tammara
24.11.06,11:16
DHIM do 30000.-Sk v JU uctujeme do prevadzkovej rezie, alebo do materialu?
ZDENIELA
24.11.06,10:20
Keď ja účtujem o nákupe DHIM v účtovnom softe, kód priradený k nákupu DHIM mi zvyšuje nákup materiálu, teda nákup DHIM zapisujem do kolonky nákup materiálu.
tima
25.11.06,15:40
Ja by som sa chcela spytat k tejto teme, ked
som živnostníčka-neplátca DPH, pre mňa je
DHIM cena aj s DPH?
Danila
25.11.06,15:41
Ja by som sa chcela spytat k tejto teme, ked
som živnostníčka-neplátca DPH, pre mňa je
DHIM cena aj s DPH?Je to tak.
Manual
25.11.06,15:41
Ja by som sa chcela spytat k tejto teme, ked
som živnostníčka-neplátca DPH, pre mňa je
DHIM cena aj s DPH?
Ano tak ako píšeš.
MILKA58
25.11.06,18:16
Ja to účtujem do prevádzkovej réžie. Je to veľká chyba?
Zoltán Kovács
26.11.06,09:12
Nie je to chyba. Ja to tiež účtujem do prev.réžie.
Jana Acsová
26.11.06,09:21
Je to chyba, nie je to chyba ... Tak ako? Každý si musí spraviť názor sám a oprieť sa pri tom o všetky známe východiská, ktoré môže použiť.

V tejto súvislosti upozorňujem na postupy účtovania:

§ 5 ods. 6 "Hmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná 30 tis., alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého majetku, možno účtovať ako zásoby." (čiže zmienka o réžii tu nie je).

§ 7 ods. 2 "Ako materiál sa účtuje ... majetok podľa § 5 ods. 6 do doby jeho uvedenia do užívania." (V postupoch je chybná odvolávka na odsek 5, myslí sa tým však odsek 6.) ... rovnako žiadna zmienka o réžii.

§ 12 ods. 2 "Ak má účtovná jednotka vnútorný predpis o druhoch materiálu účtovaných priamo do spotreby, účtuje sa materiál bez jeho zúčtovania na sklad."

Kde sme sa dostali? Okrem iného ak k smernici. Nepodceňujme účtovanie zásob v jednoduchom účtovníctve, rovnako ako ani netvrďme jednoznačne "čo je správne".Čo je správne pre jedného, nemusí byť správne pre iného. Správností je viac, ale vyplývajú z interných potrieb firmy, ako aj internej úpravy účtovných postupov.
tinaM
26.11.06,18:18
Je to chyba, nie je to chyba ... Tak ako? Každý si musí spraviť názor sám a oprieť sa pri tom o všetky známe východiská, ktoré môže použiť.

V tejto súvislosti upozorňujem na postupy účtovania:

§ 5 ods. 6 "Hmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná 30 tis., alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého majetku, možno účtovať ako zásoby." (čiže zmienka o réžii tu nie je).

§ 7 ods. 2 "Ako materiál sa účtuje ... majetok podľa § 5 ods. 6 do doby jeho uvedenia do užívania." (V postupoch je chybná odvolávka na odsek 5, myslí sa tým však odsek 6.) ... rovnako žiadna zmienka o réžii.

§ 12 ods. 2 "Ak má účtovná jednotka vnútorný predpis o druhoch materiálu účtovaných priamo do spotreby, účtuje sa materiál bez jeho zúčtovania na sklad."

Kde sme sa dostali? Okrem iného ak k smernici. Nepodceňujme účtovanie zásob v jednoduchom účtovníctve, rovnako ako ani netvrďme jednoznačne "čo je správne".Čo je správne pre jedného, nemusí byť správne pre iného. Správností je viac, ale vyplývajú z interných potrieb firmy, ako aj internej úpravy účtovných postupov.

Áno súhlasím. Tiež účtujem v JÚ. DHIM do 30.000,- účtujem do prev.réžie s tým, že vediem evidenciu o nakúpenom DHIM.
Možno to nie je správne, ale rozhodla som sa tak preto, lebo v § 5 ods 6 sa hovorí .........možno účtovať ako zásoby. Teda možno, ale nemusí.
Tiež v § 7 ods 2 sa hovorí,že ako materiál sa účtuje ............do doby jeho uvedenia do používania. DHIM je uvedený do používania hneď.
Je moja úvaha správna?
MILKA58
27.11.06,16:35
Ja to robím presne tak, dám do prev.réžie a vediem si evidenciu. Aj ja sa vlastne riadim slovíčkom "možno", teda nemusím.
renča1
27.11.06,17:32
Nie je správne účtovať HM do 30 tis. do PR.

Slovíčko „možno“ znamená, že ak sa hmotný majetok do 30 tis. nebude na základe odpisov zahrnovat do výdavk.ovplyv.základ dane, tak druhá možnosť je , že takýto majetok sa uplatní do výdav.ovplyv.základ dane len vtedy, ak sa o ňom bude účtovať ako o zásobách. Táto zmena nastala už k 1.1.2005 o.i. týkajúc sa § 5 ods.6, § 7 ods.2 postupoch účtovania v JÚ.

§ 12 ods.2 hovorí o spotrebnom materiáli a to o takom, ktorý sa hlavne používa pri stavebných prácach ako je napr: struk.omietka, ipor, ytong, želez.rohovníky, piesok, lepidlo , atd…. spotrebný materiál možno myslieť aj drobné náradie, napr: rez.kotúče, hmoždinky, šróby, vrtáky, sekáče, špachtle,....(väčšinou sa jedná o veľké množstvo drobného materiálu) . Účtovná jednotka si stanoví hranicu od – do, akej výšky bude spotrebný materiál účtovať do PR a aký bude účtovať do zásob a príjímať na sklad.

Záver: Možno sa opakujem po Janke Acsovej, ale chcela som trošku (dúfam, že sa podarilo a pomôhlo) priblížiť a vysvetliť.:rolleyes:
tinaM
27.11.06,20:54
Nie je správne účtovať HM do 30 tis. do PR.

Slovíčko „možno“ znamená, že ak sa hmotný majetok do 30 tis. nebude na základe odpisov zahrnovat do výdavk.ovplyv.základ dane, tak druhá možnosť je , že takýto majetok sa uplatní do výdav.ovplyv.základ dane len vtedy, ak sa o ňom bude účtovať ako o zásobách. Táto zmena nastala už k 1.1.2005 o.i. týkajúc sa § 5 ods.6, § 7 ods.2 postupoch účtovania v JÚ.

§ 12 ods.2 hovorí o spotrebnom materiáli a to o takom, ktorý sa hlavne používa pri stavebných prácach ako je napr: struk.omietka, ipor, ytong, želez.rohovníky, piesok, lepidlo , atd…. spotrebný materiál možno myslieť aj drobné náradie, napr: rez.kotúče, hmoždinky, šróby, vrtáky, sekáče, špachtle,....(väčšinou sa jedná o veľké množstvo drobného materiálu) . Účtovná jednotka si stanoví hranicu od – do, akej výšky bude spotrebný materiál účtovať do PR a aký bude účtovať do zásob a príjímať na sklad.

Záver: Možno sa opakujem po Janke Acsovej, ale chcela som trošku (dúfam, že sa podarilo a pomôhlo) priblížiť a vysvetliť.:rolleyes:

Tak predsa je to sedenie na PORADE na niečo dobré. Som tu nováčik. Ďakujem za vysvetlenie.Idem si to preúčtovať.
kaja1
28.11.06,05:42
Dobrý deň,
prečítala som si všetky odborné rady /oceňujem hlavne odvolávku na paragrafy/ , tiež som účtovala nákup krátkodobého majetku do PR /analytika/, takže by som to chcela mať správne:
preúčtujem to do materiálu, kde si tiež vytvorím analytiku na krátkodobý majetok a na konci roka urobím evidenciu ?
vopred dakujem
Jana Acsová
28.11.06,07:00
...v § 5 ods 6 sa hovorí .........možno účtovať ako zásoby. Teda možno, ale nemusí."možno" rozumiem tak, že, účtovná jednotka:

1. má možnosť o hmotnom majetku s dobou použiteľnosti dlhšou ako 1 rok a OC nižšou ako 30 tis. Sk účtovať ako o dlhodobom majetku,

alebo

2. má možnosť účtovať o tomto majetku ako o zásobách.

Možno nechápem ako možnosť voľby medzi prevádzkovou réžiou a zásobami, ale medzi účtovaním v rámci dlhodobého majetku a zásobami. A účtovanie zásob spočíva okrem iného aj v interných podmienkach a úpravách účtovných postupov.
Jana Acsová
28.11.06,07:01
...preúčtujem to do materiálu, kde si tiež vytvorím analytiku na krátkodobý majetok a na konci roka urobím evidenciu?Zákon o účtovníctve hovorí o priebežnom účtovaní .-) ... teda priebežnom vyhotovovaní účtovných záznamov.
Beata2
28.11.06,09:59
A čo v prípade, ak podnikateľ kúpil notebok za cca 29000.-, teda cena je nižšia ako 30000.- Sk, doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok.
Môžem ho dať do PR?
Jana Acsová
28.11.06,10:33
A čo v prípade, ak podnikateľ kúpil notebok za cca 29000.-, teda cena je nižšia ako 30000.- Sk, doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok.
Môžem ho dať do PR?Nerobíme rozdiely v tom, či sa jedná o notebook, regál, kopírku, nízkozdvižný vozík atď. Hovoríme o hmotnom majetku a o tom sú všetky príspevky, teda aj príspevky č. 8, 11, 14.
tinaM
28.11.06,10:33
"možno" rozumiem tak, že, účtovná jednotka:

1. má možnosť o hmotnom majetku s dobou použiteľnosti dlhšou ako 1 rok a OC nižšou ako 30 tis. Sk účtovať ako o dlhodobom majetku,

alebo

2. má možnosť účtovať o tomto majetku ako o zásobách.

Možno nechápem ako možnosť voľby medzi prevádzkovou réžiou a zásobami, ale medzi účtovaním v rámci dlhodobého majetku a zásobami. A účtovanie zásob spočíva okrem iného aj v interných podmienkach a úpravách účtovných postupov.
Podľa Postupov účtovania v JÚ je mi to jasné. DM do 30.000,- do réžie som účtovala aj na základe odpovede v rubrike Vy sa pýtate-my odpovedáme v DÚPP č.4/2006´, kde odpoveď na túto otázku znie: "Ako materiál sa účtuje skladovaný materiál, ktorý zahŕňa suroviny,pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok, ktorého ocenenie sa rovná 30 000 Sk alebo je nižšie do doby jeho uvedenia do používania. Vyplýva to z § 7 ods.2 PÚ pre JÚ. Ak je tento majetok daný do spotreby už pri nákupe, je to výdavok OZD v druhovom členení prevádzková réžia." Takže nemožno veriť ani týmto odpovediam? :confused:
Jana Acsová
28.11.06,10:42
Podľa Postupov účtovania v JÚ je mi to jasné. DM do 30.000,- do réžie som účtovala aj na základe odpovede v rubrike Vy sa pýtate-my odpovedáme v DÚPP č.4/2006´, kde odpoveď na túto otázku znie: "Ako materiál sa účtuje skladovaný materiál, ktorý zahŕňa suroviny,pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok, ktorého ocenenie sa rovná 30 000 Sk alebo je nižšie do doby jeho uvedenia do používania. Vyplýva to z § 7 ods.2 PÚ pre JÚ. Ak je tento majetok daný do spotreby už pri nákupe, je to výdavok OZD v druhovom členení prevádzková réžia." Takže nemožno veriť ani týmto odpovediam? :confused:Problém je v tom, že jednoduché účtovníctvo nie je metodicky prepracované.
Čo sa myslí účtovaním ako materiálu?
1. zápis do operatívnej evidencie hmotného majetku?
2. zápis na osobnú kartu zamestnancov, ktorá môže byť súčasťou evidencie hmotného majetku?
3. príjemka a výdajka v rámci evidencie materiálu?
4. zápis v peňažnom denníku kolónka "materiál"?
Ako následne preukazujeme stav majetku? Vedieme evidenciu a inventarizujeme? Je majetok evidovaný na osobných kartách zamestnancov? Kontrolujeme ho? Zosobňujeme prípadné škody (uplatňujeme náhrady) na ňom spôsobené?

Všetko je potrebné brať v súvislostiach. Preto aj každú odpoveď v odbornej literatúre s rezervami v prípade, že nie sú v nej obsiahnuté súvislosti, ktoré vie posúdiť iba každá účtovná jednotka individuálne. A nemožno ani paušalizovať, čo je správne a čo je nesprávne. Najmä čo sa týka "zásob v jednoduchom účtovníctve".
Jana Acsová
28.11.06,10:45
Jedno je však isté, účtujeme tak, aby sme vedeli odpovedať aj na otázku, prečo postupujeme tak, či onak.

A či prevádzková réžia napr. svojou vecnou povahou vystihuje evidenciu, ktorú následne k hmotnému majetku zabezpečujeme.
tinaM
28.11.06,12:24
Jedno je však isté, účtujeme tak, aby sme vedeli odpovedať aj na otázku, prečo postupujeme tak, či onak.

A či prevádzková réžia napr. svojou vecnou povahou vystihuje evidenciu, ktorú následne k hmotnému majetku zabezpečujeme.

Asi tak. Mala som síce aj kontrolu, kde na základe evidencie mi skontrolovali všetky stoličky,stoly a pod. Dopadla dobre. Ale je to fajn, že som si to vedela s Vami vydiskutovať.
Veľmi pekne ďakujem všetkým za názory a odpovede.
Antea
08.12.06,17:13
Práve teraz som tvorila smernicu o účtovaní DHIM a to "možno" som pochopila tak, že to môžem to dať naraz do nákladov a nie postupne ako odpisy, tak neviem.