tých 2 týždňoch čiže v polovici júna prišiel k nám do PP. Teraz by chcel aby som mu urobila ročné zúčtovanie za r.2009. Doniesol mi potvrdenie z predchádzajúceho zamestnania a aj doklad o DOVP. Len príjem z DOVP mi nepredložil nakoľko nedostal vyplatenú mzdu za to obdobie. Neviem či mu môžem spraviť RZ za zamestnávateľa, keď za to obdobie 2 týždňov nebol prihlásený v SP ani na úrade práce. Má si podať sám daňové priznanie?
rodina1
23.02.10,17:17
Dobrý deň, poprosila by som o radu - mám zamestnanca, ktorý bol do konca mája 2009 zamestnancom u inej firmy. Potom bol 2 týždne na DOVp zasa u druhej f. ale nebol prihlásený na úrade práce a tiež sa neprihlásil ako nezamestnaný ani do SP. Po tých 2 týždňoch čiže v polovici júna prišiel k nám do PP. Teraz by chcel aby som mu urobila ročné zúčtovanie za r.2009. Doniesol mi potvrdenie z predchádzajúceho zamestnania a aj doklad o DOVP. Len príjem z DOVP mi nepredložil nakoľko nedostal vyplatenú mzdu za to obdobie. Neviem či mu môžem spraviť RZ za zamestnávateľa, keď za to obdobie 2 týždňov nebol prihlásený v SP ani na úrade práce. Má si podať sám daňové priznanie?
Ročné zúčtovanie mu môžeš urobiť. To, že nebol prihlásený na úrade práce ani na SP nie je pre teba rozhodujúce. Toto obdobie mu bude chýbať pri odchode do dôchodku, ale na vykonanie RZ to nemá vplyv.
MGiti
23.02.10,20:37
Ďakujem ..
sybila3
24.02.10,08:12
chcem Vás poprosiť o radu čo s tým: volal mi zamestnanec, vo firme mi ho szčo kázal prihlásiť od 1,1,2010, čo som aj urobila, teraz volal, že od 1.1.-30.6.2009 bol nezamestnaný-to má aj potvrdenie, od 1.7.-17.9.2009 bol u zamestnávateľa, ktorý už neexistuje, ani mzdu mu nevyplatil, súdi sa s ním, nemá od neho ani zápočtový list ani potvrdenie o príjme, od 1.10. robí u tohoto zamestnávateľa ale on mi kázal ho prihlásiť do SP a ZP až 1.1.2010 a aj výplatu som robila za toto obdobie, čo by sa s tým dalo robiť, lebo keď nemá odrobených 6 mesiacov nemá nárok ani na zam. prémiu ani na daňový bonus na dve deti? ako mu pomôcť? ďakujem
sybila3
24.02.10,08:44
poradíte mi niekto?ja si vždy vyžieram to najhoršie, buď opravujem stále po niekom niečo, ešte som neprebrala účto, čo by bolo v poriadku.
mirčiak
24.02.10,09:34
Dobrý deň, chcem sa uistiť a spýtať. Manželia, ktorí nie sú živnostníci, počas roku 2009 prenajímali byty a v ich daňových priznaniach sa teda rozdelia príjmy a výdavky z týchto prenájmov medzi nich na polovicu? Takto som sa to dočítala v zákone ked sú manželia, ale nie som si istá. Ďalej ak nie sú platiteľmi DPH tak výdavky z bločkov a faktúr sa rátajú vrátane DPH alebo len bez DPH? A keď za rok 2008 podávali daňové priznanie tak si uplatnili výdavky 40% z príjmov. Teraz chcú uviesť reálne výdavky aké mali v priebehu roka. Dá sa to bez problémov takto ked rok predtým uplatňovali výdavky percentom? Ďakujem za pomoc lebo s takýmito vecami nemám skúsenosti.
rodina1
24.02.10,09:37
chcem Vás poprosiť o radu čo s tým: volal mi zamestnanec, vo firme mi ho szčo kázal prihlásiť od 1,1,2010, čo som aj urobila, teraz volal, že od 1.1.-30.6.2009 bol nezamestnaný-to má aj potvrdenie, od 1.7.-17.9.2009 bol u zamestnávateľa, ktorý už neexistuje, ani mzdu mu nevyplatil, súdi sa s ním, nemá od neho ani zápočtový list ani potvrdenie o príjme, od 1.10. robí u tohoto zamestnávateľa ale on mi kázal ho prihlásiť do SP a ZP až 1.1.2010 a aj výplatu som robila za toto obdobie, čo by sa s tým dalo robiť, lebo keď nemá odrobených 6 mesiacov nemá nárok ani na zam. prémiu ani na daňový bonus na dve deti? ako mu pomôcť? ďakujem
Keďže je zamestnanec u vás zamestnaný "oficiálne" až od 01. 01. 2010, nech si daňový bonus za rok 2009 uplatní jeho manželka. Za obdobie od 1.10. - 31.912.2009 asi od vás nebude mať žiadne potvrdenie o príjme (išlo o "čiernu prácu"). Ak od zamestnávateľa, ktorý už neexistuje a bude mu neskôr vyplatená mzda, dostane potvrdenie, potom by si, podľa mňa, mohol podať sám dodatočné daňové priznanie.
hajni
24.02.10,09:58
Dobrý deň, chcem sa uistiť a spýtať. Manželia, ktorí nie sú živnostníci, počas roku 2009 prenajímali byty a v ich daňových priznaniach sa teda rozdelia príjmy a výdavky z týchto prenájmov medzi nich na polovicu? Takto som sa to dočítala v zákone ked sú manželia, ale nie som si istá. Ďalej ak nie sú platiteľmi DPH tak výdavky z bločkov a faktúr sa rátajú vrátane DPH alebo len bez DPH? A keď za rok 2008 podávali daňové priznanie tak si uplatnili výdavky 40% z príjmov. Teraz chcú uviesť reálne výdavky aké mali v priebehu roka. Dá sa to bez problémov takto ked rok predtým uplatňovali výdavky percentom? Ďakujem za pomoc lebo s takýmito vecami nemám skúsenosti.
Od dane je oslobodený príjem z prenájmu do výšky 5-násobku životného minima ( na rok 2009 je to suma 894,60 eur). Ak úhrn týchto príjmov presiahne v zdaňovacom období sumu 5-násobku platného životného minima, do základu dane sa zahrnú príjmy nad takto stanovenú sumu, pričom výdavky sa zistia pomernou časťou pripadajúcou na oslobodené ako aj na zdaniteľné príjmy.
Príjmy, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, za zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich.
Môžu si uplatniť 40% paušálne výdavky, alebo skutočné.
Z bločkov a z faktúr berieš sumu aj s DPH, teda sumu na úhradu.
mirčiak
24.02.10,10:14
Od dane je oslobodený príjem z prenájmu do výšky 5-násobku životného minima ( na rok 2009 je to suma 894,60 eur). Ak úhrn týchto príjmov presiahne v zdaňovacom období sumu 5-násobku platného životného minima, do základu dane sa zahrnú príjmy nad takto stanovenú sumu, pričom výdavky sa zistia pomernou časťou pripadajúcou na oslobodené ako aj na zdaniteľné príjmy.
Príjmy, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, za zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich.
Môžu si uplatniť 40% paušálne výdavky, alebo skutočné.
Z bločkov a z faktúr berieš sumu aj s DPH, teda sumu na úhradu.

Ďakujem veľmi mi to pomohlo. :)
sybila3
24.02.10,10:53
Keďže je zamestnanec u vás zamestnaný "oficiálne" až od 01. 01. 2010, nech si daňový bonus za rok 2009 uplatní jeho manželka. Za obdobie od 1.10. - 31.912.2009 asi od vás nebude mať žiadne potvrdenie o príjme (išlo o "čiernu prácu"). Ak od zamestnávateľa, ktorý už neexistuje a bude mu neskôr vyplatená mzda, dostane potvrdenie, potom by si, podľa mňa, mohol podať sám dodatočné daňové priznanie.
volala som mu, ale jeho manželka si nemôže uplatniť, lebo pracuje v rakúsku.
spätne ho nijako neprihlásim, vlastne odrobil oficiálne 2,5 mesiaca.
JaHu
24.02.10,11:07
Prajem vsetkym pekny den.
Rada by som sa spytala: Zapocitava sa prijem zo zahranicia do vlastneho prijmu manzela na ucely uplatnenia nezdanitelnej casti ZD. Teda - manzel pracoval v roku 2009 prevazne v zahranici, mozem si ja uplatnit na neho NCZD? Jeho prijem v zahranici samozrejme presiahol zakonom povolenu hranicu :mee:
Dakujem. Jana
hajni
24.02.10,14:21
Prajem vsetkym pekny den.
Rada by som sa spytala: Zapocitava sa prijem zo zahranicia do vlastneho prijmu manzela na ucely uplatnenia nezdanitelnej casti ZD. Teda - manzel pracoval v roku 2009 prevazne v zahranici, mozem si ja uplatnit na neho NCZD? Jeho prijem v zahranici samozrejme presiahol zakonom povolenu hranicu :mee:
Dakujem. Jana
Aj príjem zo zahraničia sa započítava do príjmov, a keďže presiahol sumu 4025,7 eur, tak si nemôžeš uplatniť NČZD na manžela.
sybila3
24.02.10,15:23
s tým minulým rokom mu už asi nič neurobím, aj tak by mu tam chýbalo pol mesiaca aby mal odr. 6 mesiacov, ale môžem mu vyplatiť DB už aj za január, síce nemal príjem 1733-neodrobil 6 mesiacov, rodné listy mi pošle aj potvrdenie zo škôl má.
rodina1
24.02.10,16:25
s tým minulým rokom mu už asi nič neurobím, aj tak by mu tam chýbalo pol mesiaca aby mal odr. 6 mesiacov, ale môžem mu vyplatiť DB už aj za január, síce nemal príjem 1733-neodrobil 6 mesiacov, rodné listy mi pošle aj potvrdenie zo škôl má.
Ak spĺňa podmienky na uplatnenie DB, môžeš mu ho vyplatiť už od januára.
JaHu
24.02.10,20:22
dakujem hajni, necakala som, ze to bude inak :(
sybila3
25.02.10,10:40
Ak spĺňa podmienky na uplatnenie DB, môžeš mu ho vyplatiť už od januára.
splňa to, že povedal, že mi pošle rodné listy, že mi pošle potvrdenia zo školy ale príjem vyzerá, že za min. rok nemal skoro žiadny, nevadí? je tam predpoklad, že tento rok odrobí pol roka.
rodina1
26.02.10,16:55
splňa to, že povedal, že mi pošle rodné listy, že mi pošle potvrdenia zo školy ale príjem vyzerá, že za min. rok nemal skoro žiadny, nevadí? je tam predpoklad, že tento rok odrobí pol roka.
Daňový bonus mu vyplať, až keď budeš mať v rukách rodné listy detí a potvrdenie o návšteve školy. Keď to nebude už za január, tak sa mu to prípadne doplatí zase na budúci rok v ročnom zúčtovaní dane. Skôr, než budeš mať doklady, by som daňový bonus nevyplácala.
drobeceva
26.02.10,17:03
splňa to, že povedal, že mi pošle rodné listy, že mi pošle potvrdenia zo školy ale príjem vyzerá, že za min. rok nemal skoro žiadny, nevadí? je tam predpoklad, že tento rok odrobí pol roka.
To, že sľuboval, že pošle RL a potvrdenia zo školy, to ešte neznamená, že to splní. Takže začni vyplácať, ak Ti všetko potrebné predloží.
mirčiak
04.03.10,09:39
Dobrý deň, ja by som len také uistenie. Preplatok z RZZP, z ktorého ZP zrazila zrážkovú daň sa môže uvádzať aj v ročnom zúčtovaní ak už za rok 2009 dotyčný človek nebol živnostníkom. Či musí podať DP A alebo B? Ďakujem
ivustek
04.03.10,09:53
Dobrý deň, ja by som len také uistenie. Preplatok z RZZP, z ktorého ZP zrazila zrážkovú daň sa môže uvádzať aj v ročnom zúčtovaní ak už za rok 2009 dotyčný človek nebol živnostníkom. Či musí podať DP A alebo B? Ďakujem

Ak ZP vráti poistencovi preplatok až v zdaňovacom období, keď už nemá príjmy podľa §6, tak sa tento príjem považuje za Ostatný príjem podľa § 8 a daňovník môže:
1. podať DP "B" a tento príjem v celkovej výške uviesť ako iný príjem a zrazenú daň ako preddavok na daň
2. vrátený preplatok považovať za vysporiadaný a teda stačí podať DP"A"/ak sú iba príjmy zo závislej činnosti/
mirčiak
04.03.10,10:08
Ak ZP vráti poistencovi preplatok až v zdaňovacom období, keď už nemá príjmy podľa §6, tak sa tento príjem považuje za Ostatný príjem podľa § 8 a daňovník môže:
1. podať DP "B" a tento príjem v celkovej výške uviesť ako iný príjem a zrazenú daň ako preddavok na daň
2. vrátený preplatok považovať za vysporiadaný a teda stačí podať DP"A"/ak sú iba príjmy zo závislej činnosti/

Aha ešte že som sa spýtala. A ak bude považovať túto zrážkovú daň za vysporiadanú tak musí automaticky považovať aj zrážkovú daň z príjmov podľa § 5 za vysporiadanú, či tú si môže uplatniť ako preddavok v DP typ A?
ivustek
04.03.10,10:15
Ak sa považuje preplatok za vysporiadaný, v DP sa už neuvádza ani príjem tohto preplatku ani zrazenú daň z tohto preplatku. Ale ak bola zrážková daň daň pri príjmoch podĺa§5, ktorá je uvedená na potvrdení od zamestnávateľa za rok 2009 tak tá ide do DP. Do DP sa uvádzajú všetky príjmy z tohto potvrdenia a tiež zaplatená daň.
mirčiak
04.03.10,10:26
Ak sa považuje preplatok za vysporiadaný, v DP sa už neuvádza ani príjem tohto preplatku ani zrazenú daň z tohto preplatku. Ale ak bola zrážková daň daň pri príjmoch podĺa§5, ktorá je uvedená na potvrdení od zamestnávateľa za rok 2009 tak tá ide do DP. Do DP sa uvádzajú všetky príjmy z tohto potvrdenia a tiež zaplatená daň.

Jasne chápem ďakujem. Tak ešte ma napadlo ak bude považovať zrážkovú daň z RZZP za vysporiadanú a zrážkovú daň z príjmov podľa § 5 nebude považovať za vysporiadanú tak sa mu môže urobiť aj ročné zúčtovanie? Či aj tak musí podať DP typ A? A ak by považoval zrážkovú daň z príjmov § 5 tiež za vysporiadanú, tak myslím že už môže sa mu urobiť aj ročné zúčtovanie.
ivustek
04.03.10,10:31
Ak mal iba príjmy zo závislej činnosti, tak stačí urobiť ročné zúčtovanie u zamestnávateľa a nemusí robiť DP. A v ročnom zúčtovaní môže tú zrážkovú daň uplatniť, nemusí ju považovať za vysporiadanú.
bendo
04.03.10,10:49
Ahojte, chcem sa uistiť.
1. Zamestnankyne, ktoré sú na materskej a nemali žiadny príjem za rok 2009 nemusia žiadať o vykonanie roč. zúčtovania, však?
2. Treba im zaslať nulové tlačivo Potvrdenie o zdan.príjmoch za r.2009? Ďakujem
bendo
04.03.10,11:53
Ahojte, chcem sa uistiť.
1. Zamestnankyne, ktoré sú na materskej a nemali žiadny príjem za rok 2009 nemusia žiadať o vykonanie roč. zúčtovania, však?
2. Treba im zaslať nulové tlačivo Potvrdenie o zdan.príjmoch za r.2009? Ďakujem

Posúvam...
mirčiak
09.03.10,06:34
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ak vyjdú z ročného zúčtovania zamestnancov preplatky a odvody firmy na daň nebudú nabližší mesiac stačiť na poníženie o zaplatené preplatky na dani a zamestnaneckú prémiu a tiež daňový bonus, treba požiadať DU o vrátenie rozdielu alebo si firma môže ponížiť odvody na dani aj ďalší mesiac až do konca roka? A ešte pri preplatkoch z ročného zúčtovania, zamesntaneckej prémii a doplatenom daňovom bonuse si môže firma ponížiť aj zrážkovú daň či len odvody na preddavky? Alebo je to nejak podelené? Ďakujem za pomoc.
mirčiak
09.03.10,08:37
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ak vyjdú z ročného zúčtovania zamestnancov preplatky a odvody firmy na daň nebudú nabližší mesiac stačiť na poníženie o zaplatené preplatky na dani a zamestnaneckú prémiu a tiež daňový bonus, treba požiadať DU o vrátenie rozdielu alebo si firma môže ponížiť odvody na dani aj ďalší mesiac až do konca roka? A ešte pri preplatkoch z ročného zúčtovania, zamesntaneckej prémii a doplatenom daňovom bonuse si môže firma ponížiť aj zrážkovú daň či len odvody na preddavky? Alebo je to nejak podelené? Ďakujem za pomoc.

vie niekto poradiť?
Timka1
09.03.10,08:43
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ak vyjdú z ročného zúčtovania zamestnancov preplatky a odvody firmy na daň nebudú nabližší mesiac stačiť na poníženie o zaplatené preplatky na dani a zamestnaneckú prémiu a tiež daňový bonus, treba požiadať DU o vrátenie rozdielu alebo si firma môže ponížiť odvody na dani aj ďalší mesiac až do konca roka? A ešte pri preplatkoch z ročného zúčtovania, zamesntaneckej prémii a doplatenom daňovom bonuse si môže firma ponížiť aj zrážkovú daň či len odvody na preddavky? Alebo je to nejak podelené? Ďakujem za pomoc.

vyplatené preplatky dane a zamestnaneckú prémiu a tiež daňový bonus môžeš ponižovať aj ďalší mesiac o preddavky na daň za bežný mesiac
mirčiak
09.03.10,09:34
vyplatené preplatky dane a zamestnaneckú prémiu a tiež daňový bonus môžeš ponižovať aj ďalší mesiac o preddavky na daň za bežný mesiac

Ďakujem ale môžu sa ponižovať len preddakvy či môžem použiť aj zrážkovú daň?
mirčiak
09.03.10,10:47
Ďakujem ale môžu sa ponižovať len preddakvy či môžem použiť aj zrážkovú daň?

Vie niekto poradiť?
rodina1
09.03.10,11:14
Ďakujem ale môžu sa ponižovať len preddakvy či môžem použiť aj zrážkovú daň?
Ak z ročného zúčtovania vychádza preplatok na preddavkovej dani, tak o tento preplatok môžeš ponižovať len odvod preddavkovej dane. Zrážkovú daň môžeš použiť na poníženie daňového bonusu.
mirčiak
11.03.10,12:54
Ak z ročného zúčtovania vychádza preplatok na preddavkovej dani, tak o tento preplatok môžeš ponižovať len odvod preddavkovej dane. Zrážkovú daň môžeš použiť na poníženie daňového bonusu.

No dnes som bola na informačnom dni daňového úradu a pýtala som sa na toto ponižovanie odvodov na daniach. Bolo mi povedané že môžem použiť aj zrážkovú daň na všetko čo teraz ked nad tým rozmýšlam sa mi nezdá. Neviem či budú aj nové tlačivá prehľadov ak niekto vie prosím dajte vedieť. Možno že tam budú nejaké nové kolónky lebo v doterajších prehľadoch to ani tam nemám kde uviesť. Je to riadne komplikované sa mi vidí. Ak má s tým niekto skúsenosti budem rada ak sa podelí. Ďakujem
Anja111
11.03.10,15:18
No dnes som bola na informačnom dni daňového úradu a pýtala som sa na toto ponižovanie odvodov na daniach. Bolo mi povedané že môžem použiť aj zrážkovú daň na všetko čo teraz ked nad tým rozmýšlam sa mi nezdá. Neviem či budú aj nové tlačivá prehľadov ak niekto vie prosím dajte vedieť. Možno že tam budú nejaké nové kolónky lebo v doterajších prehľadoch to ani tam nemám kde uviesť. Je to riadne komplikované sa mi vidí. Ak má s tým niekto skúsenosti budem rada ak sa podelí. Ďakujem
Pozri:
mirčiak
11.03.10,17:47
Pozri:

Ďakujem :). Takže podľa toho tlačiva to vypadá tak, že zrážková daň sa bude môcť ponížiť len na vyplatený daňový bonus a zamestnaneckú prémiu. Čiže preplatky na daniach sa budú znižovať len z preddavkov. Dúfam že tomu rozumiem dobre. Len mi teraz nie je jasné ako to bude zachytené účtovne ked ja mám na účte 342 analytiku, čiže zvlášť preddavky a zvlášť zrážkovú daň. Toto síce nesúvisí s touto témou ale ma to v rámci tohto napadlo. Ak by niekto sa vedel vyjadriť tak by som bola rada. :)
IvetaH
11.03.10,18:23
Dobrý večer,
prosím vás prekontrolujte mi nižšie uvedený výpočet. Robím ročné zúčtovanie a zamestnancovi vyšlo, že 603 € preplatok. Je to možné, alebo robím chybu?
Robil celý rok, 6 mesiacov na skrátený úväzok a 6 mesiacov na plný úväzok.
Ďakujem pekne.

celkom príjem 2566,71
poistné -341,51
základ dane 2225,20
nezdaniteľná časť 4025,70
základ dane
na nezam.prémiu 3072,96
počet mesiacov 12
prémia 181,03
predd. daň zaplat. -368,94
zrážk. daň zaplat. -53,79
preplatok dane -422,73
celkom preplatok 603,76€
Timka1
11.03.10,18:30
Dobrý večer,
prosím vás prekontrolujte mi nižšie uvedený výpočet. Robím ročné zúčtovanie a zamestnancovi vyšlo, že 603 € preplatok. Je to možné, alebo robím chybu?
Robil celý rok, 6 mesiacov na skrátený úväzok a 6 mesiacov na plný úväzok.
Ďakujem pekne.

celkom príjem 2566,71
poistné -341,51
základ dane 2225,20
nezdaniteľná časť 4025,70
základ dane
na nezam.prémiu 3072,96
počet mesiacov 12
prémia 181,03
predd. daň zaplat. -368,94
zrážk. daň zaplat. -53,79
preplatok dane -422,73
celkom preplatok 603,76€



máš to správne, to si počas roka neuplatňoval NČ? že má také preddavky na daň?
Juliska2
11.03.10,18:44
Dobrý večer,
prosím vás prekontrolujte mi nižšie uvedený výpočet. Robím ročné zúčtovanie a zamestnancovi vyšlo, že 603 € preplatok. Je to možné, alebo robím chybu?
Robil celý rok, 6 mesiacov na skrátený úväzok a 6 mesiacov na plný úväzok.
Ďakujem pekne.

celkom príjem 2566,71
poistné -341,51
základ dane 2225,20
nezdaniteľná časť 4025,70
základ dane
na nezam.prémiu 3072,96
počet mesiacov 12
prémia 181,03
predd. daň zaplat. -368,94
zrážk. daň zaplat. -53,79
preplatok dane -422,73
celkom preplatok 603,76€
nemal uplatnený odpočet dane počas roka?, prečo mal takú zrazenú daň?
Tamila
11.03.10,18:46
Ak má základ dane nižší ako NČZD, zákonite sa mu musí vrátiť celá daň. Ale pýtam sa ako Timka1, nemal podpísané vyhlásenie? Daň by sa mu nevrátila jedine v tom prípade, že by bol k 1.1.2009 starobný dôchodca, to by nemal ani nárok na ZP.
IvetaH
11.03.10,19:03
Ďakujem vám za rýchlu odpoveď, by som ani nespala.
Nemal podpísané vyhlásenie, to je pravda. Len ma zarazila tá suma 602€, nikto toľko nemal.
Ešte raz ďakujem.
Timka1
11.03.10,19:04
Ďakujem vám za rýchlu odpoveď, by som ani nespala.
Nemal podpísané vyhlásenie, to je pravda. Len ma zarazila tá suma 602€, nikto toľko nemal.
Ešte raz ďakujem.

no to je preto, že nemal podpísané vyhlásenie
mirčiak
16.03.10,09:56
Prosím vás viete mi poradiť ak ma zamestnanec, ktorý je na dohodu, požiada o vykonanie ročného zúčtovania mám mu uplatniť aj nezdaniteľnú časť na daňovníka ak mu vznikne nárok? Lebo už mám v tom chaoz a nie som si istá. Vyhlásenie podpísané nemá a v žiadosti to nie je presne špecifikované. Ďakujem za pomoc.
Timka1
16.03.10,09:58
Prosím vás viete mi poradiť ak ma zamestnanec, ktorý je na dohodu, požiada o vykonanie ročného zúčtovania mám mu uplatniť aj nezdaniteľnú časť na daňovníka ak mu vznikne nárok? Lebo už mám v tom chaoz a nie som si istá. Vyhlásenie podpísané nemá a v žiadosti to nie je presne špecifikované. Ďakujem za pomoc.

áno uplatňuješ mu NČ, ak mal zrážkovú daň z dohody, budeš ju považovať za preddavkovú a bude mať preplatky dane
mijadave
16.03.10,20:39
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám zamestnanca, ktorý nastúpil v auguste 2009 a požiadal ma o ročné zúčtovanie dane. Priniesol mi potvrdenie o príjmoch od predchádzajúceho zamestnávateľa za obdobie 2009, kde má ale uvedené v zúčtovaných a vyplatených príjmoch aj mesiac 12/2008. Keď som hovorila s ich účtovníčkou, povedala mi, že tento príjem im bol vyplatený až vo februári 2009, nakoľko firma mala problémy a taktiež, že príjem za daný mesiac si tým pádom ani neuplatnil v ročnom zúčtovaní za rok 2008. Chcem sa teda opýtať, či to tak môžem akceptovať a zahrnúť mu to v roku 2009 a či sa to dá niekde nájsť v zákone. Som v tomto nová a nemá mi kto poradiť. Vopred ďakujem.
jacekova
16.03.10,20:40
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám zamestnanca, ktorý nastúpil v auguste 2009 a požiadal ma o ročné zúčtovanie dane. Priniesol mi potvrdenie o príjmoch od predchádzajúceho zamestnávateľa za obdobie 2009, kde má ale uvedené v zúčtovaných a vyplatených príjmoch aj mesiac 12/2008. Keď som hovorila s ich účtovníčkou, povedala mi, že tento príjem im bol vyplatený až vo februári 2009, nakoľko firma mala problémy a taktiež, že príjem za daný mesiac si tým pádom ani neuplatnil v ročnom zúčtovaní za rok 2008. Chcem sa teda opýtať, či to tak môžem akceptovať a zahrnúť mu to v roku 2009 a či sa to dá niekde nájsť v zákone. Som v tomto nová a nemá mi kto poradiť. Vopred ďakujem.


ja by som proste vychádzala z toho dokladu ktorý máte v rukách,lebo koniec koncov ten bude aj prílohou RZZP
Lanaj
16.03.10,21:04
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám zamestnanca, ktorý nastúpil v auguste 2009 a požiadal ma o ročné zúčtovanie dane. Priniesol mi potvrdenie o príjmoch od predchádzajúceho zamestnávateľa za obdobie 2009, kde má ale uvedené v zúčtovaných a vyplatených príjmoch aj mesiac 12/2008. Keď som hovorila s ich účtovníčkou, povedala mi, že tento príjem im bol vyplatený až vo februári 2009, nakoľko firma mala problémy a taktiež, že príjem za daný mesiac si tým pádom ani neuplatnil v ročnom zúčtovaní za rok 2008. Chcem sa teda opýtať, či to tak môžem akceptovať a zahrnúť mu to v roku 2009 a či sa to dá niekde nájsť v zákone. Som v tomto nová a nemá mi kto poradiť. Vopred ďakujem.

Predchádzajúci zamestnávateľ postupoval správne. Príjmy za rok 2008, ktoré neboli vyplatené do 31.1.2009 nemohli byť zahrnuté do zdaňovacieho obdobia r. 2008, ale až do toho obdobia, keď boli skutočne vyplatené.

§ 4
Základ dane
(3) Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie.
mijadave
16.03.10,21:08
Ďakujeeeeeeem za rýchlu odpoveď, veľmi ste mi pomohli. :)