ajty
24.11.06,14:21
Ahojte,
potrebujem info, ci mozem mat ako zivnostnik, ktory nikoho nezamestnava, dva mobili resp. cisla od jedneho operatora.
Dakujem
Vlasta Č.
24.11.06,13:25
My máme vo firme 4 mobily + 3 pevné linky, záleží len, ako si to majitelia budú obhajovať pri daňovej kontrole, či všetky hovory súviseli s podnikaním.
AHA
24.11.06,13:26
Môžeš ak ich budeš vedieť obkecať napr. ja si mám paušál 60 a popri tom
mám akciu bezvedomie čiže viem zdôvodniť, že aj keď sú dva tak vlastne šetrím finančné prostriedky. ( daňováci mi to uznali).
katarina.j
26.11.06,18:28
Podľa mna ak faktury za mobily obsahuju účtovné naležitosti tak nevidim dôvod nedavat to do nakladov, ved ak je to živnostnik čo potrebuje k výkonu svojej prace telefon, tak je to učtovny doklad aj danovo uznany.
AHA
27.11.06,07:05
Podľa mna ak faktury za mobily obsahuju účtovné naležitosti tak nevidim dôvod nedavat to do nakladov, ved ak je to živnostnik čo potrebuje k výkonu svojej prace telefon, tak je to učtovny doklad aj danovo uznany.
To je síce pravda ale ak je tých telefónov viac a človek si ich nevie obhájiť
tak mu všetky neuznajú taká je prax.
duficek
27.11.06,08:18
Podľa mna ak faktury za mobily obsahuju účtovné naležitosti tak nevidim dôvod nedavat to do nakladov, ved ak je to živnostnik čo potrebuje k výkonu svojej prace telefon, tak je to učtovny doklad aj danovo uznany.
to je pravda, ale ktory zivnostnik nutne POTREBUJE k svojej cinnosti povedzme 5 telefonov? (ak je bez zamestnancov) a naozaj ich pouziva iba na zabezpecenie a udrzanie prijmov, nepouzije ich na osobnu spotrebu? jeden mobil manzelke, dalsi synovi ....
heike
27.11.06,19:21
V prvom rade je potrebné vedieť, či oba tie mobily sa používajú vo firme, teda sú na IČO. Pretože ja robím účtovníctvo podnikateľovi, ktorý má 2 mobily u jedného operátora. Pritom jeden má na IČO a druhý na meno. Je to také "krytie" pre daňovákov - nemali by rýpať do daňovo uznateľných a neuznateľných nákladov.
duficek
27.11.06,19:31
ja mam napriklad pausal na ICO+asi 5-6 easy kariet, ktore obcas dobijam z pausalu, pripadne z podnikatelskeho uctu.
easy karty davam do nedanovych a pausal tiez kratim (java hry, zvonenia atd...)
marcik
28.11.06,05:04
Je dobré mať aj súkromný mobil.Aj ja mám súkr.paušál.Ale aj vo firme 2 mob.u jedného operátora.Lebo jeden mám hovorový,a druhý sms, a veľmi sa mi osvedčil.Lebo ním informujem firmy teda ich majiteľov o tom čo treba ešte doniesť k dokladom, alebo či budu platiť DPH.A čo je nové či netreba zmeniť odvody. No miniem ďaleko menej ako by som im mala telefonovať!je to už overené niekoľko rokov!
ajty
29.11.06,13:25
Obidva telefony budu vedene na ICO... pretoze z toho, co sa tu pise, by som mal mat jeden na ICO, druhy na meno....... ja si potrebujem obidva davat do nakladov....
duficek
29.11.06,14:15
nie je problem si dat oba telefony do nakladov.
problem je, ked das jeden telefon manzelke a ona bude volat do "bezvedomia" s kamoskami a kadernikmi atd...to moc s podnikanim nesuvisi a nemalo by to ist do nakladov.
ako si tie vydavky obhajis, je na tebe a danovej kontrole.
JankaO
29.11.06,14:44
!!!A netreba zabúdať aj na to, že operátori sú povinní archivovať čísla hovorov, tuším že 6 rokov - nie som si celkom istá, takže nie je problém poskytnúť údaje kontrólnemu orgánu a dokázať tak opodstatnenosť nákladov.
renix1
12.12.06,16:40
Ako krátite výdavky za telefón? napr. paušálne 70% do nákladov a 30% neovpl.ZD. Keď nie je telefón na IČO tak sa do nákladov dáva suma aj s DPH?
napr. suma s DPH 1000, Sk do prev.réžie 70% 700, Sk
ekopo
12.12.06,17:51
Zastávam názor, že nie je šťastné dávať do nákladov niečo percentami. V účtovníctve sa hovorí o preukaznosti výdavkov súvisiacich s podnikaním. Riešil by som to radšej priložením výpisu z hovorov.
renix1
12.12.06,19:23
Aj vtedy, keď sa používa súkromný mobil na podnikateľské účely?
A DPH do nákladov alebo NZD?
STRELEC
12.12.06,19:54
[quote=renix1]Aj vtedy, keď sa používa súkromný mobil na podnikateľské účely? Áno. Už nie je súkromným. Je pre účely živnosti, len to musím preukázať.
A DPH do nákladov alebo NZD? Nerozumiem. Buď som plátca DPH a DPH si uplatním na vstupe, alebo celý náklad (výdavok) je u mňa uznateľný výdavok (neplatca DPH, vrátane DPH).
renix1
12.12.06,20:21
Môžem si uplatniť DPH na vstupe, keď mám mobil ako súkromná osoba, teda na fa nemám IČO, IČ DPH, sídlo.?
duficek
12.12.06,20:32
Môžem si uplatniť DPH na vstupe, keď mám mobil ako súkromná osoba, teda na fa nemám IČO, IČ DPH, sídlo.? nie, kvoli chybajucemu ICO, IC DPH, sidlo.
skaspa
12.12.06,20:35
ako súkromná osoba nie ste platiteľ dane a nemáte teda právo na odpočet DPH
renix1
14.12.06,20:36
Ďakujem za odpovede. 70% základu dane som dávala do prev. réžie a ostatné aj DPH ako výd.NZD. Môže to tak byť?
Beata2
15.12.06,10:07
V príspevku č. 14 sa hovorí o preukaznosti výdavkov. Aké máte skúsenosti s faktúrami za mobil pri daňovej kontrole?
Alena Kašičková
15.12.06,19:06
V príspevku č. 14 sa hovorí o preukaznosti výdavkov. Aké máte skúsenosti s faktúrami za mobil pri daňovej kontrole?

Máme na SZČO tiež 2 mob. telefóny už niekoľko rokov a pri kontrole -daň z príjmu a aj DPH neboli žiadne problémy. Stačili faktúry.žiadne výpisy volaných čísiel. Pokiaľ nie sú veľmi vysoké účty, tak sa nad tým Daňový úrad nepozastavuje. na 1- tf máme priemerne 9 tis. Sk a 2-1 tis.