Anairda
24.11.06,15:48
Môže mať živnostník-fyzická osoba dve firmy s rôznymi predmetmi činnosti na dve rôzne IČO ?
Lucia7
24.11.06,15:00
A dôvod? Veď v živnostenskom registri môže mať zapísané viacero činností.
lenkas
24.11.06,15:02
Nerozumiem velmi otázke...
Inak, suhlas s Luciou.
Myslis tym, ze si chce zalozit dve "firmy" - ako pravnicke osoby? Alebo nadalej podnikat ako FO-zivnostnik? Upresni otazku...
DanielaSL
24.11.06,15:03
Ak sa zaoberá dvomi rôznymi činnosťami, tak si to v účtovníctve môže rozdeliť na strediská. Nie je dôvod mať dve IČO.
mysimis
24.11.06,15:11
Ak aj má dva živnostenské listy, IČO je stále jedno a to isté.
Anairda
24.11.06,15:19
Nechce byť zatiaľ ako právnická osoba. Chce mať dve firmy pretože činnosť, ktorú vykonáva v prvej firme robí pre jednu spoločnosť, ktorá si praje, aby sa naplno venoval len tejto činnosti. Na túto sprostredkovateľskú činnosť nadväzuje výroba, ktorú by chcel zahájiť v ďalšej firme.
Danila
24.11.06,15:24
Nechce byť zatiaľ ako právnická osoba. Chce mať dve firmy pretože činnosť, ktorú vykonáva v prvej firme robí pre jednu spoločnosť, ktorá si praje, aby sa naplno venoval len tejto činnosti. Na túto sprostredkovateľskú činnosť nadväzuje výroba, ktorú by chcel zahájiť v ďalšej firme.Takže je to riadny zamestnanec, ktorému je diktované, ako sa má stať aj v dcérskej firme prvej firmy zamestnancom ako SZČO-neslýchané!!!!! Lenže doporučujem veľkú opatrnosť. Nevedomosť zákona neospravedlňuje.
Anairda
24.11.06,15:41
Nie, on práveže nechce, aby firma pre ktorú vykonáva činnosť vedela, že sa venuje aj niečomu inému. Samozrejme, že je to obmedzujúce, o tom niet pochýb. Ale on aj tak chce ďalšiu firmu s iným názvom. To by šlo, ale tada na rovnaké IČO a DIČ. Nie ja platca DPH.
Marianna01
24.11.06,15:45
Viem určite, že stavebná sporiteľňa uzatvára so svojimi sprostredkovateľmi presne takéto zmluvy - nesmú vykonávať inú činnosť, ako je tá, na ktorú podpísali so stav. spor. zmluvu! Je to určite diskriminačné, nikdy by som takúto zmluvu nepodpísala. Mimo iného je to obmedzovanie, keďže sa zmluva týka aj vecí, ktoré nesúvisia so sprostredkovaním...
DanielaSL
24.11.06,15:47
Nie, on práveže nechce, aby firma pre ktorú vykonáva činnosť vedela, že sa venuje aj niečomu inému. Samozrejme, že je to obmedzujúce, o tom niet pochýb. Ale on aj tak chce ďalšiu firmu s iným názvom. To by šlo, ale tada na rovnaké IČO a DIČ. Nie ja platca DPH.

A musí sa to firma dozvedieť?
Anairda
24.11.06,16:02
On jej to nepovie, ale ...
No a pokiaľ má teda SZČO dve firmy, môžu si navzájom faktúrovať pokiaľ by to boli ceny obvyklé?
DanielaSL
24.11.06,16:16
Ja by som to riešila SZČO + s.r.o.
Melnick
24.11.06,16:32
Nechce byť zatiaľ ako právnická osoba. Chce mať dve firmy pretože činnosť, ktorú vykonáva v prvej firme robí pre jednu spoločnosť, ktorá si praje, aby sa naplno venoval len tejto činnosti. Na túto sprostredkovateľskú činnosť nadväzuje výroba, ktorú by chcel zahájiť v ďalšej firme.
Pripadá mi to trochu neštandardné. Robiť niečo za chrbtom jednej firmy,pre druhú. Pochopila som to správne?
Anairda
24.11.06,16:45
Nie celkom, sú to dve rôzne činnosti. Prvá firma by ponúkala službu alebo polotovar, ktorý by tá druhá využívala pri výrobe produktu. Nejde o konkurenciu.
lenkas
25.11.06,06:48
Ak aj má dva živnostenské listy, IČO je stále jedno a to isté.

Ano, suhlas, a z dole uvedeneho zakona o statnej statistike by vyplyvalo, ze by mal rovnake ICO aj keby zacal podnikat na zaklade ineho nez zivnostenskeho opravnenia:

§ 27/3

Každej právnickej osobe a každému podniekateľovi sa prideľuje len jedno identifikačné číslo. Právnická osoba a podnikateľ, ktorým bolo v súvislosti s ich podnikateľskou činnosťou pridelené identifikačné číslo a ktorí chcú vykonávať ďalšiu podnikateľskú činnosť, sú povinní uvádzať pridelené identifikačné číslo v každom úradnom styku s orgánom, ktorý je oprávnený vydať doklad o oprávnení na vykonávanie tejto ďalšej činnosti.